KosgebKredisi.com

Psikiyatri Muayene Ücretleri Ne Kadar? (Tüm İller ve Ücretler)

01.03.2022

Psikiyatri Muayene Ücretleri 2022 yılında ne kadar oldu son zamanlarda birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Psikolojik destek ve tedavi olmak isteyenler tarafından merak konusu haline gelen Psikiyatri Muayene ve seans ücretleri hakkında detaylı bilgiler yazımıza mevcuttur.

Psikiyatri Muayene Ücretleri Ne Kadar? (Tüm İller ve Ücretler)

Kişiler, zaman içerisinde veya sürekli olarak psikolojik destek almaya ihtiyaç duyarlar. Bunların birden fazla sebebi olabilir. Şiddetli duygu değişiklikleri, tutarsızlık ve aşırı bağımlılık gibi konulardan dolayı tedavi olmak isterler. Bu durumlarından dolayı etrafındaki insanlar bu kişilerin tedavi olmasında istekli ve ısrarcı olurlar. Bizlerde bu tedavi için psikoloğun görevini, psikolojik hastalıkların neden oluştuğunu, Psikiyatri muayene ücretleri ne kadar olduğu, muayenelerde seans fiyatlarını, tedavide seanslar kaç dakika sürüyor, çok karıştırıldığı içinse psikolog ve psikiyatri arasındaki farklara değinerek, ayrıca psikiyatri Psikoloji alanlarının isimlerini, devlet hastanesi psikolog ve psikiyatri ücretleri araştırarak, psikiyatri bölümünün hangi hastanelerde var olduğu konularını ve fiyatları hakkında detayları sizler için araştırdık.

Psikiyatri Muayene Ücretleri 2022

Uygulanan terapinin yöntemlerine bağlı olarak değişkenlik gösteren psikiyatri muayenesi (seanslar) 45 dakika ila 1 saat arasında sürmektedir. Tedavilerin sabit bir ücreti yoktur.

Ortalama olarak Psikiyatri Muayene Ücretleri Ne Kadar? diye soranlar için Psikiyatri Muayene Ücretleri şu şekildedir;

 • Psikiyatri Muayene Ücretleri 400 TL ile 600 TL arasında değişkenlik gösterir.
 • Büyükşehirlerde Psikiyatri Muayene Ücretleri 600 TL’den başlayıp 1.000 TL’ye kadar çıkabilir.
 • Özel hastanelerde ise fiyatları hastane kurulu belirler. Kliniklerde muayeneler 350 TL den başlayarak 500 TL
 • Psikiyatri muayene ücretleri devlet hastanelerinde ise SGK tarafından karşılanmaktadır.

Fiyat değişikliği, sizin hangi aşamada olduğunuza bağlıdır, eğer içinizdekilerle kendiniz savaşmak yerine uzman doktorlara gittiyseniz bilinçli bir davranışta bulunmuş olursunuz. Kendinizden ve duygularınızdan kaçmak yerine o duyguları tedavi etmelisiniz. Yazımıza devam ederek Devlet Hastanesi psikolog muayene ücreti hakkında bilgi alabilirsiniz.

Devlet Hastanesi Psikiyatri ve Psikolog Ücretleri

Devlet hastanelerinde psikiyatri ve psikoloji bölümlerinin ücretleri yoktur. Muayene olacak kişinin sigortası yok ise muayene bedeli ödeyerek tedavi görebilir. Sigortası olan hastaların ise ücretleri SGK tarafından karşılanmaktadır. Bulunduğunuz şehirdeki Devlet Hastanesinde psikiyatri bölümü var ise randevu alarak tedaviye başlayabilirsiniz.

Psikologların çalıştığı kliniklerde yüzyüze uygulanan psikoterapi seanslarının ücretleri 130 TL ila 400 TL arasında değişmektedir. Psikolog terapi ücretleri dışında ayrıca gerekli görüldüğünde yapılan ölçekler ücrete tabii tutulabilir.

Psikolog Seans Ücretleri 2022

Klinik üzerinden psikolog tedavisi alıyorsanız bu ücretler bulunduğu lokasyona, eğitimlere ve profesyonellik durumuna göre değişiklik gösterir. Klinikleri arayarak bilgi alabilirsiniz. Özel hastanelerde ve kliniklerde Psikolog Seans Ücretleri 2022 yılında 150 TL’den başlayarak 1.000 TL’ye kadar çıkabilir. Detaylı bilgiyi ücret ödemeden ön görüşmeler ile alabilirsiniz.

Psikiyatri Seans Ücretleri 2022

Psikiyatri seans ücretleri tedaviye göre değişiklik gösterir. Muayene ortalama 45 dakika ve 1 saat arasındadır. İşlemler için ücretler sabit değildir. Ortalama olarak 200 TL’den başlayarak 1.000 TL’ye kadar çıkabilir. Bu fiyatlar bulunduğunuz şehir, gideceğiniz doktora göre değişmektedir. Pedagog fiyatları ise 150 TL’den 1.200 TL’ye kadar çıkabilir.

Psikoloğun (Ruh bilimi) Görevi Nedir?

Psikologlar, bireyin zihin ve davranışlarını bilimsel yöntemlere dayanarak sistematik bir biçimde inceleyen kişilerdir. Sadece danışmanlarını dinleyen kişiler değil, uygulayıcı yada araştırmacı psikologlardır. Farklı alanlarda ve danışan olmadan çalışabilirler. Bir grup yada bireyin davranışlarını yada hareket etme biçimlerini inceler, öğrendiği bilgi ve beceriler ile kişilerin sorunlarına çözüm üretmeye çalışır. Psikologlar; klinik, hastane, adliye, adli tıp, fabrika, kosgebkredisi.com ve okul gibi farklı alanlarda çalışabilir. Psikiyatrist olmak için tıp eğitimi alınması gerekli, 4 yıl psikiyatrist ihtisası yaparak bu unvana sahip olabilirler. Farklı alanlarda çalışmalarına rağmen görev tanımları bulunur;

 • Eğitimlerini ve sertifikasını aldığı testleri hastalarına uygulamak,
 • Test sonuçlarını, uzman psikolog, hekim veya psikiyatr testi talep eden kurumlarla paylaşmak,
 • Görevlendirdiği psikolojik alanda destek vermek,
 • Neden ve sonuç ilişkisi kurmak,
 • Hastaların sosyal ve biyolojik yönünü incelemek.

Psikolojik Hastalıklar Neden Oluşur?

Hastalıkların belirtileri, çoğunlukla çocukluktan gelen ve insanların içinde yaşadığı olayları dışarı aktaramaması sonucunda oluşur. İçe dönüklük, güvensizlik ve kaygı bunların başında gelen olaylar arasında, bu durumlar ileriki yaşlarda dışarıya yansıtılmakta ve başa çıkılmaz bir hal almaktadır. Aile, arkadaş ve bazen kişinin kendisi ile oluşan iletişim kopukluğu yaşadığı, olayları anlatamadığı için kendisi değil bir başkasında görmüş olduğu kötü durum ve davranışları yaşama korkusu içinde kalır, bunlar psikolojik sorunların oluşmasına sebep olurken diğer belirtiler ise;

 • Kayıplar,
 • Değişimler,
 • Yalnızlık hissi,
 • Kötü aile koşulları,
 • Kişisel özgürlük kaybı,
 • İnsanlar ile ilişki kurmada bozukluk,

Psikolojik hastalık çeşitlerine örnek olarak gösterilebilecek olan hastalıklardan bir kaç tanesidir.

Psikolojinin Alanları Nelerdir?

Alanların her biri farklı psikolojiyi inceler, aynı zamanda her biri farklı uzmanlık alanıdır. Bu alanların hangi dallardan oluştuğunu yazımızı devam ederek inceleyebilirsiniz.

Deneysel Psikoloji

Kişilerin, duygusal yaklaşımlara nasıl tepki verdiğini, dünyaya olan bakış açılarını, duygusal olarak nasıl davrandıklarını, başarma arzularını, açlık güdüsü içerisinde neler yaptıklarını kontrol edip, araştırmak için yapılmaktadır. Deneysel psikoloji sadece insanlar değil hayvanlar üzerinde de çalışılır. Deneysel psikologlar, kesin ölçüm ve kontrol yöntemleri geliştirme amacını destekler.

Gelişim Psikolojisi

İnsanın, doğum anından ölüm anına kadar davranış şeklini inceler, kişinin konuşmaya yürümeye, düşünmeye ve diğer kişilerle iletişim kurmaya ne zaman başladığını inceler. En çok, bireyin gelişim psikolojisi, değişme, zaman, birey çevresel be genetik etkiler üzerinde durur.

Fizyolojik Psikoloji

Karmaşık insan davranışını bilimsel açıklama ve daha basit yöntem ile biyolojik süreçlerle davranış arasındaki ilişkiyi inceler. Daha basit fiziksel yapı, duyu organlarının yapısı ve işleyişini açıklamayı içerir. Kana karışan hormonların fizyolojik sisteme ve bununla birlikte davranışa olan etkisi de fizyolojik psikoloji alanının inceleme konusu içerisinde yer alır.

Klinik Psikolojisi

Bir kurum da bakılmayı gerektiren , duygusal ve davranışsal bozuklukları olan, toplumla bağı kopmuş insanların davranışlarını inceler. İnsan davranışlarını araştırıp, elde edilen bilgileri pratikle bütünleştirmek için gözlemledikleri ve inceledikleri kişilere, bilimsel olarak teşhis eder ve uygun tedaviyi uygulayıp, fobiler, kişilik, huzursuzluk, engelleme, duygusal gerginlik, zihinsel ve davranışsal sorunları tedavi etmek için bir çok yerde ve çeşitli alanlarda görev yapmaktadırlar.

 • Üniversiteler,
 • Araştırma merkezleri,
 • Askeriye,
 • Cezaevleri,
 • Rehberlik merkezleri,
 • Anne-çocuk sağlığı merkezleri,
 • Okullarda görev yapmaktadırlar.

Sosyal Psikoloji

Bireyin toplum içindeki davranışlarını sosyal psikoloji konu edinir. Birey ile toplum arasındaki karşılıklı ilişki ve etkinin bilimsel olarak, propaganda, ön yargı, saldırganlık, şiddet ve sevgi, yardımlaşma, iş birliği, rekabet, gibi konuları inceler.

Nöropsikoloji

Beyinde oluşan yapı ve fonksiyonlarının belirli psikolojik olaylarla olan ilişkisini anlamayı ve nörolojik bozuklukların yol açtığı davranışsal etkilerin teşhis edilip tedavi edilmesini hedefleyen bilim dalıdır. Ayrıca bu hastalık tedavi edilmediğinde Alzheimer hastalığına sebep olabilir.

Adli Psikoloji

Hukuk ve psikolojinin çalışma alanlarının kesişme noktasıdır. Psikolojik hastalara yardımcı olarak, akıl ve ruh sağlıklarını düzeltmeyi, yasaların insanların üzerindeki etkilerini, olaylara bakış açılarını düzene koymayı ve hukuk kişiler arasındaki anlaşmazlıkları adaletin yardımı ile çözmeyi hedefleyen psikoloji alanıdır.

Endüstri ve Mühendislik Psikolojisi

Belirlenen işe en uygun ve kişi ve kişileri seçmek, işle ilgili yapılması gerekenleri kosgebkredisi.com programlamak, yönetim ve çalışanların moraline ve iyiliğine yönelik kararlarına katılmak gibi sorunlar ile ilgilenir. Endüstri psikologlarının bir diğer adı örgütsel psikologdur, endüstri işletmelerinde danışman olarak çalışır.

Psikometri

Psikolojinin bütün alanlarına hizmet veren alandır psikometri. Danışanların davranışlarını değerlendirmesi ve ölçmesi, istatistik yöntemlerin psikolojiye uygulanması, davranışın açıklanması ve yorumlanmasında yararlanabilecek matematiksel modellerin geliştirilmesi ile bilgili bilim dalıdır.

Psikiyatri Bölümü Hangi Hastaneler de Var?

Psikiyatri bölümü Türkiye’nin tüm şehirlerinde Devlet ve Özel Hastanelerinde bulunmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve diğer tüm şehirlerde Özel ve Devlet Hastanelerini arayarak veya giderek bilgi alabilirsiniz.

Psikiyatri Uzmanın( Ruh Hekimi) Görevi Nedir?

Ruh ve sinir hatalıklarının teşhisini koyan ve tedavisini uygulayan doktordur. Tıp fakültesinden kosgebkredisi.com mezun olurlar, uzmanlık sınavlarına girdikleri psikiyatri asistanlığında 4 yıl çalışıp tedavi ve tanı konusunda uzmanlaşırlar. Depresyon, psikodik, anksiyeti bozuklukları başta olmak üzere psikiyatrik hastalıkların teşhisi ve tedavisini öğrenirler.

 • Hastanın muayenesinin yapmak,
 • Hastanın tıbbi öyküsü hakkında doğru bilgiler almak,
 • Muayene bulguları ve tetkik sonuçlarına bağlı olarak hastalığın teşhis, tedavisi ve izlenmesi için verileri yorumlamak ve değerlendirmesini yapmak,
 • Uyku ve yeme bozukluklarının tanı ve tedavisini yürütmek,
 • İlaç tedavisi dışında hastalara psikoterapi uygulamak,
 • Yaşlılık ile ortaya çıkan ruhsal sorunların tedavisini yapmak,
 • Psikiyatri hastalarının takip ve kontrollerini yapmak,
 • Gerektiğinde hastaların tedavi değişikliklerine karar verip ilgili hekimlerle beraber çalışmak,

Çocuklarda Görülen Psikiyatrik Bozukluklar

 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu,
 • Ayrılma kaygısı bozukluğu,
 • Obsesif Kompulsif bozukluk,
 • Tuvalet alışkanlıkları problemleri,
 • Otizm ve yaygın gelişimsel bozukluklar,
 • Sosyal kaygı bozukluğu,
 • Depresyon,
 • Konuşma bozuklukları,

Çocuklarda ergenlik dönemine geçişlerde ve ergenlik dönemlerde sıklıkça görülen bu hastalık çeşitleri tedavi edilip erişkinlik dönemlerine yansıtılmamalı, eğer tedavi uygulanmayıp erişkinlik dönemine aktarılırsa tedavi yöntemleri ve hasatlık boyutu değişir. Çocukların Psikiyatri muayene ücretleri de erişkinlere göre değişkenlik göstermektedir.

Erişkin psikiyatrisine örnek olacak bazı hastalıklar;

 • Depresyon,
 • Psikoz,
 • Şizofreni,
 • Uyku bozukluğu,
 • Hamilelik psikolojisi,
 • Doğum sonrası yaşanan bozukluklar,
 • Travma sonrası stres bozukluğu,
 • Anksiyete,
 • Obsesif kompülsif bozukluk
 • Geriatrik bozukluk,
 • Kaygı bozuklukları,
 • Yeme bozuklukları, olarak örneklendirilebilir.

Psikiyatri Hastalıklarının Tedavisi

Beden ve ruh sağlığı birbirinden ayrı tutulmamalıdır. Kişiler beden sağlığına dikkat ettiği kadar ruh sağlığına da dikkat etmeli, ruh sağlığı da bozulabilir. Bedende oluşan rahatsızlıkların tedavi edildiği gibi ruh sağlığı bozuklukları da tedavi edilir. Psikolojik kosgebkredisi.com rahatsızlıklar bedensel belirtiler ile kendini gösterir. Ruh hastalıklarının tedavisi genellikle ilaç kullanımı ve psikoterapi ile yapılmaktadır. Psikoterapi de tıpkı ilaç tedavisi gibi uzman tarafından belirlenerek uygulanmalıdır.

Terapi Nedir?

Terapi gerekli eğitimlerini almış, ruh sağlığı profesyonelliği eşliğinde duygularınızı, düşüncelerinizi, hayata bakış açınızı, kendiniz ve diğer insanlar hakkında inançlarınızı, tutumlarınızı günlük hayatınızın da sizin bile farkında olmadığınız düşünce ve davranışların tespit edilmesini amaçlayan keşif sürecidir.

Terapi Çeşitleri Nelerdir?

 • Psikoanalitik Terapi; Hasta olan kişinin bilinç altındaki duygu ve düşüncelerini bilinç dışına aktarmaktır. Danışanların zihninde bilinç altına yerleşen olaylar genellikle çocukluk zamanındaki anılardır, en iyi tedavi yöntemi ise danışanın anılarını gizlemeden anlatmasıdır.
 • Davranışçı Terapisi; Problem oluşturan kaynağın öğrenilmesinde, kişinin kendine örnek aldığı model kosgebkredisi.com sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ödüllendirme, yoksun bırakma, sistematik duyarsızlaştırma gibi teknikler ile problemin değiştirileceği savunulur. Genel olarak bu terapi fobilerin değiştirilmesinde kullanılır.
 • Hipnoterapi; Hipnoz yoluyla tedavi yapanlara hipnolog veya hipnoterapist denilir. Hipnoteraspisler, psikoloji tıp alanında uzman kişilerdir. Bir kişi veya bir grubu bakış, söz, telkin ve benzeri yollar ile belirli bir süre etki altına almaktır. Bunun nedeni ise kişinin bilinç altını aktif hale getirmektir.
 • Emdr Tedavisi; Göz hareketleri ile danışanın bilinç altındaki olumsuzlukları ve duygu bozukluklarını ortadan kaldırmak için etkili bir terapi yöntemidir.
 • Varoluşçu Terapi; İnsan iradesinin önemini vurgulayan ve kosgebkredisi.com danışanın aldığı kararların yaşamını değiştirebileceği, “burada ve şimdi anı yaşamak” kavramları üzerinde odaklanan bir terapi çeşididir. Terapistin görevi ise bu kararları almada danışana rehberlik etmektir.
 • Oyun Terapisi; Çocuklar üzerinde iç dünyalarını oyunlar üzerinden dışarıya yansıtmaya çalışmaktır.
 • Aile Terapisi; Anne, baba ve çocukların sorunlarının üstesinden gelmesinde yardım etmek amacı ile aile fertlerinin birbirine olan bağımlılığını arttırmayı hedefleyen terapi çeşididir.
 • Bütüncül (Eklektik) Terapi; Diğer psikoterapi yaklaşımlarını da içerisinde bulunduran ve danışanın ihtiyacına uygun olarak seçilen tekniklerin uygulandığı yöntemdir.
 • Evlilik Terapisi; Evli çiftlerin kendi aralarında çözemedikleri sorunları çözmeyi ve evliliği iyileştirmeyi, boşanmaları azaltmayı hedefleyen bir terapi çeşididir.

Psikiyatri muayene ücretleri de bu esnada her terapi çeşidine göre değişkenlik göstermektedir.

Borderline (Sınır çizgisi) Kişilik Bozukluğu Nasıl Düzelir?

Bu tarz hastaların tahammül seviyeleri çok düşüktür. Tamamen bir boşluk hissi ve birilerinin varlığına ihtiyaç duyarlar. İlişki kurduğu insanlar ile tapma seviyesinde bağlılık yaşayıp, sevgilerini kazanmak için gereğinden fazla çaba gösterirler ve sürekli olarak karşılık alamadıklarını düşünürler.

 • Gerçek veya hayal olan bir yalnızlıktan kaçarlar,
 • Tutarsız ilişkileri,
 • Önem verilen kültür ve ahlaki değer anlayışında değişkenlikler,
 • Hızlı ve tehlikeli araç kullanma,
 • Yenileyen bir şekilde intihar girişimleri,
 • Birbirini izleyen öfke hali, üzüntü, kaygı ve sevinç,
 • Sık sık kavgaya karışmak ve öfkeye hakim olamamak,

Sınır hizasında olan kişilik bozukluğunun başlıca belirtileri arasında yer alır. Bu bozukluğu sahip insanların tutarsızlığı tedavi aşamasında devamlılık sağlamamaktadır. Tedavisi ise;

 • Psikoterapi,
 • Hastaneye yatırarak krize müdahale etme,
 • Psikoterapik ilaçlar ile tedaviyi sürdürmektir.

Psikiyatri Muayene Süresi Ne Kadar?

Uygulanan terapi yöntemine göre değişkenlik gösterse de çoğunlukla seanslar 1 saat sürer. Bu durum bazı danışanlarda, son seanslara yaklaşıldığı zaman iyileşme sürecine yaklaşıldığı için 45 dakikaya düşeceği gibi, danışanın yaşadıklarını ve içgüdülerini dışarıya yansıtmasından kosgebkredisi.com  dolayı yaşanan duygu artışından etkilenerek 1,5 saate kadar da yükselebilir. Bazen de, danışanın seansta yaşadığı duygusal değişikliğe göre terapiste bağlı süre sınırı akışına bırakılabilir. Psikiyatri muayene ücretleri de bu esnada seansın süresine göre değişiklik göstermektedir.

Psikolog Seansları Kaç Dakika?

Psikolog desteği alan kişilerin seans süreleri bazen her ay düzenli olarak devam edebilir bazen de tek bir seans bile yeterli olabilir. Seans süreleri ise genel olarak 45 dakika ve 60 dakika arasında değişiklik gösterebilir.

Online Muayene Nedir?

Ruh sağlığı uzmanlarının hizmetlerini internet üzerinden görüntülü konuşarak bireylere muayene ve terapi süreci yürütür. Kendinizi en rahat hissettiğiniz yerde sanal psikiyatrist yada psikolog desteği alabilirsiniz. Uzmanların tercihi öncelik olarak yüz yüze konuşmak sonrasında online sürece başlamaktır. Yüz yüze görüşmenin hiçbir şekilde mümkün olmadığı hastalarda direkt online görüşmeye başlanabilir. Muayene sonucunda tanınız tespit edilir, destek aldığınız uzman reçetenizi size mesaj yolu ile iletir ve sizin de en yakın eczaneden ilacınızı almanız mümkün olur. Psikiyatri muayene ücretleri online muayene uygun olarak hesaplanmaktadır.

Özel Hastane muayene ücretleri ne kadar? diye soruyorsanız. Cevabı yazımızda

Online Muayenenin Tercih Edileceği Konular

 • Bulunduğunuz yerde destek alabileceğiniz psikolog veya psikiyatri uzmanının olmaması,
 • Kişinin başka ülkede yaşaması nedeni ile ana dilini konuşabileceği psikolog veya psikiyatristin olmaması,
 • Evden çıkmaya sebep olacak fiziksel rahatsızlıkların bulunması,
 • Evde çocuklarını bırakacak kimsesi olamayan anne veya babalar,
 • Danışanın dışarı  çıkmasına engel olacak agorafobi ve sosyal fobilerinin olması.

Online Muayene Kimler İçin Uygun Değildir?

 • Kişinin kendine zarar veren davranışlarda bulunması,
 • Halüsinasyon görenler,
 • İntihar etmeyi planlayan ve ağır depresif atak geçirenler,
 • Alkol ve psikoaktif madde bağımlıları için uygun değildir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bu hastalar online yerine yüz yüze terapi alarak ve uygun görülürse ilaç tedavisine başlayarak tedavi olabilirler.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!