KosgebKredisi.com

Yerleştirme Puanı, Ek Puan, Ham Puan Nedir? (Polislik Net Hesaplama)

18.07.2022

YKS puan hesaplaması nasıl yapılır? OBP katsayı nedir? YKS TYT ham puan hesaplaması nasıl yapılır? AYT ham puan nasıl hesaplanır? TYT ve AYT yerleştirme puanı nasıl hesaplanır? İşte ÖSYM YKS puan hesaplama yöntemi.

Yerleştirme Puanı, Ek Puan, Ham Puan Nedir? (Polislik Net Hesaplama)

2022 ÖSYM Ais sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre polislik ve diğer üniversite bölümleri nasıl hesaplanacak? Ek puan, ham puan, yerleştirme puanı nedir, aralarında ki farklar nelerdir.

Ek Puan Nedir? 2022 Ösym Ais Yerleştirme Puanı Hesaplama

Ek puanlı yerleştirme hakkı meslek lisesi mezunlarına tanınan bir uygulama olup, ek puanlı sonuç hesaplama işlemi yapılırken öğrencinin okuduğu lise ve bölümle ilgili tercihler yapması durumunda sahip olacağı puana ek puan adı verilir. Bahse konu ek puan öğrencinin yalnızca okunan bölümle alakalı tercihler yapması durumunda verilmektedir. Eğer öğrenci meslek lisesi elektrik bölümünden mezun ise kamu yönetimi bölümünü seçmesi durumunda ek puandan faydalanması mümkün değildir.

Öğrencilerin 2022 yılında Ösym Ais puanına göre göre ek puan hesaplama işlemi yaparken bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir.

Ham Puan Nedir?

Öğrencinin üniversite sınavı dahil olmak üzere bir test sonucunda elde ettiği ve üzerine ek puanların veya okul puanını eklenmeden ortaya çıkan puan türüne ham puan denir.

Yerleştirme Puanı Nedir? 2022 ÖSYM Ais Yerleştirme Puanı Hesaplaması

Ağırlıklı orta öğretim başarı puanının 0,15 katsayısı ile çarpılması sonucunda, ham puana eklenmesiyle bulunan puana yerleştirme puanı adı verilir. Meslek liselerinden mezun olan öğrenciler yerleşebildik program için AOBP 0,21 katsayısının çarpını hesaplamalıdır.

(meslek liseli öğrencilerin ek puanla yerleşebildikleri program için AOBP 0,21 katsayısı)

Ham Puan ile Yerleştirme Puanı Arasında ki Fark Nedir?

Ham puan üniversite sınavı da dahil olmak üzere adayın bir testte elde ettiği ve üzerine okul puanı veya ek puanlar eklenmemiş sonucu kesin olmayan puan türüdür.

YKS tercih puanı hangisidir?

Üniversite tercihi yapacak öğrenciler için esas alınan puan yerleştirme puanıdır. Sınav puanları bölümünde yer alan puanlar öğrencinin aldığı ham puanları gösterir. YKS sonuçlarına göre yerleştirme puanları ve başarı sıralamaları tercih yaparken kullanılması gereken önemli rakamları oluşturur.

5/5 - (1 vote)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.