KOSGEB Kredisi

Noterde Güvenli Araç Satışı 2020 Takasbank

Noterde Güvenli Araç Satışı 2020 Takasbank

Araç alım ve satım işlemlerinde yaşanan hırsızlık ve dolandırıcılık olaylarının önüne geçmek için Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliği arasında olan ortak çalışma ile 3 Şubat 2020 tarihi itibariyle Takasbank TaşıtTakas Sistemi hizmetini vermeye başlayacaktır. Taşıt takas sistemi araç sahibi ve aracın satış bedelinin eş zamanlı olarak el değiştirmesini ve yaşanacak sorunların önüne geçilmesini hedeflemektedir. Geçtiğimiz yıllardan bu yana finansal işlemlerin güvenliği sağlayan Takasbank, araç alım ve satım işlemlerinde de nihai amacı güvenliği sağlamaktır.

3 Şubat 2020’de hizmete girecek olan TaşıtTakas sistemi hakkında Takasbank Genel Müdür Vekili ve Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Elibol, açıklamasında;

“Ülkemizin en önemli finansal altyapı kuruluşlarından biri olan ve uzun yıllardır finans sistemimize takas, teminat, risk ve nakit yönetimi hizmeti veren Takasbank’ın sahip olduğu tecrübe ve birikim sayesinde kısa sürede geliştirdiği TaşıtTakas Sistemi ile noterler bünyesinde araç alım satımına ilişkin nakit tutarların karşı tarafça ödenmeme riski ortadan kalkacak ve ilgili tutarın taraflar arasında hızlı ve güvenli bir biçimde el değiştirmesi sağlanacak. Takasbank, tüm geliştirme süreçlerini tamamladı ve hizmet vermeye hazır. Günlük periyotlarda 30 bin adet gibi rakamlara ulaşan araç alım satım işlemlerinde TaşıtTakas Sistemi’nin kullanımının benimsenmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla işlem maliyetleri minimum seviyede tutuldu.” dedi.

TaşıtTakas Sistemi için Borsa İstanbul A.Ş’ nin resmi Twitter hesabından konuyla ilgili paylaşımda aşağıda görselde ki ifadeler yer almaktadır;

Ticaret Bakanı Pekcan araç alım ve satım işlemlerinde Güvenli Ödeme Sistemi protokolün imza töreninde şöyle konuştu;

“Türkiye Noterler Birliğini ikinci el araç satışında Güvenli Ödeme Sistemi’nin kuruluşu ve işletilmesi konusunda yetkilendiriyoruz. Bu yetkilendirme ile Noterler Birliği ile müşterek Bakanlığımız ve yetkili arkadaşlarımız beraber çalıştılar ve sistemin kuruluşu ve işletilmesi konusundaki usul ve esasları belirledik. Noterler Birliği 6 ay içerisinde bu sistemin kuruluşunu ve işletilmesini gerçekleştirecek. Bunun için de vatandaşımız sistemi kullanmasına dair sembolik bir para ödeyecek. Bunu bugün için 20 lira olarak belirledik, her sene bu rakam yeniden değerleme oranında artacak. Bu sistemle satış bedeli ile aracın mülkiyeti eş zamanlı olarak devredilecek. Sistem sayesinde artık vatandaşımız, daha güvenli, daha hızlı ve daha az maliyetli bir ödeme sistemi ile taşıt alım satım işlemini gerçekleştirecek. Hem de sistem kayıtsız ticaretin azaltılması ve önlenmesi yönünde de önemli bir adım olacak.”

Takasbank Nedir?

Borsa piyasasında yatırımcıların paralarını güvenli olarak saklayan Takasbank, şuanki adıyla Borsa İstanbul (BİST) olan eski adıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsasının açılmasından sonra hizmete girmiştir. Güvenliği sağlamak amacıyla Takas ve Saklama A.Ş 1992 yılında kurulmuştur. 3 yıl boyunca takas ve saklama hizmeti sağlarken bir yıl sonra bankacılık sektöründe Takasbank adı altında 1996’da hizmete girmiştir. Finansal işlerin güvenli bir şekilde yürütülmesini sağlamaktadır. Takasbank takas ve saklama hizmetleri dışında kredi ve fon yönetimi gibi hizmetleri kullanarak para akışını sağlar ve buna göre diğer bankalardan farklılığı yoktur.

Takasbank TaşıtTakas Sistemi

3 Şubat 2020 tarihi itibari ile hizmete açılacak olan Takasbank TaşıtTakas Sistemi, T.C Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliğinin ortak çalışmalarının ürünüdür. Araç alım ve satım işlemlerinde mülkiyet ve nakdin eş zamanlı olarak el değiştirmesini sağlamaktadır.  İşlemlerde taraflara güvenli ortam, hızlı transfer işlemi, nakit taşıma durumu olmadan düşük maliyetli işlem imkanı sağlamaktadır. TaşıtTakas sistemiyle gerçekleştirilmiş olan tescil işlemleri, satıcının tahsil edeceği 10 TL’si Noterler Birliğinin payı olan ve toplamda 15 TL ile işlemler gerçekleşecektir. EFT ile gönderilecek olup satış bedelinde düşürerek satıcıya tahsil edilecektir. TaşıtTakas Sistemi, araç alım ve satım işlemlerinde satıcıya ait banka hesap numarasını ve alıcıya ait olan banka hesap numarasını, araç mülkiyetini ve satış bedelinde el değiştirme esnasında yaşanan tüm olumsuzlukların önüne geçmesi hedefleri arasındadır.
TaşıtTakas Sistemine internet sitesinden ulaşabileceğiniz gibi Android ve İOS mobil uygulamalarından da ulaşabilirsiniz.

Güvenli Ödeme Sistemi Nedir?

Araç alım ve satımlarında yaşanan dolandırıcılık gibi riskleri ortadan kaldıracak, nakit para işlemlerinde ise nakit taşıma riski olmadan yapılacak olan para transferlerinde hızlı ve kolay bir şekilde yapılıp ve bu işlemlerin kayıt altında olmasını sağlayacaktır. Kayıt altında tutulma işlemleri kayıt dışı işlemlerin azalmasını sebep olacaktır. Alıcı ve satıcı arasında güvenli ve teknolojik altyapı ile hem zaman ve iş gücünden tasarruf hem de maliyet açısından avantajlı olacaktır.

TaşıtTakas Nasıl Çalışır?

Alıcı ve satıcı, aracın alım ve satımında fiyat anlaşması yaptığında TaşıtTakas Sistemine ya da mobil uygulamasına girerek sisteme satış bilgilerini tanımlarlar. Türkiye Noterler Birliği tarafından oluşturulmuş olan referans numarası sms yolu ile alıcı ve satıcıya gönderilir. Alıcı sms ile gelen referans numarasını sisteme giriş yaparak alış bilgilerini doldurur. Alıcı ve satıcının kimlik bilgileri ve Iban doğrulaması yapıldıktan sonra taşıtı alan alıcı satış bedelini Takasbank tarafından belirlenen hesaba gönderir. Tüm bu işlemler yapılırken sms yoluyla bilgi verilir. TaşıtTakas sisteminden satış tutarının yatırılıp yatırılmadığının kontrolü sağlanır. İşlemler sorunsuz tamamlandığında Takasbank tarafında bilgilendirme mesajı gelecektir. Banka satış bedelini satıcının vermiş olduğu hesaba EFT yoluyla gönderecektir. Araç ile ilgili alım satım işlemleri taraflar arasında güvenli bir şekilde sağlanacaktır.

Yukarıda bulunan görsellerde sırayla TaşıtTakas Sisteminin nasıl çalıştığı bilgileri yer almaktadır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.