Devlet Destekleri

KOSGEB Destekli Ne İş Yapabilirim? (Destek Verilen Sektörler)

KOSGEB Destekli Ne İş Yapabilirim? (Destek Verilen Sektörler)

Sermayeniz Yoksa KOSGEB Yanınızda

Paranız yok ise KOSGEB Destekli Ne İş Yapabilirim diye soruyorsanız, nace kodlarında isimleri yazılı olan her sektör için destek alabilirsiniz. Üstelik Ankara’da dayınızın veya KOSGEB’de çalışan amcanızın olmasına hiçte gerek yok. Yeter ki doğru sektörü seçin, projenizi geliştirin ve başvurun!

KOSGEB ekonomiye katkı sağlayan tüm girişimcilere destek veriyor!  Hiç parası olmayan işyeri açacak kişiler de  başvurarak, sermayesiz iş kurmanın yollarını öğrenebilmektedir. 10 bin lira 20 bin lira sermaye ile küçük bir dükkan açmak gibi bir hedefiniz var ise, herhangi bir meslek dalında uzmansanız ve ustalık belgeniz var ise, sizde Kosgeb’den destek alabilirsiniz.

Yeni Girişimcilere verilen bu destekleme, yeni iş kuranlar için KOSGEB tarafından yapılan bir destekleme gideridir. Yeni girişimci desteği, sanıldığı gibi iş yeri açmak isteyenlere verilen iş yeri açma parası niteliğinde olmayıp, sadece girişimciler için devlet desteğidir.

kosgeb kredisi nasil alinir

Kosgeb kredisi ile iş yeri kurabilirsiniz.

Desteğinin amacı nedir?

Yeni girişimci desteğinin amacı ülke çapında girişimciliğinin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulması için Devlet desteğinin sağlanmasıdır.

Kosgeb tarafından iş kurmak isteyenlere verilen, yeni girişimci desteği belirli süreçler halinde verilmektedir. KOSGEB’ den girişimci desteğinin nasıl alınacağını aşağıda maddeler halinde anlatacağız.

kosgeb isyeri kredisi

Bir iş planı hazırlayarak Kosgeb tarafından destek alabilirsiniz.

Öncelikle KOSGEB Hizmet merkezleri tarafından yapılmakta olan uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmanız ve sertifika almanız gerekmektedir. Uygulamalı girişimcilik eğitimler ve tarihleri hakkında buradan bilgi alabilirsiniz. KOSGEB’in destek verdiği konular ise şu şekildedir;

 • Girişimcilik Destekleri
 • AR-GE, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri
 • İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaşma Destekleri
 • KOBİ Finansman Destekleri
 • Laboratuvar Hizmetleri
 • İŞGEM/TEKMER Programı

İlk önce başvurunuzu gerçekleştirin ve KOSGEB’den onay alın. Ön onay aldıktan sonra işletmenizi açın. Geçtiğimiz yıllarda yapılan değişiklik ile önce ön onay aşaması getirildi. Ön onayı aldıktan sonra ise kendi imkanlarınız il işletmenizi kurun ve tüm resmi evrak işlemlerini tamamlayarak açılışınızı yapın.

Kosgeb veritabanına işletmenizi kayıt ettirin. Veritabanına nasıl kayıt olunur linkinden öğrenebilirsiniz.

KOBİ Bilgi Dökümanı ve KOBİ Beyannamesi nin çıktısını alıp kaşeli ve imzalı olarak istenen belgeler ile birlikte bağlı olduğunuz yere teslim ediniz. Çıktılara ek olarak; 1. İmza Beyannamesi/Sirküleri, 2. Ticaret Sicil veya Esnaf Sicil Gazetesi 3. Faaliyet Belgesi istenmektedir.

kosgeb is kurma kredisi

Kosgeb iş kurma kredisi veriyor.

Yeni Girişimci Desteği Başvurusunun, İş Planının ve eklerinin kaşeli imzalı olarak KOSGEB’e teslimini sağlayın.

Kosgeb’ e yapmış olduğunuz yeni girişimci desteği kredi talebini içerir iş planı ve ekleri incelenecek ve ön değerlendirme sonucunda başvurunuz kurula sevk edilecektir. Kobi uzmanları tarafından ürün tespit işlemleri yapılır ve müteakip bütçe durumuna göre destek ödemesi yapılır. Şimdi kuruluş tarafından yapılan yeni girişimci desteği ve destek ödemesi miktarlarını inceleyelim.

Devlet destekli girişimci hibe ve kredileri aşağıda belirtilmiştir.

 1. İşletme Kuruluş Desteği (İşletme Kuruluş Giderleri); Gerçek kişi işletme 5 bin lira geri ödemesiz Sermaye şirketi işletme için 10 bin lira
 2. Performans desteği; Birinci Performans Dönemi için en fazla 20 bin lira, İkinci Performans Dönemi içinde en fazla 20 bin lira toplamda 40 bin lira
 3. Sertifika desteği; 5 bin lira toplamda 60 bin lira destek veriliyor.

Yukarıda belirtilen miktarlar, 1.Bölge (İstanbul) olması durumunda %60 oranında verilmekte olup, girişimcinin kadın veya özürlü olması halinde %70 oranında verilmektedir. Şimdi verilmekte olan yukarıda belirtilen tutarların hangi giderleri kapsadığını birlikte inceleyelim. İşletme giderleri desteğinin başlangıç tarihinden (Taahhütnamenin evrak kayda alındığı tarih) itibaren 24 ay içinde gerçekleşen işletme giderlerine yönelik geri ödemesiz (hibe) olarak verilen desteğin üst limiti her ay için 1.000 TL olmak üzere 30.000 TL’dir. Dikkat edilmesi gereken bir konu ise bu kalemde verilen Kosgeb işletme sahipleri, ortakları ile bunların eşi, annesi, babası, kardeşi veya çocuğuna ödenen ücretler personel giderleri desteği kapsamında değildir. Yani bu kişiler personel giderleri kaleminde gösterilemez.

Desteğin başlangıç tarihinden (Taahhütnamenin evrak kayda alındığı tarih) itibaren 24 ay içinde satın alınacak, makine ve teçhizat için teminat karşılığı geri ödemeli olarak verilen bu desteğin üst limiti 100.000 TL’dir. Destek ödemesi yapılmadan önce, işletmeden sorumlu personel işletmeyi ziyaret ederek Yeni Girişimci Desteği Tespit Tutanağını düzenler. Düzenlenen tespit tutanağı evrak kaydına alınır.Bu destekleme ile satın alınan makine-teçhizat yeni veya ilk kullanıcı için düzenlenen satış faturası tarihi itibariyle en fazla 3 (üç) yaşında olabilir. 3 yaşından daha büyük makine ve teçhizat alımları bu destekleme kaleminden yararlanamaz.

KOSGEB Destekli Ne İş Yapabilirim?

Kosgeb’ den yeni girişimci kredisi alabilmeniz için, iş planınızın desteklenen sektörler arasında olması gerekmektedir. Hayalinizde ki iş fikrini gerçekleştiriyorsunuz ve o küçük, dostlar marketi açıyorsunuz. Ya da, ortağınızla birlikte yeni bir işe giriyorsunuz. Ancak tek probleminiz para… Bu durumda devreye giriyor ve işyeri, dükkan, mağaza açmak, hayvancılık, tarım veya benzeri bir sektörde para kazanmak, kendi işini kurmak isteyenler için DESTEK sağlıyor. Yanlış anlaşılmasın. Sadece DESTEK. Dikkat edelim. “Şu parayı git iş kur” demiyor.

Bazı yorumcular, iş kurmak ile hiçbir işi olmamasına rağmen nasıl kandırırım diye düşünen vatandaşlar, Kosgep bize parayı versin, gerisine karışmasın diyorlar. O paranın Devlet kasasından çıktığını ve içinde yetimin hakkı olduğunu düşündüğünüzde, bu paraya göz diken esnaf olacağını söyleyen kişilere çokta sıcak bakmadığımızı söylemek isteriz. Bu tür insanlar yüzünden, gerçekten işyeri açmak isteyen, ekmek parası derdinde olan insanlar da mağdur oluyorlar. şartları zorlaştığında neden böyle diye sorup duruyoruz. İşte bunun tek sebebi budur. KOSGEB destekli iş kurmak için ön e çıkan ilk iki sektörden söz etmemiz gerekirse cafe açmak ve bayilik almak olacaktır. Gıda sektörüne yapılan desteğin yanı sıra franchising de oldukça tercih edilmektedir.

KOSGEB İle Cafe Açmak

Devlet desteği ile açılacak işletmelerin ilk sırasında gelen cafe açmak demografik yapıya göre en çok gençler arasında tercih edilmektedir. Gıda sektörüne cafe açarak işletmenizin faaliyetlerini sürdürebilir böylelikle iş sahibi olabilirsiniz. Normal şartlarda sermayesi ile cafe açmanın yanın KOSGEB ile açılan bir gıda sektöründe kar marjına daha hızlı ulaşabilirsiniz. Gerekli eğitimlerin ardından KOSGEB’e müracaat ederek bir sonraki başvuru için gün belirleyebilir, iş planınızı size verecekleri maddeli dosyalar ile 10 dakikalık bir sürede sunabilirsiniz. Sunacağınız iş planında işletmenize ait en ufak detayları gözden kaçırmamalı ve mutlaka B C D  planlarınız bulunması gerekir. Çünkü KOSGEB kullandıracağı destek tutarına ilişkin belirlenmiş belli şartlar çerçevesinde desteğin güvencesini talep eder. Yani size vereceği 50 bin liranın sizin işyeri faaliyetlerinizi sonlandırmanız halinde zarar olmasının yanında beklentiyi karşılayamayan işyerinin mutlaka işyeri faaliyetleri toparlayacak düzeye çıkarılması verimli bir meslek kolu olmasını öngörmeyi ister.

Devlet Desteği ile Bayilik Almak

KOSGEB ile cafe açmak ne kadar masrafsız görünse de elbette masrafı olacak aynı zamanda sizi çok uğraştıracak bir süreçtir. Bu sürece ayak uyduramayacağınızı düşündüğünüzde ise size bayilik almayı önermek isteriz. Hemen hemen her firmada her sektöre ilişkin belli bir sermaye karşılığı ile bayilik alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sizden talep edilen bayilik ücretini karşılamak olacaktır. Yeni bir iş kolunda riskler ile mücadele etmektense kurulu bir düzende diyebileceğimiz bayilik almak hem risksiz hem daha denetsel olacaktır. Denetsel kısımda alacağınız bayilik ile işletmenizin kurulumdan anahtar teslimine kadar ödediğiniz bayilik ücreti ile karşılanacak.Siz işin yalnızca sermaye kısmında bulunursunuz. Çiğ köfte, yiyecek sektörü, marka ayakkabı ve kıyafet satışı, mobilya satışı yapan firmalar ile anlaşarak franchising hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

KOSGEB’ten Yararlanma Şartları Nelerdir?

KOSGEB desteği ile kredi kullanmak isteyen kişilerin öncelikle bilmesi gereken beş kuruş para ödemeden bu destek yararlanmayacak olmalarıdır. Örneklemek gerekirse KOSGEB 120 bin liralık bir işletmenin tüm masraflarının bir miktarını karşılayarak size 90 bin liralık destek yapmaktadır. İlk etapta kosgeb iş planınızın onaylanması halinde bir ödenek alamayacaksınız. Ödemeleriniz proforma fatura karşılığında hesabınıza yatırılacaktır. Tabi bundan önce ilk etapta belli şartları sağlamanız gerekmektedir. Buna göre KOSGEB desteğinden yararlanmak için gereken şartlar aşağıda verilmiştir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak
 • Uygulamalı Girişimcilik sertifikasına sahip olmak
 • İşletmenin faaliyetlerine ilişkin iş planı (KOSGEB tarafından verilecek olan maddeler ile)

Dükkan Kiraları ve Sektöre Göre Bir Dükkan Tutma

Ne iş yapacaksınız bilmiyorum ancak, kredi istediğinize göre, büyük bir iş olmalı. Size birkaç tavsiye de bulunmak istiyorum. İşyerinizin mekanı çok önemli bir kıstastır. Dükkanın yeri mümkün olabildiğince çarşı merkezine yakın veya alışveriş merkezinin en güzel yerinde olsun. Eğer kötü bir yerde olursa ticarete 1-0 yenik başlarsınız.

Paranızın hesabını bilin. Kredi çekmek, destek istemek kolay. Birde bunun geri ödemesi var. Dikkat edin.

İş kurmak isteyen tüm girişimcilere, işyeri açma kredisi vermektedir. Tabi bu krediden faydalanmak için çeşitli özel şartlar bulunmaktadır. Öncelikle verilmekte olan destekleme programlarına bir göz atalım. Tüm Türk Vatandaşlarına 11 kalemden oluşan destekleri sunmaktadır. Burada maddeleri listelemedik ancak, aşağıda belirtilen desteklemeleri vermektedir;

(İşbirliği, Kobigel, girişimci, genel, kobi, Arge, Tematik, Kuluçka, Laboratuvar ve Kredi faiz desteği)

Bu desteklere kurumun kendi sitesinden ulaşabilirsiniz.

İş kurmak, dükkan açmak isteyenlere de verilmekte olan desteklemeler yukarıda yazılı bulunan destekleme programlar dahilinde verilebilmektedir. Bu programlara üye olan ve kredi almak isteyen tüm girişimciler, programın gereksinimlerini yerine getirmeleri durumunda kredilerden faydalanabilirler.

kosgeb is kurma kredisi

Geçtiğimiz yıllarda Girişimci Destek Programı çerçevesinde, yeni iş kuran girişimcilere 50 bin lira hibe, 100 bin lira faizsiz destek veriliyordu. Bu kredinin 50 bin lirası hibe olarak, geri ödemesiz veriliyordu ve eğer 50 bin lira yetmemesi durumunda, bu kez, 100 bin lira faizsiz kredi verilmekteydi.

2020 yılı itibariyle destekler güncellendi ve geleneksel ve ileri girişimci olmak üzere iki başlık altında 370 bin liraya kadar tamamı hibe desteği verilecektir. 2020 yılında girişimcilik desteklerinden ve programlarından yararlanmak isteyen işletmelerin www.kosgeb.gov.tr adresindeki veritabanına kayıt olması ve Müdürlüğe iş planı ve ilgili belgeler ile birlikte başvurusu yapması esastır.

Eğitmenler verilmekte olan 32 saatlik Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmanız ve kurs sonucunda sertifika almanız gerekmektedir. Bu kursta, daha sonra hazırlamanız gereken iş planının nasıl hazırlanacağı, hangi aşamalardan geçmesi gerektiği, iş kurmak için desteği nasıl alınacağı belirtilmektedir. 2020 yılında uzaktan eğitim sistemi kapsamında online olarak girişimcilik eğitimlerinin tamamlanması istenmektedir. İş kurma kredisi alabilmeniz için, desteklenen sektörlere başvurmanız gerekmektedir. Kosgeb desteklenen sektörlere başvuruda bulunarak iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Desteklenmeyen sektörler de ise, nasıl bir iş planı hazırlarsanız hazırlayın, KOSGEB Hibe Kredisi veya faizsiz esnaf kredisi alamazsınız.

Devlet tarafından verilen Devlet Destekli işyeri açma kredisine, destekleri bölümünde yer alan kredilere, sitemizden ulaşabilirsiniz.  Devlet destekli olarak verilmekte olan hibe ve teşvikler ile iş yerinizi açabilirsiniz. İşyeri açma kredisi almak için, Devlet teşvik ve hibelerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. İş kurmak isteyenlere kendi işinin sahibi olmak isteyenlere, Kalkınma ajansları, Kooperatifler, Vakıflar ve Devlet bankaları tarafından birçok kredi ve hibe imkanı sunulmaktadır. İş yeri açma kredisi almak için yukarıda anlatıldığı üzere, Kosgeb hibe kredi başvurusu yapabilirsiniz.

] }
Yorumlar
 1. sevimsimsek dedi ki:

  ben kosgev e basvurdum canli egitim alicaksiniz dediler 5000 kayit ve kurs ucreti icin ondan sonra dukkan tutucaksin kira depozito derken bi 4000 de oraya vergi levhasi 1000 de oyle makina al kayit ettir isci bul kayit ettir 60 de oyle yaptik diyelim ne zaman gelip onaylanir zaten bu kadar butcem olsa kosgev e ne gerek var bence tamamen sans isi bu kadar ugrastiktan sonra kac paralik kredi cikarttir bana yada ne kadar zamanda verir destek

 2. Kosgep dedi ki:

  Haklısın zaten önceden işleyiş bu şekildeydi ama sonra Yusuf arkadaşın da dediği gibi parayı alan üç kağıtçılık yapmaya başlayınca yani bu parayla ev araba alma gibi uyanıklıkkar olunca devlet sistemi bu şekilde değişti. İi böyle olunca ne Allah veriyor ne de devlet.

 3. Sermayesiz lik dedi ki:

  Öyle bir projem var ki işsizliğe bile çare ama maalesef sertifikam olmasına rağmen sermayem olmadığı için sadece proje

 4. Hüseyin Karadenizli dedi ki:

  Bende yeni bir iş fikriyle gittim bana dediler işini kur koskeb gelip tesbit ve tutanak tutacak nekadar ihtiyacın varsa okadar destek verilecekmis ya iyide okadar işsizlik var bir okadar da iş kuracak işsizlere ekmek sunacak benim gibi yeni iş fikri ile geliyoruz sermayem olsa zaten kapiniza gelmem ihtiyacım olanı verinki işimi kuralım en azından 50kisi ekmek yiyecek ben fayans millete hayırlı olacak bir sürü yeni projelerim var benim oynatacak ne zamanım nede fırsatım var bırakın Suriyelilere bakmayı bizi destek leyin ülkemiz kalkinsin yeter dışarıya bağımlı olmayı bırakalım tamam küresi vermeyi zorlastirin ama vermemezlik yapmayın kurun benim işimi takipini yapın fatura bilgi ve belgeleri TC kanunlarının on gördüğü kural ve kaideleri uygulayın sıkı deneyimlerinizi yapın ayrıca yeni girişimciler için en az 5 yıl olmak üzere vergi muafiyeti tanınması gerektiğini düşünüyorum çünkü gibi girişim en az 5yilda oturur müşteri ve üretimlerini alım satimlarini geri dönüşümü lütfen ben ciddi iş kurmak ve yeni girişimci olarak kesinlikle destek istiyorum

 5. Yigitkizi dedi ki:

  İlk zamanlar öyle yaptılar ve takibi de olmadığı için millet parayı başka işlerde kullandı. Zaten sana iş kur demiyor. Planını bize sun kabul edersek destekleriz diyor.

 6. ismail dedi ki:

  Girisimcilik sertifikam var manisada ikamet ediyorum ciddi bir is kurmak icin ortak ariyorum

  1. Ortak dedi ki:

   Meraba dediyinize katiliyorum oratak ne is yapa bilriz ne kadadar para gerekiyor. .

 7. Azraill dedi ki:

  Mantığa bakın bu kadar saçma bir mantık olabilir mi sen işini kur gel sonra biz sana kredi veririz. Ben işimi kurduktan sonra napıcam senin kredini. Yazmış oraya demirbaş felan satmak yasaktır. Kendim aldigim şeyi bana yasaklıyor. Önemli olan krediyi vatandaşa verip takip edip işini açmasıdır saçma sapan işler yapıyorsunuz

  1. Yusuf dedi ki:

   Tabi sana parayı versinler, sen hacca. bi arada iş kurarsın.

  2. Sermayesiz lik dedi ki:

   Helal olsun içimden geleni yazmışsın