Hangi Dövize Yatırım Yapmalı 2022 (Dolar Altın Artar mı) Yorumlar

Devlet tarafından bir dizi önlem alınarak piyasanın canlandırılması için gerekli adımlar atılmaya devam ederken, ilerleyen süreçte kısa ve uzun vadede öngörülemeyen durumları da hesaba  katarak yatırım yapmayı düşünenler için Dolar mı? Altın mı? Gümüş mü? Euro mu? 2022 yılında neye yatırım yapmalı, hangi dövize yatırım yapmalıyız.

İçeriğimiz yatırım tavsiyesi değildir. Kullanıcı yorumlarını içermektedir.

Orta Ve Uzun Vadede En Karlı Yatırım Hangisidir?

Yatırım denilince akla ilk olarak borsa, dolar, euro, altın ve ev almak, araba ve arsa almak gibi birçok yatırım aracı gelmektedir. Orta ve uzun vadede en çok kazandıracak ve en çok güvenilir sıfır risk ve ve zahmetsiz kazanç vadeden yatırım fikri olarak birçok yatırım aracını sıralayabiliriz. Uzmanlar tarafından en çok kazandıracak yatırım aracı olarak toprak ilk sırayı alırken, tarım arazileri küçük m2′ ler sadece üretim için alınıp satılıyor ve yatırımcılar son dönemde imar artışından elde edilecek kara değil de tarımsal üretim yapabilecek arazi alımları gerçekleştiriyor. Bunun yanında elinde yüksek meblağlarda TL olan şirketler ve gerçek kişiler dövize yatırım yapmayı tercih ediyor. Peki bu süreçte en karlı yatırım hangisi?

2022 Yılında Hangi Dövize Yatırım Yapmalı?

Paranızı değerlendirebileceğiniz ve uzun vadede kar bırakacak yatırım önerilerinin şunlar olduğundan bahsediliyor:

  • Altın,
  • Döviz( Dolar, Euro),
  • Mevduat,
  • Hisse senedi,
  • Repo,
  •  Yatırım fonu,
  • Emlak gayrimenkul alımı,
  • Likit fon
  • Devlet tahvili,
  • BES hangi yatırım aracı daha karlı daha çok para kazandırır öğrenmek için yazımızın devamını okuyun.

Dolar mı? Euro mu Hangi Para Birimine Yatırım Yapılmalı? 2022

Kayıp yaşatmayacak ve uzun vadede karlı yatırım aracı olarak döviz yatırımları nasıl yapılır isterseniz konumuza başlayalım. Son yıllarda piyasada döviz kurlarında yaşanan artış nedeniyle en karlı yatırım aracı olarak euro tavsiye edilirken, aradaki kur farkının fazla olmadığı dolara da yatırım yapılabiliyor. Bilindiği gibi fiziki olarak yüksek meblağlarda TL’ si olan ve tasarruf yapmak isteyen gerçek kişiler ve şirketler en karlı yatırım aracı olarak dövize yatırım yapmaktadır. Şirket bazında yapılacak yatırımlar portföy yönetimi olarak ta  hangi birim daha çok kazandırıyorsa onu tercih etmektedirler. Kur kaybından sonra portföyde kalan birimler değer kazanırken bunlara yatırım yapan kazanırken, döviz getirisinde de yüksek meblağlarda kar bırakan yatırım araçları tercih edilmektedir.

Şirketler tarafından yapılan döviz yatırımları finansal hedefleri başta olmak üzere vade tercihlerine göre döviz yatırımlarını aracı kurumlar ve bankalar üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu kurumlar üzerinden fiziki olarak dövizi tutma ve saklama işlemleri kayıp, çalıntı gibi risklerin önüne geçilebilir. Bunun yanında şirketler ofis kasalarında da döviz tutma işlemini gerçekleştirebilirler bunun avantajı olarak istenilen zamanda farklı para birimlerine çevrilebilme alış satış işlemlerinin kolaylıkla yapılabilmesi için en uygun olanıdır dezavantajı ise kayıp, çalıntı risklerini doğurmasıdır. Bankalar aracılığıyla döviz tasarrufunda bulunmak isteyenler öncelikle döviz  yatırımı için aracı kurumlardan  bir yatırım hesabı veya bankalardan döviz hesabı açtırarak yatırım yapmaya başlamalıdır.

Gümüş Yatırımı

Gümüş de tıpkı altın gibi fiziksel olarak satın alınabilir. Ve saklanabilir. Kıymetli yatırım madenlerinin arasında gümüşte uygun bir seçenek olacaktır. Altın gibi yüksek fiyata çok az alınması yerine daha uygun fiyat ile birden fazla gümüş alınacağı için düşük bütçeli yatırım için tercih edilebilir. Altına oran ile fiyat oynaması aynı olduğu için gümüşe yatırım yapmakta karlılık getirir. Piyasalarda al sat uygulaması ile gümüş madenciliği yapan şirketler de hisse senedi satın alarak gümüşe yatırım yapmaktadırlar. Gümüş doların ve altının yükselmesi ile 2022 yılında en çok yatırım alanlarından biri olmuştur.

Yatırım Yapılabilecek Para Birimleri ve KurlarıPin
Altına Yatırım Kazandırır mı?

Dolara Yatırım Mantıklı mı?

Karlı yatırım aracı arasında seçenekler genel olarak döviz (yabancı ülke para birimi) yatırımı olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin; yatırımcılar yabancı para birimleri olan Amerikan doları, Euro, Kuveyt dinarı, İngiliz sterlini ve Japon yeni v.b gibi birimlere bir banka hesabından ulaşıp saniyeler içinde yatırım yapabilmektedir. Kolaylıkla yapılabilmek imkanına sahip olma şansının sunulması ile şirketler ve gerçek kişiler bankalarda döviz cinsinden para hesabı açtırarak tasarrufta bulunabiliyor. Döviz yatırımları arasında en çok tercih edilen dolar diğer para birimlerine göre daha fazla yatırım aracı olarak tercih ediliyor. Bunun yanında euro ‘ ya da yatırım ülkemizde en çok yapılan yatırım çeşitleridir. Euro ve dolara yatırım yapanlar ülkemizde işlem gören her iki para birimine de aynı şekilde yatırım yapabilirler çünkü euro ve dolar kurları arasında fark oldukça azdır ve ikisi de istenildiği zaman kolaylıkla döviz bürolarında bozdurularak TL’ ye çevrilebilir. Dolar kurları ani ekonomik etkilere karşı yükselişe geçtiğinden ülkemizde en çok para kazandıran yatırım aracı olarak görülmektedir.

Döviz Yatırım Ne Kadar Kazandırır?

Başarılı bir döviz yatırımı yapmak için kurlar arasında değişimlerin takip ederek bu kur farklarını kara çevirmeniz oldukça önemlidir. Dövizde yaşanan kur yükselişi anlık takip edildiğinde bir miktarını elinizden çıkarak kara dönüştürmeniz gereklidir. Bu şekilde kur düşüş ve yükselişlerini fırsata dönüştürebilirsiniz. Dolara yatırım yaptıysanız ve uzun vadede euronun dolar karşısında daha değerli olacağını tahmin ediyorsanız bu durumda tüm tasarrufunuzu Euroya dönüştürerek hem paranızın gerçek değerini koruyabilir hem de dolar/euro performansından gelir elde edebilirsiniz. Amerikan dolarına yatırım yapanlar ülkenin politik gelişmelerini para politikalarını ve diğer kurları etkileyen faktörleri de yakından takip ederek, doğru kaynaktan bilgi edinerek alım satım işlemlerini tam zamanında yapmalı ve başarılı bir döviz yatırımı için gerekli olan tüm fırsatları yakalamaları açısında önemlidir. Bunun yanında kesin olan küresel ve özel faktörleri de dikkatlice incelemeleri yatırımcıların başarılı bir yatırım yapmaları açısından oldukça önemli hususlardır.

Yatırım Yapılabilecek Para Birimleri ve Kurları

Hangi Dövize Yatırım Yapmalı 2022 (Dolar Altın Artar mı) YorumlarPin

Yatırım yapmak isteyenler özellikle de Dolar kurunun son dakika alım satım rakamları oldukça merak edilmektedir. Döviz kurunun son güncel hali yükseliş ve azalışa geçmesi gibi anlık gelişmeler hakkında Amerikan doları kaç TL soruları her zaman gelmeye devam ediyor.

TCMB döviz kurlarını buradan görüntüleyerek kurları takip edebilirsiniz. Sayfa üzerinde yer alan grafikten Merkez Bankası Günlük Döviz kurunu takip edebilirsiniz.

Tablodan da görüldüğü üzere en yüksek değere sahip olan Kuveyt Dinarına yatırım yapabilirsiniz.

Kuveyt Dinarı Para BirimiPin
Kuveyt Dinarına Yatırım Mantıklı mı?

Altına Yatırım Kazandırır mı?

Ons altın, gram altın, sterlin dolar ve TL kurlarında yaşanan son güncel durumları hakkında genel bilgi vermek gerekirse; bugün itibariyle 4 yatırım grubu da oldukça kritik yerlerde olduğu görülebiliyor. Altında yaşanan yükseliş ile altına yatırım yapanların kazanç sağlayacakları belirtiliyor. Kritik seviyeye gelen ve 1850 seviyenin üzerinde kalabilirse uzun vadede yatırımcısına kazandıracağı düşünülen altına yatırım bu hafta içinde en çok kazandıran yatırım aracı olacaktır. Yani altına yapacağınız yatırım fiyatlarından dolayı şu an için en iyi yatırım birimi olarak kabul edilmektedir.

Yazımızdaki içerikleri bir yatırım tavsiyesi olarak almanın sorumluluğu tamamen kişiye aittir. Bu yorumlar mali durumlarınız ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle yorum niteliğinde olan yazımızın bir bağlayıcılığı yoktur.

5/5 - (1 vote)
Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
Yorum yapın

2