KosgebKredisi.com

PTT Çocuk Parası Sorgulama Hesaplama 2022 Güncel!

01.03.2022

Çalışan annelere devlet tarafından verilen çocuk parası desteği ne kadar oldu, Çocuk Parası Hesaplama 2022 yöntemleri ve çocuk parasının neren alınacağını içeriğimizden öğrenerek başvuru yapabilirsiniz.

PTT Çocuk Parası Sorgulama Hesaplama 2022 Güncel!

Çocuk Parası Hesaplama 2022 yılında her çocuk için değişmekle birlikte devlet tarafından yeni doğum yapan annelere yardım amacıyla her çocuk için farklı tutarlarda çocuk parası verilmektedir. Çocuk parası yardımı halk arasında doğum yardımı, çocuk yardımı, doğum parası, kimler yararlanabilir, Çocuk parası hesaplaması ne kadar, ne zaman yatar gibi merak ettiğiniz birçok konuya yazımızda yer verdik. Dilerseniz tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

PTT Çocuk Parası Nereden Alınır?

Çocuk parası canlı şekilde gerçekleşen doğum sonrasında Nüfus Müdürlüğü’ne çocuğun kaydının yaptırılmasının ardından kimlik paylaşım sisteminin ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çocuk parası alınmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan çocuk parası ödeneğinden faydalanabilmek için canlı doğumun gerçekleşmesinin hemen akabinde nüfus müdürlüklerinden Kimlik Paylaşım Sistemi (KPS) üzerinden çocukların nüfus bilgilerinin kaydedilip bebeğin kimliğini çıkardıktan sonra Bakanlığa bağlı Müdürlüklere şahsen veya posta ile başvuru yapılması gerekmektedir. Başvurunun Doğum Yardımı Sistemine girilmesinin ardından çocuk parası ödemeleri PTT aracılığı ile annenin hesabına aktarılır.

Devlet Memurlarına Çocuk Parası Ödemeleri

Kamu kurumlarında devlet memuru olarak görev yapan kişilerde başvuruda bulunduktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen oranların altında bir ödeme yapılması halinde ortaya çıkan fark bakanlık tarafından ödenir. Belirlenen oranların üzerinde ödeme alan kişiler içinse herhangi bir çocuk parası ödemesi gerçekleştirilmez.

Engelli çocuğu olan devlet memurlarına 189 TL çocuk yardımı ödenecek.

PTT Çocuk Parası Ne Kadar? 2022

Çocuk Parası ne kadar olduğu her çocuk için değişmektedir. Çocuk Parası 2022 yılında:

 • Birinci çocuk içi 300 TL,
 • ikinci çocuk için 400 TL
 • üçüncü çocuk için 600 TL’dir.

Çoğul gebeliklerde ise ikiz çocuklardan birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL toplamda 700 TL ve üçüz çocuklardan birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL, toplamda 1.300 TL çocuk parası ödemesi 2022 yılında yapılmaktadır.

Çocuk Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yeni doğum yapan anneye ödenecek olan çocuk parası annenin doğum öncesindeki son 3 ayda aldığı brüt ücretin toplamı dikkate alınarak yapılmaktadır. 3 aylık brüt ücret üzerinden günlük brüt ücreti hesaplanarak sigortalı çalışan annenin günlük brüt ücretinin 3’te ikisi doğum parası olarak ödenmektedir.

Sigortalı annelerin maaşları farklılık gösterse de üç aylık brüt ücret toplamının 10.731 TL olduğu düşünülen bir annenin 2022 yılı için çocuk parası hesaplaması şu şekildedir:

 • 2022 brüt asgari ücret 5.004 TL olduğundan;
 • 5.004 TL / 30 = 150.12 TL iş göremezlik ödeneğine esas günlük kazanç bulunur
 • 2022 asgari ücretlinin günlük ücreti 150.12 TL‘dir.

Sigortalı Çalışan Anneye Çocuk Parası hesaplaması yapacak olursak:

 • 1.0731/90 hesabıyla günlük brüt ücret hesaplaması 119,23 TL
 • 16 hafta doğum iznine göre 112 günlük doğum parası ödemesi olmaktadır.
 • Günlük brüt ücret 119,23 TL olduğuna göre, alınabilecek günlük doğum parası 79,48 TL (119,23 x 2/3) olmaktadır.
 • Alınacak toplam doğum parası ise 8.901,76 TL (79,48 x 112) oluyor.
 • Doğum yapan anne çalışanın ikiz bebek sahibi olması durumunda doğum izni 20 haftadır.
 • Bu durumda verilecek olan doğum parası 11.127 TL (140 x79,48) olur.

Sigortalı annelerin çocuk parası hesaplamaları bu şekilde yapılmaktadır.

Doğum yapan kadınlar Doğum parası nasıl alınır başvuru ve şartlarını içeriğimizden öğrenerek başvurularını yapabilir.

Doğum Yardımından Kimler Yararlanır?

Doğum yardımı için öncelikle T.C vatandaşı ve Mavi kart sahibi olmak gerekmektedir. Çocuk parası hamileyken değil doğumun canlı olarak gerçekleştirilmesinden sonra yaşayan canlı çocuk için yapılmaktadır. Bunun için canlı doğum gerçekleştiren ve 05.2015 ve sonrasında doğum yapmış olmak şartlarını sağlıyor olmak gereklidir. Çocuk parası alabilmek için ayrıca doğum sonrası başvuru adımlarının eksiksiz olarak yapılmış olması da gereklidir. Çocuk mama bez ve süt yardımı başvurusu da yaparak emzirme ödeneğinden de yararlanabilirsiniz.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Çocuk yardımı ödemeleri Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül, Kasım aylarında yapılmaktadır. Ödemeler 2 aylık olarak hesaplanır, ödeme aylarında tutarlar çocuk parası alacak olan kişilerin PTT hesaplarına aktarılır. Çocuk parası ödemeleri periyodik ve hazırlanan takvime bağlı olarak yapıldığı için ödeme aylarının 24’ü ile 28’i arasında yapılmaktadır.

Doğum Yardımı Başvuruları Nereye Yapılır?

Doğum yardımı başvurularını kişiler çalıştıkları kurum üzerinden de gerçekleştirebilirler. Kamu kurum ve kuruluşlarında devlet memuru olarak aktif olarak çalışan kişiler doğum yardımı için kurumlarına başvuru yapmaları gerekmektedir. Devlet memurlarının çalıştıkları kamu kurum ve kuruluşları üzerinden başvuru yapabilmesi için anne veya babanın herhangi birinin memur olarak veya sözleşme ile kamu kurumunda çalışıyor olması doğum yardımı başvurusu yapabilmesi için yeterlidir.

Çocuk Parası Çeşitleri Nelerdir?

Devlet tarafından çocuk parası adı altında 2022 senesinde 4 farklı çeşitte destekler verilmektedir.

 • Bu yardımlardan ilki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımı
 • Emzirme ödeneği süt parası da SGK tarafından sigortalı olarak çalışan annelere ve sigortalı erkeklerin sigortalı olmayan eşlerine verilmektedir.
 • Çoklu doğum yardımı adı altında da ikiz üçüz doğum yapan muhtaç ailelere de çocuk parası yardımı yapılmaktadır.
 • Son olarak verilen çocuk yardımı ise Doğum parası SGK tarafından çalışan maaşı olan annelere verilen iş göremezlik parasıdır.

Doğum Yardımı Başvuru Sorgulama

Çocuk parasına başvuruda bulunanlar yardım başvurusu sonucunu öğrenme e-Devlet şifresi ve T.C kimlik numarası ile birlikte giriş yapıldıktan sonra çocuk parası sorgulama işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirler.  Şifresini unutan kişiler sisteme giriş için gerekli olan şifrelerini PTT şubelerinden para karşılığında temin edebilirler. Doğum borçlanması hakkında bilgi almak için tıklayınız.

SYDV Tarafından Verilen Çocuk Parası Ne Kadar?

Sigortası olmayan ve muhtaç durumdaki ailelerin ailelerin çocukları için SYDV Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından aşağıdaki tutarlarda ŞEY Şartı eğitim Şartlı Sağlık yardımı ŞYS çocuk parası yardımı yapılmaktadır.

ŞSY (Şartlı doğum yardımı) kapsamında ise;

 • Hastanede doğum yapanlar için bir sefere mahsus olmak üzere aylık: 70 TL
 • Gebelik döneminde düzenli olarak muayenelere gidilmesi halinde aylık: 35 TL
 • Lohusalık döneminde düzenli olarak muayenelere gidilmesi halinde 2 kereye mahsus: 35 TL tutarında yardım ödemesi yapılmaktadır.

Şartlı doğum yardımı Koronavirüs salgını kapsamında alınan kararlar neticesinde 100 liraya çıkarıldı. Koronavirüs salgını kapsamında SYDV tarafından sağlanan Şartlı sağlık, lohusalık ve gebelik yardımı da yüzde 29 arttı. ŞEY (Şartı eğitim yardımı) kapsamında verilen çocuk paraları ise ;

 • İlköğretim seviyesinde olup ve devam eden erkek öğrenci yardımı için aylık: 35 TL
 • İlköğretim seviyesinde olup ve devam eden kız öğrenci yardımı için aylık: 40 TL
 • Ortaöğretim seviyesinde olup ve devam eden erkek öğrenci yardımı için aylık: 50 TL
 • Ortaöğretim seviyesinde olup ve devam eden kız öğrenci yardımı için aylık: 60 TL

2022 yılında annelere destek olmak amacıyla verilen çocuk yardımlarından sizlerde ilgili kurumlara başvuruda bulunarak yararlanabilirsiniz.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!