KOSGEB Kredisi

Özel Hastanelerin Muayene Ücretleri 2020 Güncel

Özel Hastanelerin Muayene Ücretleri 2020 Güncel

Özel hastanelere muayene olmak isteyen hastalar için, profesör, özel doktor, doçent doktor ve Türkiye genelinde tüm doktorların muayene ücretlerini sizler için araştırdık. Tüm tahlil, yatak ücretleri listesi İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Çorlu gibi il ve ilçelerimizde ki tahlil, yatak ve özel muayene ücretlerini sitemizde bulabilirsiniz.

Özel Hastane Muayene Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Herhangi bir sosyal güvencesi olanlar devlet hastanelerine gittiklerinde muayene olabilirler. Eczanelere giderek ilaç almak istediğinizde cüz-i bir miktar ödeyebilirsiniz. Bu durumun sebebi, bazı ilaçların SGK kapsamında olmamasından kaynaklanmaktadır. Özel hastanelerde muayene olduğunuzda sizden vezneye belirli bir meblağ ödemeniz talep edilir.  Bu tutar sabit olmamakla beraber her hastanede farklılık göstermektedir. Üstelik Sosyal Güvenlim Kurumu katılım payı da kesilir. Katılım payı tutarı 15 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Bu muayene için asgari tutardır. Yani muayene olmak için gittiğiniz hastanede sizden en az 15 TL talep edilecektir.

Örneğin dahiliye bölümünde muayene olacağınız bir profesör ile doçent doktor ve uzman doktorun muayene bedeli birbirinden farklıdır. Örnek vermek gerekirse;

 • Dahiliye profesör muayene ücreti : 500 TL.
 • Doçent doktor : 350 TL.
 • Uzman doktor: 200 TL.

gibi ücretlendirilir.

Özel Hastane Muayene Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Özel Hastane Muayene Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Hastanenin muayene ücretleri, hastanenin dahil olduğu sınıfa ve sigortalılık durumuna göre değişiklik gösterecektir. Ayrıca doktorun branş ve unvan durumuna göre bu muayene ücretleri farklı olabilmektedir. 15 TL kayıt işlemi esnasında sizden tahsil edilecektir. Şayet hastane işyeriniz ya da sendika ile anlaşmalıysa bu durumda sizden SGK katılım payı dahi talep edilmeyecektir. Bunların yanı sıra bir de ilaç katılım payından söz etmek gerekmektedir. Emeklilerin ilaç kesintileri emekli maaşlarına yansıtılırken, çalışanlardan da yüzde 20 oranında kesinti yapılmaktadır. Emeklilerde ise bu oran yüzde 10 olarak belirlenmiştir. 

Devlet Hastaneleri Muayene Ücretleri

Devlete bağlı olarak faaliyet gösteren sağlık kuruluşlarında muayene ücretleri aşağıdaki gibidir;

 • Devlet hastanesinde muayene olacaklardan 6 TL talep edilir.
 • Eğitim ve araştırma hastaneleri, dal hastaneleri, üniversite hastaneleri gibi hastanelerde 7 TL  talep edilir.
 • Üniversitelere bağlı sağlık hizmeti sunucularında 8 TL talep edilir.
 • Özel hastanelerde ise 15 TL katılım payı ödemeyi kabul edenler bu ücretler dahilinde muayene olabilirler.
 • Bunların yanı sıra hasta acil servise gittiyse ancak işlem acil değilse kendisinden yine muayene ücreti talep edilecektir.
Devlet Hastaneleri Muayene Ücretleri

Devlet Hastaneleri Muayene Ücretleri

Ayrıca ayakta tedavi, diş muayenesi gibi tedavi çeşitlerinden alınacak olan ücretler de eczaneden tahsil edilmektedir. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında verilen ücretlerin yanı sıra özel hastanelerde ya da üniversite hastanelerinde muayene olmanız durumunda sizden ekstra ücret alınacaktır. İlaç için ödenen tutarların bir kısmı da devlete ödenecektir. Özel hastanelerde ücret ödemek istemeyen vatandaşlarımız tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Bu şekilde katılım payı dışında herhangi bir tutar ödemezsiniz. Sigortasız muayene ücretleri içeriğimizi inceleyerek sigortasız muayene ücretleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Muayene Katılım Payı Sorgulama

Muayene katılım ve payı, muayene ücretlerinin ve ilaç kesintilerinin sorgulanması amacı ile e-devlet üzerinden bir hizmet verilmektedir. Muayene katılım payı sorgulama linkine tıklayınız. Daha sonra T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresini yazarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Bu girişten sonra borçlarınızı görebilirsiniz.

Muayene Katılım Payı Sorgulama

Muayene Katılım Payı Sorgulama

Kimlik doğrulaması yaptıktan sonra hangi eczaneye ne kadar borcunuz olduğu ve kadar muayene ücreti tutarı ödemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Şayet şifreniz yoksa, PTT’ ye giderek 2 TL’ ye bir şifre alabilirsiniz.

Özel Hastane Muayene Ücretleri 2020

Hastane sınıfına ve kalitesine göre muayene ücretleri değişiklik göstermektedir. Fiyatların yüksek olması durumunda daha uygun tutarlarda muayene olmak isteyenler özel sağlık sigortası yaptırabilirler. Ayrıca tamamlayıcı sigortalardan da faydalanabilirsiniz. Aniden olumsuz bir olayın meydana gelmesi durumunda hastane masraflarına kafa yormanıza gerek kalmayacaktır.

Bölüm Muayene Tutarı Maksimum Ücret Özel Muayene
Beyin Cerrahi 35 TL 60 TL 50 – 100 TL
Dahiliye 25 TL 60 TL 40 – 60 TL
Dermatoloji 25 TL 55 TL 50 – 100 TL
Genel Cerrahi 25 TL 60 TL 40 – 60 TL
Göğüs Hastalıkları 30 TL 50 TL 50 – 100 TL
Fizik Tedavi 30 TL 50 TL 40 – 60 TL
Kardiyoloji 30 TL 75 TL 60 – 90 TL
Üroloji 50 TL 60 TL 60 – 100 TL
Kadın Hastalıkları 50 TL 70 TL 70 – 100 TL
Nöroloji 25 TL 60 TL 50 – 80 TL
Göz Hastalıkları 40 TL 50 TL 50 – 100 TL
Kulak burun boğaz 30 TL 50 TL 30 – 60 TL
Ortopedi 30 TL 50 TL 30 – 60 TL
Plastik Cerrahi 40 TL 60 TL 30 – 60

Muayene ücretleri yukarıdaki tabloda gösterilmektedir. Elbette ki bu ücretler hastanelere göre farklılık gösterebilir. Bu sebeple en doğru bilgiyi randevu almadan evvel , muayene olmak istediğiniz hastaneyi arayarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu listede olmayan poliklinikler de özel hastanelerde olabilir.

Tahlil ücretleri 2020 Yılı

Ayakta tedavi olan hastalardan talep edilen; Kan tahlili, Ultrason, MR, Röntgen, İdrar tahlili, Solunum testi, EKG, Duyu testi ve benzeri tetkiklerden hastanelerin belirlemiş olduğu fiyat tarifesi ve Sağlık Bakanlığı ile yapılan anlaşma mevzuatı içeriğine göre ücretler belirlenmektedir. Bu konuda sosyal medya ve internet ortamında fiyatların yüksek olmasından dolayı birçok şikayet bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığınca belirlenen mevzuata aykırı olarak işlem yapan hastaneler hakkında ALO SAĞLIK BAKANLIĞI 184 hattına şikayette bulunulabilmektedir. Bakanlık bu hususta muayene sonrasında ücret talep eden hastanelerden fatura alınmasını tavsiye etmektedir. Zira fazla yapılan ödemeler için faturanız itiraz etmenize olanak sağlayacaktı. Diğer bir kanı ise özel hastanelerin daha fazla para kazanabilmek adına hastalardan gerekli olmasa da bazı tetkikleri yaptırmak istemesi yönündedir. Bu durum tamamen hekimle alakalı olduğundan hastaların kendi terchine kalmış bir durumdur. Tetkik öncesinde poliklinik sekreterlerinden tahlil ücretleri hakkında net bilgi alabilirsiniz. Ancak ortalama olarak;

 • Kan ve idrara tahlili : 50 TL. – 200 TL. (Tam kan vb. değişiklik gösterebilir)
 • MR ve Ultrason : 150 – 500 TL. (Bölüme göre değişiklik gösterir)
 • EKG (Ücretsiz olabileceği gibi 100 TL. talep edilebilir)
 • İş güvenliği için tüm tahliller (İşletmenin anlaşmalı olduğu hastanelerde indirim yapılabileceği gibi, anlaşma yok ise 400 TL. civarında ücretlendirilebilir)


Bu tutarlar ortalama fiyatlar olup, herhangi bir hastanenin net fiyatları değildir.

Özel Hastanelerde Ameliyat Ücretleri

Özel hastanelerdeki ameliyat ücretleri de aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Özel Hastanelerde Ameliyat Ücretleri

Özel Hastanelerde Ameliyat Ücretleri

Özel hastanelerde yapılacak olan ameliyatlar için SGK tarafından bazı tutarlar karşılanmaktadır. Vatandaşlarımız tarafından da kalan tutarların ödenmesi gerekmektedir. Asgari tutarların gösterildiği bu tutarları inceleyebilirsiniz. Bu ücretler hastanelere göre değişiklik gösterecektir. Ameliyat kararı vermeden evvel hastaneler ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Doktorları inceleyebilir ve ameliyat ücreti tutarlarını sorabilirsiniz.

Ameliyat olmak isteyen hastalar muayene sonrasında polikliniklerinden kaç gün hastanede kalmaları gerektiğine yönelik  net bilgi alabilirler. Zira birçok hastane ameliyat öncesinde hastanın ödeyeceği ameliyat ve yatak ücretini tedavi öncesinde tebliğ ederek, taahhütname imzalatırlar. Örneğin hasta ameliyattan bir kaç saat önce hastaneye yatabileceği gibi bir gece öncesinde de müşahede altına alınabilir. Ameliyat günü ve sonrasında örneğin 3-5 gün hastanede pansuman ve kontroller için kalması gerekebilir. Bu durumda hastane tedavi öncesi ve sonrası için bir tutar belirler ve bunu hastaya tebliğ eder. Yani yatak ücreti tedavi ücreti ile birlikte belirlenir. Genelde özel hastanelerde ameliyatın türüne göre bir günlük yatışlar 1.500 TL. ile 10.000 TL. arasında değişiklik gösterebilmektedir. Küçük bir geniz eti operasyonu ile burun estetik operasyonun ücreti bir olmayacaktır. Bu kapsamda net yatak ücreti belirtmek doğru değildir.

Özelde Ücret Alınmayan Hizmetler

Daha evvelki yıllarda özel hastanelerde verilen tüm hizmetlerin ücretli olduğunu biliyoruz. Yapılan bir  düzenleme ile birlikte aşağıdaki 5 başlıktan hiçbir özel hastanede ücret talep edilmemektedir. 

 1. Müşahade altında olan hastalar 
 2. Tıbbi müdahale uygulanan hastalar 
 3. Acil servise müracaat sonrası yatışı yapılan hastalar 
 4. Travma vakaları (boyutu farketmez)
 5. Sevkle gelen vakalar 
Özelde Ücret Alınmayan Hizmetler

Özelde Ücret Alınmayan Hizmetler

Bu vakaların herhangi birinden ücret alınması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Örneğin evinizde yakınınız kalp krizi geçiriyor 112′ yi aradınız. Ambulanstaki hemşireler müdahale ettikten sonra hastayı en yakın sağlık merkezine götürmek durumundalar. En yakın sağlık merkezi özel dahi olsa, acilden giriş yapıldığından dolayı herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Ancak ücret talep edilmesi durumunda 184 Sağlık Bakanlığı İhbar Hattını arayarak şikayette bulunabilirsiniz. 

Özel Hastanelerde Sigortasız Muayene Ücretleri

Sigortasız hastalar için özel hastanelerde ücret alındığı gibi devlet hastanelerinde de ücret alınmaktadır. Devlet hastanelerinde sigortasız muayene ücretleri 30 TL olmaktadır. Sigortasız olanların özel hastaneye gitmeleri durumunda ise ödeyecekleri ücretler hastanelerin sınıfına göre farklılık gösterecektir. Bu sebeple en doğru bilgiyi hastaneleri arayarak alabilirsiniz. Ancak hastanelerin sizden talep edecekleri ücretler için sınırlama getirilmiştir.

Muayene ücretlerinin 100 TL’ yi geçmesi durumunda hastanelerin bu ücretleri faturalandırması gerekmektedir. Yani hangi hizmetin ne kadar olduğunun tek tek düzenlenmesi gerekir. Özellikle geçtiğimiz yıl bu konuda pek çok vatandaşımız istismar edilmiştir. Bu durumun önüne geçmek amacı ile böyle bir düzenleme getirilmiştir.

Özel Muayene Ücreti Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından oluşturulmuş bir sayfada ek ücret hesaplaması yapılmaktadır.

Özel Muayene Ücreti Sorgulama 

Özel Muayene Ücreti Sorgulama

Bu sayfa üzerinde hastane, hastane türü, ilave ücret oranı, tedavi türü, muayene branşı ve diğer işlemler seçilerek hesaplama butonuna basıldığında sizler için fiyat hesaplaması yapılacaktır.

Örneğin İstanbul Acıbadem Hastanesi, ayaktan muayene ve dahiliye bölümünde muayene olmak istedik. Hesapla butonuna bastığımızda sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

muayene ücretleri örnek

muayene ücretleri örnek

Bu sayfa üzerinden siz de gitmek istediğiniz hastaneyi seçerek sizden talep edilen tutarı öğrenebilirsiniz. Muayene katılım payı görüldüğü gibi 15 TL olmaktadır. İlave olarak alınacak ücretlere de sınırlamalar getirilmiştir. Yani hastaneye gitmeniz durumunda sizden 30 TL ile 60 TL arasında bir ücret talep edebilirler.

Özel Hastane Tahlil Ücretleri

Tahlil konusuna da değinelim. Vatandaşlarımız genel olarak tahlillerini özel hastanelerin talep ettikleri tutarlar yüksek olduğundan dolayı devlet hastanelerinde yaptırmayı tercih etmektedir.

Şayet tahlil işlemleri için yüksek meblağlar ödemek istemiyorsanız tahlillerinizi devlet hastanelerinde yaptırabilirsiniz. Durumun aciliyet arz etmesi durumunda ise özel hastanelerde yaptırabilirsiniz. Hesaplama yaparken muayene ücretine ilave olarak ücretlendirilecek tetkik ve tahlilleri seçiniz linkine tıklayabilirsiniz. Sigortasız olarak yapılacak olan tahliller için ücretler farklılık gösterebilir.

Özel hastaneler sigortalı hastalardan muayene ücreti dışında herhangi bir ücret talep etmezler. Ancak alan hastaneler de vardır. Bazı hastanelerde bu tahliller paralı olabilmektedir. Mr gibi tetkikler ücretli yapılır. Fakat kan tahlili gibi tahliller hastanelerin belirlediği politika çerçevesinde ücretlendirilebilir. 

Bunların yanı sıra Sağlık Uygulama Tebliği’ nde yapılan değişiklik ile birlikte kanser hastalarının tedavisi tamamen ücretsiz hale geldi. Bunların yanı sıra kadın doğum için de herhangi bir ücret alınmaması konusu gündemdedir. Fakat henüz kabul edilmiş değildir. 

Bazı bölümlerin ücretleri

Hastaneler muayene ücretlerini belirlerken bazı kriterleri baz almaktadır. Bu verilerde hastane ismi, muayene türü yapılacak tedavi işlemleri ve katılım payları dikkat çekmektedir. Özel hastanelere giderek ayakta tedavi görmek isteyen bireyler tedavi ücretlerini ödememek için mutlaka tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmalı bu sayede sadece katılım payı ödeyerek minimum ödeme yaparak hizmetten faydalanabilmelidir. Ödenmesi talep edilen katılım payı miktarını e-devlet sistemi üzerinden sorgulayarak eczanede istenecek olan miktarı görüntüleyebilir ve ödeyeceğiniz ücretlere erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Hizmet Sunucu Uygulaması resmi sitesinde ücret hesaplama aracından hastalardan talep edilen katılım payları, muayene katılım payları, ilaç katılım payı, tıbbi malzeme katılım payı, ilave ücretler tanımlarına ulaşabilirsiniz. Sizde vatandaşlardan talep edilen ücretler şu veriler baz alınarak hesaplayabilirsiniz. Hastane, Hastane türü, ilave ücret oranı, tedavi türü, muayene yapılan branş, muayene ücretine ilave olarak ücretlendirilebilecek tetkik ve tahliller hesaplama aracında mevcuttur. Aşağıda özel hastanelerin hastalara özel hizmet verdikleri muayene ücretleri alınacak olan sözleşme konuları ve polikliniklerin muayene ücretleri yer almaktadır. Muayene katılım payı olan 15 TL ek olarak hastalardan alınacak olan muayene ücretleri 2020 yılı için;

 • Beyin Cerrahi 150-700 TL,
 • Biyokimya 80-500 TL,
 • Cildiye bölümü 100-400 TL,
 • Çocuk Sağlığı ve hastalıkları 150-400 TL,
 • Dahiliye 100-350 TL,
 • Deri zührevi hastalıklar 100-300 TL,
 • Dermatoloji 100-300 TL,
 • Enfeksiyon hastalıkları 50-300 TL,
 • Fizik tedavi 150-400 TL,
 • Gastroentereloji 150-350 TL,
 • Genel cerrahi 150-500 TL,
 • Göz hastalıkları 100-350
 • Kadın hastalıkları ve Doğum 200-500 TL,
 • Kalp ve damar cerrahisi 50-100 TL,
 • Kardiyoloji 150-400 TL,
 • Kulak Burun Boğaz 200-450 TL,
 • Nöroloji;  150-350 TL,
 • Ortopedi ve Travmatoloji 150-600 TL,
 • Radyoloji tetkikleri 100-1000 TL,
 • Radyoloji   200- 500 TL,
 • Üroloji 150-450 TL,
 • Yeni doğan yoğun bakım 200-1.500 TL,
 • Yoğun bakım 200-500 TL

Bu ücretler ortalama olup, hastane ve hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. En net ücretleri hastanelerden alabilirsiniz. Aşağıda acıbadem, ümit hastanesi, dünya göz hastanesi, medical gibi hastanelerin iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Muayene ücretleri için arayabileceğiniz telefonlar

 • Acı Badem: 444 5 544
 • Özel Ümit Hastanesi : 0222 335 0335
 • Özel Kocaeli : 0262 323 02 02
 • Medical Park : 444 44 84
 • Dünya göz hastanesi : 444 44 69
 • Özel Yalova Hastanesi : 0 226 811 22 44
 • Özel Cihangir :  0224 777 00 70
 • Adatıp Sakarya :  0 264 888 19 99
 • Cihan : 0850 299 99 99
 • İzmir Can : 232 715 40 00

Tahliller için de hastaneler değişen tutarlarda ücretler talep edebilir. Mutemet servisini arayarak tutarlar ve doktorlar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.