PTT Çocuk Parası Sorgulama Hesaplama 2022 Güncel!

Çocuk Parası Hesaplaması 2022 yılında her çocuk için değişmekle birlikte, yeni doğum yapmış annelere yardım için devlet tarafından her çocuk için farklı tutarlarda verilmektedir. Analık parası, çocuk parasından kimler yararlanabilir, çocuk parası hesaplaması nasıl yapılır, ödemeler ne zaman yapılır detaylarına yazımızda yer verdik.

PTT Çocuk Parası Nereden Alınır?

Çocuk parası, canlı doğumdan sonra nüfus müdürlüğüne kaydının ardından kimlik paylaşım sistemine göre Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından alınmaktadır.

Devlet Memurlarına Çocuk Parası Ödemeleri

Kamu kurumlarında memur olarak çalışanlara başvuru yapıldıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca belirlenen oranların altında ödeme yapılması halinde aradaki fark bakanlık tarafından ödenir. Belirtilen oranların üzerinde ödeme alan kişiler için çocuk parası ödemesi yapılmaz.

Engelli çocuğu olan devlet memurlarına 189 TL çocuk yardımı ödenecek.

Çocuk Yardım Parası Nasıl Alınır?

Doğum yapan anneye ödenecek çocuk parası, doğumdan önceki son 3 ayda annenin aldığı brüt ücretin toplamı dikkate alınarak yapılır. Sigortalı çalışan annenin günlük brüt ücretinin üçte ikisi, 3 aylık brüt ücret üzerinden günlük brüt ücret hesaplanarak analık ödeneği olarak ödenir.

PTT Çocuk Parası Ne Kadar? 2022 Güncel Oranlar

Çocuk parasının miktarı her çocuğa göre değişir. 2022’de Çocuk Parası aşağıdaki gibidir:

 • Birinci çocuk içi 300 TL
 • ikinci çocuk için 400 TL
 • üçüncü çocuk için 600 TL
 • Çoğul gebeliklerde ise ikiz çocuklardan birinci çocuk için 300 TL
 • İkinci çocuk için 400 TL toplamda 700 TL
 • Üçüz çocuklardan birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL, toplamda 1.300 TL çocuk parası ödemesi 2022 yılında yapılmaktadır.

Çocuk Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Sigortalı annelerin maaşları farklılık gösterse de üç aylık brüt ücreti 19.413 TL olarak düşünülen bir anne için 2022 yılı çocuk parası hesaplaması aşağıdaki gibidir:

 • 2022 brüt asgari ücret 6.471 TL olduğundan;
 • 6.471 TL / 30 = 215,70 TL iş göremezlik ödeneğine esas günlük kazanç bulunur
 • 2022 asgari ücretlinin günlük ücreti 215,70 TL‘dir.

Sigortalı Çalışan Anneye Çocuk Parası hesaplaması yapacak olursak:

 • 1.326,56/90 hesabıyla günlük brüt ücret hesaplaması 147,39 TL
 • 16 hafta doğum iznine göre 112 günlük doğum parası ödemesi olmaktadır.
 • Günlük brüt ücret 147,39 TL olduğuna göre, alınabilecek günlük doğum parası 98,26 TL (147,39 x 2/3) olmaktadır.
 • Alınacak toplam doğum parası ise 11.005,12 TL (98,26 x 112) oluyor.
 • Doğum yapan anne çalışanın ikiz bebek sahibi olması durumunda doğum izni 20 haftadır.
 • Bu durumda verilecek olan doğum parası 13.756,4 TL (140 x98,26) olur.

Sigortalı annelerin çocuk parası hesaplamaları bu şekilde yapılır. Hesaplamalar ortalamadır. Tutar, annenin sigorta prim ücretine göre değişmektedir.

Doğum yapan kadınlar Doğum parası nasıl alınır başvuru ve şartlarını içeriğimizden öğrenerek başvurularını yapabilir.

Doğum Yardımından Kimler Yararlanır?

Doğum yardımı için öncelikle Türk vatandaşı olmak ve Mavi kart sahibi olmak gerekmektedir. Çocuk parası hamilelik sırasında değil, canlı doğumdan sonra yaşayan bir çocuk için ödenir. Bunun için canlı doğum yapma ve Mayıs 2015 ve sonrasında doğum yapmış olma şartlarının sağlanması gerekmektedir. Çocuk parası alabilmek için doğum sonrası başvuru adımlarının da tamamlanması gerekmektedir. Mama bezi ve süt yardımına başvurarak da emzirme ödeneğinden yararlanabilirsiniz.

Çocuk Parası Ne Zaman Alınır?

Çocuk parası ödemeleri Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında yapılır. Ödemeler 2 ayda bir hesaplanmakta, ödeme yapılan aylarda çocuk parası alacak kişilerin PTT hesaplarına aktarılmaktadır. Çocuk parası ödemeleri periyodik olarak ve hazırlanan takvime göre yapıldığından ödeme aylarının 24’ü ile 28’i arasında yapılır.

aile.gov.tr Doğum Parası Başvurusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan çocuk yardımı ödeneğinden yararlanabilmek için, canlı doğum gerçekleştikten hemen sonra, doğum bilgilerinin alınmasının ardından Bakanlığa bağlı Müdürlüklere şahsen veya posta yoluyla başvurulması gerekmektedir. Çocuklar, Kimlik Paylaşım Sistemi (KPS) üzerinden kayıt altına alınır ve bebeğin kimliği belirlenir. Annelik Yardım Sistemi’ne başvuru yapıldıktan sonra çocuk parası ödemeleri PTT aracılığıyla annenin hesabına aktarılır.

Doğum Yardımı Başvuruları Nereye Yapılır?

Kişiler, çalıştıkları kurum aracılığıyla da analık yardımı başvurusunda bulunabilirler. Kamu kurum ve kuruluşlarında aktif olarak memur olarak çalışan kişilerin doğum yardımı için kurumlarına başvurmaları gerekmektedir. Memurların çalıştıkları kamu kurum ve kuruluşları aracılığıyla başvuru yapabilmeleri için anne ve babalardan herhangi birinin bir kamu kurumunda memur olarak veya sözleşmeli olarak çalışıyor olması ve analık ödeneğine başvurması yeterlidir.

Çocuk Parası Çeşitleri Nelerdir?

2022 yılında devlet tarafından çocuk parası adı altında 4 farklı türde destek verilmektedir.

Bu destekler ise şu şekildedir:

 • Bu yardımlardan ilki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımıdır.
 • SGK tarafından sigortalı annelere ve sigortalı erkeklerin sigortasız eşlerine de emzirme yardımı ve süt yardımı verilmektedir.
 • Çoklu doğum yardımı adı altında ikiz ve üçüz doğuran ihtiyaç sahibi ailelere de çocuk parası verilmektedir.
 • Son olarak çocuk parası, analık parası SGK tarafından çalışma ücreti alan annelere verilen iş göremezlik ödeneğidir.

e-Devletten Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-Devlet üzerinden doğum yardımı başvurusu yapmak isteyen annelerin https://www.turkiye.gov.tr/ilksan-dogum-yardimi-basvurusu linki üzerinden başvurularını yapabilirler.

Doğum Yardımı Başvuru Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Çocuk parası başvurusunda bulunanlar, yardım başvuru sonucunu öğrenmek için e-Devlet şifresi ve T.C Kimlik numarası ile giriş yaptıktan sonra çocuk parası sorgulama işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Şifresini unutan kişiler, sisteme giriş yapmak için gerekli şifrelerini PTT şubelerinden para karşılığında alabilirler.

PTT Doğum Parası Sorgulama Telefon 2022 Güncel

Analık yardımı sorgulamanın bir diğer yöntemi de ilgili Bakanlıkların “183” ve “144” numaralı çağrı merkezlerini aramaktır. Doğum yardımı ödemeleri, başvurunun Doğum Yardım Sistemi’ne (DYS) girildiği dönemi takip eden ay içinde PTT şubelerinden hak sahipleri tarafından sağlanmaktadır.

SYDV Tarafından Verilen Çocuk Parası Ne Kadar?

SYDV Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, sigortası olmayan ve ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına aşağıdaki tutarlarda Şartlı Eğitim Şartlı Sağlık Yardımı SYS çocuk parası vermektedir.

ŞSY (Şartlı doğum yardımı) kapsamında ise şu şekildedir:

 • Hastanede doğum yapanlar için bir sefere mahsus olmak üzere aylık: 75 TL
 • Gebelik döneminde düzenli olarak muayenelere gidilmesi halinde aylık: 35 TL
 • Lohusalık döneminde düzenli olarak muayenelere gidilmesi halinde 2 kereye mahsus: 35 TL tutarında yardım ödemesi yapılmaktadır.

2022 yılında annelere destek olmak için verilen çocuk yardımlarından ilgili kurumlara başvurarak yararlanabilirsiniz.

Çalışmayan Anne Nereden Çocuk Parası Alır?

Çalışmayan anneler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ve Sosyal Hizmet Merkezlerine başvurarak çocuk parası alabilirler.

Verilen oy post
Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
Yorum yapın

1