KosgebKredisi.com

18 Yaş Altı Banka Hesabı Açma Şartları ve Gerekli Evraklar 2022

01.03.2022

Bankaların 18 yaş altı çocuklar için hesap açabildiğini biliyor musunuz? Velisiz veya veli izini ile açılabilen banka hesapları, velisiz banka hesabı nasıl açılır, 18 yaş altı banka hesabı açma şartları, 0-17 yaşa kadar banka hesabı açabilen tüm banka listesi burada! hemen başvurun birikim yapmaya başlayın..

18 Yaş Altı Banka Hesabı Açma Şartları ve Gerekli Evraklar 2022

18 Yaş altı banka hesabı açma artık çok kolay! Bankalarda açılan vadeli vadesiz mevduat hesapları, her yaş grubu için açılabildiği gibi, 18 yaşını doldurmamış olan vatandaşlar için de hesap açılabilir ve 18 yaşından küçük herkes banka hesabına açma işlemi yapabilir. Yalnız bu bireylerin banka hesabı açtırabilmesi için bazı genel şartlar gereklidir. Banka hesabı sahibi olmak, 18 yaş altı yatırım hesabı, ilgili banka kartı veya kredi kartı çıkartabilme şartları ve hesap açtırma şartları nelerdir bir bakalım.

Velisiz 18 Yaş Altı Banka Hesabı Açma

Bu banka hesapları 18 yaşına henüz gelmemiş genellikle 15,16,17 yaşında olanlar için açılan hesaplardır. Ancak bankalar velisiz olarak gelen çocuklara veli veya vasi izni olmadan hesap açmazlar. Bu sebeple 18 yaşından küçük olan, fiili ehliyeti olmayan küçükler tek başına bankaya hesap açma için başvuramamaktadır.

Günümüzde veliler çocukların birikim sorumluluğunu artırmak ve para toplamak amacıyla birikim banka hesapları açarlar. Bunlar kumbaram, ilk imzam gibi hesaplardır ve bu kampanyalar ile ilgili özel-devlet bankaları size yardımcı olur. 18 yaşın altında olan çocuklar adına ailelerinin imzaları ile bu hesaplar açılır ve ekonomik destek amaçlı kampanyalar değerlendirilir. Nakit parayı cepte taşımak yerine artık küçükten büyüğe herkes adına bir banka hesabı açılıyor.

18 Yaş Altı Banka Hesabı Açan Tüm Bankalar

Listelediğimiz bankalara başvuru yaparak çocuklar için, lise öğrencileri ve 18 yaşını doldurmayanlara hesap açabilirsiniz. Kolaylıkla hesap açılabilen bankalar;

 • Ziraat Bankası miniklerin artısı
 • İş Bankası ilk imza
 • Halkbank Büyüyen çocuk
 • Garanti Bankası Harçlık hesabı
 • Akbank kumbara
 • Finansbank 18 yaş altı kumbaram hesabı
 • Vakıfbank
 • ING çocuk
 • TEB Genç hesap
 • Kuveyt Türk Dijital Kaşif
 • Yapı ve Kredi Bankası Çocuklara birikim hesabı
 • Denizbank çocuklara ek kart
 • Şekerbank çocuk hesaplarının tüm avantajlarını inceleyerek, ilgili banka ile görüşüp, başvuru yapabilirsiniz.

18 Yaş Altı Çocuklar İçin Banka Hesabı Nasıl Açılır?

0-17 arası tüm çocuklar için veli onayı ile yukarıdaki banka şubelerine giderek hesap açabilir ve onlar için dilediğiniz her zaman hesap oluşturabilirsiniz. Geleceğe yatırım yapmak, henüz 18 yaşına gelmeyen çocuklarınıza hem birikim hem de ilerleyen zamanlarda tasarruf alışkanlığı kazandırmak için vadeli hesaplarınızda yatırdıkça kazanabilir, vadesiz hesaplarda paranızı biriktirebilirsiniz.

Banka hesabı açarken yapılması gerekenler;

 • 18 yaşına kadar banka hesapları ilkokul, ortaokul, lise veya üniversite öğrencileri için banka hesabı açma işlemi yapılabilir ve ücret talep edilmez.
 • Yaşının doldurmayan çocukların vasisi veya velisinin banka şubelerine gitmesi gerekir.
 • Burada velinin T.C. kimlik belgesi fotokopisi, velinin hesap açma izni için imzası yeterlidir.
 • Vadeli veya vadesiz olarak hesap açılış başvurusu hemen yapılabilir.
 • Gerekli görüldüğü takdirde ikametgah örneği de istenebilmektedir.

18 Yaş Altı ve Lise Öğrencileri İçin Banka Hesabı Şartlar

18 yaş altı vatandaşlar velileri veya vasileri ile birlikte ilgili bankaya başvurup, kendileri adına bir birikim ve tasarruf banka hesabı açabilirler. Ayrıca 18 yaş altı lise öğrencileri dışında ilkokul, ortaokul ve daha küçükler için de banka hesabı aile, veli ve vasi izni ile açılabilir.

Hesap açmak için gerekli başlıca belgeler:

 • 18 yaşını doldurmayan vatandaşın velisi veya vasisinin kimlik fotokopisi, kimlik bilgileri,
 • Bu bireylerin velisinin veya vasisinin banka hesabı açmak için vereceği onaylı ıslak imzalı izin belgesi,
 • Hesap açtırılacak olan vatandaşın kimlik bilgileri yeterlidir.

18 Yaşını Doldurmayan Lise Öğrencileri İçin Velisiz Banka Hesabı Açma

18 yaş altı Lise öğrencileri veya staj yapan lise öğrencileri hesap açma ve banka kartı başvurularını banka şubelerinden yine velisinin izni ile yapılmaktadır.  Velisiz banka hesabı açılmıyor. Bu vatandaşlarımız izinleri ile birlikte kimlik bilgileri, öğrenim bilgileri, staj yapıyor ise staj yaptığı kurumun gerekli bilgileri ile başvuruda bulunabilir. Staj için ilgili kurumların anlaşmalı bankalarında velisiz banka hesaplarınızı açabilirsiniz. Öğrenci olduğunuz için herhangi bir hesap kesim ücreti alınmamakta.

Velisiz banka hesabı açabileceğiniz anlaşmalı bankalar:

 • Ziraat Bankası
 • İş Bankası
 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • Denizbank
 • Finansbank
 • Vakıfbank
 • Yapı ve Kredi Bankası

Staj maaş kartı imkanı sunan bu  bankalar banka kartı başvurularını staj yapacak lise öğrencilerinin kimlik bilgileri, öğrenci belgesi, ikametgah  ve staj kurum bilgileri ile almakta olup, öğrenci belgesi ibraz edildiği takdirde herhangi bir kesim ücreti almamaktadır.

18 Yaşını Doldurmayan Üniversite Öğrencileri İçin Banka Hesabı Gerekli Belgeler

18 yaşın altında olan üniversiteyi yeni kazanmış öğrencilerin devletten aldığı başlıca burs ve destekler için ( Öğrenim Kredisi, Kredi ve Yurtlar Kurumu ve diğer çeşitli kurumların verdikleri burslar)  banka hesabı açtırmaları zorunlu olmakta ve bunun için ayrı ayrı her anlaşmalı banka için ayrı prosedürler uygulanmaktadır. Üniversite öğrencileri için anlaşmalı olunan bankaların istediği başlıca evraklar:

 • Öğrenci T.C. Kimlik Belgesi
 • Öğrenci Kimlik Kartı
 • İkametgah
 • İlgili bankaca gerekli görüldüğü ve istendiği takdirde okuldan onaylı ve mühürlü öğrenim belgesi

18 Yaş Altı Banka Hesabı Açılabilen ve Kart Veren Başlıca Bankalar

Kredi kartı veren bankalar, kredi kartı yaş sınırını 18 ve üstü olarak belirlemiştir. Ancak, kredi kartı niteliğinde alışveriş yapılabilen ön ödemeli kartları kullanıma sunmuştur. 18 yaş altı için kredi kartı verilmiyor olsa bile, veli izni ile açılan banka hesaplarındaki paraları ve ön ödemeli kartlar ile hem nakit çekimi, hem alışveriş yapma imkanı sağlamıştır. İsterseniz çocuklar için hangi bankalardan kart işlemleri yapılabilir sırayla inceleyelim:

Ziraat Bankası Miniklerin Artısı

 Ziraat Bankası miniklerin artısı hesapları ile  tüm çocuklar için onlar adına  banka hesapları oluşturabilmeleri için imkan sağlamış.  0-17 yaş arası tüm bireyler, Velisi veya vasisinin onayı ile Ziraat Bankası şubeleri’ ne gelerek, Ziraat Mobil Şubesi’nden veya İnternet Bankacılığı kanalıyla tasarruf hesaplarını oluşturabilirler. Ayrıca Ziraat Bankası Birikimli Mevduat ile en az 3, en fazla 10 yıl vadeli birikimli mevduat hesapları açabilirsiniz.

Ziraat’te ayrıca büyüyen çocuk fonu ile, çocuklarınız büyürken fon hesabı oluşturabilir, orta ve uzun vadede fon yatırımı ile belirlenen faiz oranlarıyla tasarruf yapabilirsiniz.

İş Bankası 18 Yaş Altı İlk İmza Hesabı

12-18 yaşları arasındaysanız, İş Bankası ilk imza hesabı ile hesabına şubeye gitmeden sahip olabilirsiniz. İş Bankası üzerinde çocuğunuzun ismi yazılı olan Maximum Maxi para Kart ile  18 altı çocuklar için birikim hesapları veya dijital kumbara hesabı açabilir, online para aktarma yatırma işlemlerini kolaylıkla yapabilirler. İş Bankası Kumbara Fon hesapları ile çocuğunuz adına kimlik bilgileri ile birlikte tasarruf imkanı sağlar. Para çekme veya internet alışverişi ya

İlk İmza hesabı 18 yaşından sonra ne olur diye merak ediyorsanız, velisi olarak çocuklarınıza açtığınız hesabın kontrolü kendisine geçmektedir. 18 yaşını tamamladıktan sonra ilk imza hesabı kimin adına açıldığıysa istediği gibi kullanabilir. Hemen başvurmak için TIKLAYINIZ.

Halkbank Büyüyen Çocuk Hesabı

Bebek hesabı niteliğinde olan Halkbank büyüyen çocuk hesabı ile tasarruflarınızı 18 yaş altı çocuklarınız için yapacağınız birikimli mevduat hesabı ve birikimli vadesiz altın mevduat hesabı ile destekleyebilirsiniz.  Halkbank birikim hesabı için başvuru velisiz yapılmamaktadır.

Garanti BBVA Harçlık Hesabı

Garanti Bankası’nda 18’ini doldurmayan öğrenciler ve diğer çocuklar için hesap açma ancak velisi ile birlikte Garanti şubelerine başvurularak yapılabilir. Bu sayede Garanti Harçlık Hesabı niteliğinde gelecek hesabı ile aylık 100 TL ve üzeri birikimlerinizi bu hesapta toplayarak Garanti Bankası 18 yaş altı banka kartı sahibi olabilirsiniz. Ayrıca, 0-17 yaş grubu çocuklarınızın geleceği için Garantili gelecek sigortası ile teminat altına alabilirsiniz.

Akbank 18 Yaşından Küçüklere Kumbara Hesabı

Akbank çocuklar için 18 yaşına girmeden 16, 17, 15, 14 ve daha küçükler için velisiz hesap açmamaktadır. 18 yaşa kadar bütün birikimlerinizi tek bir hesapta toplayabilirsiniz. Akbank  Axess exi26 ve Öğrenci Hesabı seçeneklerini size sunar. Axess exi26 18 yaşına yeni girmiş olan Üniversite öğrencileri için olup ilk yıl için aidatsızdır.

Finansbank Kumbara Hesabı (18 Yaş Altı)

Çocuklar için banka hesabı açtırmak isteyenler, veli ve vasi izinleriyle birlikte Finansbank faizsiz Kumbara hesabı ile çocukların geleceği için yatırımlarınızı yapabilirsiniz. İster kredi kartı, ister vadesiz mevduat olarak birikim yapabilirsiniz. Aylık minimum 75,00 TL ve katları olarak aktarım yapabilir, 5 ila 10 yıl talimat verebilirsiniz.

Vakıfbank Küçüklere Banka Kartı

18 yaşından 35 yaşına kadar hesap açılabilir. Vakıfbank ilgili şubelerinde hesap açtırıp, Vakıfbank Genç Bankomat kartına sahip olabilirsiniz. Bankomat kart ATM’lerden para çekme ve alışveriş imkanı sağlayan karttır. 18 altı gençler ve çocuklar velileri ile şubelerden hesap açtırabilir. Vakıfbank Arı hesapları ise 18 yaşına girmiş Vakıfbank Genç Arı Hesabı 18-35 yaşına kadar açtırılabilen vadeli yatırım hesabıdır.

ING Çocuk Hesabı Başvurusu

ING Turuncu Çocuk Hesap başvurusu yapıp,  0-17 yaş gurubu çocuklarınıza birikimlerinizi belirlenen faiz oranlarıyla arttırabilirsiniz. Düzenli birikim tutarı 100,00 TL olup, alt ve üst limit yoktur. İstediğiniz zaman paranızı yatırıp, istediğiniz zaman çekebilirsiniz. Turuncu hesapta faiz oranı %14 olarak belirlenmiştir.

TEB Gençlere Yeni Hesap

TEB şubeleri veya CEPTETEB uygulaması ile 12 ve 24 yaş için banka hesabı açılabilmektedir. 18 yaş altı çocuklar veli izni ile birlikte kimlik bilgileri ile 12 yaşından itibaren 24 yaşına kadar  Global genç hesabına başvurup, kullanmaya başlayabilirsiniz. TEB genç kartınız ile Para çekme ve yatırma, ödeme işlemleri ve birikimlerinizi yapabilirsiniz.

Kuveyt Türk Dijital Kaşif

Digital Kaşif hesabı ile 18 yaş altı çocuklar birikim hesaplarını kontrol ederek, tasarruf hesapları oluşturulabilir.

Yapı Kredi ile Çocuk Hesabında İlk Paralarını Biriktirin

Yapı Kredi hesap açma sınırı 18 yaş olup, kredi kartı aidatı olmadan  birikim hesapları verileri tarafından kart aidatı olmadan Yapı Kredi şubelerinden Yapı Kredi Kartopu ürünü içinde Kumbara hesabı niteliğinde  İlk Param birikim hesabı ile geleceğe yatırım yapabilirsiniz.

Denizbank’tan Küçüklere Ek Kart İmkanı

Denizbank ailenizle birlikte kullanabileceğiniz 12 yaş ve üzeri için ek kart imkanı sunuyor. Deniz Bonus ek kartı başvurularını şubeye giderek ıslak imzalı veli onay belgesi ile yapabilirsiniz. Ayrıca Denizbank mevduat biriken hesabı ile minimum 250,00 TL ile başlangıç tutarlı hesap açıp, düzenli birikim yapabilirsiniz.

Şekerbank 5 yıl Vadeli Çocuk Hesabı

Şeker çocuk hesabı  çocuklarınız için tasarruf imkanı sağlıyor. 5 yıl vadeli ve minimum 50,00 TL ile Şekerbank şubelerinden hesap açılışlarınızı yapabilir, geleceğe yatırım yapabilirsiniz. Türk Lirası ve döviz cinsinden paralarınız belirlenen  faiz oranları ile orta ve uzun vadede değerlenir.

0-17 Yaş için Ön Ödemeli Banka Kartları

Ön ödemeli kartlar kredi kartı ve banka kartı niteliğinde, ne kadar para yüklemesi yapıldıysa, o kadar harcama yapabildiğimiz, yükleme yaptığımız para miktarı kadar harcama imkanı sağlayan kartlardır. Ekli listede 18 yaş altı için en uygun ön ödemeli kart listelerini açıkladık.

12 Yaş ve Üzeri Çocuklara İninal Kart

İninal kart için yaş sınırı 12′dir. Temin edebileceğiniz satış noktaları: D&R, Migros Satış Noktaları, Şok Market, Teknosa, PTT işyerleri, KİPA, Teknosa, Vatan Bilgisayardan 5,00 TL karşılığında temin edebilir. Her ay 2,00 TL kullanım ücreti alınmaktadır. Trendyol, Hepsiburada, N11 ve anlaşmalı alışveriş sitelerinde geçerli olup, kartınızı kullanabilirsiniz.

12 yaş, 13, 14 veya 15 yaşından 18 yaşına kadar kullanabileceğiniz İninal kart bir çok fırsatı da beraberinde getiriyor. İninal kart hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için İninal Kart Yaş Sınırı 2022 içeriğimizi inceleyebilir ve başvuru yapabilirsiniz.

Vodafone Pay Ücretsiz Kart

Vodafone pay kart ile 12 yaş ve üzeri herkes için  para transferi ve dilediğiniz zaman alışveriş imkanı sunmaktadır. Vodafone pay başvurularını Vodafone uygulamalarından veya Vodafone merkez ve şubelerinden yapabilirsiniz.

Manibux Harçlık Kartı Yaş Sınırı 18

Manibux Harçlık Kartı; 18 yaşını doldurmamış herkes için harçlık manibux kartı, Hepsiburada, D&R, N11 gibi anlaşmalı uygulamalardan 2,00 TL-5,00 TL ücret karşılığında temin edebilir, alışveriş yapabilirsiniz.

Akbank TOSLA Çocuklar için Alışveriş Kartı

Akbank Tosla Kart 5,00 TL karşılığında Carrefoursa ve Teknosa mağazaları ile, Yemek Sepeti Banabi uygulaması ile Hepsiburada aracılığı ile alabilir. Anlaşmalı Akbank Atm’lerinden ücretsiz ve diğer atm’ler ile Carrefoursa yükleme noktalarından para aktarımı yapabilir. Mastercard özelliğinde olup, mastercard geçerli olduğu her yerde kullanabilirsiniz. Tosla uygulamasını telefon tablet ve bilgisayarlarınızda Google Play ve App Store’dan indirebilirsiniz.

Garanti Bonus Kartları 12 Yaş

Garanti Bonus Kartları olarak, 12 yaşından büyük olan herkes için kullanılan nakit para aktarma, Hepsiburada alışveriş imkanı sağlayan ve oyun ödemeleri yapılabilen Bonus Piu, Bonus Piu Oyun, Bonus Piu Hepsiburada ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur.

Turkcell Paycell Kartı

Turkcell Paycell Kartları da çocuklar tarafından alışveriş için kullanılıyor. 7/24 para yükleyebileceğimiz ve alışveriş imkanı sağlayan anlaşmalı kurumlardan (Turkcell, D&R, PTT, Hepsiburada, N11, Şok Market) temin edilebilir. Güncel alım ücreti  9,99 TL olup, aylık kart ücreti 1,00 TL’dir. Paycell ile anlaşmalı tüm kuruluşlarda kullanılabilir ve tüm ATM’ler ile Turkcell bayilerinden yükleme yapabilirsiniz.   

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!