Sicili Bozuk Olanlar Araç Kredisi Alabilir mi? 2022

Araba almak isteyen araç kredisi maksadıyla bankalara müracaat eden kişiler öncelikle bilmeliler ki banka, araç kredisi kullandıracağı kişiden tek ve en önemli beklentisi kişinin ödeme yapıp yapamayacağıdır. Ödeme gücünü ispat eden kişilere kredi imkanı tanındığı gibi araç kredisi çekmek isteyen kişilerin hangi koşullar beraberinde ödeme gücünün kanıtlanacağı konusunda titiz bir inceleme başlatır.

Bankanın kişilerin verileri doğrultusunda hakim olduğu konunun ödeme gücü ile ilişkilendirilmesi halinde kişinin ödeme gücü kanıtlanmış olur. Verilerle kişinin ödeme gücü veya diğer durumları kişinin sicilini oluşturur. Yapılan araştırmalar sonucunda kredi sicili bozuk, zor durumda olan araç kredisi alabilir mi, Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar 2022 yılında hangileridir, Finansbank ve Ziraat Bankası kara listede olana kredi veriyor mu, Ziraat Bankası sicil affı yasasından kimler faydalanabilir araştırdık. Sicili bozuk olanlara araç kredisi içeriğimizde ilk olarak taşıt kredisi herkese çıkar mı inceleyelim.

Taşıt Kredisi Herkese Çıkar mı?

Taşıt kredisi KKB notu yüksek ve sicili bozuk olmayan SGK kaydı aktif olan ve geliri kredi taksit ödemelerini karşılayan herkese çıkabilir. Kredi başvurusunda bulunacak olan kişilerin geriye dönük olarak 6 aylık SGK kaydının mutlaka olması gerekiyor. Kredi notu yeterli seviyede olan kişiler tercih ettikleri bankalara başvuru yapmaları durumunda araç kredilerini 48 ay vade imkanları ile kullanabilirler. Sicili bozuk ancak, kredi almak isteyenler için içeriğimizin devamında nasıl kredi alacaklarını detaylandırdık.

Sicilim Bozuk Kredi Almak İstiyorum;

Sicili bozuk olan kişiler kredi almak istediklerinde ihtiyaç kredisi adı altında verilen düşük miktarlı kredilere başvuru yapabilirler. Ancak, oluşturmuş oldukları kampanyalar dışında yapılan kredi başvurularında bankalar sicili bozuk olan kişilerin başvurularını olumsuz sonuçlar. Bankalar vermiş oldukları kredilerde ödeme gücü yerinde olan kişilere kredi vermeyi tercih ettiğinden dolayı sicili bozuk olanların kredi almaları mümkün değildir.

Örneklendirmek gerekirse; araç kredisi çekecek kişinin öncesinde kendine ait ödenmemiş faturaları bulunuyorsa bu, banka tarafından kişinin ödeme gücünü kanıtlayamadığı gibi aynı zamanda kredi notunda düşüş yaşaması neden olacağından dolayı bankalar bu kişilere kredi kullandırmayacaktır.

Sicili Bozuk Olanlara Hangi Bankalar Kredi Veriyor?

Sicili bozuk olanlara araç kredisi veren bankalar son zamanlarda sıklıkla araştırılmaktadır. Mevcut borçlarınızdan dolayı bankalar tarafından kara listeye alınarak avukatlık olduysanız eğer bankalar tarafından kredi alamazsınız. Ancak, yukarıda bahsettiğimiz gibi dönemsel olarak bankaların sunmuş olduğu bazı kampanyalardan faydalanarak kredi alabilme imkanınız olabilir. Düşük miktarlı ve ihtiyaç kredileri için mobil yada şubelerden başvuru yaparak şansınızı deneyebilirsiniz.

Bankalar tarafından oluşturulan bu kampanyalar genellikle müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda 3 ay ertelemeli yada 6 ay ertelemeli olarak 36 aya varan vade imkanları ile sunulmaktadır. Bu kredilere sicilleri bozuk olmasına rağmen başvuru yapan kişiler bulunmaktadır. Kredi sicili, KKB tarafından tutulmaktadır. KKB, kişinin ödeme gücünde olumsuzluk yaratan bir durum ortaya çıkması halinde bunu sisteme işlemekte ve tüm bankalar kişinin sicilinde oluşan tüm olumsuzlukları göreceğinden dolayı başvurulara olumsuz yanıt verecektir.

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar 2022

Borçlarından dolayı kara listeye giren kişiler her bankadan kredi kullanamıyor. Bu nedenle sicili bozuk kara listede olan kişilere kredi veren bankalar bulunmaktadır. Aşağıda oluşturduğumuz listedeki bankalara mobil bankacılık üzerinden yada şubelerini ziyaret ederek başvuruda bulunabilirsiniz.

Kara listede olana kredi veren bankalar;

 • Denizbank,
 • Akbank,
 • ICBC,
 • Garanti Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Ziraat Katılım,
 • Vakıf Katılım,
 • Odeabank,
 • Kuveyt Türk
 • Cepteteb
 • N Kolay Kredi

Güncel nakit ihtiyacı olan kişiler bu bankalara başvuru yaparak düşük tutarlardan oluşan ihtiyaç kredilerini alabilirler.

Finansbank Kara Listedekilere Kredi Veriyoruz

QNB Finansbank müşterileri tarafından almış oldukları kredi kartlarına olan borçlarının ödeyemedikleri durumlarda ödeyebilecekleri tutarlarda yapılandırma yaptığı bilinmektedir. Bu nedenle sicili bozuk olan ve kara listeye giren kişiler tarafından akıllara gelmektedir. Bankaya kredi notunuzun düşük olması durumunda sicil affına başvuru yapabilirsiniz.

Yapmış olduğunuz sicil affı olumlu sonuçlandığında diğer bankalara olan borçlarınızı da tek bankada toplama imkanına da sahip olursunuz. Aftan yararlanma durumunda kara listeden çıkarılmak amacı ile 5 yıl içerisinde QNB Finansbank da bulunan tüm borçlarınızı kapatmanız yada onları aylık eşit taksitlere yapılandırmanız gerekecektir. Sadece Finansbank’a değil diğer bankalarda borcunuz varsa borç transferi başvurusunda bulunabilirsiniz. Banka tekrardan bir kredi başvurusunda bulunabilmeniz için üzerine gayrimenkulü olan bir kefil talep edecektir. Bazı durumlarda bir değil birden fazla kefil talep edilebilir. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için ve sicil affından faydalanabilmek için size en yakın QNB Finansbank şubesine gidere başvuruda bulunabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Herkese Çıkar mı?

Öncesinde de belirtildiği gibi taşıt kredisi ile araba almak isteyen kişilerin banka tarafından siciline göre kullandırılacaktır. Ancak altını çizmekte fayda var; bankaya araba kredisi kullanımı başvurusunda bulunmadan önce bilinmesi gereken nokta kişinin binek araç alabileceği gibi işletmesi içinde araç alabilecek olmasıdır. Buradaki ayrım önemli olmakla beraber binek araçlara yönelik bireysel olup taşıt kredisi kullanımı gerçekleşecekken ticari amaçlı alınan araçlar kosgebkredisi.com ticari kredi kapsamına girer.

Ticari araçlar ticari kredi kapsamında değerlendirileceği için ilgili bankanın ticari krediye uyguladığı vade faiz oranları ve şartlar ile, tüketicilerin kullanacağı bireysel taşıt kredisinde farklılık göstermekle beraber tüketici kredilerinde uygulanan koşullar, vade ve faiz seçenekleri birbirinden farklıdır. Bunun yanında ticari kredi ile bireysel taşıt kredisinin de kişilere sağladığı şartlar farklıdır.

Araç Kredisi Şartları Nelerdir?

Araç kredisi kullanmak isteyen kişilerin birtakım şartları sağlaması gerekmektedir. Kişinin gerekli şartları sağladığı takdirde taşıt kredisi kullanabileceği üzere gerekli şartlara aşağıda yer verilmiştir.

Taşıt kredisi başvurusu için gerekli şartlar ve belgeler;

 • Taşıt kredisi kullanacak kişinin T.C vatandaşı olması,
 • Araç kredisi alacak kişinin en az 18 yaşında olması,
 • Taşıt kredisi kullanacak kişinin sosyal güvencesi olmalı ve en az 6 aylık olması,
 • Kazancı olması ve en az 6 aylık maaş bordrosu,
 • Kredi notunun bankaca belirlenen seviyede olması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Sicili Bozuk Olana Taşıt Kredisi

Araç kredisi kullanacak kişinin gerekli koşulları sağlaması halinde banka tarafından talep edilen evraklar ile başvuruda bulunması gerekir. Başvuruda istenen evraklara değinmeden önce konu başlığında da belirtildiği üzere Ziraat Bankası tarafından sunulan taşıt kredisi konularını incelemek gerekir.

Bankanın kişiye sunduğu krediye ilişkin taşıt kredisi özellikleri aşağıdaki gibidir;

 • Öncesinde ikinci el araçlar için belirlenen 10 yaş sınırı Ziraat Bankasında en fazla 5 yaşında olan taşıtlar için belirlenmiş sıfır veya ikinci el kredi imkanı sağlanacaktır.
 • Taşıt kredisi ile Ziraat  60 aya varan vade imkanı sunmaktadır.
 • Gerekli ek teminatların yanı sıra teminat olarak banka lehine araba rehin alınır.
 • Kredi kullanımı gerçekleştirecek kişilerden bireysel kredi kullananlara ayrıca kasko ve hayat sigortası da sunulmaktadır.

Ziraat Araba Kredisi İçin Gereken Evraklar

Ziraat Bankasının kredi kullandıracak olmasında kredi şartları ve özelliklerini detayları ele alınmasından sonra yukarıda bahsedilen koşulların sağlanması halinde kişiler gerekli belgeleri temin etmeleri gerekmektedir. Buna göre Ziraat Bankası gerekli evraklar aşağıdaki gibidir;

 • Kredi kullanacak kişiye ait doldurulmuş başvuru formu
 • Başvuru sahibine ait T.C Kimlik kartı fotokopisi (sürücü belgesi veya pasaport fotokopisi)
 • Çalıştığınızı ve gelir elde ettiğinizi ispatlayan gelir belgesi
 • Başvuruda bulunan kişinin esnaf olması halinde üyesi olduğu oda vb. kuruluşlardan temin edilecek üyelik belgesi fotokopisi
 • Tüzel kişilerden ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Banka tarafından istenebilecek diğer evraklar ile başvuru yapmak gerekmektedir.

Ziraat Taşıt Kredisi Hesaplama 2022

Ziraat Bankası tarafından 48 aya varan vade imkanından yararlanarak %1,59 faiz oranı ile taşıt kredisi kullanımı gerçekleştirecek kişinin 50.000 TL’ye kadar kullanacağı araç kredilerinde yıllık maliyet oranı ve aylık taksit tutarını aşağıda hazırlamış olduğumuz örnek ödeme tablosunda inceleyebilirler.

50 bin TL kredi kullanımı için;

Kredi TutarıVadeFaiz OranıYıllık Maliyet OranıTaksit Tutarı
50.000 TL24 Ay1,59%% 26.14412.616,08 TL
50.000 TL36 Ay1,59%% 25.94071.932,78 TL
50.000 TL48 Ay1,59%% 25.8381 1.599,73 TL

48 aya varan vade imkanları ile 100 bin TL’lik taşıt kredisi kullanımında ise;

Kredi TutarıVadeFaiz OranıYıllık Maliyet OranıTaksit Tutarı
100.000 TL24 Ay1,59%% 26.14415.232,17 TL
100.000 TL36 Ay1,59%% 25.94073.865,55 TL
100.000 TL48 Ay1,59%% 25.83813.199,45 TL

Detaylı bilgi için Ziraat Bankası internet şubesini ziyaret edebilir diğer bankalardan taşıt kredisi kullanımı için de yine ilgili bankaların internet şubesini ziyaret edebilirsiniz. Detaylar.

Verilen oy post
Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
“Sicili Bozuk Olanlar Araç Kredisi Alabilir mi? 2022” üzerine bir yorum
Yorum yapın

1