KOSGEB Kredisi

Sandık Ücretleri Ne Zaman Ödenecek 2019?

Sandık Ücretleri Ne Zaman Ödenecek 2019?

Yerel seçimlerin yaklaştığı günlerde görevli olacak kişiler alacakları görevleri ve karşılığında alacakları ücretleri merak etmeye başladılar. Sandık görevlisi ücretleri belli olmuştur. Peki ödemeler ne zaman gerçekleşecek? Bu yazımızda sizler için sandık görevlisi parası sorgulama, görevlilerin ücretlerinin ne zaman yatırılacağı ve ücretlerin nereden alınacağını açıklamaya çalışacağız. 31 Mart 2019 Yerel Seçim ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

Yerel Seçim Sandık Görevlisi Ücretleri

31 Mart yerel seçimlerinde görev alacak kişiler aldıkları bu görev karşılığında belirli bir ücret alacaklardır. Yüzlerce kişinin görev alacağı seçimlerin bitmesinin ardından kısa bir zaman sonra kişilerin ödemeleri yapılıyor. Sandık görevlisi olarak müracaat edenler karşılığında yapılan ödemelerden faydalanmaya hak kazanacaklar. Sandık kurullarında başkan ve üyelerin haricindeki ikinci ve üçüncü derece sorumlular, siyasi parti temsilcileri, İl ve İlçe Kurullarında görev alan görevliler, şoför ve hizmetliler günlük ücret yani yevmiye hesaplaması yapılacaktır.

Sandık başında görev alacak olan kişilere verilecek olan ücretler kendi içinde farklılık gösterecektir. Bunun yanı sıra sandık kurullarında görev alacak sandık görevlilerinin uygulanacak olan eğitimlere katılım durumları da ücretlerde farklılık gösterecektir. Yani eğitimlere katılmış bir memur üyesi ile katılmayan kişinin alacağı ücret aynı şekilde olmayacaktır. Gerçekleşecek olan seçimlerde sandık kurulu başkanı ve memur üyesi olarak görev alan kişilere yapılacak olan bütün ödemelere Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığınca hazırlanan protokole göre Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından ilgili bankaya yapılacaktır.

Yerel Seçim Sandık Görevlisi Ücretleri

Yerel Seçim Sandık Görevlisi Ücretleri

2019 Yerel Seçiminde görev alacak kişilere, görev niteliklerine göre yapılacak olan ödemeler ise aşağıdaki gibidir;

Yüksek Seçim Kurulu

 • Başkan ve Üyelere ==> 261,00 TL
 • Siyasi Parti Temsilcileri ve Birinci Derecede Sorumlu Yetkililer==> 130,00 TL
 • İkinci Derecede Sorumlu Yetkililer==> 126,00 TL
 • Üçüncü Derecede Sorumlu Yetkililer==> 124,00 TL
 • Dördüncü Derecede Sorumlu Olacak Görevliler==> 121,00 TL
 • Hizmetliler, Şoför, Bekçi ve Diğer Personeller==> 115,00 TL
 • Şoför ve Hizmetliler (Başka bir kuruma ait personel iken bu iş için görevlendirilenlere)==> 110,00 TL

İl ve İlçe Seçim Kurulları 

 • Başkanlar ve İl Seçim Kurulu Üyeleri==> 130,00 TL
 • İlçe Seçim Kurulları Üyeleri==> 115,00 TL
 • Seçmen Kütük Bürosu Müdürleri==> 126,00 TL
 • Seçmen Kütük bürosu Zabıt Katipleri==> 121,00 TL
 • Seçmen Kütük Bürosu Hizmetlileri==> 115,00 TL
 • Memurlar, Şoförler ve Hizmetliler (Başka bir kurumun personeli olmaları ve bu iş için görevlendirilmeleri halinde)==> 110,00 TL
 • Askı Yeri Görevlileri==> 110,00 TL

Sandık Kurulları 

 • Sandık Başkanı==> 124,00 TL
 • Memur Üyesi==> 115,00 TL
 • Bina Sorumluları==> 124,00 TL

Sandık kurulu başkanları yapılacak olan seçimlerde 3 günlük, memurlar 2 günlük ve siyasi parti üyeleri de günlük yevmiye hesaplaması üzerinden ödeme alacaklardır.

Sandık Ücretleri Ne Zaman Yatacak?

Yapılan seçimlerde sandıklarda görev alacak kişilerin ücretleri Yüksek Seçim Kurulu tarafından ödenecektir. Seçimler sonrasında bir ödeme takvimi ilan edilecektir. Bir önceki sene seçimler sonrasında yapılan ödemelerde anlaşmalı olunan banka Ziraat Bankası idi. Banka ile yapılan anlaşma neticesinde görevli kişiler ödeneklerini almak üzere sözleşmede belirtilen tarihlerde Ziraat Bankası şubelerine müracaat etmiş, T.C kimlik numarası ile birlikte ATM üzerinden veya şubeden ödemelerini almışlardı. 2019 Seçim Paraları hakkında detaylı bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz.

Sandık Ücretleri Ne Zaman Yatacak

Sandık Ücretleri Ne Zaman Yatacak

Şu an için seçim takviminin ilanı ile ilgili herhangi bir bilgi verilmedi. Geçen yıldan hareketle seçimlerin sona ermesinin ardından 2 ay içerisinde ödemelerin yapıldığı biliniyor. Bu kapsamda seçimin Mart ayında olması sebebi ile 2019 yılı için yapılacak ödemelerin Mayıs ve Haziran gibi yapılması bekleniyor.

Sandık Ücretleri Nereden Ödenecek?

Sandık kurullarında görev alacak kişilere yapılan ödemelerin Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılacağını belirtmiştik. Kurul tarafından yapılan bu ödemeler anlaşmalı bir banka aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Yapılan ödemeler 2 sene önce Akbank şubesi  üzerinden yapılmış olup geçen yıl ise Ziraat Bankası aracılığı ile gerçekleştirilmişti.

Ödemeler geçtiğimiz yıllardaki gibi elden ödenmeyecektir. Henüz kesin bir bilgi verilmemiş olup ödemelerin 2019 yılında da Ziraat Bankası üzerinden yapılacağı söyleniyor.

Sandık Ücretleri Nasıl Sorgulanır?

Gerek boş vakitlerini değerlendirmek, gerekse de para kazanmak isteyen birçok insan bulunuyor. Memurlara ve diğer pek çok vatandaşa sandıklarda görev alabilmeleri için imkan tanınıyor. Yerel seçimlere yaklaştığımız günlerde sandıklarda görev alacak kişilere ödenecek ücretler belirlendi. Bu kapsamda sandıklarda görev alacak kişiler sandık parası sorgulaması yapmaya başladı. Siyasi partiler üzerinden başvuru yapmak için Adalet ve Kalkınma Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhuriyetçi Halk Partisi‘ne elektronik ortam üzerinden veya İl ve İlçe teşkilatlarına müracaat edebilirsiniz.

Sandık Ücretleri Nasıl Sorgulanır

Sandık Ücretleri Nasıl Sorgulanır

Sandık Görevlisi Olmak İçin Ne Yapılması Gerekir?

Sandık başlarında çeşitli görevler alarak boş vakitlerini değerlendirmek ve günlük para kazanmak isteyen pek çok kişi bulunuyor. Ancak sandıkta görev alacak olan kişilerin birtakım işlemleri halletmeleri gereklidir. Sandıklarda görev alacak olan kişiler görevlerini layığı ile yerine getirmelerinin ardından Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenen ücretlerden yararlanabileceklerdir.

Zabıta amiri ve memuru, askeriyede görevli olan kişiler, milletvekilleri ve milletvekili adayları, Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyeleri, 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde seçime girecek olan adaylar ve idari amirler sandık görevlisi olamaz. Bu kişilerin haricinde 18 yaşını doldurmuş olan tüm vatandaşlar sandık görevlisi olmak için başvuru yapabilirler. Sandık görevlisi olmak için gönüllü olan vatandaşlar başvurularını internet ortamı üzerinden yapabileceklerdir.

Sandık Kurulu Başkan ve Üyeleri

Sandık kurulu başkanı ve üyelerinin seçimleri Kanunlar neticesinde belirlenmektedir. Seçme Kütükleri Hakkında belirlenen yasanın 22 ve 23. maddelerine dayanarak başkan ve üyeler şu şekilde belirlenmektedir;

Sandık Kurulu Başkanı; İlçelerde görev ifa eden kamu görevlilerinin listeleri, ikamet ettikleri adresler göz önünde bulundurularak il ve ilçelerde bulunan seçim kurullarına iletilmektedir. İlçe seçim kurulu başkanı kura yöntemi ile şahısları belirlemektedir. Bu görevi üstlenmesinde herhangi bir engel durumu teşkil etmeyen kişiler sandık kurulu başkanı olarak görev alırlar. Ancak seçim gününde sandık başkanı olarak görev yerine teşrif etmemiş ise kamu yetkilileri tarafından belirlenmiş olan kişiler sandık başkanı olacaktır. Eğer böyle bir şahısta bulunmuyor ise sandığa en yaşlı üye kimse o sandık başkanı olmaktadır.

Sandık Kurulu Üyeleri; İlçe seçim kurulu başkanları, seçimin gerçekleştirileceği bölgelerde faaliyette olan siyasi partilere, en son seçimlerde en fazla oyu almış olan 5 partiye, belirlenmiş olan her bir sandık için bir asil ve bir adet de yedek üye belirlemesini ve belirlenen üyelerin isimlerini 5 gün içerisinde kendilerine bildirmesini talep ederler. Eğer partiler isim belirlemede sıkıntı yaşıyor ise isim belirlemeyi diğer partiler de yapabilmektedir. Bu işlemde de üyeler yine kura yöntemi ile belirlenecektir. Kura ile 5 tane asıl 5 tane de yedek üye belirlenecektir. Seçim günü geldiğinde asıl üyeler görev yerinde bulunmaz ise yerine yedek üyeler geçecektir.

Sandık Kurulunda Yer Alacakların Yetkileri

Sandık kurulunda yer alanların görevleri görünen gibi yalnızca oy kullanacak olan vatandaşlara oy pusulası, zarf vermekle sınırlı değildir. Bunun haricinde uygulanması gereken kurallar ise şu şekildedir;

 • Yasalarca belirlenen tüm kuralların yerine getirilmesi,
 • Engelli vatandaşların oy kullanmalarını kolaylaştırmak adına erişebilecekleri yerlere sandık koymak,
 • Binalara yasak levhası koymak (cep telefonu, kamera, video görüntüleyici),
 • Oy veren vatandaşların kontrolü denetlenmesi ve sandıkların bulunduğu alanlarda seçim için gerekli olan her türlü düzenlemeyi yapmak,
 • Sandık yerlerinin belirlenerek bulunduğu yere erişimini sağlamak ve çeşitli yerlere gösterge yerleştirmek,
 • Oy verme hususunda itiraz edilmiş ise yapılan itirazları bir sonuca kavuşturmak ve tutanak defterlerini imzalamak,
 • Görevli kişiler, teslim edilen pusulaların sayısını bilmeli, saymalı ve seçim sonuçlarını belirlenen tutanağa doğru bir şekilde yazmalıdır. Müşahitin görevleri hakkında bilgi almak için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.
Sandık Kurulunda Yer Alacakların Yetkileri 

Sandık Kurulunda Yer Alacakların Yetkileri

Yapılacak olan Yerel Seçimlerde ödenecek olan ücretler belli olmuştur. Ancak ödemelerin ne zaman olacağı hakkında henüz bir bilgi bulunmamaktadır. Ödeme takviminin yayımlanması halinde gerekli bilgileri sizlerle sitemizden paylaşacağız.

Yorumlar
 1. Bilgi dedi ki:

  Geçen senede müsaittir bi ücret vermediler bu senede yok galiba neden