KOSGEB Kredisi

Tarım ve Orman Bakanlığı Hibe ve Teşvikleri 2020 Programı

Tarım ve Orman Bakanlığı Hibe ve Teşvikleri 2020 Programı

Tarım ve Orman Bakanlığı Hibe ve Teşvikleri Devam Edecek

Her ne kadar birleşme sonucunda isim değişikliği yaşansa da, bakanlığın aynı hizmet ve faaliyetlerine devam edeceğini, teşvik, destek ve hibelerin belirlenen programlar kapsamında halkımıza ödenmeye devam edileceği açıklandı. Öyle ki, Bakanlık geçtiğimiz yıl birçok yeniliğe imza attı ve bu yenilikler 2020 yılında sürdürülmeye devam edecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 yılı tarımsal desteklerin ödenmesi için 22 Milyar TL kaynak ayrıldığını açıkladı. 2020 yılının ilk çeyreğinde 10 Milyar liradan fazla olacak şekilde çiftçilerin hesaplarına ödemelerin yatırıldığını ve coronavirüs salgını nedeniyle çiftçilerin üretimi aksatmadan devam etmeleri için her türlü destekleri vermeye hazır olduklarını bildirdi.

Ocak ayından itibaren Bakanlık tarafından tarımsal ödemelerin takvimleri  açıklanmaya devem ediliyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımsal destek kapsamında üreticilere toplam 1 milyar 572 milyon 500 bin lira ödeme yapılacağını 20 MART 2020 Cuma gününden itibaren Ziraat bankası aracılığıyla çiftçilerin hesaplarına aktarılacağını açıkladı.

Bakanlık Şu Hibeleri ve Destekleri Vermektedir;

 • Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca programlar dahilinde verilen hibeler,
 • Köye dönüş yapan genç çiftçilerimize ödenen 30 bin TL. destek,
 • Tarım alanında üretim yapan çiftçilerimize geri ödemesiz hibe desteklemeleri,
 • Hayvancılık ile uğraşan çiftçiye hayvan başına yapılan hibeler,
 • Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası işbirliği ile Resmi Gazete Tebliğnamesi içeriğine göre verilen faizsiz ve düşük faizli krediler verilmektedir.

TKDK 2020 Destekleri

Tarımsal Desteklemeler Başlıyor 27 MART 2020

Üreticilerin TCKN son hanelerine göre yatırılacak destek miktarları

 1. Mazot Gübre:  20 il, 553.326 üretici, 1,145 milyar TL
 2. Anaç Koyun Keçi: 80 il, 196.116 yetiştirici, 580 milyon TL
 3. Hububat-Baklagil Desteği: 14 il, 35.034 üretici, 120 milyon TL
 4. Dane Mısır Desteği: 6 il, 9.485 üretici, 20 milyon TL
 5. Hayvan Hastalık Tazminatı: 68 il, 686 yetiştirici, 16,2 milyon TL
 6. Tiftik Keçilerine ilave destek: 3 il, 131 yetiştirici, 226 bin TL toplamda  1 milyar 881 milyon 426 Bin TL’lik destek ödemeleri 27 Mart Cuma günü (yarın) saat 18.00’dan sonra üreticilerimizin hesaplarına yatırılmaya başlanacak.

Bakanlık tarımsal alanda Alan bazlı, fark ödemeleri, diğer tarımsal amaçlı ve hayvancılık alanında her yıl belirlenen oranlarda çiftçilerimize ödeme yapmaktadır. Bu ödemeler için  başvuru tarihleri içerisinde başvuru yapılması esastır. Genel itibariyle çiftçilerin hibelerden yararlanabilmeleri için ilk talep edilen belge ÇKS kaydıdır. ÇKS belgesi olmayan çiftçimizin bu işle meşguliyeti ispatlanamadığı için, desteklerden yararlanmasına imkan bulunmamaktadır.

 • 35 ilde Alan bazlı fındık için 408.373 üreticiye 849 milyon lira,
 • 2 ilde (Çanakkale-Kilis) Mazot ve gübre için  27.213 üreticiye 48 milyon lira,
 • 5 dekar altı küçük aile işletmeleri için 74 ilde 36.728 üreticiye 12 milyon lira,
 • 24 ilde Dane mısır için 26338 üreticiye 89 milyon lira,
 • 21 ilde Hububat baklagil için 43.842 üreticiye 115 milyon lira ödeme T.C kimlik numarasının son hanesine göre üreticilerin hesaplarına aktarılacak.

Buna göre, TC kimlik numarasının son hanesi “0” olanlara 20 Mart 2020, “2” olanlara 27 Mart 2020, “4” olanlara 03 Nisan 2020, “6 ve 8” olanlara 10 Nisan 2020 tarihi, saat 18.00 itibariyle ödeme alacaklar.

20.03.2020 Cuma günü tek seferde, saat 18.00 itibariyle de;

 • Yaş çay primi için 183 milyon lira,
 • Sertifikalı tohum üretimi için 8 ilde 120 firmaya 61 milyon lira,
 • Biyolojik ve biyoteknik mücadele için 6 ilde 2.624 üreticiye 5,5 milyon lira,
 • Kırsal kalkınma için 28 yatırımcıya 9 milyon lira,
 • Tarım sigortaları için 201 milyon lira toplamda  1 milyar 572 milyon 500 bin lira ödeme yapılacak.

TKDK’NIN HİBE VERDİĞİ KODLAR VE İŞLETMELER ŞUNLARDIR;

DESTEK KODUFAALİYET ALANI
302/3Zanaatkarlık ve Yerel Ürün İşletmeleri
101/4Yumurta Üreten Tarımsal İşletmeler
302/7Yenilenebilir Enerji Yatırımları
101/1Süt Üreten Tarımsal İşletmeler
302/5Su Ürünleri Yetiştiriciliği
302/6Makine Parkları
302/4Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri
101/2Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler
101/3Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmeler
302/1Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi
302/2Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi, İşlenmesi ve Paketlenmesi

Eğer çiftçi bu işlerden biri ile uğraşıyor ise Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı TKDK’ ya çağrı dönemleri içerisinde başvuru yapar. Projesi kontrol edilir ve görevliler tarafından yönlendirilmesi yapılır.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, IPARD-II Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Destekleri 6. Başvuru Çağrısı 2. Grubunda destek almaya hak kazanan 503 projeye 250 milyon lira hibe sağlanacağını açıkladı.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, IPARD-II Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Destekleri 6. Başvuru Çağrısı  22 Projeye 195 Milyon hibe sağlanacağını bunları 85 ‘i bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve işlenmesi  paketlenmesi projesi, 6 ‘ sı arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi ve işlenmesi ve paketlenmesi projesi, 61 ‘ i zanaatkarlık ve katma değerli ürünler projesi, 56′ sı kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, 8 adet  kültür balıkçılığı projesi, 1′ i makine parkı 11’ i yenilenebilir enerji yatırımı projesi olmak üzere 6. çağrı döneminde verilecek hibe miktarı 755 Millyon liraya ulaşacak. Toplam yatırımı tutarı ise 1 Milyar 340 milyon liraya ulaşacak.

Hibe Veren Diğer Kurum ve Kuruluşların Programları

 • KOSGEB girişimci ve esnaf hibeleri,
 • Maliye Bakanlığı Girişimcilik Aşamalı Destek Programı
 • Teknoloji Geliştirme Vakıf ve Dernekleri
 • Ekonomi Bakanlığı Teşvikleri
 • Sosyal Kalkınma Mali Destek Programları
 • Yatırımlarda Devlet Yardımları,
 • Eximbank Yardımları

Paraya ihtiyaç duymakla, yatırıma destek aramak aynı şey değildir. İş kurmak için bir projesi olan vatandaşın, proje sine ilaveten bir faaliyet göstermesi gerekir. Sermayesi olmayan kişiler için Devlet kuruluşlarının geri ödemesiz destekleri mevcut olsa da, bu desteklerin onlarca şartı bulunmaktadır.

 • Destek almak istediğiniz faaliyet alanına hibe veren kurum ve kuruluş olup olmadığını tespit edin,
 • Programların gerekliliklerini öğrenin,
 • Başvuru için gerekli şartları oluşturun ve tarihleri izleyin,
 • Gerekli evraklarla birlikte online veya fiziki başvurunuzu gerçekleştirin.

2020 yıllarında verilecek olan Tarım ve Orman Bakanlığı Hibeleri için sosyal medyada devlet destekleri sayfasını takip edin.

Yorumlar
 1. Canlı hayvan alımı için süt ineği için ARDAHAN da yapacam dedi ki:

  2017 yılından beri destekler baş vuruşa bulundum ve her hangi bir sonuç alamadım bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim
  Ben Bursa’dan memleketim Ardahan’da dönüş yapmak için Canlı hayvanı için baş vurdum
  Gördüm ki devletimiz adamı olanlara veriyor bu hibeleri ondan sonra biz böyle yardım yapıyoruz diye konuşursunuz ben Kosgeb kirediden başvuruda bulundum Bu benden 10 bin TL le beni Siz lerden bana yardımcı olursanız sevinirim ben bir ümit telefon numaramı gönderiyorum atarsanız sevinirim

  1. Ramazan Zafer ÇELİKER dedi ki:

   Bu ülkede herkes aynı problemden şikayetçi… adamı olana verilmesi… herşey doğru yapılsa enflasyon da biter, işsizlik de biter

 2. zeytincilik dedi ki:

  sayın yetkili
  marmara yöresinde zeytincilik konusunda hibe veren program varmı

 3. HİBE DESTEK dedi ki:

  07/07/1981 dogumlu Arzu DURSUN 75 Dekar tarla icarladım çks yaptırdım köye dönüş yapıp desteklerden faydalanmak istiyorum yararlana bilirmiyim küçük baş veya büyük baş hayvancılıktan,

 4. amasya dedi ki:

  genc sitesine kayit olmak istiyorum

 5. Mehmet geze dedi ki:

  2018 buzağa desteklemeleri ne zaman ödenecek

 6. Zülfikar ağa dedi ki:

  Bu 30bin tl lik desteği köyde mal varlığı olan kişilere verilse gelecek için daha uygun olmaz mııı? Köylerde bir fazla bir bağlantısı olmayan kişilere veriliyor. O kişilerde zamanı gelince satıp kurtulmayı düşünen kişiler vardır.

 7. mustafa 2019 dedi ki:

  herkese selam olsun biz 2018 yılında bu sene yani devletin yüzde 65 badem ceviz zeytin desteklemelerinden olan badem fidanı diktik parayı ağaçlandırma bitiminde verildiği söylendi tahminen ne zaman bize hibe olan para verilir ….. 2019 da hibe kalkacak ağaçlandırmalar için kredi verilmeye baslanacak deniliyor doğru mudur nacizane fikirlerinizi öğrenebilir miyim…….

 8. kadir dedi ki:

  Ben genç çiftçi sitesine üye olmak îstiyorum.

 9. Emrah dedi ki:

  Genç çiftçi diye bir preje çikarmişsiniz eyvallah çok güzel bir proje ama hiç mi takipçi koymuyorsunuz verilen hayvanları gordümüz mü tarım bakanı cumhur başkanı sizlere diyorum yazık ben yirmi senelik düzeni mi bozdum köyüme döndüm altı tane verilen hayvan beşe düşmüş aksine pazara götüren iki bin lırada fazla para etmez hayvani getirip veritolar bizlere kandırmayın bu milleti bu millet size inandi sizinle çıktı bu yola 15 temmuz bı sozunuzle sokaklar doldu taştı kandırmayın artik.

  1. cevap dedi ki:

   devam edin akp ye oy vermeye

 10. Vasfiye dedi ki:

  Ben ari aldim yuzde yimibes katki payi verdim ilgililere tesekkur ederim tekrar bu sene alabilirmiyim

  1. arıcılık dedi ki:

   kardeşim bende arıcılık yapmak istiyorum ama maalesefki elde birşey yok bu işi en iyi yapan bilir sen yapmışşın maşallah görüşebilirimiyiz telefon veya mail yolu ile sana nasıl uygun ise

 11. mustafa dedi ki:

  genc ciftci sitesine uye olamıyorum. teşvik olduğunu da sanmıyorum. hiç alan duymadım ciftcilik yapanlardan. bende yapmak istiyorum ama destek nasıl alacagımı öğrenemedim devlet kaynaklarından.

  1. Makbule dedi ki:

   öncelikle hayvancılık veya tarım alanıyla ilgili bir sertifikanız olsun( sürü yöneticiliği, örtü altı sebze yetiştiriciliği vb.), bunlar artı puan avantajı sağlar. sonrada çks kaydınız olmalı. tarım il müdürlüğü sitelerini ara ara kontrol edin..

  2. Omar dedi ki:

   Sadece kayıt zamanları açılıyor.ben aldım tarihleri takıp edin

 12. Erkan Sert dedi ki:

  2018 tarihindede bu program olmuşmuydu? olduysa nasıldı Yani hibe verilmişmiydi

  1. Makbule dedi ki:

   bu yılda bu destekler verildi.. 30 bin TL olarak..hayvancılık, seracılık, arıcılık vb olarak