Hangi Dövize Yatırım Yapmalı 2023 (Dolar Altın Artar mı) Yorumlar

Hükümet, Dolara yatırım yapmayı düşünenler için kısa ve uzun vadede gelecekte öngörülemeyen durumları dikkate alarak bir dizi önlem alarak piyasayı canlandırmak için gerekli adımları atmaya devam ederken? altın mı? gümüş mü Euro mu? 2023’de neye, hangi para birimine yatırım yapmalıyız? merak ediliyor.

İçeriğimiz yatırım tavsiyesi değildir. Kullanıcı yorumlarını içermektedir.

Orta Ve Uzun Vadede En Karlı Yatırım Hangisidir?

Yatırım denilince akla ilk olarak borsa, dolar, euro, altın ve ev, araba, arsa gibi birçok yatırım aracı geliyor. Birçok yatırım aracını orta ve uzun vadede en fazla karı getirecek, en güvenilir sıfır risk ve zahmetsiz kazanç vaat eden yatırım fikri olarak sıralayabiliriz.

Uzmanlar tarafından en çok kazandıracak yatırım aracı olarak toprak ilk sırayı alırken, tarım arazileri küçük m2′ ler sadece üretim için alınıp satılıyor ve yatırımcılar son dönemde imar artışından elde edilecek kara değil de tarımsal üretim yapabilecek arazi alımları gerçekleştiriyor. Bunun yanında elinde yüksek meblağlarda TL olan şirketler ve gerçek kişiler dövize yatırım yapmayı tercih ediyor. Peki bu süreçte en karlı yatırım hangisi?

2023 Yılında Hangi Dövize Yatırım Yapmalı?

Paranızı değerlendirebileceğiniz ve uzun vadede kar bırakabileceğiniz yatırım önerilerinin ise şu şekilde olduğu belirtiliyor:

  • Altın,
  • Döviz( Dolar, Euro),
  • Mevduat,
  • Hisse senedi,
  • Repo,
  • Yatırım fonu,
  • Emlak gayrimenkul alımı,
  • Likit fon
  • Devlet tahvili,
  • BES hangi yatırım aracı daha karlı daha çok para kazandırır öğrenmek için yazımızın devamını okuyun.

Dolar mı? Euro mu Hangi Para Birimine Yatırım Yapılmalı? 2023

Kayba yol açmayacak uzun vadeli karlı bir yatırım aracı olarak döviz yatırımı yapmak istiyorsanız konumuza başlayalım. Son yıllarda piyasada döviz kurlarının artması nedeniyle euro en karlı yatırım aracı olarak tavsiye edilirken, kur farkının fazla olmadığı dolara da yatırım yapmak mümkün.

Bilindiği üzere fiziki olarak TL’si yüksek olan ve birikim yapmak isteyen gerçek kişi ve şirketler en karlı yatırım aracı olarak dövize yatırım yapmaktadır. Portföy yönetimi olarak şirket bazında yapılacak yatırımlar, hangisi daha fazla kâr getiriyorsa o birim tarafından tercih edilir. Portföyde kalan birimler kur kaybından sonra değer kazanırken bunlara yatırım yapan kazanır ve döviz getirisi yüksek olan yatırım araçları tercih edilir.

Şirketlerin yaptığı döviz yatırımları, başta finansal hedefleri olmak üzere vade tercihlerine göre aracı kurumlar ve bankalar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Bu kurumlar aracılığıyla fiziki olarak döviz tutma ve saklamanın kaybolması, çalınması gibi riskler önlenebilir. Ayrıca firmalar ofis kasalarında da döviz işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Bunun avantajı, herhangi bir zamanda farklı para birimlerine çevrilebilmesidir. Alım satım işlemleri için en uygun olanıdır.

Bankalar aracılığıyla döviz biriktirmek isteyenler öncelikle döviz yatırımı için aracı kurumlardan yatırım hesabı veya bankalardan döviz hesabı açarak yatırıma başlamalıdır.

Gümüş Yatırımı

Gümüş de tıpkı altın gibi fiziksel olarak satın alınabilir. Ve saklanabilir. Değerli yatırım metalleri arasında gümüş uygun bir seçenek olacaktır. Altın gibi yüksek fiyattan çok az almak yerine birden fazla gümüşü daha uygun fiyata alacağından düşük bütçeli yatırım için tercih edilebilir.

Altın oranı ve fiyat dalgalanması aynı olduğu için gümüşe yatırım yapmak karlılığı getirir. Piyasalarda al sat uygulaması ile gümüş madenciliği yapan firmalar aynı zamanda hisse senedi alarak gümüşe yatırım yapmaktadır. Gümüş doların ve altının yükselişi ile 2023 yılında en çok yatırım yapılan alanlardan biri haline geldi.

Yatırım Yapılabilecek Para Birimleri ve KurlarıPin
Altına Yatırım Kazandırır mı?

Dolara Yatırım Mantıklı mı?

Kârlı yatırım araçları arasında seçenekler genellikle döviz yatırımıdır. Örneğin; Yatırımcılar, ABD doları, Euro, Kuveyt dinarı, İngiliz sterlini ve Japon yeni gibi yabancı para birimlerine bir banka hesabından erişebilir ve saniyeler içinde yatırım yapabilirler.

Bunu kolaylıkla yapabilme imkanına sahip olan firmalar ve gerçek kişiler bankalarda döviz hesabı açarak tasarruf edebilirler. Döviz yatırımları arasında en çok tercih edilen dolar, yatırım aracı olarak diğer para birimlerine göre daha fazla tercih edilmektedir. Ayrıca euro ya da yatırım ülkemizde en yaygın yatırım türüdür.

Euro ve dolar kurları arasındaki fark çok küçük olduğu için ülkemizde işlem gören her iki para birimine de aynı şekilde euro ve dolar yatırımı yapanlar aynı şekilde yatırım yapabilir ve her ikisi de döviz bürolarında kolaylıkla bozdurulabilir ve TL’ye çevrilebilir. Dolar kuru ani ekonomik etkilere karşı yükselmeye başladığından dolayı ülkemizde en çok kazandıran yatırım aracı olarak görülmektedir.

Döviz Yatırım Ne Kadar Kazandırır?

Başarılı bir döviz yatırımı yapabilmek için döviz kurları arasındaki değişimleri takip etmek ve bu döviz kuru farklarını kara dönüştürmek çok önemlidir. Döviz kurundaki yükseliş anında takip edildiğinde, elinizden bir miktar parayı alıp kara çevirmeniz gerekiyor. Bu sayede kur düşüş ve artışlarını fırsata çevirebilirsiniz.

Dolara yatırım yaptıysanız ve uzun vadede euronun dolar karşısında daha değerli olacağını öngörüyorsanız, tüm birikimlerinizi euroya çevirebilir, paranızın gerçek değerini koruyabilir ve dolar/euro performansından gelir elde edebilirsiniz. .

ABD dolarına yatırım yapanların ülkedeki siyasi gelişmeleri, para politikalarını ve diğer döviz kurlarını etkileyen faktörleri yakından takip etmeleri, doğru kaynaktan bilgi almaları, alım-satım işlemlerini zamanında yapmaları ve Başarılı bir döviz yatırımı için gerekli tüm fırsatları yakalayın. Ayrıca yatırımcıların başarılı bir yatırım yapabilmeleri için belirli küresel ve özel faktörleri dikkatlice incelemeleri çok önemlidir.

Yatırım Yapılabilecek Para Birimleri ve Kurları

Yatırım yapmak isteyenler özellikle de Dolar kurunun son dakika alım satım rakamları oldukça merak edilmektedir. Döviz kurunun son güncel hali yükseliş ve azalışa geçmesi gibi anlık gelişmeler hakkında Amerikan doları kaç TL soruları her zaman gelmeye devam ediyor.

Hangi Dövize Yatırım Yapmalı 2023 (Dolar Altın Artar mı) YorumlarPin

TCMB döviz kurlarını buradan görüntüleyerek kurları takip edebilirsiniz. Sayfa üzerinde yer alan grafikten Merkez Bankası Günlük Döviz kurunu takip edebilirsiniz.

Tablodan da anlaşılacağı üzere en yüksek değere sahip olan Kuveyt Dinarı’na yatırım yapabilirsiniz.

Kuveyt Dinarı Para BirimiPin
Kuveyt Dinarına Yatırım Mantıklı mı?

Altına Yatırım Kazandırır mı?

Ons altın, gram altın, sterlin dolar ve TL döviz kurlarındaki son güncel durum hakkında genel bilgi vermek gerekirse; Bugün itibarıyla 4 yatırım grubunun da çok kritik yerlerde olduğu görülüyor. Altının yükselmesiyle altına yatırım yapanların kar edeceği belirtiliyor.

Kritik seviyeye ulaşan ve 1850 seviyesinin üzerinde kalabilirse uzun vadede yatırımcısına faydalı olacağı düşünülen altına yatırım yapmak bu haftanın en karlı yatırım aracı olacak. Yani altına yapacağınız yatırım fiyatları nedeniyle şu an için en iyi yatırım birimi olarak kabul ediliyor.

Yazımızda yer alan içeriğin yatırım tavsiyesi olarak alınması sorumluluğu tamamen kişiye aittir. Bu yorumlar finansal durumunuza ve risk-getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle yorum niteliğinde olan yazımız bağlayıcı değildir.

Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
Yorum yapın

error: Content is protected !!
2