KOSGEB Kredisi

TKDK Hayvancılık Destekleri ve Hibeler (Güncel)

TKDK Hayvancılık Destekleri ve Hibeler (Güncel)

TKDK hayvancılık destekleri tarımsal sektörler içerisinde küçükbaş, büyükbaş hayvancılık, tavuk, hindi, kaz, ördek yetiştiriciliği, yumurta üretimi, salma tavukçuluk, beyaz et üretimi, süt üretim tesisi kurulumu, kırmızı et üretim tesisi, koyun ve kuzu yetiştiriciliği, inek, manda ve sığır yetiştiriciliği gibi alanlarda Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca yapılan yardımlar ve devlet desteklerdir. Hayvancılık ile uğraşanlara verilen TKDK hayvancılık destekleri ve  hayvan kredisi hakkında önemli bilgilere yer vereceğiz.

TKDK Nedir?

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu yani TKDK, Avrupa Birliğine üye olacak olan ülkelerin kırsal kalkınma programlarının uygulanabilmesi için kurulmuş bir kurumdur. IPARD programlarını uygulamakla görevlidir. Türkiye’ de kırsal kalkınmanın oluşturulması ve desteklemeler ile sorumlu kuruluştur.

IPARD ve IPARD 2 Destekleme programları nedir?

IPARD, projeleri ise Avrupa Birliği tarafından oluşturulan ve AB’ ye aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan bir projedir. Projenin 2014-2020 döneminde de uygulanması gereklidir.

TKDK genel olarak 3 dalda ana dalda destekleme yapmaktadır. Bunlar ET ÜRETİMİ, SÜT ÜRETİMİ ve YUMURTA ÜRETİMİ alanlarıdır. Bu ana dalların altında; kırmızı et üretimi, kanatlı eti üretimi, balıkçılık ve arıcılık alanında da Devlet desteği sağlamaktadır.

TKDK Anlaşmalı Hayvan Kredisi Veren Bankalar

TKDK Hangi İlleri Kapsıyor?

Kırsal kalkınma programı TKDK hayvancılık destekleri 2 bölge halinde 42 il için verilmektedir.

TKDK hayvancılık ve tarım destek projelerine başvuru yapabilirsiniz.

1. BÖLGEDE 20 İL BULUNMAKTADIR. BU İLLER; Çorum, Kahramanmaraş, Kars,  Diyarbakır, Erzurum, Afyon, Amasya, Balıkesir,  Hatay, Isparta, Konya, Malatya, Ordu, Samsun, Şanlıurfa, Trabzon, Van, Yozgat, Sivas, Tokat illeridir.

2. BÖLGEDE BULUNAN İLLER İSE; Aydın, Burdur, Bursa, Karaman, Kastamonu, Kütahya, Manisa, Ağrı, Aksaray, Ankara, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Ardahan, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Uşak, Elazığ, Erzincan, Giresun illeridir.

TKDK harcamaların toplam değerinin 500.000 TL. altında olduğu zaman tek taksitle ödeme yapmaktadır. Eğer destekleme 500 bin liranın üstünde ise ödeme 2 taksit halinde yapılmaktadır.

IPARD ve IPARD 2 projeleri kapsamında yapılan hayvancılık destekleri başvuru sahibinin Kuruma sunması gereken fatura ve belgeler esas alınarak ödenmektedir. TKDK hayvancılık destekleri çiftçinin talebi sunduğu tarihten itibaren en fazla 6 ay içinde banka hesabına yatırılır. Ödemeler nakit olarak elden verilmez. Bankaya ödenir. Hayvan kredisi veren bankaların ödemeleri bu şekilde değildir.

TKDK Başvurusu Nasıl Yapılır?

TKDK Hayvancılık kredisi alabilmek için TKDK internet sitesinden kayıt işlemi yapılmalı ve online başvuru yapılması gerekmektedir. 101 – 102 ve 103 nolu başvuru paketlerinden hangisine başvuru yapılacak ise, TKDK internet sitesinde hayvancılık desteği için uygun başvuru paketi seçilerek online başvuru yapılabilmektedir. TKDK Hayvancılık destekleri başvurusunun nasıl yapılacağı aşağıda maddeler halinde anlatılmıştır.

 • Tkdk havyancılık desteği almak istediğiniz ile destekleme verilip verilmediğini kontrol edin.
 • Başvuru çağrı rehberini ve eklerini indirin ve hayvancılık desteği alabilmek için bu rehberi ayrıntılı bir şekilde inceleyin. IPARD2 Programına ait başvuru çağrı rehberini indirebilirsiniz.
 • Hayvancılık destekleri alanında kredi alabilmek için yatırıma uygun olan iş planını bilgisayarınıza indirin ve doldurma rehberine göre hazırlayın.  İş planı hazırlama rehberine buradan ulaşabilirsiniz.
 • TKDK başvuru formu ve doldurma kılavuzuna uygun olarak resmi belgelerinizi temin ediniz.
 • Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumu başvuru sayfasından işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Süt Üretimi İçin TKDK Hayvancılık Destekleri (101-1 nolu destekleme paketi)

 • En fazla 120, en az 10 süt ineği,
 • En fazla 50 en az 5,  süt veren manda,
 • En az 50 en fazla 500 süt veren keçi kapasitesine sahip olmalıdır.
 • En az 50, en fazla 500 süt veren koyun kapasitesine veya TKDK Hayvancılık destekleri sonucunda en az 10 baş süt ineği kapasitesine ulaşacak işletmeler TKDK hayvan desteği başvurusunda bulunabilirler.

Et Üretimi İçin TKDK Hayvancılık Destekleri (101-2 nolu destekleme paketi)

TKDK kırmızı et üretimi için verilen hayvan desteğinden faydalanabilmek için;

 • En az 30 ve en fazla 250 baş sığır,
 • En az 100 ile en fazla 500 baş koyun,
 • En az 10 ile en fazla 50 manda,
 • En az 100 en fazla 500 baş keçi kapasitesine sahip olan işletmeler 101-2 nolu TKDK hayvancılık destekleme
 • paketi kapsamında kredi alabilecektir.

TKDK Tavukçuluk Destekleri (102-2 nolu Hayvancılık Destekleri)

Tavuk eti üreten işletmeler için hayvancılık desteği alınabilmesi için;

 • En az 1.000 en fazla 8.000 hindi
 • En az 5.000 ile en fazla 50.000 broyler (Broyler hızlı büyüyen 40-45 gün içinde kesime hazır olan tavuk cinsidir)
 • En az 350 ve en fazla 3000 kaz kapasitesine sahip işleme olması gereklidir. Ayrıca yeni işyeri kurarak, TKDK tavuk çiftliği desteği almak isteyenler, Kırsal Kalkınmayı destekleme kurumundan tavukçuluk desteği alarak bu işe başlamak isteyenlerin bu kapasitelerde işletme kurmaları şarttır.
TKDK destekleri

TKDK tarafından verilen hayvancılık desteklemelerinden faydalanabilirsiniz.

TKDK Hayvancılık Destekleme miktarları  ne kadardır?

 • Kaz sektörü için en az 20.000 avro ile en fazla 250.000 avro arasındadır.
 • Hayvancılık sektöründe kanatlı eti üreten işletmeler için ise en az 15.000 Avro iken üst limit 500.000 Avrodur.
 • Kırmızı et üretimi için ise verilen destekleme en az 20.000 Avro olup, en fazla ise 1.000.000 Avrodur.

TKDK Hayvancılık Destekleri diğer alanlarda daha çok süt ve süt ürünlerinin işlenmesi, et ve et ürünlerinin işlenmesi, pazarlanması, satılması alanlarında verilmektedir. Açıkçası hayvancılık yapmak isteyenlerin kuracağı işletmelerin yukarıda belirtilen desteklemeler kapsamında olacağı değerlendirilmektedir.

Geçen yıl Kuruluş tarafından aşağıda belirtilen projelerle destekler verilmeye devam edilmiştir.

 • 101-1 Süt üreten işletmeler
 • 101-2 Küçükbaş büyükbaş hayvan besicilik (kırmızı et üretenler)
 • 101-3 Piliç eti (kanatlı eti üretimi)
 • 101-4 Yumurta üreten tarımsal işletmeler
 • 302-1 Bitkisel üretim (Tarım)
 • 302-2 Arıcılık
 • 302-3 Zanaatkarlık ve Yerel Ürün İşletmeleri
 • 302-4 Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri
 • 302-5 Su ürünleri
 • 302-6 Makine Parkları
 • 302-7 Yinelenebilir Enerji Kaynakları

TKDK 503 PROJEYE 250 MİLYON LİRA HİBE SAĞLANACAK 2020

Bekir Pakdemirli, IPARD-II Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Destekleri 6. Başvuru Çağrısı 2. Grubunda destek almaya hak kazanan 503 projeye 250 milyon lira hibe sağlanacağını açıkladı.

(TKDK) 8 Mayıs 2019 tarihinde çıktığı IPARD-II 6. Başvuru çağrı ilanı kapsamında uygun bulunan ve onaylanan projelerin 2. Grup sonuçları açıklandı ve  projelerin;

 • 262’si bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi, bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi,
 • 43’ü arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi,
 • 95’i zanaatkârlık ve katma değerli ürün,
 • 48’i kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri,
 • 14’ü makine parkı,
 • 41’i yenilenebilir enerji yatırımları kapsamında 503 projeye toplam 250 milyon lira hibe sağlanacağı BELİRTİLDİ.

Bu projelerin şartlarını taşıyanlar ve olması gerektiği gibi başvuru yapanlar hibe desteklerinden faydalanabilirler.

Yorumlar
 1. İlyas dedi ki:

  Küçükbaş hayvan almak istiyorum Devlet nasilyardim alabilirim

 2. Bolu, Düzce, Sakarya arazileri hayvancılık yapmak için çok avantajlı görünüyor. dedi ki:

  Hayvanların yayılabileceği çok geniş araziler var.Bu da maliyeti düşürmek için çok büyük bir avantaj.iklim şartları da çok uygun.Bu bölgelerin desteklenmesi ve üreticilerimizin teşvik edilmesinde fayda var.Çok büyük potansiyel var ama neredeyse hiç inek görünmüyor.Kovboy filmlerindeki gibi büyük sığır sürülerini bu alanlarda da görmek isterim.saygılarımla

 3. Barış Karataş dedi ki:

  Mardin bölgesinde ovalik düz yerde 50 dönüm arazim var .çiftçilik Belgem de var. Yatırım yapmak isteyen sermayesi olan biri ile ortak olabilirim. E mail :bariskaratas001@gmail.com ulaşmak isteyenler mail atabilir ..

  1. erkan dedi ki:

   Merhaba Barış Bey;

   Mardin bölgesinde tavuk çiftliği beyaz et (piliç) üretimi ile ilgili arazi arıyordum. Eğer ilanınızda belirttiğiniz teklif hala güncel ve geçerli ise konuyla ilgili görüşebiliriz.

 4. Vahide demir dedi ki:

  Ben kocaeli den yazıyorum kirkbes yaşında bir bayan im kendi işimi kurmak ve küçükbaş hayvancılıkla ugrasmak istiyorum.yerimiz var sıfırdan yer teminini yapıp hayvan almak için destek alabilirmiyim TKDK.nin belirlediği illerin dışında kalıyor kocaeli..Bu yüzden alamazmiyim yardimci olursaniz bilgilendirirseniz sevinirim kolay gelsin..

  1. fatih dedi ki:

   vahide hanım adresinden iletişime geçerseniz her türlü besi hayvan tkdk mevzuat ve mimari proje detaylarını bilgilendirebiliriz. saygılar

   1. YARDIM dedi ki:

    FATİH BEY SİZİNLE NASIL İLETİŞİME GEÇERERİM

 5. Hüseyin Sayar dedi ki:

  Ben Afyon Sinanpaşa ilçesi Düzağaç kasabasında ikamet ediyorum. Büyük baş süt üretimi yapmak istiyorum ancak bunun için yeterli sermayem ve yerim yok yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 6. Ahmet içer dedi ki:

  Arazi kiralama yoluyla Seracılık yapmak istiyorum imkanlardan yararlanabilirmiyim

 7. Sanverdi dedi ki:

  Cankirida kendimize ait tarlalarimiz var buyuk bas hayvancilik yapmak istiyorum ama maddi destegim yok ciftci belgem yok hayvanciligi yapmak iatiyorum arazi sikintim yok destek konusunda bana yardimci olursaniz sevinirim

 8. Büyük bas uretimi dedi ki:

  Büyükbaş besi yapmak istiyorum fakat bu is için sermayem yerim yok bana yardımcı olursanız sevinirim desteklerinizi bekliyom konyadan ümüt 0506

 9. Büyük baş hayvan dedi ki:

  Bu ipart destek ler ne zaman beli olacak.

 10. Hasan dedi ki:

  Merhaba Dostlar;
  Ben Van İlinde ikamet etmekteyim. Eskiden küçükbaş besiciliği yapıyordum ve yaklaşık olarak 15 yıl ara verdim şimdi emekliyim. Tekrar küçükbaş et besiciliği yapmak istiyorum. Çiftçilik belgem yok sıfırdan ağıl yapımı ve hayvan alımı için için faizsiz kredi ve hibe alabilir miyim? Bu şekilde hibe ve faizsiz tarımsal kredi kullanabileceksem başvuru hakkında bilgi alabilir miyim? Teşekkürler…

 11. tarim hayvancilik dedi ki:

  Tarım demek un demek ekmek makarna biskivi daha akla gelmeyen bir cak kalkınmadır.

 12. tarim hayvancilik dedi ki:

  Selamünaleyküm devletimizin sunmuş oldugu kirsal kalkınma prejesinde bende varım ama bu konuda yardım cı olmalarını isterim.

 13. şeker pancarı pekmezi dedi ki:

  üretim yapmak istiyorum

 14. olcay yılmaz dedi ki:

  ben bilecik bozüyükte oturuyorum bizim ilimiz cokmu kalkınmışta tkdk desteklemelerden yararlanamıyor ben köylüyüm durumumda cok iyi değil bende yararlanmak istiyorum ben besicilik yapmak istiyorum ve yardımcı olunmasını istiyorum

 15. sut hayvancılığın dedi ki:

  esimin adina 1200 mt kare yer var hayvancılığı da cokyapmak istiyorum ama imkanyok devletten benimgibi buise gunulverenlerin önünü acmasini istiyorum

 16. Hayvancılık dedi ki:

  Benim tapusuz baba yadigarı şehirde yerimiz var.ahırımda 10 tane hayvanın var ama bütçemiz kısıtlı yıllardır uğraşıyorum fakat bir türlü ilerleyemiyorum banada kredilerle ilgili bilgi verirseniz sevinirim

 17. 3000 kaz çiftliği kurmak dedi ki:

  Bu konuda desteklemeniz dileğiyle

 18. Süt hayvancılığı dedi ki:

  Ne zaman verilecek

 19. Salma tavukçuluk 1000 adet lohman. Antalya. Yer şehir merkezi dişı döşemealtı yenikoy dedi ki:

  Antalya ya destek salma tavuk yumurta uretimi icin

 20. Mustafa ESKİCİ dedi ki:

  SELAMLAR KOLAY GELSİN DİYEREK SÖZLERİME BAŞLAMAK İSTİYORUM. 2011 Yılında bu TKDK Süt inekçiliğine ciddi anlamda üzerinde durdum ve hatta bir Sözde Danışman firma ile Noterden Protokol bile yaptık 30 Bin TL de Peşin Para verdim. Fakat bu iş Danışman firmanın dolandırması sonucu olmadı Ağır Cezada dava açtım ve dosya Yargıtayda; Bu Ön bilgiden sonra benim acizane bir kaç tavsiyem olacak yatırımcı adına; TKDK Şartları yeni girişimci için Şartları çok ağır durumda biraz kolaylaştırılma olursa ve bu işi gerçek manada yapma heveslilerini iştahlandıracak gerek Ülke Ekonemisine gerekse İş istihdamını ve İhtiyaç olan Et ve Süt lerin karşılanabileceği kanaatindeyim… Mesala : 3 Yıllık ÇKS Belgesi İstensin tamam ve Girişimcinin kendi tapulu veya en az 10 Yıllık Noterden Arazi Kiralaması yapma zorunluluğu ve Bu araziye Rehin konulması olması gerekir ki gerçek yatırımcı anşılabilsin. Alınan Hayvanlarda Kulak küpesinden çiftciye zaten tanımlı olacağı için en az Ölüm (Raporu) hariç 3 Yıl Başka Çiftciye Satış yasağı konması, Küpeye alım tarihinden itibaren 3 yıl satış blokesi sistemsel konsun. 10 Büyük baş yerine 5 büyükbaşa inmesi olumlu bir adım oldu yinede yeni sıfırdan başlayacak girişimci için yetersizdir, zira Proje desteği uygun harcama da görülmesi halinde geri ödeniyor fakat ilk bu Projeler içinde Ya Teknik desten yada Maddi olarak Fatura Bedeli Destek verilmesi gerekmektedir. Girişimcinin Arazisi var fakat bunu bu anlamda değerlendirecek Maddi gücü yoksa bu arazi tarım harici bi işe yaramıyor parası olmadığı için proje üretemiyor Yatırım Yapamıyor. Çiftcinin yada Girişimcinin Elinde olmayan Para ile İş kurma da Devletimiz yardımcı olmalı… diye düşünüyorum. Saygılar Selamlar.