Aile Destek Ödemeleri Yılbaşından Önce Yatırılacak! 2023 Yeni Ödeme Miktarları

İhtiyaç sahibi ailelere en fazla 12 ay süreyle verilen ve hanedeki kişi başına düşen gelire göre belirlenen aile destek programı ödemeleri hakkında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’tan açıklama geldi.

Bakan Derya Yanık ise daha önce sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Aile destek programı kapsamında yapılan ödemelerin yeni yıldan önce yapılması yönünde çalışma başlattıklarını açıkladı.

Aile Destek Ödemeleri Ne Zaman Yatırılacak?

2022 yılı Aralık ayına ait Aile Destek Programı ödemeleri 2022 yılı Aralık ayı içerisinde yılbaşı öncesinde yatırılacağı açıklandı.

E-devlet Aile Destek Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma Vakıflarından Aile Destek Programına dahil olarak destek alan vatandaşlarımız E-Devlet üzerinden e-devlet şifre ve Tc. Kimlik numaraları ile giriş yaparak sorgulama yapabilirler. E-devlet sosyal yardım bilgileri sorgulamak için tıklayınız!

2023 Yılı Aile Destek Programı Ödeme Miktarları Yükseltildi

2023 yılında Aile Destek Programınca ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılacak ödeme miktarları şöyle olacak:

  • Kişi başı gelir miktarları 450 TL ve altı olanlar aylık destek tutarı: 1.250 TL
  • Kişi başı gelir miktarları 450 TL-911,15 TL arasında olanlar: 1.100 TL
  • Kişi başı gelir miktarları 911,15 TL- 1372,30 TL arasında olanlar: 950 TL
  • Kişi başı gelir miktarları 1372- 1.833,45 TL arasında olanlar: 850 TL

Aile Destek Programı ödemelerine ilave olarak çocuk sayısına göre aşağıdaki miktarlar ödenecektir:

  • 1-2 çocuklu hanelere: 350 TL
  • 3 çocuklu hanelere: 450 TL
  • 4 çocuklu hanelere: 550 TL
  • 5 çocuk ve üzeri hanelere: 650 TL

Ödeme Dönemi: Ocak 2023 – Haziran 2023 12 AY

Aile Destek Programından Kimler Faydalanamaz?

Yabancı uyruklular, Mavi kartlılar, ikameti yurtdışında olanlar, 18 yaşından küçük olanlar, Hanesinde memur, kamu işçisi, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunması, durumlarında başvurular değerlendirmeye alınamayacaktır.

Bunun yanında başvuranın cezaevi ve tutukevinde bulunan hükümlü veya tutuklu olması, öğrenci yurtlarında kalan öğrenci olması, yetiştirme yurdu gibi bakım kurumunda bulunan kişilerden olması ve zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaş statüsündeki askerler olması halinde başvurular hane yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilemeyeceğinden bu kişiler program kapsamı dışında tutulmuştur.

Aile Destek Programına Nasıl Başvurulur?

Aile Destek Programına başvuru yapmak isteyen vatandaşlar E-devlet üzerinden veya Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına şahsen başvuru yaparak işlemlerini gerçekleştirebilirler. Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvurmak isteyen vatandaşların ikametlerinin bulunduğu yerdeki vakıflara başvurmaları gerekmektedir. E-Devlet üzerinden Aile Destek Programı Başvurusu yapmak isteyenler buraya tıklayarak başvuru yapabilirler.

Aile Destek Programı 2023 Yılı Kapsamı Genişletildi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Derya YANIK 2023 yılında Aile Destek Programının bütçesinin 40 milyar TL’ye çıkarıldığını açıkladı. Sayın Bakan başvuruların devam ettiğini ve 2022 yılına ait ödemelerin yılbaşından önce yapılacağını açıkladı.

Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
Yorum yapın

1