KosgebKredisi.com

Özel Hastanelerde Kulak Temizleme Ücreti 2022

01.03.2022

Özel Hastanelerde Kulak Temizleme Ücretleri yazımızın içeriğinde kulak kirinin oluşma sebepleri, belirtileri nelerdir, temizliği nasıl yapılmalı, doktor kulak temizliğini nasıl yapar, alışkanlık yapar mı ücretleri ne kadar konularını detayları ile inceleyebilirsiniz. Öncelikle yazımızın içeriğinde kulak kirinin oluşma sebeplerinin inceleyelim.

Özel Hastanelerde Kulak Temizleme Ücreti 2022

Kulak yolunun tıkanma sonucunda oluşan duyma kaybı, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve denge kaybı gibi etkiler görülebilir. Kulak yolu kulak kiri denilen buşonlar nedeni ile dolabilir. Buşonlar toz ve kir barındırdığı için kulak tıkanıklığında doktora gitmenizde fayda var.

Kulak Kirinin Oluşma Sebepleri Nelerdir?

Buşonlar bir diğer adı ise kulak kiri, normalde kulak tarafından düzenli olarak kulak kepçesine atılan işlevini tamamlamış vücut salgısıdır. Bu sebepten dolayı kulak kiri demek doğru değildir. Serumen, sürekli olarak üretilir ve kulak zarını dış etkenlerden korur. Serumenin partikülleri yakalayarak kuruması, buşon olarak adlandırılan yarı katı cisimlerin oluşmasına yol açar. Farklı bir değişle buşonun oluşmasının nedeni, havada bulunan partiküllerin kulak ile temas etmesinden kaynaklanır. Kulak kiri olarak da bilinen kulak salğısının oluşma ve kulakta birikme sebepleri ise;

 • Kulağın sürekli olarak yabancı cisimlerle temizlenmesi,
 • Tozlu yada kirli ortamlarda çalışmak veya uzun süre orada bulunmak,
 • Deniz sonrası veya duş sonrası buşonun şişmesi,
 • Dış kulak yolunda var olan yapısal darlık nedeniyle buşonun kulak dışına atılamaması,
 • Kulaklık ve tıkaç gibi cihazların kullanılması

Siz de kulak kiri konusunda sorun yaşıyorsanız hemen kulak temizleme randevusu alarak, tedavinizi olabilirsiniz.

Özel Hastanede Kulak Temizleme Ücreti 2022

Hastanelere göre Kulak temizleme fiyatı 2022 yılında aşağıdaki gibidir:

 • Özel hastanelerde 350 TL-500 TL
 • Devlet hastanelerinde ücretsiz
 • Aile hekimliğinde ücretsiz
 • Kuaförlerde ve güzellik merkezlerinde 50 TL-70 TL
 • Özel kliniklerde 150 TL-200 TL karşılığında  yapılmaktadır.

Kulak yolunun tıkanması sonucu duyma kaybı, baş ağrısı hatta boğaz ağrısı ve denge kaybı gibi etkilerin görüldüğünü belirtmiştik. Kulak yolunda kulak kiri denen buşonların dolması sebebiyle, kulak temizletme işlemini kulak burun boğaz polikliniği olan tüm hastanelerde yaptırabilirsiniz. SGK’lı olan hastaların ödeyecekleri tutarın %65 inin SGK karşılar. Geriye kalan tutar hastalar tarafından ödenmektedir.

Özel Hastanelerde Kulak Temizleme

Kulak temizleme fiyatı hastanede uygulanacak olan işlemlere göre değişiklik gösterebilir. Yıkama ve temizleme işleminin yanında diğer uygulamalarının da yapılması özel hastanelere ödeyeceğiniz tutarı değiştirecektir. Kulak temizleme işlemi yaptırabileceğiniz Kulak Burun Boğaz polikliniği olan bazı hastaneleri aşağıda verdik. Dilediğiniz sağlık merkezi ile iletişime geçerek hem fiyatları konusunda hem de kulak temizleme işlemleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • Medical Park Hastanesi
 • Kent hastanesi
 • Alman Hastanesi
 • Amerikan hastanesi
 • Memorial
 • Acıbadem
 • Ümit Hastanesi

Kulak temizleme işlemi için özel ya da devlet hastanelerine gitmek istemeyen kişiler için pek çok alışveriş merkezlerinde ve sitelerinde satılan vakumlu kulak temizleme cihazı alarak bu sorununu çözebilir. Ayrıca eczanede satılan kulak temizleme ürünleri ve aparatları ile de işitme ve denge konularında yaşadığınız sorunları geçici olarak yok edebilirsiniz.

Kulak Kirinin (Buşon) Belirtileri Nelerdir?

Kulak kirinin birikmesi veya farklı nedenler ile kulak dışına atılamaması bazı rahatsızlıklara yol açabilir.

 • Kuru öksürük
 • Kulak ağrısı
 • Kulağın kaşınması
 • Kulakta dolgunluk hissi
 • Kulaktan koku gelmesi
 • Kulakta uğultu veya çınlama
 • Kulakta tıkanıklık yada kısmı işitme kaybı

gibi belirtilerin oluşmasından sonra kulak temizleme aleti, yabancı cisimler ya da evde kulak yıkama yöntemleri ile kulak temizliği yapılmamalıdır. Bu belirtilerden herhangi biri veya hepsi oluştuysa vakit kaybetmeden KBB (Kulak Burun Boğaz) uzmanına başvurulmalıdır.

Kulak Temizleme Nasıl Yapılmalı?

Evde kişilerin kendi yöntemleri ile yaptığı kulak mumu uygulaması ya da kullanılan kulak temizleme çubukları kulağı temizlemez. Kulak salgısı olan buşon kulağın iç kısmından oluşmaz. Bu temizleme yöntemleri ile kulağın dış kısmına doğru atılmış ve burada bulunan buşonun daha çok kulağın içine itilmesine sebep olur. Bilinenin aksine kulak çubuğu, kulağın içini temizlemek için değil, dış kısmını yani kepçesinde bulunan kıvrımları temizlemek için kullanılmalıdır. Kulak çubuğu ve benzeri ürünler ile kulak temizlemeye çalışmak, buşonun kulak zarına doğru itilmesine yol açacağı için, enfeksiyon riskinin arttırır ve kulağın doğal süreç içinde buşonu kulak dışına atmasını zorlaştırır.

Evde yapılan kulak temizleme işlemlerinde kulak kepçesi temizleme dışına çıkılmamalı. Bunlar dikkat edilmediğinde, serumen adı verilen kulak salgısının kulak içinden alınmamasından dolayı kulak zarını toz ve kir gibi dışardan gelecek yabancı partiküllere karşı savunmasız bırakabilir. Kulak temizliğinizi kendiniz değil, KBB uzmanı olan doktorlara yaptırmalısınız.

Doktor Kulak Temizliğini Nasıl Yapar?

Kişiler arasında kulak kiri olarak bilinen buşon, kulak çubuğu, kulak temizlemem mumu ve kulak temizleme aletleri ile kesinlikle temizlenmemelidir. Kulakta ağrı, dolgunluk, işitme kaybı, çınlama, kulaktan akıntı veya koku gelmesi kosgebkredisi.com gibi semptomlar görüldüğünde mutlaka kulak burun boğaz doktoruna başvurulmalıdır. Doktorlar, kulakta biriken ve kişiyi rahatsız eden buşonu şu yollar ile temizler.

 • Lavaj; Kulak yıkanması olarak da bilinen lavaj işlemi, en sık kullanılan yöntemler arasında yer alır. Doktor, hastanın kulağına özel bir solüsyon sıkarak kulak içindeki tüm yabancı maddelerin ve buşonun yumuşamasını sağlar. Temizlenecek olan kulağın zemine bakacak şekilde konumlandığı işlem esnasında solüsyon sürekli olarak kulağın içine sıkılır. İşlem devam ederken solüsyon berrak bir görünüme gelinceye kadar işleme devam edilir. İşlemin bitmesinin ardından kişi normal hayatına hemen dönebilir.
 • Aspirasyon; Vakumlama işlemi olarak da bilinen bu yöntem, aspiratör cihazı ile kulak içinde yer alan ve sertleşmiş buşon dışarı çıkartılır. İşlem öncesinde özel solüsyon kullanılarak buşonun yumuşatılması sağlanır.
 • Küret; Doktor, özel solüsyon ile yumuşatılan buşonu küret aleti kullanarak dışarı çıkarır.

Temizleme esnasında korkularını var ise sağlık merkezine gitmeden önce hastanede kulak temizleme videosu izleyerek ön bilgi alabilirsiniz.

Özel hastanede kulak temizliği yaptırmadan önce medicana muayene ücretleri 2022 ve bir çok özel hastane muayene ücretleri ne kadar göz atabilirsiniz.

Kulak Temizletmek Alışkanlık Yapar Mı?

Kulak temizletmenin alışkanlık haline geldiği kişiler tarafından yaygın bir inanış haline gelmiş olsa da bu doğru değildir. Kulağın temizlenmesinden sonra tekrarlayıp daha fazla buşon üretmesi ve oluşturduğu rahatsızlıkların tekrardan görünmesi mümkün değildir. Buşonlar yüzünden kulağın sürekli tıkanması, çoğunlukla kişilerin kirli havaya maruz kalması ile alakalı bir durumdur. Dış kulak yolunda var olan yapısal darlık, buşonun dışarı aktarılmasını zorlaştıran etkenlerden biridir. Bu gibi durumların oluşmasında kişi, kulaklarını daha sık temizletme ihtiyacı duyar. Kulak temizletme ihtiyacının, kulağın yıkanması yada temizletilmesi ile direkt olarak bir ilişki söz konusu değildir. Sizde işitme ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız, gerekli tahlil ve taramaların yapılması, gerekiyorsa kulağın temizlenmesi için uzman doktorlara başvuru yapmalısınız. Bu işlemleri özel hastanelerde de uygun miktarlarla yaptırabilirsiniz.

Uyarı! Fiyatlar bilgilendirme amaçlıdır! Her hastanenin ücretlendirme politikası farklıdır! Hastanelerde muayene, teşhis, tetkik ve tahlil sonuçları ve ilave ücretler değişkenlik göstereceğinden en net fiyat bilgisini kurumdan almanız önem arz etmektedir.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!