KOSGEB Hibeleri

Çocuk Parası Hesaplama 2021 (NET RAKAM)

Çocuk Parası Hesaplama 2021 (NET RAKAM)

Devlet tarafından yeni doğum yapan annelere yardım amacıyla her çocuk için değişen tutarlarda çocuk parası verilmektedir. Çocuk parası yardımı halk arasında doğum yardımı, çocuk yardımı, doğum parası, kimler yararlanabilir, Çocuk Parası Hesaplaması Ne Kadar, ne zaman yatar gibi merak ettiğiniz bir çok konuya yazımızda yer verdik. Dilerseniz tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Doğum Yardımı Nedir? Nasıl Alınır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan çocuk parası ödeneğinden faydalanabilmek için canlı doğumun gerçekleşmesinin hemen akabinde nüfus müdürlüklerinden Kimlik Paylaşım Sistemi (KPS) üzerinden çocukların nüfus bilgilerinin kaydedilip bebeğin kimliğini çıkardıktan sonra Bakanlığa bağlı Müdürlüklere şahsen veya posta ile başvuru yapılması gerekmektedir. Başvurunun Doğum Yardımı Sistemine girilmesinin ardından çocuk parası ödemeleri PTT aracılığı ile annenin hesabına aktarılır.

Çocuk Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından oluşturulan yasa ile SGK aracılığıyla doğum yapan annelere yardımcı olmak amacıyla çocuk parası adı altında yardım verilmektedir. Çocuk parası ödemelerinin tutarları 300 TL’ den başlayarak  çocuk sayısına göre artış göstermektedir. Çocuk paraları PTT aracılığıyla kişinin T.C. kimlik numarasına göre yatırılmaktadır. Herhangi bir sınırlama getirilmeyen çocuk parası yardımına her T.C. vatandaşına eşlerden herhangi birisi bile T.C. vatandaşı bile olsa 15.05.2015 tarihinden itibaren doğan tüm çocukları için yardım yapılabilmektedir. 15 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe giren bu yasa ile bu tarihten sonra doğan tüm çocuklar için canlı doğan her çocuk için yardım ödemesi yapılmaktadır.

 • Çocuk parası ilk çocuk için: 300 TL
 • 2. Çocuk için: 400 TL
 • 3. Çocuk ve sonrakilere: 600 TL olarak bir defaya mahsus olmak üzere yardım yapılmaktadır.

Bu yardıma başvurular ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Müdürlüklere yapılması gerekiyor. Yeni doğan çocuk için nüfus cüzdanı çıkarıldıktan sonra çocuğun kimliğiyle Müdürlüklere müracaatta bulunarak PTT aracılığıyla yardımdan yararlanılabilinir. Yurt dışında yaşayan ve mavi kart sahipleri de Konsolosluklara başvurup aynı şekilde bu yardımdan yararlanabiliyor.

Doğum Yardımından Kimler Yararlanır?

Doğum yardımı diğer adıyla çocuk parasından yararlanacak olan kişiler ise;

 • T.C. vatandaşları,
 • Mavi kart sahipleri,
 • Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları sınırlama getirilmeksizin her Türk vatandaşı bu yardımdan başvuru yaparak yararlanabiliyor.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Çocuk parası ödemeleri; gerçekleşen canlı doğum sonrası annenin bebeğin kimliği ile müracaatta bulunmasının ardından yapılan başvuru DYS üzerinde görünmesini takip eden ay içinde annenin T.C. kimlik numarasına PTT aracılığıyla yatar.

2020 AGİ Çocuk Parası
Devlet Memurlarına Çocuk Parası Ödemeleri

Doğum Yardımı Ödemesi Nasıl Alınır?

 • Canlı doğumun gerçekleşmesinin hemen ardından yeni doğan bebeğin kimlik bilgileri Nüfus müdürlüğünde KPS (Kimlik Paylaşım Sistemi) ‘ ne kaydedilir,
 • Kimlik ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Müdürlüklerine Doğum Yardımı Başvurusu Dilekçesi doldurulup
 • İlgili Bakanlığnıa bağlı İl Müdürlüklerinin birimlerine dilekçe teslim edilir,
 • Başvurular Şahsen yapılabileceği gibi, kargo ile veya iadeli taahhütlü posta ile başvuru yapılabilir.
 • Tüm kimlik bilgileri ve başvuruların bilgileri DYS (Doğum Yardımı Sistemi) onayının ardından PTT üzerinden ödeme alınır.

Çocuk Parası Almanın Şartları

Doğum yardımı olarak 300 liradan başlayıp her çocuk için 600 liraya kadar verilen çocuk yardımında yararlanmak için bazı şartları taşıyor olmak gereklidir. Bu şartlardan ilki Her Türk vatandaşına sınırlama yapılmadan bu yardım verildiği için öncelikle T.C. vatandaşı olmak gereklidir. Bunun yanında doğum yardımı Mavi kart sahibi olanlara da verilir. Çocuk parası hamileyken değil doğumun canlı olarak gerçekleştirilmesinden sonra yaşayan canlı çocuk için yapılmaktadır. Bunun için canlı doğum gerçekleştiren ve 05.2015 ve sonrasında doğum yapmış olmak şartlarını sağlıyor olmak gereklidir. Çocuk parası alabilmek için ayrıca doğum sonrası başvuru adımlarının eksiksiz olarak yapılmış olması da gereklidir. Çocuk mama bez ve süt yardımı başvurusu da yaparak emzirme ödeneğinden de yararlanabilirsiniz.

Doğum Yardımı Başvuruları Nereye Yapılır?

Ülke sınırları içerisinde her Türk vatandaşının yararlanabileceği yukarıdaki şartları taşıyan kişiler başvurularını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine ve Sosyal Hizmet Merkezlerine yapabilirler. Yurt dışında yaşayan ve Türk vatandaşı olan vatandaşlarımızda ülke Büyük elçilik veya konsolosluklarına başvurabilirler. Kişiler ayrıca doğum yardımı başvurularını çalıştıkları kurum üzerinden de gerçekleştirebilirler. Kamu kurum ve kuruluşlarında devlet memuru olarak aktif olarak çalışan kişiler doğum yardımı için kurumlarına başvuru yapmaları gerekmektedir. Devlet memurlarının çalıştıkları kamu kurum ve kuruluşları üzerinden başvuru yapabilmesi için anne veya babanın herhangi birinin memur olarak veya sözleşme ile kamu kurumunda çalışıyor olması yeterlidir.

Devlet Memurlarına Çocuk Parası Ödemeleri

Kamu kurumlarında devlet memuru olarak görev yapan kişilerde başvuruda bulunduktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen oranların altında bir ödeme yapılması halinde ortaya çıkan fark bakanlık tarafından ödenir. Belirlenen oranların üzerinde ödeme alan kişiler içinse herhangi bir ödeme gerçekleştirilmez.

Çocuk Parası Çeşitleri Nelerdir?

Devlet tarafından çocuk parası adı altında 2021 senesinde 4 farklı çeşitte destekler verilmektedir. Bu yardımlardan ilki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımı adı altında verilen çocuk parasıdır. Bu yardım 15 Mayıs 2015 tarihinde yasalamış ve bu tarihten sonra doğan veya evlat edinilen çocuklar için verilmekte çocuk sayısına göre yukarıda da anlattığımız gibi değişim gösteren yardım türüdür. İkinci olarak verilen çocuk yardımı ise emzirme ödeneği adı altında verilen çocuk parasıdır. Emzirme ödeneği süt parası da SGK tarafından sigortalı olarak çalışan annelere ve sigortalı erkeklerin sigortalı olmayan eşlerine verilmektedir. Çoklu doğum yardımı adı altında da ikiz üçüz doğum yapan muhtaç ailelere de çocuk parası yardımı yapılmaktadır. Son olarak verilen çocuk yardımı ise Doğum parası SGK tarafından çalışan maaşı olan annelere verilen iş göremezlik parasıdır.Kısaca özetleyecek olursak;

 • Süt Parası (Emzirme ödeneği) 180 TL
 • Doğum Parası (İş görmezlik ödeneği)
 • Çoklu Doğum Yardımı ( Çocuk başına ayda 150 TL)
 • Doğum Yardımı Parası (1. çocuk için 300 TL 2. çocuk için 400 TL 3 . çocuk için 600 TL) olmak üzere çeşitli isimlerde yardımlar yapılmaktadır.

Doğum Yardımı Başvuru Sorgulama

Çocuk parasına başvuruda bulunanlar yardım başvurusu sonucunu öğrenme E-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile birlikte giriş yapıldıktan sonra çocuk parası sorgulama işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirler.  Şifresini unutan kişiler sisteme giriş için gerekli olan şifrelerini PTT şubelerinden para karşılığında temin edebilirler.

2020 Yılında Çocuk Parası Ne Kadar?
Çocuk Parası Hesaplaması Ne Kadar

2021 AGİ Çocuk Parası

2021 yılında çocuk parası ne kadar ve yardımı memurların maaş katsayıları alınarak şu şekilde hesaplanır.

 • 0-6 yaş arası çocuklar için 54,28 TL,
 • 6 yaş ve üzeri çocuklar için 27,14 TL dir.

SYDV Tarafından Verilen Çocuk Parası Ne Kadar?

Sigortası olmayan ve muhtaç durumdaki ailelerin ailelerin çocukları için SYDV Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından aşağıdaki tutarlarda ŞEY Şartı eğitim Şartlı Sağlık yardımı ŞYS çocuk parası yardımı yapılmaktadır.

ŞSY (Şartlı doğum yardımı) kapsamında ise;

 • Hastanede doğum yapanlar için bir sefere mahsus olmak üzere aylık: 70 TL,
 • Gebelik döneminde düzenli olarak muayenelere gidilmesi halinde aylık: 35 TL,
 • Lohusalık döneminde düzenli olarak muayenelere gidilmesi halinde 2 kereye mahsus: 35 TL tutarında yardım ödemesi yapılmaktadır.

Şartlı doğum yardımı Koronavirüs salgını kapsamında alınan kararlar neticesinde 100 liraya çıkarıldı. Koronavirüs salgını kapsamında SYDV tarafından sağlanan Şartlı sağlık, lohusalık ve gebelik yardımı da yüzde 29 arttı. ŞEY (Şartı eğitim yardımı) kapsamında verilen çocuk paraları ise ;

 • İlköğretim seviyesinde olup ve devam eden erkek öğrenci yardımı için aylık 35 TL,
 • İlköğretim seviyesinde olup ve devam eden kız öğrenci yardımı için aylık 40 TL,
 • Ortaöğretim seviyesinde olup ve devam eden erkek öğrenci yardımı için aylık 50 TL,
 • Ortaöğretim seviyesinde olup ve devam eden kız öğrenci yardımı için aylık 60 TL,

2021 yılında annelere destek olmak amacıyla verilen çocuk yardımlarından sizlerde ilgili kurumlara başvuruda bulunarak yararlanabilirsiniz.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!