Bankalara Borcum Var Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım? 2022 (TEK ÇARE)

Tüketicilerin kullanmış olduğu krediler veya çeşitli mağazalara yapmış oldukları borçları ödeyemediği zaman başlatılan hukuki işlemler sonucunda icralık olabilirler gayrimenkul, taşıt veya eşya kaybı yaşamamaları için borçlarını verilen süre içerisinde ödemeleri gerekmektedir. Ancak, borçlarını ödeyemeyen kişilerin en çok araştırmış oldukları konular arasında yer alan çok borcum var çaresizim ne yapmalıyım, bankalara borcum var ödeyemiyorum ne yapmalıyım soruları sorulmaktadır. Kredimi ödeyemiyorum 2022 yılında yapılandırma veya borç birleştirme kredilerinden faydalanmak istiyorum ben bittim çok borcum var, 50.000 TL veya 1 trilyon borcum var ödeyemiyorum ne yapmalıyım ve Bankalara borcum var üzerimde hiçbir mal yok ne olur diyen kişiler için bireysel kredi borcu ödenmezse ne olur ne zaman banka icra takibi başlatır içeriğimizde detaylandırdık.

Kredimi Ödeyemiyorum 2022

Bankalara borcum var ödeyemiyorum ne yapmalıyım tek çarem ne diyorsanız öncelikle hakkınızda yasal takip süreci başlatılacaktır. Yasal takip sürecini banka başlatmadan önce hesabın kapatılması için 90 gün tanımaktadır. Ancak bu 3 aylık süreç borçlunun borcunu ödeyemediği günden itibaren başlamaktadır ve banka borcun 54. günü borçluya ihtar göndererek bildirmektedir. Eğer, 54 günlük süreçte ödeme yapmayarak ihtar alırsanız hem gecikme faizini hem de ihtar ücretini ödeyerek gecikme gün sayınız 90 gün üzerinden geriletebilirsiniz. Borçlu 90 günlük süreçte hala borcunu ödemiyorsa idari takip başlar, 90 günlük süreçten sonra banka borcunuzun faizi ile birlikte tamamının ödenmesini ister. Bu süre içerisinde borcun yapılandırılması talebinde bulunabilirsiniz. Borç ile ilgili olarak herhangi bir ödeme yapılmadığı 90 gün sonrasında hukuki süreç başlatılmaktadır. Hukuki işlemin başlatılmasından sonra devreye merkez bankası girer ve borçlu kara listeye alınarak 5 yıllık süre ile sicili bozulur ve bankalardan bu süre içerisinde kredi kullanamaz. Mahkeme kararı ile maaşa bloke, haciz ve icra takibinin başlatılması gibi durumlar ile borçlu karşı karşıya kalabilmektedir. Bankalara borcu olan ancak, üzerinde herhangi bir mal varlığı olmayan ve borcunu ödeyemeyecek kadar çaresiz olan kişiler için bankalar tarafından farklı süreçler başlatılabilir.

Çok Borcum Var Çaresizim Ne Yapmalıyım?

Ben bittim çok borcum var 50.000 TL,100 bin TL ve 1 trilyon borcum var ne yapmalıyım diyorsanız öncelikle nereye ne kadar borcunuz var tam olarak bunları tespit etmelisiniz. Yaptığınız tespitlerin ardından ise borcunuzu her ay düzenli olarak ne kadar ödeyebileceğinizi analizini yaptığınızda her ay düzenli olarak borçlarınızı ödemeye başladığınızda geriye kalan borç kısmı için bankaların ihtiyaç kredileri veya borç kapatma kredilerinden faydalanabilirsiniz. Borç kapatma kredilerinden yararlanabilmek için öncelikle düzenli ödeme yaparak KKB notunuzu yükselterek bankaların tekrardan kredi kullanabilmeniz için güveninin kazanmanız gerekiyor. Bankalara borcu olan ve üzerine hiçbir mal olmayan kişiler için durum aynı değildir. Bu kişiler ne yapması gerektiğine bakalım.

Bankalara olan borçlarından dolayı kara listeye alınan vatandaşlar için kredi veren bankalar ve kurumlar bulunuyor. Kara Listeye Kredi veren bankalar ve danışmanlardan nasıl kredi kullanabileceğinizi içeriğimizde inceleyerek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bireysel Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bireysel kredi borcunu 2 ay üst üste ödeyemeyen kişiye banka tarafından 30 gün verilir. Ödenmeyen süre zarfında borcun en fazla %30’u kadar gecikme faizi uygulanır ve faiz sadece anaparaya işlenir. Ödemelerin bu şekilde de yapılmadığı zaman maaşın %25’lik kısmına haciz konularak borç alınmaya çalışır. Borçlu kişinin maaşı bulunmuyorsa eve haciz gönderilir günlük yaşamına devam etmesine engel olacak eşyalar bırakılarak diğer eşyalar borç karşılığında haczedilir. Bireysel kredi borucunu ödeyemeyen kişiler bu durumları yaşamamak için banka tarafından sunulacak daha uygun ödeme seçeneklerini değerlendirerek haciz işlemlerinin yapılmasına engel olabilir. Banka ve avukatları tarafından iletişime geçildiğinde borçlunun ödeme gücüne göre bireysel ihtiyaç kredisi için tekrardan ödeme planı hazırlanabilir. Bankalara Borcum Var Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım üzerinde mal olmayan vatandaşların ne yapması gerektiğine bakalım.

Bankalara Borcum Var Üzerimde Hiçbir Mal Yok Ne Olur?

Bankalara borcu olan kişilerin haciz sonrasında hiçbir malı kalmaması durumunda halen devam eden borcu var ise alacaklıya aciz vesikası verilmektedir. Bankalara borcu olan ve düzenli ödeyemeyen kişiler için öncelikle bankalardan borç yapılandırma teklifi ile aylık düzenli ödeyebilecekleri tutarlara bölünerek kişilerin borçlarını düzenli olarak ödemeleri talep edilir Ancak, borçlu kişi hala borçlarını düzenli olarak ödeyemiyorsa tüm mallarının satılmış olmasına rağmen satılan mallar borç bedelini karşılamıyorsa aciz vesikası alınması gerekmektedir. Bu belgede kesin aciz belgesi yani borçlunun borçlarını asla ödeyemeyeceğini gösterir bir diğeri ise geçici aciz belgesidir. Borçlu borçlarını kabul ediyor ancak belirli bir süre ödeyemeyeceği anlamına gelmektedir.

Ancak, aciz vesikası için İcra iflas kanunu tarafından sıkı şartlar uygulanmaktadır. Kişinin malı bulunuyorsa hacze ilişkin tüm malların satılmış olması gerekiyor ve alacaklı satışın gerçekleşmesi talebinden feragat ederek kendisine aciz belgesi verilmesi talebinde bulunamaz. Aciz vesikasını haczi koyduran banka yada iştirak eden alacaklı tarafından talep edilmesi gerekmektedir. Kesin aciz belgesi olarak verilen belge takip hukuku açısından borçluya borçlu olduğunu bildirme ve yazılı olarak borcu kabullenmesini içeren bir senet olarak kabul edilir. Bu nedenle bankalara borcu olan kişiler hiçbir mal varlığı yok ise ve hakkında kesin aciz vesikası alındığında kişinin borçlarını karşılayamayacağı halini alacaktır. İcralık olan kişilerin ne yapması gerektiği hakkında bilgiler alarak icradan çıkmak için yapılması gerekenleri yaparak para bulabilirler.

İcralık Olan Kişi Ne Yapmalı?

Evinize gönderilen tebligatı siz değil de bir başkası alırsa o tebligat usulsüz sayılacaktır, tebligatı siz aldıysanız ve borcunuzun olduğunu bilmiyorsanız, bunun hangi borçtan kaynaklandığını öğrenmelisiniz. Bu işlemlerde zaman söz konusu olduğu için hemen bir avukata başvurmanız gerekmektedir.

İcralık olan kişilerin yapması gerekenler:

 • Borcunuz yok ise 7 gün içerisinde size gelen tebligata itiraz edebilirsiniz.
 • İtiraz süresini kaçırdıysanız hiç bir hatanız ve kusurunuz yok ise mallarınızın, maaşınızın, varlıklarınızın haczedilip, satılması aşamasına kadar itiraz edep geri alabilirsiniz.
 • Eğer borcunuz varsa bir kısmını ödediyseniz size yapılan haciz işlemleri borcun tamamı kadar ise ödemediğiniz borç kadarına itiraz etmeniz mümkündür.
 • Borcunuzun tamamını ödeme imkanınız varsa borcu ödemek, imkanınız yoksa en azından asgari tutarını ödemek yararınıza olacaktır.
 • Çünkü bu durumda borcunuza sadece faiz işlemeyecek, yasal sürecin başlamasının bir nebze de olsa önüne geçmiş olacaksınız.

Yasal takip işlemi başlamadan yapmanız gereken diğer şey ise, biriken borçlarınıza bir an önce önlemek almak ve borç yapılandırmasına gitmektir.

İcra Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bir borç için icra işlemi başlatılması için, borcun yasal olarak ispat edilmesi gerekmektedir. Kişinin özel kurumlara ve devlete ödemesi gereken miktar, çeşitli sebeplerden dolayı veya kasti olarak ödenmiyorsa ilk önce borçluya hatırlatma niteliğinde bir yazı gönderilir, eğer borçlu bu hatırlatmayı dikkate almıyor ve borcunu ödememeye devam ediyorsa, yasal süreç başlatılır. Alacaklı kişinin borç miktarını devlet vasıtasıyla alabilmesi için İcra ve İflas Müdürlükleri ile İcra Mahkemeleri kurulmuştur. Alacaklı kişi dava açtığı zaman, borçlu kişinin maaşının bir kısmına, banka hesaplarına ve mal varlığına el konulmaktadır. Kişi, kasıtlı olarak ödememe haricinde, borcu olduğunu unutarak haciz davasına tabi tutulabilir. Bu yüzden sık sık vatandaşların adlarına haciz olup olmadığını kontrol etmesi gerekir.

İcra borcuna haciz kararı oluşturabilecek sebepler:

 • Kurumlara borçlanmış olmak (Katma Değer Vergisi)
 • Özel Tüketim Vergisi (Motorlu Taşıtlar Vergisi)
 • Veraset ve İntikal Vergisi,
 • Trafik cezası,
 • Adli ve idari para cezası,

Bunları ödemeyi unutup veya kasıtlı olarak ödemediğiniz zaman adınıza icra işlemi başlatılacaktır.

Kredi Borcu Olanlara Büyük Müjde Silinecek 2022

Kredi kartı veya kredi borcu olan kişilere bankalardan büyük müjde verilerek yapılandırma yolunda taksitlendirme imkanları veriliyor. Borçlarını belirli taksitlere bölerek bu imkandan faydalanan kişiler herhangi bir yasal süreç içerisine girmeden borçlarını düzenli ödemeler yapabilir ve özel ve kamu bankalarının vermiş olduğu borç birleştirme kredilerinden faydalanabilirsiniz. Borç birleştirme kredilerinde kredilerin ana para silinmez, borcunuzu geçirdiğiniz bankaya göre faiz oranı düşebilir. Borç yapılandırma ve borç birleştirme işlemlerinde tercih ettiğiniz bankaya göre faiz oranları ve vade süreleri değişiklik göstermektedir. Tüm bu süreçteki işlemlerde vade süresi bankanın inisiyatifine kalmıştır. Detaylı bilgileri bankalar ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Borç birleştirme imkanı tanıyan bankalardan bir tanesi İş Bankasıdır. Borç transferi yapmak için tıklayınız.

Bankalara Borcunu Ödeyemeyenlere Alternatif Ödeme Yolları

Bankalara borcu olan ve hiçbir şekilde ödeyemeyen kişilerin borç para bulmak için alternatif yolları bulunuyor. Bu yollara başvuru yaparak ödeyemediğiniz borçlarınızı ödemenin tek çaresini bulabilirsiniz.

Borç ödemek için alternatif yollar:

 • Kredi Çekemeyenlere Senetle Kredi ve Para Veren Yerlere başvuru yapabilirsiniz.
 • Acil Para Yardımı Arıyorum Diyene Maddi Destek veren kurum ve kuruluşlardan destek alabilirsiniz.
 • Faturaya Ek Telefonu Nakite Çevirme yöntemi ile acil para ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.
 • Kefilsiz, Şartsız Elden Taksitle Telefon Alma yöntemleri para bulmak için alternatif yollardan bir diğeridir.

Son olarak kredi alamayan kişiler gelir belgesiz kredi veren bankalara başvuru yaparak aranan şartları sağlamaları durumunda kredi ihtiyaçlarını karşılayarak ödemelerini yapabilirler.

Verilen oy post
Photo of author

Kosgeb Uzmanı

Kamu gündemi, Ekonomi konularını anlık takip ediyor ve bu konularda içerikler oluşturuyorum.
Yorum yapın

1