Özel Hastanelerde Kulak Temizleme Ücreti 2023

Kulak kanalının tıkanması sonucu işitme kaybı, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve denge kaybı gibi etkiler görülebilir. Kulak kanalı kulak kiri adı verilen tıkaçlarla doldurulabilir. Bujiler toz ve kir içerdiğinden kulak tıkanıklığı durumunda doktora görünmenizde fayda vardır.

Kulak Kirinin Oluşma Sebepleri Nelerdir?

Tıkaçların diğer adı olan kulak kiri, normalde kulak tarafından düzenli olarak kulak kepçesine atılan işlevini tamamlamış bir vücut salgısıdır. Bu nedenle kulak kiri demek doğru olmaz. Serumen sürekli üretilir ve kulak zarını dış etkenlerden korur. Serumenin partikülleri yakalayarak kuruması, tıkaç adı verilen yarı katı cisimlerin oluşmasına yol açar.

Yani tıkaç oluşumunun nedeni havadaki partiküllerin kulakla temasından kaynaklanmaktadır. Kulak kiri olarak da bilinen kulak kirinin oluşum nedenleri ve kulakta birikmesi;

 • Kulağın yabancı cisimlerle sürekli temizlenmesi
 • Tozlu veya kirli ortamlarda çalışmak veya uzun süre orada bulunmak
 • Denizden sonra veya duştan sonra tıkacın şişmesi
 • Dış kulak yolundaki yapısal darlık nedeniyle tıkacı kulaktan çıkaramama
 • Kulak tıkacı ve kulak tıkacı gibi cihazların kullanılması

Kulak kiri ile ilgili bir sorununuz varsa hemen kulak temizliği için randevu alarak tedavinizi alabilirsiniz.

Özel Hastanede Kulak Temizleme Ücreti 2023

Hastanelere göre 2023 yılında kulak temizleme fiyatı 400 TL ile 500 TL arasındadır.

Devlet hastanelerinde aile hekimliklerinde Kulak Temizleme işlemi ücretsizdir.

Kuaförlerde ve güzellik merkezlerinde kulak temizleme fiyatı 250 TL ile 350 TL arasındadır.

Özel kliniklerde 150 TL-200 TL arasında kulak temizliği yapılmaktadır.

Kulak kanalının tıkanması sonucu işitme kaybı, baş ağrısı hatta boğaz ağrısı ve denge kaybı gibi etkilerin görüldüğünü belirtmiştik. Kulak kiri adı verilen tıkaçlar kulak kanalına doldurulduğu için kulak burun boğaz polikliniği olan tüm hastanelerde kulak temizliği yaptırabilirsiniz. SGK’lı hastaların ödeyeceği tutarın %65’i SGK tarafından karşılanmaktadır. Kalan tutar ise hasta tarafından ödenir.

Özel Hastanelerde Kulak Temizleme

Kulak temizleme fiyatları hastanede uygulanacak işlemlere göre değişiklik gösterebilir. Yıkama ve temizleme işleminin yanı sıra diğer uygulamalar özel hastanelere ödeyeceğiniz tutarı değiştirecektir.

Aşağıda kulak temizleme işlemi yaptırabileceğiniz Kulak Burun Boğaz polikliniği bulunan hastanelerden bazılarını verdik. Dilediğiniz sağlık merkezi ile iletişime geçerek hem fiyatlar hem de kulak temizleme işlemleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • Medical Park Hastanesi
 • Kent hastanesi
 • Alman Hastanesi
 • Amerikan hastanesi
 • Memorial
 • Acıbadem
 • Ümit Hastanesi

Kulak temizliği için özel veya devlet hastanelerine gitmek istemeyen kişiler birçok alışveriş merkezi ve sitede satılan vakumlu kulak temizleme cihazı satın alarak bu sorunu çözebilirler. Ayrıca eczanede satılan kulak temizleme ürünleri ve aparatları ile işitme ve dengede yaşadığınız sorunları geçici olarak ortadan kaldırabilirsiniz.

Kulak Kirinin (Buşon) Belirtileri Nelerdir?

Kulak kirinin birikmesi veya farklı nedenlerle kulaktan çıkarılamaması bazı rahatsızlıklara neden olabilir.

 • Kuru öksürük
 • Kulak ağrısı
 • Kulağın kaşınması
 • Kulakta dolgunluk hissi
 • Kulaktan koku gelmesi
 • Kulakta uğultu veya çınlama
 • Kulakta tıkanıklık yada kısmı işitme kaybı

Bu belirtilerden herhangi biri veya tümü ortaya çıkarsa, vakit kaybetmeden KBB uzmanına başvurulmalıdır.

Kulak Temizleme Nasıl Yapılmalı?

Evde kişilerin kendi yöntemleriyle kullandıkları kulak kiri uygulaması veya kulak temizleme çubukları kulağı temizlemez. Kulak salgısı olan tıkaç, kulağın iç kısmından oluşmaz. Bu temizleme yöntemleri ile kulağın dış kısmına doğru atılan ve burada yer alan tıkaç, kulağın içine daha fazla itilmesine neden olur. Yaygın inanışın aksine sürüntü kulağın içini temizlemek için değil, kulağın dış kısmını yani kulak kepçesindeki kıvrımları temizlemek için kullanılmalıdır.

Kulak çubuğu ve benzeri ürünlerle kulağı temizlemeye çalışmak, tıkacın kulak zarına doğru itilmesine neden olarak enfeksiyon riskini artıracak ve doğal süreçte kulağın tıkacı kulaktan dışarı atmasını zorlaştıracaktır.

Evde yapılan kulak temizleme işlemlerinde kulak kepçesi temizliği aşılmamalıdır. Bunlara dikkat edilmediğinde kulak kiri adı verilen kulak salgısı kulak içinden alınmadığı için kulak zarını toz ve kir gibi yabancı maddelere karşı savunmasız bırakabilir. Kulak temizliğinizi kendiniz değil, KBB uzmanı olan doktorlara yaptırmalısınız.

Doktor Kulak Temizliğini Nasıl Yapar?

Halk arasında kulak kiri olarak bilinen tıkaç asla kulak çubuğu, kulak temizleme mumu ve kulak temizleme aletleri ile temizlenmemelidir.

Kulakta ağrı, dolgunluk, işitme kaybı, kulak çınlaması, akıntı veya koku gibi belirtiler görüldüğünde bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır. Doktorlar kulakta biriken ve kişiyi rahatsız eden tıkacı aşağıdaki şekillerde temizler.

 • Lavaj: Kulak yıkama olarak da bilinen lavaj, en sık kullanılan yöntemler arasındadır. Doktor hastanın kulağına özel bir solüsyon sıkarak tüm yabancı maddeleri yumuşatır ve kulağı tıkar. Temizlenecek kulağın yere bakacak şekilde konumlandırıldığı işlem sırasında solüsyon sürekli olarak kulağa sıkılır. İşlem devam ederken solüsyon net bir görünüme kavuşuncaya kadar işleme devam edilir. İşlem sonrasında kişi hemen normal hayatına dönebilir.
 • Aspirasyon: Vakumlama olarak da bilinen bu yöntemde kulaktaki sertleşmiş tıkaç aspiratör cihazı ile çıkarılır. İşlemden önce tapayı yumuşatmak için özel bir solüsyon kullanılır.
 • Küret: Doktor, özel bir solüsyonla yumuşatılan tıkacı bir küret yardımıyla çıkarır.

Temizleme esnasında korkularını var ise sağlık merkezine gitmeden önce hastanede kulak temizleme videosu izleyerek ön bilgi alabilirsiniz.

Özel hastanede kulak temizliği yaptırmadan önce medicana muayene ücretleri 2023 ve bir çok özel hastane muayene ücretleri ne kadar göz atabilirsiniz.

Kulak Temizletmek Alışkanlık Yapar Mı?

Kulak temizlemenin alışkanlık haline geldiği insanlar tarafından yaygın bir inanış haline gelse de bu doğru değildir. Kulak temizlendikten sonra kulağın tekrar etmesi ve daha fazla tıkaç üretmesi ve bunun neden olduğu rahatsızlığın tekrar ortaya çıkması mümkün değildir. Kulak tıkaçları nedeniyle sürekli tıkanıklık, çoğunlukla insanların kirli havaya maruz kalmasıyla ilgilidir.

Dış kulak yolunun yapısal olarak daralması, tıkaç transferini zorlaştıran etkenlerden biridir. Bu gibi durumların oluşmasında kişinin kulaklarını daha sık temizlemesi gerekir. Kulak temizleme ihtiyacı doğrudan kulağın yıkanması veya temizlenmesi ile ilgili değildir.

İşitme probleminiz varsa gerekli tetkikler ve taramalar için uzman doktorlara başvurmalı ve gerekirse kulak temizliği için başvurmalısınız. Bu işlemleri özel hastanelerde de uygun miktarlarda yaptırabilirsiniz.

Uyarı! Fiyatlar bilgilendirme amaçlıdır! Her hastanenin fiyatlandırma politikası farklıdır! Hastanelerdeki muayene, teşhis, test ve analiz sonuçları ve ek ücretler değişkenlik göstereceği için kurumdan en net fiyat bilgisini almanız önemlidir.

Photo of author

Kosgeb Uzmanı

Kamu gündemi, Ekonomi konularını anlık takip ediyor ve bu konularda içerikler oluşturuyorum.
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1