Zirai İlaç Bayilik Başvuru Şartları 2022

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanan Bitki Koruma Ürünleri ve Bayilik ve Toptancılık sınavı uygulamaktadır. Zirai ilaç bayilik sınavına girmeye hak kazanan kişiler, zirai ilaç satışı yapabilecek ve depolayabilecektir. Zirai ilaç bayilik başvurusu nasıl yapılır, Zirai İlaç Bayilik Başvuru Şartları 2022 nelerdir, Bitki Koruma Bayilik Sınavı sınav nasıl uygulanır, kaç sorudan oluşur, kimler girebilir, zirai ilaç bayi açma şartları nedir, gerekli olan belgeler hangileridir, zirai ilaç bayilik yönetmeliği, bayilik kazancı nedir, kiralık zirai bayilik belgesi ne kadar? konuları ile ilgili tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

Zirai İlaç Bayilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Zirai ilaç satış dükkanı açmak için bayilik almak isteyenler, bayilik başvurusunu Tarım Orman Bakanlığı ve Ankara Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi internet sitesinden online olarak yapılacaktır. Duyurular bölümünden bayilik sınavı ile ilgili gerekli olan açıklamalar yapılacaktır. Ancak 2022 yılı için henüz resmi bir açıklama yapılmamıştır. Geçtiğimiz yıllarda 17 Ekim tarihinde yapılan sınav, 2022 yılı için Nisan ayı itibariyle başlatılacak olup, herhangi bir mücbir sebep olmazsa yani geçtiğimiz yıl gibi sınav tarihi ertelenmezse, Ağustos ve Eylül ayları arasında yapılması bekleniyor. Tahmini olarak verdiğimiz sınav tarihinin bağlayıcıyı yoktur. Zirai ilaç bayilik sınavları 2022 ile ilgili açıklama yapıldığında, içeriğimiz güncellenecektir.

Zirai ilaç bayilik sınavı başvurusu için tıklayınız.

Başvuru için öncelikle sizden istenen evrakları tamamlamanız gerekmektedir. Bitki koruma bayilik, depo izin belgesi ve toptancı izin belgesi olarak bilinen için gerekli belgeler şu şekilde sıralanmaktadır;

Zirai İlaç Bayilik Başvuru Şartları 2022

2022 yılında Zirai İlaç Bayilik Başvurusunda bulunmak isteyenlerden Zirai İlaç Bayi Açmak İçin Gerekli Olan Belgeler talep edilir.

Zirai İlaç Bayilik Başvurularında istenen belgeler isee;

 • 2 adet vesikalık resim
 • T.C kimlik belgesi
 • Başvuru dilekçesi
 • BKÜ (Bitkisel Koruma ürünleri) sınav başarı belgesi
 • Depo, bayi ve toptancılık yapılacak iş yerinin açık adresi
 • Mezuniyet belgesi yada diploma fotokopisi gibi evraklardır.

Belirlenen tarih aralığında Ankara üniversitesi zirai ilaç bayilik sınavı başvurusu, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ile Ankara Sınav Yönetim Merkezi (ASYM) internet sitesi üzerinden belirtilen tarihlerde yapılmaktadır.

Zirai İlaç Bayi Açma Şartları Nelerdir?

Zirai ilaç bayiliği veya toptancılık açmak isteyen kişilere verilecek olan izin belgeleri için kişide aranan şartlar bulunmaktadır. Öncelikle bayilik almak isteyenlerin TC. vatandaşı olması gerekmektedir. Bayilik başvurusu yapacak olanlar kimlerdir sorusunun yanıtı ise;

T.C vatandaşı olan;

 • Kimyagerler,
 • Kimya mühendisleri,
 • Eczacılar,
 • Ziraat Mühendisleri,
 • Orman Mühendisleri,
 • Orman Endüstri Mühendisleri,
 • Bitki sağlığı derslerinden mezun olmuş teknikerler ya da ziraat teknisyenler bayilik başvurusu yapabilir.

Bu meslek alanlarından mezun olan gerçek ya da tüzel kişileri, kamu kurumları ve kuruluşları, kooperatifler ve BKÜ (birlikler bitki koruma ürünleri) toptancılık ve bayilik izin belgesi almak için Bakanlığa başvuru yapabilirler. Bayilik başvurusu yapabilecek kişi kriterlerinin yanında diğer bir şart ise; bakanlık tarafından gerçekleştirilen bayilik sınavından en az 70 puanın alınmasıdır. 100 tam puan üzerinden hesaplanan sınav türünden, belirlenen 70 puan barajının geçilmesi gerekmektedir.

Zirai İlaç Bayilik Sınavı Nasıl Yapılır?

Zirai ilaçlar üzerine depolamada faaliyet göstermek ya da satış yapmak isteyen kişilerin katılması zorunlu tutulan sınav yapılmaktadır. Yapılacak olan sınavdan yeterli puan alan kişiler ilaç bayiliğinde faaliyet gösterme hakkında sahip olacaklardır. Belirlenen yıl için istenilen ücret ödenmektedir. Ödemeler sanal pos uygulaması ile kredi kartı ile ödenebilmektedir. Sınav İstanbul, İzmir ve Ankara illerinde düzenlemektedir. Sınavda 80 puan alanlar başarılı sayılır.

Zirai İlaç Bayilik Belgesi Kaç Yıl Geçerli?

Zirai ilaç bayilik yönetmeliği değişikliği ile, izin belgesi alan bayi ve toptancıların, bayilik veya toptancı izin belgeleri beş yıl süre ile geçerli olması ve yeni belge almak için sınava girmelerini öngören madde yürürlükten kaldırılmıştır. Bu yönetmelik değişikliği ile 5 yıl olan geçerlilik süresi kaldırılmıştır.

Zirai İlaç Bayilik Sınavı Nasıl Yapılır?

Zirai ilaç bayilik sınavı, zirai ilaçlar üzerine depolamada faaliyet göstermek veya satış yapmak isteyen kişilerin katılması zorunlu tutulan sınav yapılmaktadır. Yapılacak olan sınavdan geçerli puan alan kişiler ilaç bayiliğinde faaliyet gösterme hakkında sahip olacaklardır. Mevcut yıl için belirlenen ücret ödemeleri, sanal pos uygulaması ile kredi kartı ile ödenebilmektedir.

Bitki Koruma Bayilik Sınavı Konuları Nelerdir?

Zirai ilaç bayilik sınavına girecek olan adayların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de, bitki koruma sınavındaki soruların hangi konulardan meydana geldiğidir. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından konu başlıklarına dair açıklama yapılmıştır. Mevzuat, bitki hastalıkları, bitki zararları, mücadele metotları ve diğer konular ile ilgili sorular sorulmuştur.

Zirai ilaç bayilik konuları 2022:

 • Viroloji,
 • Herboloji,
 • Bitki zararları,
 • Entomoller,
 • Bitki hastalıkları,
 • Bakteriyoloji,
 • Nematoloji,
 • Mikoloji,
 • Mevzuat,
 • Toksikoloji ve ekotoksikoloji,
 • Uygulanması ve kayıt işlemleri hakkında yönetmelik,
 • Bitki koruma ürünlerinin çevreye ve insan sağlığına etkileri ve koruma yolları,,
 • Ambalajlanması ve etiketlenmesi hakkında yönetmelik,
 • Zirai mücadele alet ve makineleri hakkında yönetmelik,
 • Entegre zararlı yönetimi, entegre ürün yönetimi ve organik tarım,
 • Bitki koruma ürünlerinin toptan ve perakende satılması ile depolanması hakkında yönetmelik,
 • Bitki koruma ürünlerinin önerilmesi,
 • Bitki koruma ürünlerinde direnç ve yönetimi,
 • Tarım ürünlerinde bitki koruma ürünlerinin kalıntı sebepleri ve kalıntının önlenmesi,
 • Bitki koruma ürünlerinin sınıflandırılması,
 • Zirai mücadele ve entegre mücadele teknik talimatları
 • Bitki koruma ürünlerinin ruhsatlandırılması hakkında yönetmelik,
 • Bitki koruma ürünleri kontrol yönetmeliği,

Zirai İlaç Bayilik Sınavında Çıkmış Sorular

Sınava girecek adaylar, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü sayfasında yer alan menüden, sınavda çıkmış sorulara ulaşabilirler.

Bitki Koruma Ürünleri Bayilik ve Toptancılık Sınavı Kitapçıklarına ulaşmak ve soruları çözümlemek için tıklayınız.

İlaç Bayilik Sınavı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Zirai İlaç Bayilik Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Zirai ilaç bayilik sınavı tarihleri 2022 yılı için henüz belirlenmemiştir. Tarım ve Orman Bakanlığı sayfasında yer alan duyurular menüsünden sınav tarihleri ve başvuru şartları ile ilgili yapılacak olan açıklamayı takip edebilirsiniz.

Zira İlaç Bayilik Sınavına Kimler Girebilir?

Zirai ilaç bayilik almak isteyen kişilerin alması gereken eğitim alanları; Eczacılar, kimyagerler, ziraat mühendisleri, kimyagerler ve kimya mühendisleri, sağlık ile ilgi dersler alarak mezun olan ziraat teknisyenleri ve teknikerlerdir. Bu alanlardan mezun olan kişiler zirai ilaç bayiliği alabilmektedir.

Zirai İlaç Bayilik Sınavı Nerede Yapılacaktır?

Zirai ilaç bayilik sınavları, diğer sınav türleri gibi her ilde yapılmamaktadır. 2017 yılında sadece Ankara’da yapılmış olsa da 2020 yılında Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde yapılmıştır. 2022 yılı için yapılacak olan açıklamada hangi illerde yapılacağına dair bilgiler yer alacaktır.

Kiralık Zirai İlaç Bayilik Belgesi Ne Kadar?

Zirai ilaç bayi açma şartlarını taşıyan, Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından uygulanan sınavdan da başarılı sonuç olan kişilere, zirai ilaç bayiliği belgesi verilmektedir. Bu belgeyi almaya hak kazanan kişiler, zirai ilaç satışı ve depolaması yapabilmektedir. Eczacılar, kimyagerler, ziraat mühendisleri, kimyagerler, kimya mühendisleri zirai ilaç bayiliği açabileceği gibi, belgelerini kiralayabilme şansına da sahiptir. Pek çok platformda bayilik belgeleri kiralanmaktadır. Kiralık zirai ilaç bayilik belgesi fiyatları 1.000 TL ile 2.000 TL aralığında değişmektedir. Bu ücretler 500 TL olabileceği gibi 5.000 TL de olabilir. Kiralık zirai ilaç bayilik belgesi ücretleri bölgeye ve kişiye göre değişiklik göstermektedir.

Sınav Ücreti Ne Kadar?

Her yıl belirlenen sınav ücretleri değişiklik gösterse de, 85 TL olarak belirlenmiştir.

Sınav Saati, Süresi ve Soru Sayısı Bilgileri

Sınav saati 10.00’da başlayacak olup 100 dakika sürecektir. Toplamda 80 sorudan sorumlu olunmaktadır.

Sınavdan Kaç Puan Alınması Gerekmektedir?

Zirai ilaç bayilik sınavından 100 üzerinden en az 70 puan alınması gerekmektedir. Belirlenen 70 puan barajının geçilmesi şartı bulunmaktadır.

Bitkisel Koruma Ürünleri Bayilik Belgesi Ne İşe Yarar?

Zirai ilaç depolama ve satış faaliyeti göstermek isteyen kişilerin bayilik belgesi alması gerekecektir. Bitkisel koruma ürünleri bayilik belgesi olmadan zirai ürün satışı ve depolanması mümkün olmayacaktır.

Zirai İlaç Bayilik Sınav Sonuçları İlan

2022 yılı Zirai ilaç bayilik sınav ve sonuç tarihleri henüz belirlenmemiştir. Tarım ve Ormancılık Bakanlığı resmi internet sayfasında yer alan duyurular menüsünde sınava ilişkin tüm bilgiler açıklanacaktır.

Zirai İlaç Bayilik Belgesi Kaç Yıl Geçerlidir?

Belgenin geçerlilik süresi 5 yıldır, ibaresi yönetmelikten kaldırılmıştır. Geçerlilik süresi olmamasından kaynaklı 5 yıl sonunda sınav uygulaması da yapılmayacaktır.

Ziraat Teknikeri Zirai İlaç Bayii Açabilir Mi?

Hayır, Ziraat Teknikerleri zirai ilaç bayisi açma yetkisi bulunmamaktadır. Kimyagerler, kimya mühendisleri, eczacılar, Ziraat mühendisleri, orman mühendisleri, orman endüstri mühendisleri bayilik başvurusu yapabilecektir. Fakat yüksekokullardan mezun olan Ziraat Teknikerleri ilaç satıcısı olamayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En Çok Para Kazandıran İşler

Verilen oy post
Photo of author

Kosgeb Uzmanı

Kamu gündemi, Ekonomi konularını anlık takip ediyor ve bu konularda içerikler oluşturuyorum.
Yorum yapın

3