KOSGEB Hibeleri

Boşanan Kadınlara Devlet Destekleri Ve Maddi Yardımlar

Boşanan Kadınlara Devlet Destekleri Ve Maddi Yardımlar

İyi bir insan olmak iyi bir eş olabilir anlamına gelemez. Tanıştınız, evlendiniz, çok güzel zamanlar geçirdiniz belki de çocuğunuz oldu ama artık bir şeyler yolunda gitmiyor ve ilişkinizi sağlıklı bir şekilde devam ettiremiyorsunuz, bu sebeplerden dolayı boşanmış yada boşanma aşamasında olabilirsiniz. Boşanma sonrasında devletin kadınlara vermiş olduğu desteklerden yararlanabilirsiniz. Bu destekleri araştırırken aklınıza gelen soruların cevaplarının hepsi yazımızda var okuyup bilgi edinebilirsiniz.

Boşanmış Kadınlara Devlet Yardımı

Devlet, boşanmış kadınlara hemen maddi bir destek sağlamamaktadır. Eşinden ayrılan bir kadın kendi geçimini sağlayamıyor ve çalışma imkanı yoksa devlet destek vermektedir. Vakıflar ve dernekler ile kaymakamlıklar boşanan ve yardıma ihtiyacı olan kadınlara maddi yardımda bulunmaktadır. Kurumların vermiş olduğu yakacak, gıda, giyecek, tadilat ve eğitim yardımları da bulunmakta bunların hepsinden yararlanabilirsiniz. 2021 yılı itibariyle devlet tarafından verilecek olan maddi yardım, aylık 325 liraya çıkarılmıştır. Ödenen bu destekleme 2 ayda bir 650 TL. olarak yapılmaktadır.

Yakacak Yardımı

Devlet tarafından yapılacak olan yakacak yardımından faydalanmak için başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurunuz onaylandıktan sonra Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından hazırlanan kömür paketlerinin teslimi kapınıza kadar yapılmaktadır. Başvurmak için muhtaçlığınızın onaylanması gerekmektedir.

Yakacak yardımına başvuru yapmanız için gerekli belgeler

 • T.C. kimlik fotokopisi,
 • Muhtaçlık belgesi,
 • İlgili makam tarafından verilen formlar,

Bunları tamamladıktan sonra başvurunuzu yapıp yardımdan faydalanabilirsiniz.

Barınma Yardımı (Kira Desteği)

Muhtaç hanelerin en temel ve zaruri ihtiyaçlarından biri olan barınma ihtiyaçlarının giderilmesi ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesi amacıyla ev kirası (barınma yardımı) programları yürütülmektedir. Kadının, aileden kalma eski bir evi bulunması durumunda evin tadilatı ve onarımı konusunda da boşanmış kadınlara sunulan devlet destekleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ev eşyası, mobilya ve giyecek yardımları da yapılmaktadır. Bu yardımdan faydalanabilmek için aşağıdaki evrakların hazırlanması gerekmektedir;

 • T.C kimlik fotokopisi,
 • Barınma ihtiyaç raporu,
 • Tapu kaydı,
 • Barınma yardımı için dilekçe.
Boşanan kadınlara devlet desteği
Boşanan kadınlara devlet desteği

Yoksulluk Nafakası Nedir? Kimlere Verilir?

Evliliğin, boşanma kararı ile sonuçlanması nedeniyle yoksulluğa düşecek eş için, maddi imkanları olan diğer eş aleyhine hükmedilen nafakadır. Yoksulluk nafakası boşanma sebebi ile geçimlerini sağlamakta zorluk çeken eşlere verilmektedir. Kişi boşanmış, hiç bir yerde çalışmıyor ve maddi açıdan herhangi bir  geliri yoksa yoksul duruma düşür. Eşlerin alacağı ödemenin süresi karşı tarafın evlenmesi veya nafakayı ödeyen eşin ölmesi durumunda ortadan kalkar.

Boşanan Kadınlara Babadan Maaş Bağlanması

Eşinden ayrılmış olan kadınlar belirlenmiş olan şartları karşılamaları durumunda babalarının maaşlarını alabilirler. Maaş alacak annenin çocuğu bulunmuyorsa maaşının  %75 ini alabilmektedir. Anne hayatta ise %50’si alır. Boşanan kadın babasının maaşının %25’ini alabilir. Anne hayatta değilse %50’sini alabilir.

 • SGK veya başka bir sosyal güvencesi olmaması,
 •  Devlet memuru olmamalı,
 • Sabit gelirinin olmaması,
 • Vefat etmiş babanın  sosyal güvencesinin olması,
 • Boşandıktan sonra tekrar evlilik yapmış olmaması.

Bu şartlara uyan kadınlar maaş için başvuruda bulunabilirler eğer uymayan bir şart varsa başvuru kabul edilmez.

Eşi Ölen Kadına Devlet Yardımı

Eşi vefat eden kadınların daha rahat bir hayat sürebilmeleri, maddi manevi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için kadınlara ödenecek nakdi yardım tutarı ise 550 liraya yükseltilmiştir. Hak sahibi kişilere aylık 275 TL. ödeme yapılır. İki ayda bir olmak üzeri 550 TL. tutarında ödeme yapılır.

 • Eşinden boşanmış olan,
 • Dini nikahlı eşi vefat etmiş ,
 • Eşi vefat edip yeni evliliği olanlar,
 • Muhtaçlık durumu ortadan kalkan,
 • Sigortalı bir işe başlayan kadınlar bu yardımlardan faydalanamazlar.

Boşanmış Aile Çocuğuna Devlet Yardımı

Boşanan anne ve babaların çocukları 18 yaşına girene kadar mahkemenin uygun gördüğü  eşe çocuğun velayet hakkını vermektedir. Diğer anne veya baba ise çocuğa nafaka ödemek zorundadır. Bu nafaka kişinin gelir durumuna göre belirlenir, ileriki zamanlarda nafaka veren tarafın maddi imkanlarının değişmesi durumunda artış veya azalış gösterir. Ayrıca devlet tarafından, çocuğun barınma, gıda, giyim gibi ihtiyaçlarının karşılanması ve yanı sıra eğitim için gerekli olan bütün materyallerini karşılamak için maddi destekte verilmektedir. Maddi destek çocuğun anne ve babasından gelen desteğe göre değişiklik gösterebilir.

Dul Maaşı Ne Kadar?

Yeni yılda ekonominin birçok alanında değişiklikler yapıldı. 2021 yılında asgari ücretin zamlanması ile birlikte sosyal ödemeler arasında yerini alan dul maaşlarına zam geldi. 550 TL. olan duş maaşı 587 TL. ye yükseldi ama dul aylığının herkes için tek bir tutarı yoktur. Vefat eden eşin ödenen prim tutarları ve aldığı maaş tutarı; kadınların alacağı aylık tutarının belirlenmesine etki etmektedir. 2021 yılında dul aylıkları 587 TL ile 4.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Dul Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Dul aylığı bağlanması, vefat eden eşin sigorta primlerinin ödenmiş olması şartının sağlanması ile verilmektedir. Ölen eş, SSK üzerinden sigortalı ise 5 yıl ve  900 gün prim ödemesi gününü tamamlamış olmalı, BAĞ-KUR sigortalı ise 3600 gün için ödenmiş prim gününe sahip olma şartları, dul kalan eşin maaş ödemesi alması için gereklidir. Bağlı bulunan nüfus müdürlüğünden nüfus kayıt örneği alınmalı, vefat eden kişi emekliyse, emekli olduğuna dair belge teslim edilmeli, yetkili mercilere verilmesi gereken SGK belgelerinin asıl ve onaylı suretleri alınmalı, kayyum veya vasi atanmış ise gerekli belge, veraset ilanı verilmelidir.

Dul Maaşı Alımında Sağlanan Avantajlar Nelerdir?

Çalışan kişiler için vefat eden eş üzerinden her iki ayda bir maaş ödemesi sağlama avantajı elde edilir. Evin geçimini vefat eden eşin sağladığı aileler için, maddi zorluk yaşama koşullarının ortadan kaldırılması imkanı sağlanmaktadır. Sigorta güvencesi olmayan ve çalışmayan dul eşlerin, vefat eden sigortalı eşlerinin maaşları üzerinden ödeme hakkı alma avantajı oluşturulur.

Dul Maaşı Başvurusu İçin Belgeler Nelerdir?

Aşağıda belirtmiş olduğumuz evraklar ile birlikte vatandaşların başvuru yaptıkları Sosyal Güvenlik Kurumundan aldıkları başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurulması gerekmektedir. Eksik ve yanlış bilgiler alacağınız dul maaşını olumsuz etkiler. Bunların tamamlanması ile birlikte başvurunuz oluşturulmaktadır.

 • Kimlik araştırma belgesi,
 • Vukuatlı nüfus kaydı örneği ,
 • Noter tarafından taksit edilmiş veraset ilamı belgesi,
 • 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • Vefat eden bireye ait ölüm belgesi,
 • Aynı anda çocuklar için başvuru yapılacak ise çocukların nüfus cüzdanları ve okudukları okuldan alınan öğrenim belgesi,
 • Başvuru yapacak kişiye ve çocuklara ait 2’şer adet vesikalık fotoğraf, başvuru sırasında talep edilen belgelerdir.

Emekli Dul Bayan  Babasının Maaşını Alabilir mi? yazımızı inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!