18 Yaş Altı Banka Hesabı Açma Şartları ve Gerekli Evraklar 2023

18 Yaş altı banka hesabı açma artık çok kolay! Bankalarda açılan vadeli vadesiz mevduat hesapları, her yaş grubu için açılabildiği gibi, 18 yaşını doldurmamış olan vatandaşlar için de hesap açılabilir ve 18 yaşından küçük herkes banka hesabına açma işlemi yapabilir. Yalnız bu bireylerin banka hesabı açtırabilmesi için bazı genel şartlar gereklidir. Banka hesabı sahibi olmak, 18 yaş altı yatırım hesabı, ilgili banka kartı veya kredi kartı çıkartabilme şartları ve hesap açtırma şartları nelerdir bir bakalım.

Velisiz 18 Yaş Altı Banka Hesabı Açma

Bu banka hesapları 18 yaşına henüz gelmemiş genellikle 15,16,17 yaşında olanlar için açılan hesaplardır. Ancak bankalar velisiz olarak gelen çocuklara veli veya vasi izni olmadan hesap açmazlar. Bu sebeple 18 yaşından küçük olan, fiili ehliyeti olmayan küçükler tek başına bankaya hesap açma için başvuramamaktadır.

Günümüzde veliler çocukların birikim sorumluluğunu artırmak ve para toplamak amacıyla birikim banka hesapları açarlar. Bunlar kumbaram, ilk imzam gibi hesaplardır ve bu kampanyalar ile ilgili özel-devlet bankaları size yardımcı olur. 18 yaşın altında olan çocuklar adına ailelerinin imzaları ile bu hesaplar açılır ve ekonomik destek amaçlı kampanyalar değerlendirilir. Nakit parayı cepte taşımak yerine artık küçükten büyüğe herkes adına bir banka hesabı açılıyor.

18 Yaş Altı Banka Hesabı Açan Tüm Bankalar 2023 Yılı Listesi

Listelediğimiz bankalara başvurarak çocuklar, lise öğrencileri ve 18 yaşından küçükler için hesap açabilirsiniz. Kolaylıkla hesap açabilen bankalar aşağıdaki gibidir:

 • Vakıfbank
 • ING çocuk
 • TEB Genç hesap
 • Akbank kumbara
 • İş Bankası ilk imza
 • Kuveyt Türk Dijital Kaşif
 • Halkbank Büyüyen çocuk
 • Denizbank çocuklara ek kart
 • Ziraat Bankası miniklerin artısı
 • Garanti Bankası Harçlık hesabı
 • Finansbank 18 yaş altı kumbaram hesabı
 • Yapı ve Kredi Bankası Çocuklara birikim hesabı
 • Şekerbank çocuk hesaplarının tüm avantajlarını inceleyerek, ilgili banka ile görüşüp, başvuru yapabilirsiniz.

18 Yaş Altı Çocuklar İçin Banka Hesabı Nasıl Açılır?

0-17 yaş arası tüm çocuklar için velilerinin onayı ile yukarıdaki banka şubelerine giderek hesap açabilir, dilediğiniz zaman onlar için hesap oluşturabilirsiniz.

Geleceğe yatırım yapmak, henüz 18 yaşını doldurmamış çocuklarınıza hem biriktirme hem de gelecekte biriktirme alışkanlığı kazandırmak için vadeli hesaplarınıza yatırdıkça kazanabilir, paranızı biriktirebilirsiniz.

Banka hesabı açarken yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • 18 yaşına kadar banka hesapları ilkokul, ortaokul, lise veya üniversite öğrencileri için banka hesabı açma işlemi yapılabilir ve ücret talep edilmez.
 • Yaşının doldurmayan çocukların vasisi veya velisinin banka şubelerine gitmesi gerekir.
 • Burada velinin T.C kimlik belgesi fotokopisi, velinin hesap açma izni için imzası yeterlidir.
 • Vadeli veya vadesiz olarak hesap açılış başvurusu hemen yapılabilir.
 • Gerekli görüldüğü takdirde ikametgah örneği de istenebilmektedir.

18 Yaş Altı ve Lise Öğrencileri İçin Banka Hesabı Şartları Nelerdir?

18 yaşını doldurmamış vatandaşlar, ebeveynleri veya velileri ile birlikte ilgili bankaya başvurarak onlar adına tasarruf ve tasarruf bankası hesabı açabilirler. Ayrıca 18 yaşını doldurmamış lise öğrencileri dışında ilkokul, ortaokul ve daha küçük yaştaki öğrenciler için aile, veli ve velilerinin izni ile banka hesabı açılabilir.

Hesap açmak için gerekli başlıca belgeler aşağıdaki gibidir:

 • 18 yaşını doldurmayan vatandaşın velisi veya vasisinin kimlik fotokopisi, kimlik bilgileri
 • Bu bireylerin velisinin veya vasisinin banka hesabı açmak için vereceği onaylı ıslak imzalı izin belgesi
 • Hesap açtırılacak olan vatandaşın kimlik bilgileri yeterlidir.

18 Yaşını Doldurmayan Lise Öğrencileri İçin Velisiz Banka Hesabı Açma 2023 Yöntemi

18 yaşından küçük lise öğrencileri veya staj yapan lise öğrencileri velilerinin izni ile banka şubelerinde hesap açarak banka kartı başvurusunda bulunabilirler. Ebeveyn olmadan banka hesabı açamazsınız.

Bu vatandaşlar kimlik bilgileri, eğitim bilgileri ve staj yaptıkları kurumun gerekli bilgi ve izinleri ile başvuru yapabilirler. Ebeveynsiz banka hesaplarınızı ilgili kurumların anlaşmalı bankalarında staj için açabilirsiniz. Öğrenci olmak için herhangi bir kesinti yapılmaz.

Velisiz banka hesabı açabileceğiniz anlaşmalı bankalar aşağıdaki gibidir:

 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Garanti Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Finansbank
 • Denizbank
 • İş Bankası
 • Akbank

Staj maaş kartı sunan bu bankalar, staj yapacak lise öğrencilerinin kimlik bilgileri, öğrenci belgesi, ikamet ve staj yeri bilgileri ile banka kartı başvurularını almakta ve öğrenci belgesi durumunda herhangi bir kesinti ücreti talep etmemektedir. gönderilmiş.

18 Yaşını Doldurmayan Üniversite Öğrencileri İçin Banka Hesabı Gerekli Belgeler 2023’de Nelerdir?

Üniversiteden yeni mezun olan 18 yaşını doldurmamış öğrencilerin devletten aldıkları ana burs ve destekler (Öğrenim Kredisi, Kredi ve Yurtlar Kurumu ve diğer çeşitli kurumlar tarafından verilen burslar) için banka hesabı açmaları gerekmektedir. Bunun için her anlaşmalı banka için ayrı prosedürler uygulanmaktadır.

Üniversite öğrencileri için anlaşmalı bankaların istediği başlıca belgeler şunlardır:

 • Öğrenci T.C. Kimlik Belgesi
 • Öğrenci Kimlik Kartı belgesi
 • İkametgah belgesi
 • İlgili bankaca gerekli görüldüğü ve istendiği takdirde okuldan onaylı ve mühürlü öğrenim belgesi

18 Yaş Altı Banka Hesabı Açılabilen ve Kart Veren Başlıca Bankalar Hangileridir?

Kredi kartı veren bankalar kredi kartı yaş sınırını 18 ve üzeri olarak belirlemiştir. Ancak, kredi kartı olarak satın alınabilen ön ödemeli kartları tanıttı. 18 yaşından küçüklere kredi kartı verilmese dahi veli izni ile açılan banka hesaplarındaki paralar ve ön ödemeli kartlar ile hem nakit çekme hem de alışveriş imkanı sağlamaktadır.

Ziraat Bankası 18 Yaş Altı Banka Kartı Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası miniklerin artısı hesapları ile  tüm çocuklar için onlar adına  banka hesapları oluşturabilmeleri için imkan sağlamış. 0-17 yaş arası tüm bireyler, velisi veya vasisinin onayı ile Ziraat Bankası şubelerine giderek, Ziraat Mobil üzerinden veya İnternet Bankacılığı ile tasarruf hesabı oluşturabilmektedir. Veliler çocukları için Ziraat Bankasından Birikimli Mevduat ile en az 3, en fazla 10 yıl vadeli birikimli mevduat hesapları açabilmektedir.

Ziraat Bankası’nda büyüyen çocuk fonu ile çocuklarınız büyürken siz de fon hesabı oluşturabilir, orta ve uzun vadede fon yatırımına göre belirlenen faiz oranları ile tasarruf edebilirsiniz.

Vakıfbank 18 Yaş Altı Hesap Açma

18 yaşından 35 yaşına kadar hesap açılabilir. Vakıfbank ilgili şubelerinde hesap açtırıp, Vakıfbank Genç Bankomat Kartına sahip olabilirsiniz. Bankomat kart ATM’lerden para çekme ve alışveriş imkanı sağlayan karttır. 18 altı gençler ve çocuklar velileri ile şubelerden hesap açtırabilir. Vakıfbank Arı hesapları ise 18 yaşına girmiş Vakıfbank Genç Arı Hesabı 18-35 yaşına kadar açtırılabilen vadeli yatırım hesabıdır.

Akbank 18 Yaş Altı Hesap Açma

Akbank çocuklar için 18 yaşına girmeden 16, 17, 15, 14 ve daha küçükler için velisiz hesap açmamaktadır. 18 yaşa kadar bütün birikimlerinizi tek bir hesapta toplayabilirsiniz. Akbank Axess exi26 ve Öğrenci Hesabı seçeneklerini size sunar. Axess exi26 18 yaşına yeni girmiş olan Üniversite öğrencileri için olup ilk yıl için aidatsızdır.

Yapı Kredi 18 Yaş Altı Hesap Açma

Yapı Kredi hesap açma sınırı 18 yaş olup, kredi kartı aidatı olmadan  birikim hesapları verileri tarafından kart aidatı olmadan Yapı Kredi şubelerinden Yapı Kredi Kartopu ürünü içinde Kumbara hesabı niteliğinde İlk Param Birikim Hesabı ile geleceğe yatırım yapabilirsiniz.

18 yaş altı öğrencilere hesap kartı veya kredi kartı çıkarmak için diğer bankaları da inceleyebilirsiniz.

İş Bankası 18 Yaş Altı İlk İmza Hesabı

12-18 yaşları arasındaysanız, İş Bankası ilk imza hesabı ile hesabına şubeye gitmeden sahip olabilirsiniz. İş Bankası üzerinde çocuğunuzun ismi yazılı olan Maximum Maxi Para Kart ile 18 altı çocuklar için birikim hesapları veya dijital kumbara hesabı açabilir, online para aktarma yatırma işlemlerini kolaylıkla yapabilirler. İş Bankası Kumbara Fon hesapları ile çocuğunuz adına kimlik bilgileri ile birlikte tasarruf imkanı sağlar. Para çekme veya internet alışverişi ya

İlk İmza hesabı 18 yaşından sonra ne olur diye merak ediyorsanız, velisi olarak çocuklarınıza açtığınız hesabın kontrolü kendisine geçmektedir. 18 yaşını tamamladıktan sonra ilk imza hesabı kimin adına açıldığıysa istediği gibi kullanabilir. Hemen başvurmak için TIKLAYINIZ.

Halkbank Büyüyen Çocuk Hesabı

Bebek hesabı niteliğinde olan Halkbank büyüyen çocuk hesabı ile tasarruflarınızı 18 yaş altı çocuklarınız için yapacağınız birikimli mevduat hesabı ve birikimli vadesiz altın mevduat hesabı ile destekleyebilirsiniz.  Halkbank birikim hesabı için başvuru velisiz yapılmamaktadır.

Garanti BBVA Harçlık Hesabı

Garanti Bankası’nda 18’ini doldurmayan öğrenciler ve diğer çocuklar için hesap açma ancak velisi ile birlikte Garanti şubelerine başvurularak yapılabilir. Bu sayede Garanti Harçlık Hesabı niteliğinde gelecek hesabı ile aylık 100 TL ve üzeri birikimlerinizi bu hesapta toplayarak Garanti Bankası 18 yaş altı banka kartı sahibi olabilirsiniz. Ayrıca, 0-17 yaş grubu çocuklarınızın geleceği için Garantili gelecek sigortası ile teminat altına alabilirsiniz.

Finansbank Kumbara Hesabı (18 Yaş Altı)

Çocuklar için banka hesabı açtırmak isteyenler, veli ve vasi izinleriyle birlikte Finansbank faizsiz Kumbara hesabı ile çocukların geleceği için yatırımlarınızı yapabilirsiniz. İster kredi kartı, ister vadesiz mevduat olarak birikim yapabilirsiniz. Aylık minimum 75,00 TL ve katları olarak aktarım yapabilir, 5 ila 10 yıl talimat verebilirsiniz.

ING Çocuk Hesabı Başvurusu

ING Turuncu Çocuk Hesap başvurusu yapıp, 0-17 yaş gurubu çocuklarınıza birikimlerinizi belirlenen faiz oranlarıyla arttırabilirsiniz. Düzenli birikim tutarı 100 TL olup, alt ve üst limit yoktur. İstediğiniz zaman paranızı yatırıp, istediğiniz zaman çekebilirsiniz. Turuncu hesapta faiz oranı %14 olarak belirlenmiştir.

TEB Gençlere Yeni Hesap

TEB şubeleri veya CEPTETEB uygulaması ile 12 ve 24 yaş için banka hesabı açılabilmektedir. 18 yaş altı çocuklar veli izni ile birlikte kimlik bilgileri ile 12 yaşından itibaren 24 yaşına kadar  Global genç hesabına başvurup, kullanmaya başlayabilirsiniz. TEB genç kartınız ile Para çekme ve yatırma, ödeme işlemleri ve birikimlerinizi yapabilirsiniz.

Kuveyt Türk Dijital Kaşif

Digital Kaşif Hesabı ile 18 yaş altı çocuklar birikim hesaplarını kontrol ederek, tasarruf hesapları oluşturulabilir.

Denizbank’tan Küçüklere Ek Kart İmkanı

Denizbank ailenizle birlikte kullanabileceğiniz 12 yaş ve üzeri için ek kart imkanı sunuyor. Deniz Bonus ek kartı başvurularını şubeye giderek ıslak imzalı veli onay belgesi ile yapabilirsiniz. Ayrıca Denizbank mevduat biriken hesabı ile minimum 250 TL ile başlangıç tutarlı hesap açıp, düzenli birikim yapabilirsiniz.

Şekerbank 5 yıl Vadeli Çocuk Hesabı

Şeker çocuk hesabı  çocuklarınız için tasarruf imkanı sağlıyor. 5 yıl vadeli ve minimum 50 TL ile Şekerbank şubelerinden hesap açılışlarınızı yapabilir, geleceğe yatırım yapabilirsiniz. Türk Lirası ve döviz cinsinden paralarınız belirlenen  faiz oranları ile orta ve uzun vadede değerlenir.

0-17 Yaş için Ön Ödemeli Banka Kartları

Ön ödemeli kartlar kredi kartı ve banka kartı niteliğinde, ne kadar para yüklemesi yapıldıysa, o kadar harcama yapabildiğimiz, yükleme yaptığımız para miktarı kadar harcama imkanı sağlayan kartlardır. Ekli listede 18 yaş altı için en uygun ön ödemeli kart listelerini açıkladık.

12 Yaş ve Üzeri Çocuklara İninal Kart

İninal kart için yaş sınırı 12′dir. Temin edebileceğiniz satış noktaları: D&R, Migros Satış Noktaları, Şok Market, Teknosa, PTT işyerleri, KİPA, Teknosa, Vatan Bilgisayardan 5,00 TL karşılığında temin edebilir. Trendyol, Hepsiburada, N11 ve anlaşmalı alışveriş sitelerinde geçerli olup, kartınızı kullanabilirsiniz.

12 yaş, 13, 14 veya 15 yaşından 18 yaşına kadar kullanabileceğiniz İninal kart bir çok fırsatı da beraberinde getiriyor. İninal kart hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için İninal Kart Yaş Sınırı içeriğimizi inceleyebilir ve başvuru yapabilirsiniz.

Vodafone Pay Ücretsiz Kart

Vodafone ödemeli kart ile 12 yaş ve üzeri herkese para transferi ve alışveriş imkanı sunuyor. Vodafone paylaşım başvurularını Vodafone uygulamalarından veya Vodafone merkez ve şubelerinden yapabilirsiniz.

Manibux Harçlık Kartı Yaş Sınırı 18

Manibux Harçlık Kartı 18 yaşını doldurmamış herkes için Hepsiburada, D&R, N11 gibi anlaşmalı uygulamalardan 2 TL – 5 TL ücret karşılığında cep harçlığı manibux kartı satın alabilirsiniz.

Akbank TOSLA Çocuklar için Alışveriş Kartı

Akbank Tosla Kart 10 TL karşılığında Carrefoursa ve Teknosa mağazaları ile, Yemek Sepeti Banabi uygulaması ile Hepsiburada aracılığı ile alabilir. Anlaşmalı Akbank Atm’lerinden ücretsiz ve diğer ATM’ler ile Carrefoursa yükleme noktalarından para aktarımı yapabilir. Mastercard özelliğinde olup, mastercard geçerli olduğu her yerde kullanabilirsiniz. Tosla uygulamasını telefon tablet ve bilgisayarlarınızda Google Play ve App Store’dan indirebilirsiniz.

Garanti Bonus Kartları 12 Yaş

Garanti Bonus Kartları olarak, 12 yaşından büyük olan herkes için kullanılan nakit para aktarma, Hepsiburada alışveriş imkanı sağlayan ve oyun ödemeleri yapılabilen Bonus Piu, Bonus Piu Oyun, Bonus Piu Hepsiburada ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur.

16 Yaşındaki Çocuğa Banka Hesabı Açılır mı?

16 yaşındaki çocuk velileri ile birlikte kendi adına banka hesabı açabilmektedir.

18 Yaşın Altındaki Birisi Nasıl Banka Hesabı Açar?

Velisi veya varisi ile banka şubelerine giderek hesap kartı alınabilir.

 

Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1