KOSGEB Kredisi

Sicili Bozuk Olanlar Araç Kredisi Alabilir mi?

Sicili Bozuk Olanlar Araç Kredisi Alabilir mi?

Araba almak isteyen araç kredisi maksadıyla bankalara müracaat eden kişiler öncelikle bilmelilerdir ki banka araç kredisi kullandıracağı kişiden tek ve en önemli beklentisi kişinin ödeme yapıp yapamayacağıdır. Ödeme gücünü ispat eden kişilere kredi imkanı tanındığı gibi araç kredisi çekmek isteyen kişilerin hangi koşullar beraberinde ödeme gücünün kanıtlanacağı konusunda konusunda titiz bir inceleme başlatır. Bankanın kişilerin verileri doğrultusunda hakim olduğu konunun ödeme gücü ile ilişkilendirilmesi halinde kişinin ödeme gücü kanıtlanmış olur. Verilerle kişinin ödeme gücü veye diğer durumları kişinin sicilini oluştur. Banka kişinin sicilinin kredi kullanımına uygunluğu dahilinde kişiye kredi imkanı tanır. kosgebkredisi.com Kişinin düzenli yaptığı her ödeme kredi kullanacak kişinin siciline artı sağladığı gibi kredi puanın da artışa neden olur. Örneklendirmek gerekirse; araç kredisi çekecek kişinin öncesinde kendine ait ödenmemiş faturaları bulunuyorsa ise bu banka tarafından kişinin ödeme gücünü kanıtlayamadığı gibi aynı zamanda kredi notunda düşüş yaşaması neden olur. Dolayısıyla bu kişiye banka kredi kullandırmayacaktır.

Taşıt Kredisi Herkese Çıkar mı ?

Öncesinde de belirtildiği gibi taşıt kredisi ile araba almak isteyen kişilerin banka tarafından siciline göre kullandırılacaktır. Ancak altını çizmekte fayda var; Bankaya araba için kredi kullanım başvurusunda bulunmadan önce bilinmesi gereken nokta kişinin binek araç alabileceği gibi işletmesi içinde araç alabilecek olmasıdır. Buradaki ayrım önemli olmakla beraber binek araçlara yönelik bireysel olup taşıt kredisi kullanımı gerçekleşecekken ticari amaçlı alınan araçlar kosgebkredisi.com ticari kredi  kapsamına girer. Ticari araçları ticari kredi kapsamında değerlendirilmesi ilgili bankanın ticari krediye uyguladığı vade faiz oranları ve şartlar ile tüketicilerin kullanacağı bireysel taşıt kredisinin de farklılık göstermekle beraber tüketici kredilerinde uygulanan koşullar, vade ve faiz seçenekleri birbirinden farklıdır. Bunun yanında ticari kredi ile bireysel taşıt kredisinin de kişilere sağladığı şartlar farklıdır.

Araç Kredisi Şartları Nelerdir?

Kişinin sicili esas alınarak verilen kredilerde ticari amaçlı ya da bireysel tüketici amaçlı kredi kullanımı söz konusu olduğunda kişinin başvurusunu gerçekleştireceği ilgili bankanın kredinin konusuna göre belirlediği bir takım şartlar ve gereken belgeler vardır. Gereken belgeler bankalar tarafından farklılık gösterir ki gerekli belgelere değinmeden önce kişi için belirlenen şartların incelenmesi gerekir. Araç kredisi kullanımı hakkında belirlenen koşullar sırasıyla;

 • Başvuru sahibinin kredi sicili sağlıklı olmalıdır aksi halde kişiye kredi kullanım imkanı sunulmamaktadır.
 • Araç kredisi kullanımı gerçekleştirmek isteyen kişilerin aldıkları kredileri bankalar tarafından ödeme gücünün tespit edilmesi ile kişinin vade ile sunulan araç kredisi kullanımına ilişkin kredinin taksitlerinde düzenli bir ödeme gerçekleşeceğini kanıtlar nitelikte gelir belgesi de bankalarca talep edilir.
 • Araç kredisinde iki teminat gösterilmelidir ki bunlar kara listede sicili bozuk olan kişilerce merak edilmiş olup bunlardan biri ipotek teminatı iken diğeri ise kefil göstermektir.
 • Bankalar tarafından aranan diğer bir şart ise kişinin kredi notudur. Bireysel olarak FİNDEKS üzerinden görülebilen kredi notu aynı zamanda bankalar tarafından da görülmektedir. Kredi kullanımı için iyi bir kredi notu gerekmektedir. Belirlenen standartlar ise her bankaya göre değişiklik gösterebilmektedir.
 • Araç kredisine konu olan taşıt yeni alınmış yani sıfır ya da ikinci el bir vasıta statüsünde olmalıdır. Aksi halde hurda, pert vb. gibi araçlara kredi kullanımı söz konusu değildir.
 • Sıfır ya da ikinci el üzerinden çekilecek taşıt kredisi için eğer araba ikinci el ise 10 yılı aşkın bir yaşta olmamalı en fazla 10 yaşında olmalı. Belirtilen kriterin rakamı aşmamakla birlikte her bankaya göre de değişiklik gösterebilir.


Ziraat Bankası Sicili Bozuk Olana Taşıt Kredisi

Araç kredisi kullanacak kişinin gerekli koşulları sağlaması halinde banka tarafından talep edilen evraklar ile başvuruda bulunması gerekir. Başvuruda istenen evraklara değinmeden önce konu başlığında da belirtildiği üzere Ziraat Bankası tarafından sunulan taşıt kredisi konularını incelemek gerekir. Ziraat Bankasının konu ile ilgili olarak kişiye sunduğu krediye ilişkin taşıt kredisi özellikleri aşağıdaki gibidir;

 • Öncesinde ikinci el araçlar için belirlenen 10 yaş sınırı Ziraat Bankasında en fazla 5 yaşında olan taşıtlar için belirlenmiş sıfır veya ikinci el kredi imkanı sağlanacaktır.
 • Taşıt kredisi ile Ziraat 60 aya varan vade imkanı sunmaktadır.
 • Gerekli ek teminatların yanı sıra teminat olarak banka lehine araba rehin alınır.
 • Kredi kullanımı gerçekleştirecek kişilerden bireysel kredi kullananlara ayrıca kasko ve hayat sigortası da sunulmaktadır.

Ziraat Araba Kredisi için Gereken Evraklar

Ziraat Bankasının kredi kullandıracak olmasında kredi şartları ve özelliklerini detayları ele alınmasından sonra yukarıda bahsedilen koşulların sağlanması halinde kişiler gerekli belgeleri temin etmeleri gerekmektedir. Buna göre Ziraat Bankası gerekli evraklar aşağıdaki gibidir;

 • Kredi kullanacak kişiye ait doldurulmuş başvuru formu
 • Başvuru sahibine ait T.C Kimlik kartı fotokopisi ( sürücü belgesi veya pasaport fotokopisi)
 • Çalıştığınızı ve gelir elde ettiğinizi ispatlayan gelir belgesi
 • Başvuruda bulunan kişinin esnaf olması halinde üyesi olduğu oda vb. kuruluşlardan temin edilecek üyelik belgesi fotokopisi
 • Tüzel kişilerden ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Banka tarafından istenebilecek diğer evraklar

Ziraat Taşıt Kredisi Hesaplama 2020

Ziraat Bankası tarafından 48 aya varan vade imkanından yararlanarak %0,96 faiz oranı ile taşıt kredisi kullanımı gerçekleştirecek kişinin 50 bin TL kredi kullanımı için;

Kredi TutarıVadeFaiz OranıYıllık Maliyet OranıTaksit Tutarı
50.000 TL24 Ay0,96%yüzde 15,34292.396,49 TL
50.000 TL36 Ay0,96%yüzde 15,15531,704,61 TL
50.000 TL48 Ay0,96%yüzde 15,061.361,91 TL

100 bin TL’lik taşıt kredisi kullanımında ise;

Kredi TutarıVadeFaiz OranıYıllık Maliyet OranıTaksit Tutarı
100.000 TL24 Ay0,96%yüzde 15,34294.792,98 TL
100.000 TL36 Ay0,96%yüzde 15,15533.409,22 TL
100.000 TL48 Ay0,96%yüzde 15,062.723,83 TL

Detaylı bilgi için Ziraat Bankası internet şubesini ziyaret edebilir diğer bankalardan taşıt kredisi kullanımı için de yine ilgili bankaların internet şubesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.