KOSGEB Kredisi

Ziraat Bankası Damızlık Düve Kredisi 2020 (SIFIR FAİZ)

Ziraat Bankası Damızlık Düve Kredisi 2020 (SIFIR FAİZ)

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri düşü faizli kredi kullandırılmasına ilişkin karar Resmi Gazete‘de yayınlandı. 3 Ocak 2020 tarihinde 2015 karar sayılı resmi gazetede yayınlanan karara göre tarım ya da hayvancılıkla uğraşan kişiler düşük faizli kredi kullanabilecek. Tarımsal üretimden hayvansal üretim konularına kadar pek çok sektörde düşük faizli yatırım ve işletme dönemi kredi kullandırılmasına ilişkin karar ile yeni çiftçilere ve halihazırda bulunan işini büyütmek isteyen çiftçilere Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri uygun şartlarda kredi imkanı sağlayacaktır. Kararın yayınlanmasının ardından krediden yararlanmak için 25 Mart tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince tarımsal üretime dair düşük faizli yatırım ve işletme kredi kullandırılmasına ilişkin uygulama esasları tebliğ yayınlandı. Tebliğde kredi türlerinin usul ve esasları belirtilmiştir.  Damızlık düve yetiştiriciliği kredisi hakkında detaylı bilgiler yazımızda..

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Damızlık Düve Kredisi

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin tarımsal üretimde düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin karar resmi gazetede yayınlanmasıyla birlikte üretici ve yetiştiriciler kredi kullanım koşulları hakkında detaylı bilgi almanın araştırması içine girmişler. 25 Mart tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğde kredi kullanım koşulları da yer almaktadır.  Hayvansal üretimde toplam 9 üretim konusu, bitkisel üretimde ise 18 üretim konusu bulunmaktadır. Çiftçiler bu kredi kullanımıyla işlerini büyütebilir yeni girişimci çiftçilerde kolaylıkla çiftçilik hayatına başlayabilmektedir. İşletme dönemi ve yatırım dönemi kredi faiz indirimleri gibi kredi limitleri de birbirinden farklıdır.

Damızlık düve yetiştiriciliği için işletme ve yatırım dönemi faiz indirimi yüzde 75, kullanılacak kredi limiti de 10.000.000 TL olmaktadır.

Sığır yetiştiriciliği yatırım ve işletme dönemleri için faiz indirimi yüzde 50 ve kredi üst limiti 25.000.000 TL, kanatlı sektöründe yatırım dönemi için yüzde 25 ve işletme dönemi yüzde 50, üst limit 5.000.000 TL, küçükbaş hayvancılıkta işletme ve yatırım dönemleri faiz indirimi yüzde 75, kredi üst limiti ise 15.000.000 TL, kanatlı damızlık yetiştiriciliğinde işletme ve yatırım dönemlerinde indirim yüzde 75,  kredi üst limiti 10.000.000 TL, arıcılık kosgebkredisi.com sektöründe işletme ve yatırım dönemleri için yüzde 50, kredi üst limiti ise 2.500.000 TL, büyükbaş hayvancılıkta her iki dönem yüzde 50, kredi limiti ise 10.000.000 TL, su ürünleri sektöründe her iki dönem için faiz indirimi yüzde 50 ve kredi limiti 10.000.000 TL ve geleneksel (yaygın) hayvansal üretim yatırım ve işletme dönemleri için 100.000 TL’ye kadar olan kredilerde faiz indirimi yüzde 100, 100.000 TL’nin üzerinde olana krediler içinde yüzde 50 indirim uygulanacaktır. Kredi üst limiti ise 1.500.000 TL’dir.

Ziraat Bankası Damızlık Düve Kredisi 2020 (SIFIR FAİZ)

Ziraat Bankası ve TKK’nin sunduğu kredi faiz indirimi damızlık düve yetiştiriciliğinde  % 75 olmaktadır. Fakat sıfır faizli damızlık kredisi çekmek isteyen çiftçilerden bazı kriterle uygun olması şartı da getirilmiştir. Böylelikle özellikli kriterlere uygun olduğunda sıfır faizli / yüzde 100 faiz indiriminden faydalanılacaktır. Yatırım ve İşletme dönemi için ayrı ayrı belirlenmiş ilave indirimler sayesinde Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin düşük faizli kullandıracağı damızlık düve yetiştiriciliği kredisinin faiz indirim  yüzde 75 yerine yüzde 100 olacaktır.

Damızlık düve yetiştiriciliğinde özellikli kriterler;

 1. Öncelikli Bölge Yatırımı
 2. Atıl İşletme Alımı
 3. Yurtiçinde Doğan Hayvan Alımı/Kullanımı
 4. Kendi Yemini Üretme/Mera Kullanımı
 5. Genç Girişimci/Çiftçi
 6. Kadın Çiftçi/Girişimci

Yukarıda maddeler halinde sıralanan özellikli kriterlere uygun yetiştiricilere sıfır faizli damızlık düve kredisi Ziraat Bankası tarafından kullandırılacaktır.

Ziraat Bankası Damızlık Düve Kredisi 2020 (SIFIR FAİZ)

İşletme dönemi için sıfır faizli damızlık düve kredisi çekmek isteyen çiftçiler ise;

 • Öncelikli bölge yatırımı % 10 faiz indirimi
 • Yurt içinde doğan hayvan alımı % 10 ilave faiz indirimi
 • Kendi yemini üretme meram kullanımı %10 faiz indirimi
 • Genç çiftçi/ girişimci % 10 faiz indirim
 • Kadın girişimci/çiftçi %10 ilave faiz indirimi

Yatırım dönemi için sıfır faizli krediden yararlanmak isteyen damızlık düve kredisi çekecek olan çiftçiler; 

 • Öncelikli bölge yatırımı % 10 ilave faiz indirimi
 • Atıl işletme alımı % 10 faiz indirimi
 • Genç çiftçi/girişimci % 10 ilave faiz indirimi
 • Kadın çiftçi/girişimci %10 faiz indirimi

bu kriterleri sağladığı taktirde verilmektedir. 

Damızlık Düve Kredisinde Öncelikli Bölge Yatırım İlleri

Damızlık düve yetiştiriciliği kredisinde öncelikli bölge yatırımı kriteri uygulanacak illeri belirtmektedir. Öncelikli bölge yatırımı illeri sadece damızlık düve yetiştiriciliğinde değil  büyükbaş hayvan besiciliğinde küçükbaş kosgebkredisi.com hayvancılıkta ve sığır yetiştiriciliğinde de belirlenmiş kriterler arasındadır. Bu iller Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenmekte Resmi Gazete’de tebliğ olarak yayınlanmaktadır. 25 Mart 2020 tarihinde ise tebliğ Resmi Gazete‘de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.Damızlık düve kredisi kullanmak isteyen yetiştiricilerin faaliyette bulunacakları öncelikli bölge yatırımı illeri; Adana, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bingöl, Burdur, Bursa, Kırklareli, Trabzon, Van, Yozgat Konya, Malatya, Muş, Osmaniye,Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Erzurum, Eskişehir, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya,Isparta, İzmir,  Samsun, Sivas ve Tuncelidir.

Damızlık düve yetiştiriciliği kredisi Barınak yapımı ve tadilatı, balya makinesi, yem hazırlama ünitesi, silaj makinesi, hayvan yatağı, çayır biçme makinesi, travay, gübre ekipmanları, diğer alet ve ekipmanları yatırım kredisi içinde kapsamaktadır.

Damızlık Düve Kredisi Başvuru Şartları

1) Karar kapsamında damızlık düve yetiştiriciliği kredisinden yararlanabilmek için; elli baş ve üzeri kapasitede işletme kurmaları veya mevcut işletme kapasitesini elli baş ve üzerine çıkarmaları gerekir.

(2) Karar kapsamında damızlık düve yetiştiriciliği kredisinden yararlanabilmek için; sütçü ırklar (Jersey, Holstein ve Avrupa kırmızıları), kombine ırklar (Montbeliard, Brown Swiss ve Simental), manda ile elli baş ve üzeri kapasitede işletme kurmaları veya işletme kapasitesini elli baş ve üzerine çıkarmaları gerekir.

(3) Damızlık düve yetiştiriciliği için yatırım kredileri, barınak yapımı ve tadilatı, yem hazırlama ünitesi, balya makinesi, çayır biçme makinesi, silaj makinesi, hayvan yatağı, travay,  gübre yönetimi ile ilgili altyapı ve alet-ekipman alımını, kurulu işletmelerin münferit alet-ekipman alımlarını ve diğer yatırım giderlerini kapsar.

(4) İşletme kredisi ile temin edilecek damızlık sığırlar, HBS’ye kayıtlı, damızlık belgesine sahip, dört-on üç aylık yaş aralığında olmalıdır. Yurt içinden alınacak damızlık sığırlar hastalıktan ari işletmelerden alınmış olmalı veya işletme düve satışından önce arilik statüsü kazanmış olmalıdır. İl/ilçe müdürlüklerinden işletmenin ari olduğuna dair belge alınır.

(5) Kredi ile temin edilecek mandalar ise HBS’de kayıt altına alınmış, on iki-yirmi dört aylık yaş aralığında olmalıdır.

Damızlık Düve Kredisi için Gerekli Belgeler 2020

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden damızlık düve kredisi kullanmak isteyen yetiştiriciler kredi başvurularını Ziraat Bankası şubelerinde gerçekleştirmektedir. Başvuru esnasında yetiştiricinin yanında olması gereken belgeler şunlardır:

 1. T.C Kimlik Kartı
 2. Başvuru Dilekçesi
 3. Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Belgesi
 4. İkametgah Belgesi (Yerleşim yeri)
 5. Vergi Levhası
 6. Sosyal Güvenlik Kurumundan sosyal güvence belgesi
 7. Faaliyette bulunacak olunan işletmenin tapu belgesi
 8. Kira ise kira kontrat belgesi
 9. Krediye gösterilecek teminat belgesi

] }
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.