KOSGEB Hibeleri

Arıcılık, İpekböcekçiliği, Kaz ve Hindi Yetiştiriciliği Projesine Hibe Desteği

Arıcılık, İpekböcekçiliği, Kaz ve Hindi Yetiştiriciliği  Projesine Hibe Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 3 hayvancılık Projesine Hibe Desteği verileceği açıklandı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre;

  • Arıcılık projelerine %50,
  • Kaz ve hindi yetiştiriciliği projelerine %75,
  • İpekböcekçiliği projelerine %100 hibe desteği verilecektir.

Arıcılık, İpekböcekçiliği, Kaz ve Hindi Yetiştiriciliği Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları 05.12.2020 sayılı 2020/36 nolu tebliğ kapsamında Resmi Gazete’ de yayımlandı. Bu Tebliğ, üretim potansiyeline göre 2020-2022 yılları için Bakanlıkça belirlenecek illerde; arıcılık, ipekböcekçiliği, kaz ve hindi yetiştiriciliğine yönelik yatırımların desteklenmesine ilişkin usul ve esasları kapsar.

Önümüzdeki süreçte Kırsal Kalkınma için belirlenen hedefleri, yol haritasını da paylaştı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; “2023 yılına kadar, Bakanlık olarak; Kırsalı, Emek Verenlerimizi, Gücümüzün Son Damlasına Kadar Destekleyeceklerini ve 2022’ye kadar manda, damızlık küçükbaş yatırımı, damızlık koç-teke alımı, kaz ve hindi yetiştiriciliği, ipek böcekçiliği ve arıcılık yatırımlarına, konusuna göre %50 ile %100 oranında hibe sağlayacaklarını açıkladı.

3 Hayvancılık Projesine Hibe Desteği Müjdesi

Bu tebliğde Arıcılık, İpekböcekçiliği, Kaz ve Hindi Yetiştiriciliği yatırımlarının desteklenmesine ilişkin hibe desteklerinin verilmesine ilişkin bilgiler yer alır. Yayımlanan Tebliğ kapsamında arıcılık projelerine %50, kaz ve hindi yetiştiriciliği projelerine %75, ipekböcekçiliği projelerine %100 hibe desteği verilecektir.

3 Hayvancılık Projesine Hibe Desteği verilecek

 Yatırımcılar için sağlanacak hibe desteklerinin verilebilmesi için gerekli usul ve esaslar ise aşağıdaki başlıklar halinde incelenerek içeriğimizde yer verilmiştir.

2020-2022 KAZ HİBESİ ve HİNDİ HİBESİ DESTEKLEMELERİ (05/12/2020)

Tebliğ kapsamında, Damızlık ve Ticari Kaz ile Ticari Hindi Yetiştiriciliği Desteklemeleri olarak; 1.000 adet kapasiteli damızlık kaz ve 1.000 adet kapasiteli ticari hindi işletmesi yatırımlarına %75 hibe desteği verilecek. Kaz ve Hindi işletmelerinde ise yeni kümes yapımı, makine, alet ve ekipman alımı yeni kümes ve kuluçkahane inşaatı, makine, alet ve ekipman alımı için hibe desteği ödemesi yapılacaktır.

KAZ VE HİNDİ YETİŞTİRİCİLİĞİNE % 75 Hibe Desteği Verilecek

Damızlık ve ticari kaz ile ticari hindi yetiştiriciliği projelerine verilecek hibe desteklerinin verilmesi için gerekli usul ve esaslar tebliğ kapsamında şu şekilde yer verilmiştir;

  • Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen illerde, 1.000 adet kapasiteli damızlık kaz, 500 adet kapasiteli ticari kaz veya 1.000 adet kapasiteli ticari hindi işletmeleri desteklenir.
  • Destekleme konuları ise; Yatırımcılara, damızlık kaz işletmelerinde yeni kümes ve kuluçkahane inşaatı, makine, alet ve ekipman alımı için, ticari kaz ve hindi işletmelerinde ise yeni kümes yapımı, makine, alet ve ekipman alımı için destekleme ödemesi yapılır.

Başvurular ise; Tarım ve Orman Bakanlığı İl/İlçe Müdürlükleri aracılığıyla yapılacak.

Kaz Hindi % 75 hibe desteği verilecek

Bakanlık tarafından kaz yetiştiriciliği hibesi için uygulama rehberi yayınlanarak başvuru süreci hakkında tüm detaylar belirlenecektir. Ancak henüz yatırım rehberi yayımlanmamıştır.

İpek Böceği Projelerine %100 Hibe Desteği Verilecek

Arıcılık, İpekböcekçiliği, Kaz ve Hindi Yetiştiriciliği Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları Tebliğine göre; ipekböceği projelerine de %100 hibe desteği verilecektir

İpekböcekçiliği desteklemeleri kapsamında; ipekböcekçiliği yapan gerçek ve tüzel kişilere dut bahçesi tesisi, ipek böceği besleme evi inşası, makine, alet ve ekipman alımlarına % 100 hibe desteği verilecek.

İpekböceği % 100 hibe desteği verilecek

Arıcılık Projelerine %50 Hibe Desteği Verilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğ kapsamında Arıcılık projelerine de %50 hibe desteği verilecektir.

Tebliğ kapsamında;

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan bu tebliğ göre; Bakanlık tarafından belirlenecek olan illerde, arı sütü, polen, propolis gibi arı ürünü üretmek isteyen, 50 ve üzeri arılı kovanı olan ve en az 3 yıl Arı Kayıt Sistemine kayıtlı, Arı Yetiştiricileri veya Bal Üreticileri Birliğine üye üreticiler desteklemeye başvurabilecektir.

Arıcılık yatırımlarına % 50 hibe desteği

Destekleme konuları; Arı ürünleri üretiminde kullanılacak olan; makine, alet, ekipman ve seyyar arıcı barakasını kapsar ve bu alımlar için yatırımcılara %50 hibe desteği verilecektir. Başvurular ve yatırım rehberi ile ilgili detaylar ayrıca Bakanlığın Resmi internet sitesi üzerinden duyurulacaktır.

Hibe Desteklerine Başvurular Ne Zaman?

Arıcılık, ipek böceği kaz ve hindi hibe desteklerine yapılacak olan başvurular; Tarım ve Orman Bakanlığı İl/İlçe Müdürlükleri aracılığıyla yapılacaktır. Başvuru tarihleri ve bu hayvancılık projelerine yapılacak olan yatırıma ilişkin kriterler ve teknik detaylar tüm bilgiler Tarım ve Orman Bakanlığının resmi internet sayfasında yayımlanacak uygulama rehberinde ayrıca belirtilecektir.

Arıcılık, ipekböcekçiliği, kaz ve hindi yetiştiriciliğine yönelik yatırımlarda teknik kriterler Bakanlıkça belirlenir ve uygulama rehberi ile yayımlanır. Ayrıca başvurularda istenecek belgeler, başvuru sürecine ilişkin detaylar Bakanlığın resmi internet sayfasında yayımlanacak uygulama rehberinde belirtilir.

Yayımlanan tebliğ kapsamında 3 hayvancılık hibe desteğine yönelik yatırım rehberi henüz yayımlanmamıştır. Hibe desteği için Yeni uygulama rehberi yayınlandığında kosgebkredisi.com olarak ilgili içeriğimiz güncellenecektir.

Bu destekler haricinde Damızlık Düve Yetiştiriciliğine Hibe Desteği başvuruları başladı.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.