KOSGEB Hibeleri

100 DÖNÜME KADAR DAMLAMA SULAMA KREDİ HİBESİ

100 DÖNÜME KADAR DAMLAMA SULAMA KREDİ HİBESİ

Modern sulama yöntemleri ile tarım arazisinde oluşabilecek olan kuraklıkların önüne geçilmesi ve verimin arttırılması amacıyla damla sulama kredisi verilmektedir. Sıfır faizli olarak kullandırılan damlama sulama kredisi oldukça avantajlı bir kredi olarak sunulmaktadır. Damlama sulama nedir, sondaj ve basınçlı sulama kredisi nasıl alınır,  sistem fiyatları, sondaj kredileri, Kosgeb damla sulama desteği, Ziraat bankası kaç para destek veriyor, sulama kredisi şartları gibi konulara yer vereceğiz. İlk sorumuz damlama sulama nedir?

Damlama Sulama Nedir?

Damlama sulama adı verilen sistem, intensif sulu tarımda  kullanılan, suyun filtre edilerek süzüldükten sonra, eriyebilir gübre ve/veya gübresiz olarak toprak yüzeyine veya içine damlalar halinde verilmesine damla sulama adı verilmektedir. Bazıları tarafından damla sulama denirken, bazende damlama sulama adı verilebilmektedir. Suyun damlalar halinde verilebilmesi için şüphesiz ki basıncının düşük olması gerekmektedir. Damla sulama, toprak yüzeyine veya yüzeyin hemen altına yerleştirilen küçük çaplı damlatıcılar yardımıyla arıtılmış suyu toprak yüzeyine veya içerisine veren bir sistemdir.

Damlama Sulama Kredisi Veriliyor mu?

Damlama sulama sistemleri küçük araziler için yüksek miktarlarda gider oluşturmasa da, büyük bahçeler, seralar, tarlalar, araziler için devlet destekli olarak damlama kredisi verilmektedir.

Tarım Kredi Kooperatifi Sondaj Ve Damla Sulama Kredisi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bildirildiği üzere damlama sulama kredisi verilmektedir. Tarım Bakanlığının 09/03/2016 tarihli tebliğnamesin de belirtildiği üzere modern basınçlı sulama kredisi talep eden çiftçiler, tarım kredi kooperatiflerine başvuruda bulunabilecektir. Bu kredi, Tarım ve Kredi Kooperatiflerinin kendi bünyesi içerisinde ki şartlar dahilinde verilecektir.

Ziraat Bankası Damlama Sulama Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası tarafından tarım kredisi kapsamında, damlama sulama kredisi verilmektedir. Devlet destekli olarak verilen damla sulama kredisi, modern basınçlı sulama kredisi olarak da adlandırılmaktadır. Çiftçilerin, tarla sulamaları amacıyla damla, yağmurlama veya mikro yağmurlama sulama sistemleri kurulması ve bu sistemlerin otomasyonuna ilişkin teknolojik sistemler (Akıllı otomasyon sistemleri, akıllı sulama sistemleri vb. sistemler) konusundaki kredi talepleri karar kapsamında değerlendirilir. Ziraat Bankası tarafından modern basınçlı sulama kredisi kapsamında, yağmurlama sistemi kredisi, mikro yağmurlama kredisi ve damlama sulama kredisi verilmektedir.

damlama-sulama

Bankalar damla sulama sistemleri için kredi vermektedirler.

Damla sulama tesisi için elektrik temini, Derin kuyu teçhizatı ve derin kuyu açılması (sondaj), Suyun kaynağından tarlaya taşınması işleri için verilmektedir. Modern basınçlı sulama sistemlerini kullanmayan üreticilerin tarımsal sulama/derin kuyu/suyun tarlaya taşınmasına yönelik kredi talepleri (çeltik üretimi hariç) için kredi verilmez.

Tarımsal Sulama Hibe Desteği

Yeraltı Suları Hakkında Kanun esaslarına göre su temini maksadıyla kazılar ve kuyular açılmasına yönelik yatırım kredisi, 167 sayılı Kanun hükümlerine göre arama belgesi alınan kazılar ve kuyular için kullandırılır.

Sondaj Ve Damla Sulama Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Damlama sulama kredisi kullanmak isteyenler proje kredi talebi uygun bulunan her başvuru için, üretici iki adet Basınçlı Sulama Sistemi Bilgi Formunu doldurarak (damlama sulama bilgi formu örneği), Banka veya Tarım kredi Kooperatifine ibraz eder. Formun bir adedi Banka veya Tarım Kredi Kooperatifine tarafından uygulamanın yapıldığı il müdürlüğüne gönderilecektir. Kredi ile alınacak damlama sulama makine ve teçhizatları 2000/37 sayılı tebliğnameye uygun olmak zorundadır.

damlama sulama kredisi

damlama sulama kredisi

Damla Sulama Kredisi Çekmek İçin Gerekli Evraklar

Devlet destekli düşük faizli damlama sulama kredisi kullanmak için;

1. Damla sulama kredisi almak isteyen çiftçiye ait, güncel Çiftçi Kayıt Sistemi belgesini, (ÇKS Belgesi)
2. Basınçlı sulama projesini, (damlama sulama proje örneği)
3. Su kaynağı çeşidi yer üstü su kaynağı olan başvurular için ilgili kurumdan (DSİ) alınacak su kullanım izin/tahsis belgesi, yeraltı suyu kullanımlarında kuyu ruhsatını sunması gereklidir.

Bu belgeleri getirmeyenler damlama sulama kredisi alamaz. Sitemiz üzerinden en uygun tarım kredisi başvurusu yapabileceğiniz gibi, tarımsal mekanizasyon damlama sulama kredisi veren bankalara da başvurabilirsiniz.

Verilen damlama sulama kredisinin 2020 yılında da devam etmesi düşünülüyor. Net bilgi elimize ulaştığında sizlerle paylaşacağız.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Şemsettin dedi ki:

    Bende damlama sulama kredisi almak istiyorum nereden alabilirim en uygun yer neresi???

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.