KOSGEB Kredisi

Sms İle Kredi Notu Sorgulama 2020 Servisleri

Sms İle Kredi Notu Sorgulama 2020 Servisleri

Kredi notu öğrenmek için birçok yol vardır. Bu yollardan biri ve bence en kolayı da SMS ile kredi notu öğrenmektir. Cep telefonunuzdan tek bir mesaj ile kredi notunuzu dakikalar içerisinde öğrenebilirsiniz. SMS ile öğrenmenin yanı sıra Findeks sayfasından, Ziraat, Garanti gibi tüm bankalardan ayrı ayrı da kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Biz de bu yazımızda sizler için T.C kimlik numaranız ile Turkcell, Vodafone ve Turk Telekom operatörlerinden ve ücretsiz olarak kredi notunuzu nasıl öğreneceğinizi araştırdık. Detaylı bilgi için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu bankaların en çok dikkat ettiği husustur. Bankalar kredi notu düşük olanlara kredi vermekte tereddüt ederler. Çünkü kredi notunu kişinin geçmişteki sicili oluşturmaktadır. Kredi sicilinin kötü etkilenmiş olması da ödenmemiş veya geciktirilmiş borçlar yüzünden oluşmaktadır. Yani bu neticede de bankalar kişilerin borçlarına sadık olmadıkları kanısına vararak onlarla aralarında güven oluşturamazlar.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunuzu öğrenmek için birçok yol vardır.

Kredi notunu öğrenmek size büyük bir fayda sağlayacaktır. Ancak kredi notunu öğrenmenin maalesef ki ücretsiz bir yolu bulunmamaktadır. Kredi notunuzu bankaların Online İnternet Bankacılıklarından, Mobil Uygulamalarından öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra Findeks Kredi Notu sitesinden belirli bir ücret ödemesi yaparak dakikalar içerisinde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ancak söylediğimiz gibi kredi notu öğrenmenin bütün yolları ücretlidir. Bütün bu yolları ve ücretlerini sizler için açıklayacağız. En ucuz kredi notu sorgulama yöntemini inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda E-Devlet üzerinden de kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notunuz düşük ise hiçbir şekilde bankalardan dilediğiniz krediyi veya yüksek limitli kredi kartını alamazsınız. Kredi notu hesaplanırken bazı kriterler göz önüne alınmaktadır. Kredi notunuz her bankada farklılık göstermeyecektir. Kredi Kayı Bürosundaki kayıtlarınız neticesinde hesaplanır ve nereden sorgulama yaparsanız yapın aynı şekilde görünecektir ve bütün her yerde  aynı şekilde geçerli olacaktır. Şahsın tüm bankalarda bulunan kredi sicili aynı yerde toplanır ve finansal hareketlerinize göre bir not belirlenir. Kişinin kredi notunu etkileyen birçok husus vardır. Bu sebepler ve yüzde oranları aşağıdaki gibidir;

  • Bankalardan geçmişte almış olduğunuz ya da şu anda almış ve kullanıyor olduğunuzun kredi veya kredi kartlarının ödemelerinizi düzenli yapmalısınız. Kredi puanınızı belirlemede en çok etki gösteren husus budur. Ödemelerinizin düzenli ve eksiksiz yapıyor olmanız yüzde 30 oranında etki sağlamaktadır.
  • Daha önce kredi çekmiş ve borçlarınızı düzenli ödemiş olmanız sizi daha önce hiç kredi almamış veya kredi kartı kullanmamış birinden daha avantajlı yapacaktır. Daha önceden kredi almış veya kredi kartı kullanmış ve ödemelerini doğru bir şekilde yapmış kişinin kredi notu devamlı olarak yükseliş gösterir ve bu durumun kredi notuna etkisi yüzde 25 oranındadır.
  • Krediyi ne sıklıkla kullandığınız da kredi notuna etki sağlamaktadır. Bu oran ise yüzde 15 oranına olmaktadır.
  • Sıfırdan bir kredi arayışına girmeniz yüzde 20 oranında etki yapacaktır.
  • Geriye kalan diğer ögeler ve hususlar ise kredi notunun yüzde 10‘luk bir kısmında etki sağlamaktadır.

Kredi Notu Risk Grupları

Kredi notunuz 1’den başlayarak 1900’e kadar çıkabilmektedir. Kredi notunuz en düşük seviyede ise kredi almanız kesinlikle mümkün olmayacaktır. Ancak orta riskli gruplarda ise kefil veya ipotek sayesinde kredi alabileceksiniz demektir. Risk gruplarına göre kredi notlarını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz..

Kredi NotuRisk Grubu
Kredi notunuz 1’den 500’e kadar iseKredi alma ihtimaliniz kesinlikle yoktur.
Kredi notunuz 500’den 800’e kadar iseKredi başvurusu riskli gruptur. Bankaya kredi notu yüksek bir kefil ya da ipotek gösterilmesi halinde kredi alınabilecektir.
Kredi notunuz 800’den 1100’e kadar iseKredi başvurusu az riskli sayılan gruptur. Kredi almasına olanak sağlanır.
Kredi notunuz 1100’den 1400’e kadar iseKredi notu iyi olan gruptadır. Rahatlıkla kredi alabilirsiniz.
Kredi notunuz 1400’ün üzerinde iseKredi notu çok iyi olan gruptur ve diledikleri krediyi alabilirler.

Findeks Kredi Notu

Findeks Kredi Notu sayfası Türkiye’de kurulmuştur ve piyasa üzerinde ün kazanmış 9 bankanın ortaklığı ile kurulmuş ve Kredi Kayıt Bürosu aracılığı ile canlılık kazanmıştır. Kişilerin adına ve gerçek sektöre göre hazırlanmış bir finansal hizmet programıdır. Findeks uygulamasını kullanarak kredi notunuzdan haberdar olabilir ve bankalardan kredi alabilir veya kredi kartı limitlerini belirleyebilirsiniz. Kredi notu sizin bankalar ile olan ilişkinizin bir göstergesidir. Bu sebeple de Kredi Notunuzu öğrenerek kontrollü bir biçimde bankalar tarafından verilen kredi imkanlarından  yararlanabilirsiniz.

Findeks üzerinden kredi notunuzu 4,5o- 5,00 TL civarında bir ücret alınmaktadır. Findeks üzerinden kredi notu öğrenmek için tıklayınız.

Findeks Kredi Notu

Findeks ile Kredi Notunuzu öğrenebilirsiniz.

SMS İle Kredi Notu Sorgulama

Kredi notunuzu öğrenmenin en kısa ve en hızlı yollarından biri de SMS’tir. Bu işlem yalnızca birkaç dakika sürecektir. Cep telefonlarınızın SMS bölümüne gerekli bilgileri girerek 1122’ye kısa bir mesaj göndermeniz halinde maksimum 5 dakika sonra kredi notu bilgilerinize ulaşacaksınız demektir. Turkcell, Vodafone ve Turk Telekom operatörlerinizin hepsinden kredi notunuza ulaşabilirsiniz. Bunun için yaklaşık 9 TL tutarında bir ücret ödemeniz talep edilmektedir. Hattınızın faturalı ya da ön ödemeli olması fark etmemektedir. Ancak ön ödemeli hatların içerisinde yeterli bakiye olmaması halinde işleminiz gerçekleştirilemeyecektir.

Turkcell Operatörlerden kredi notu sorgulamak için;

“T.C Kimlik Numarası boşluk Doğum Yılınızı” yazarak 1122‘ye kısa mesaj göndermeniz yeterli olacaktır. Bu mesajı gönderdikten hemen sonra cep telefonunuza “Onay” mesajı gelecektir. Onaylayıp devam ettikten sonra dakikalar içerisinde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Vodafone Operatörlerden kredi notu sorgulamak için; 

“T.C Kimlik Numarası ve Doğum Yılını” aralarında bir boşluk bırakıp cep telefonunuzun mesaj bölümüne yazın. Alıcı bölümüne de 1122 yazdıktan sonra gelen mesaja “Onay” verdikten sonra bilgilerinizin kontrolü sağlanacaktır. Dakikalar sonra da Kredi Notu sonucunuz telefonunuza gelecektir.

Turk Telekom Operatörlerden kredi notu sorgulamak için;

“TC. Kimlik Numarası ve Doğum Yılınızı” arasında bir boşluk bırakarak yazın. Alıcı bölümüne ise 1122 yazıp gönderin. Biraz bekleyin ve cep telefonunuza gelen mesaja “Onay” verin. Bu işlemden sonra bilgileriniz incelenecek ve Kredi Notu sonucu birkaç dakika içerisinde tarafınıza ulaştırılacaktır.

SMS ile kredi notu öğrenme yöntemi

SMS ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Bankalardan Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu öğrenmenin bir diğer yolu da bankalardır. Bankalardan kredi notu öğrenmenin birçok yolu vardır. Bankaların İnternet Bankacılıklarından, Mobil Bankacılıklardan ya da Şubelere müracaat ederek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.  Bu işlem de de 5 ile 10 TL arasında ücret kesintisi yapılacaktır.

Akbank Kredi Notu Öğrenmek İçin;

Kredi almak için Akbank üzerinden çok basit bir şekilde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler gerçekten çok kısa olacaktır. Bunun için Akbank resmi internet sitesine giriş yapın ve oradan şifrenizi öğrenin. İkinci bir yol olarak ise cep telefonunuzun IOS veya Android olmasına göre değişiklik gösteren App Store veya Google Play Store’dan Akbank Direkt uygulamasını indirin ve üye kaydınız bulunmuyorsa öncelikle üyelik oluşturup şifre alın. Daha sonra Kredi Başvuruları sayfasına giriş yaparak T.C kimlik numarası ve diğer bilgileri doldurarak kredi notunuzu öğrenin. Akbank kredi notu öğrenme linkine tıklayarak konuya ilişkin daha detaylı bir inceleme yapabilirsiniz.

Garanti Bankası üzerinden kredi almak için bu bankadan kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu Garanti Bankasından öğrenmek için Bankanın resmi internet sitesine giriş yapmanız gerekecektir. Daha sonra bir üyelik oluşturabilirsiniz. Garanti İnternet Bankacılığının yanı sıra Mobil Bankacılık üzerinden de kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz.

Kredi notunuzu belirli ücretler karşılığında öğrenebilirsiniz.

Yorumlar
  1. Atilla Yazıcı dedi ki:

    Hayvan desteği için