Sicili Bozuk Olanlar Araç Kredisi Alabilir mi? 2023

Taşıt kredisi için bankalara başvuran ve araba satın almak isteyen kişilerin öncelikle bilmesi gerekir ki bankanın taşıt kredisi kullanacak kişiden tek ve en önemli beklentisi kişinin ödeme yapıp yapamamasıdır. Borcunu ispat eden kişilere ödeme imkanı verilir ve bu, taşıt kredisi çekmek isteyenlerin ödeme gücünü ispat edecekleri şartlar konusunda titiz bir inceleme başlatır.

Bankanın kişilerin verileri doğrultusunda hakim olduğu konunun ödeme gücü ile ilişkilendirilmesi halinde kişinin ödeme gücü kanıtlanmış olur. Verilerle kişinin ödeme gücü veya diğer durumları kişinin sicilini oluşturur. Yapılan araştırmalar sonucunda kredi sicili bozuk, zor durumda olan araç kredisi alabilir mi, Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar 2023 yılında hangileridir, Finansbank ve Ziraat Bankası kara listede olana kredi veriyor mu, Ziraat Bankası sicil affı yasasından kimler faydalanabilir araştırdık. Sicili bozuk olanlara araç kredisi içeriğimizde ilk olarak taşıt kredisi herkese çıkar mı inceleyelim.

Sicilim Bozuk Kredi Almak İstiyorum!

Sicili bozuk olan kişiler kredi almak istediklerinde ihtiyaç kredisi adı verilen düşük tutarlı kredilere başvurabilirler. Ancak oluşturmuş oldukları kampanyalar dışında yapılan kredi başvurularında banka sicili kötü olan kişilerin başvuruları olumsuz sonuçlarla sonuçlanacaktır. Bankalar vermiş oldukları kredilerin bedelini ödeyebilecek durumda olan kişilere kredi vermeyi tercih ettikleri için sicili bozuk olanların kredi alması mümkün olmamaktadır.

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar 2023 Güncel

Borçları nedeniyle kara listeye alınan kişiler her bankadan kredi kullanamazlar. Bu nedenle sicili kötü olan kara listedeki kişilere kredi veren bankalar bulunmaktadır. Aşağıda listelenen bankalara mobil bankacılık üzerinden veya şubelerini ziyaret ederek başvurabilirsiniz.

Kara listede olana kredi veren bankalar aşağıdaki gibidir:

 • Denizbank
 • Akbank
 • ICBC
 • Garanti Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Ziraat Katılım
 • Vakıf Katılım
 • Odeabank
 • Kuveyt Türk
 • Cepteteb
 • N Kolay Kredi

Güncel nakit ihtiyacı olan kişiler bu bankalara başvuru yaparak düşük tutarlardan oluşan ihtiyaç kredilerini alabilirler.

Finansbank Kara Listedekilere Kredi Veriyor!

QNB Finansbank müşterileri tarafından almış oldukları kredi kartlarına olan borçlarının ödeyemedikleri durumlarda ödeyebilecekleri tutarlarda yapılandırma yaptığı bilinmektedir. Bu nedenle sicili bozuk olan ve kara listeye giren kişiler tarafından akıllara gelmektedir. Bankaya kredi notunuzun düşük olması durumunda sicil affına başvuru yapabilirsiniz.

Yapmış olduğunuz sicil affı olumlu sonuçlandığında diğer bankalara olan borçlarınızı da tek bankada toplama imkanına da sahip olursunuz. Aftan yararlanma durumunda kara listeden çıkarılmak amacı ile 5 yıl içerisinde QNB Finansbank da bulunan tüm borçlarınızı kapatmanız yada onları aylık eşit taksitlere yapılandırmanız gerekecektir. Sadece Finansbank’a değil diğer bankalarda borcunuz varsa borç transferi başvurusunda bulunabilirsiniz. Banka tekrardan bir kredi başvurusunda bulunabilmeniz için üzerine gayrimenkulü olan bir kefil talep edecektir. Bazı durumlarda bir değil birden fazla kefil talep edilebilir. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için ve sicil affından faydalanabilmek için size en yakın QNB Finansbank şubesine gidere başvuruda bulunabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Herkese Çıkar mı?

Öncesinde de belirtildiği gibi taşıt kredisi ile araba almak isteyen kişilerin banka tarafından siciline göre kullandırılacaktır. Ancak altını çizmekte fayda var; bankaya araba kredisi kullanımı başvurusunda bulunmadan önce bilinmesi gereken nokta kişinin binek araç alabileceği gibi işletmesi içinde araç alabilecek olmasıdır. Buradaki ayrım önemli olmakla beraber binek araçlara yönelik bireysel olup taşıt kredisi kullanımı gerçekleşecekken ticari amaçlı alınan araçlar kosgebkredisi.com ticari kredi kapsamına girer.

Ticari araçlar ticari kredi kapsamında değerlendirileceği için ilgili bankanın ticari krediye uyguladığı vade faiz oranları ve şartlar ile, tüketicilerin kullanacağı bireysel taşıt kredisinde farklılık göstermekle beraber tüketici kredilerinde uygulanan koşullar, vade ve faiz seçenekleri birbirinden farklıdır. Bunun yanında ticari kredi ile bireysel taşıt kredisinin de kişilere sağladığı şartlar farklıdır.

Araç Kredisi Şartları Nelerdir?

Araç kredisi kullanmak isteyen kişilerin birtakım şartları sağlaması gerekmektedir. Kişinin gerekli şartları sağladığı takdirde taşıt kredisi kullanabileceği üzere gerekli şartlara aşağıda yer verilmiştir.

Taşıt kredisi başvurusu için gerekli şartlar ve belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Taşıt kredisi kullanacak kişinin T.C vatandaşı olması
 • Araç kredisi alacak kişinin en az 18 yaşında olması
 • Taşıt kredisi kullanacak kişinin sosyal güvencesi olmalı ve en az 6 aylık olması
 • Kazancı olması ve en az 6 aylık maaş bordrosu
 • Kredi notunun bankaca belirlenen seviyede olması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Sicili Bozuk Olana Taşıt Kredisi

Araç kredisi kullanacak kişinin gerekli koşulları sağlaması halinde banka tarafından talep edilen evraklar ile başvuruda bulunması gerekir. Başvuruda istenen evraklara değinmeden önce konu başlığında da belirtildiği üzere Ziraat Bankası tarafından sunulan taşıt kredisi konularını incelemek gerekir.

Bankanın kişiye sunduğu krediye ilişkin taşıt kredisi özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Öncesinde ikinci el araçlar için belirlenen 10 yaş sınırı Ziraat Bankasında en fazla 5 yaşında olan taşıtlar için belirlenmiş sıfır veya ikinci el kredi imkanı sağlanacaktır.
 • Taşıt kredisi ile Ziraat  60 aya varan vade imkanı sunmaktadır.
 • Gerekli ek teminatların yanı sıra teminat olarak banka lehine araba rehin alınır.
 • Kredi kullanımı gerçekleştirecek kişilerden bireysel kredi kullananlara ayrıca kasko ve hayat sigortası da sunulmaktadır.

Ziraat Araba Kredisi İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Ziraat Bankasının kredi kullandıracak olmasında kredi şartları ve özelliklerini detayları ele alınmasından sonra yukarıda bahsedilen koşulların sağlanması halinde kişiler gerekli belgeleri temin etmeleri gerekmektedir. Buna göre Ziraat Bankası gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Kredi kullanacak kişiye ait doldurulmuş başvuru formu
 • Başvuru sahibine ait T.C Kimlik kartı fotokopisi (sürücü belgesi veya pasaport fotokopisi)
 • Çalıştığınızı ve gelir elde ettiğinizi ispatlayan gelir belgesi
 • Başvuruda bulunan kişinin esnaf olması halinde üyesi olduğu oda vb. kuruluşlardan temin edilecek üyelik belgesi fotokopisi
 • Tüzel kişilerden ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Banka tarafından istenebilecek diğer evraklar ile başvuru yapmak gerekmektedir.

Ziraat Taşıt Kredisi Hesaplama 2023 Güncel Faiz Oranı

Ziraat Bankası tarafından 48 aya varan vade imkanından yararlanarak %1,59 faiz oranı ile taşıt kredisi kullanımı gerçekleştirecek kişinin 50.000 TL’ye kadar kullanacağı araç kredilerinde yıllık maliyet oranı ve aylık taksit tutarını aşağıda hazırlamış olduğumuz örnek ödeme tablosunda inceleyebilirler.

50.000 TL kredi kullanımı için örnek ödeme tablosu aşağıdaki gibidir:

Kredi TutarıVadeFaiz OranıYıllık Maliyet OranıTaksit Tutarı
50.000 TL24 Ay1,59%% 26.14412.616,08 TL
50.000 TL36 Ay1,59%% 25.94071.932,78 TL
50.000 TL48 Ay1,59%% 25.8381 1.599,73 TL
Ziraat Taşıt Kredisi Hesaplama

48 aya varan vade imkanları ile 100.000 TL’lik taşıt kredisi kullanımında ise örnek ödeme tablosu aşağıdaki gibidir:

Kredi TutarıVadeFaiz OranıYıllık Maliyet OranıTaksit Tutarı
100.000 TL24 Ay1,59%% 26.14415.232,17 TL
100.000 TL36 Ay1,59%% 25.94073.865,55 TL
100.000 TL48 Ay1,59%% 25.83813.199,45 TL
Ziraat Taşıt Kredisi Hesaplama

Detaylı bilgi için Ziraat Bankası internet şubesini ziyaret edebilir diğer bankalardan taşıt kredisi kullanımı için de yine ilgili bankaların internet şubesini ziyaret edebilirsiniz. Detaylar.

Ziraat Bankası Sicili Bozuk Olana Kredi Veriyor mu?

Ziraat Bankası KKB notu düşün olan vatandaşlara kredi vermemektedir. Fakat yapılandırma işlemi yaparak Ziraat Bankasında kredilerinizi yapılandırarak ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz. ziraat Bankasından, ihtiyaç ve diğer kredi türlerinden faydalanmak için sicilinizi düzelterek başvuruda bulunabilirsiniz.

Vakıfbank Sicili Bozuk Olana Kredi

Vakıfbank sicili bozuk olanlara kredi vermemektedir. Ancak, bankanın anında kredi ve hızlı kredi paketlerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Vakıfbank anında hızlı kredi faiz oranı ve vade sürelerini aşağıdaki tabloda belirttik. Aylık ödemelerini inceleyebilirsiniz.

Kredi TutarıKredi Faiz OranıKredi Vade SüresiAylık Ödeme Tutarı
25.000 TL%1,9136 Ay1.042,89 TL
30.000 TL%1,7136 Ay1.203,14 TL
Vakıfbank anında hızlı kredi

Halkbank Sicili Bozuk Olana Kredi

Sicili bozuk olan ancak aylık düzenli gelire sahip olan kişiler Halkbank’a kredi başvurusunda bulunabilir. Özel sektör çalışanlarına sunmuş olduğu 100 bin TL’ye kadar kredide 25 bin TL’ye kadar kullanılan kredilerde %1,79 faiz oranı ile krediler hesaplanmaktadır. 25 bin TL ve üzeri için ise 1,89 faiz oranı ile kredi verilmektedir.
Ancak, sicili bozuk olan vatandaşlar kredi yapılandırma talebinde bulunarak sicillerini düzeltebilir ve sonrasında kredi başvurusunda bulunabilirler.

Taşıt Kredisi Herkese Çıkar mı?

Taşıt kredisi KKB notu yüksek ve sicili bozuk olmayan SGK kaydı aktif olan ve geliri kredi taksit ödemelerini karşılayan herkese çıkabilir. Kredi başvurusunda bulunacak olan kişilerin geriye dönük olarak 6 aylık SGK kaydının mutlaka olması gerekiyor. Kredi notu yeterli seviyede olan kişiler tercih ettikleri bankalara başvuru yapmaları durumunda araç kredilerini 48 ay vade imkanları ile kullanabilirler. Sicili bozuk ancak, kredi almak isteyenler için içeriğimizin devamında nasıl kredi alacaklarını detaylandırdık.

Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
“Sicili Bozuk Olanlar Araç Kredisi Alabilir mi? 2023” üzerine bir yorum
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1