KOSGEB Kredisi

Kredi Sicil Affı 2020 Yılı Güncel

Kredi Sicil Affı 2020 Yılı Güncel

Bankaların kredi, kredi kartı borçlarını ödeyemeyen, çekleri karşılıksız çıkan ve senetleri protesto olduğu için kara listesinde yer alan ve bundan dolayı bankalardan kredi alamayan binlerce vatandaşımızı esnafımızı sanayicimizi yakından ilgilendiren sicil affı mecliste gündeme geldi. Kredi sicil affı çıkıyor mu haberleri son zamanlarda sıklıkla aranan konular haline geldi. Borçlarını ödeyemeyen ve kara listede olan vatandaşlar 2020 yılında sicil affı düzenlemesi bekliyor.

Esnafa Kredi Sicil Affı Geldi mi?

Kredi sicil vergi ve Kyk borçlarının düzenlenmesinde son duruma gelindi.  2020 yılında kredi sicil vergi ve Kyk borçları ile ilgili yapılan düzenlemelerin torba kanun TBMM ‘ye geldi düzenleme ile ilgili başvuru tarihlerinin açıklanması bekleniyor. Sicili bozulan ve kredi notu düşenler 5 yıl boyunca bankaların sunduğu kredi, kart, nakit avans gibi imkanlardan yararlanamadığından bankaların yıl içerisinde sundukları kredilerdeki düşük faiz imkanından, avantajlı kredi paketlerinden de yararlanamamaktadır. Özellikle zor durumda olan ve kredi borcunu ödeyemeyen esnafı mağdur olan esnaf 2020 yılında af yasasını yakından takip etmektedir.

Korona virüs salgını nedeniyle alınan tedbirlerin yasalaşması çalışmaları kapsamına meclise sunulan torba yasa teklifinin bu hafta Meclisten geçmesi bekleniyor. Torba yasa ile birlikte sicil  affı ve karşılıksız çek affı da eklenecek.

Karşılıksız çek bedelinin onda biri peşin kalan kısmı 12 taksitte ödeyerek mahkumiyetten kurtulacak.

Sicil Affı Nedir?

Kredi sicil affı en son 2017 yılında 6770 sayılı kanun ile  yapılmıştı ve 2017 yılında yapılan düzenleme yetersiz olmuştu. 2017 yılındaki son düzenlemenin ardından binlerce esnafımız yeniden sicil affı yasasının düzenlenmesini talep etmektedir. 2020 yılında meclise yeniden sunulan ve yeniden düzenleme yapılarak esnaf ve kara listedeki vatandaşlarımıza umut ışığı olacak sicil affı yasası ile ilgili çalışmaların nihayet sonuna gelindi. 2020 yılında torba yasa ile birlikte sicil affı yasasının da yeniden düzenlenerek geçmiş borcundan dolayı bankalardan kredi alamayan vatandaşlarımızın kara listeden çıkarılıp sicilinin temizlenmesi sağlanacak. Bu yasa ile geçmiş dönem borçları yüzünden kara listedeki vatandaşlarımızın sicili de temizlenmiş olacak. 2020 yılında yasal takibe alınan ve kredi borçlarını ödeyemedikleri için icra dosyası hazırlanıp avukata düşen ve kara listede olan 5 milyonu aşkın vatandaşımız bulunuyor.

Bankalara borcu bulunan ve borçlarını ödemede zorluk yaşayan ve ödeyemeyenler borçlarını 6 ay içerisinde ödemeleri durumunda sicil affından yararlanacaktır. Sicili bozulan gerçek ve tüzel kişiler bankalar ile görüşmelerin tamamlanarak konunun meclisten geçip Resmi Gazete’de yayınlamasını bekliyor.

Sicil Affı Yürürlüğe Ne Zaman Girecek?

Bireysel kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ödeyemeyen bundan dolayı yasal takibe alınarak 90 gün içinde tahsil edilmeyen borçların ödemeleri varlık yönetim şirketlerine devrolunmaktadır. Sicil affı düzenlemesi ile borcunu zamanında ödemeyen bundan dolayı kredi notu düşen ve bankalardan 5 yıl içerisinde kredi alamayan kara listede adı bulunan kişilerin borçlarının tamamının kapatılması veya kredi borçlarının taksitlendirilmesi ile borçlunun kara listeden kaydı silinir  ve kredi notu yükseltilir. Avukat aracılığıyla borçlar varlık yönetim şirketlerine devredilerek borçlar tahsil edilir bu durumdaki vatandaşları da yasa yakından ilgilendirmektedir.

Varlık Yönetim şirketine devredilmiş olan borçların sicil affı nasıl olacak? Merak edilen bir diğer konular arasındadır. Borçlarını ödememiş, ödeyememiş ve tahsil kabiliyeti kalmamış olan bundan dolayı kredi borçları varlık yönetim şirketine satılan borçluların sicil affından yararlanabilmesi için borçlarının tamamını kapatmaları yada borç taksitlendirme yaparak taksitler halinde ödemeleri gerekmektedir. Borçluların büyük bir kısmının borcu avukata düştüğünden bazılarının da varlık yönetim şirketine devrolduğundan borcu bankadan çıkmış durumda olan kişilerin borçlarının yapılandırılması da varlık yönetim şirketleri tarafından yapılmaktadır. Bu durumdaki kişilerin alacaklarını bankalar varlık yönetim şirketlerine sattıklarından, bu şirketlere devrolan kredi borçlarının ödenmesinde anlaşma yapılıp borcunu yapılandıran veya ödeyen kişilerin kredi notlarının yükseltilmesi için uygulanacak sicil affının bankalar tarafından uygulanıp uygulanmadığı da merak edilen konular arasında yer almaktadır. Asıl sıkıntı burada olduğundan vatandaşlarımızın bu durumda sicil affından yararlanabilmesi için de yapması gereken ödemiş olduğu kredi borçlarının ödemeleri yaptığında ve kapattığına dair belge ve dekontlarını bankaya ya da Kredi kayıt bürosuna giderek kayıtlarını düzeltme talebinde bulunması ve ibraz etmesi gerekmekte

Sicil affı yasası ile temiz sayfa açılarak sicili temizlenen gerçek ve tüzel kişiler 2020 yılında yeniden bankalardan kredi alabilir mi?

Kredi almak isteyen kişilerin geçmişleri bankalar için oldukça önemli konular arasında yer aldığından dolayı borç ödeme niyetinde olan kişileri değerlendirerek önceki dönem borçlarını yapılandırıp yada borcun tamamının kapatılması ile sicil affından yararlanabilecektir. kredi notunu yükseltmek için çıkaracak olan sicil affı  yasası ile borçlarının ilk 6 ayda tamamının ödenmesi  yada taksitlendirilmesi şartıyla ödemeler sadık olup olmadıklarını tespit ettikten sonra sicilleri temizlenmektedir. Kredi sicil affı yasası geldiğinde bankalar önceki borçlarının tamamını kapatarak kredi notunu yükselten kişilere kredi kullandırım aşamasında daha ihtiyatlı bir şekilde davranmaktadır. Bankaların geçmiş yıllardaki tutumu da sicil affını uygularken borcunu ödeyen, yeniden yapılandıran kişiye affa uğratacağız ama kredi verirken de daha dikkatli vereceğiz  şeklinde olmuştu.

Kredi Sicil Affı Başvuruları 2020

Bankalar ile içiçe çalışan esnafların işinin çok zor olduğunu ve işlerini krediler ile döndürmeye çalışan esnafların sayısının azımsanmayacak kadar çok olduğunu göz önünde bulundurursak kredi sicil affı yasası en çokta zor durumdaki esnafı ilgilendirmektedir. Sicilinde kalem çekilmiş olan esnafların Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi tarafından her yıl verilen esnaf kredilerinden yararlanamadığından dolayı esnafların işlerinin küçülmeye gittiğini ve ekonominin de bu durumdan etkilenmesi nedeniyle ekonomide yaşanan durgunluğun sicil affı yasası geldiğinden kredi kullanabilecek esnafın işlerinin düzelmesi ile giderilebileceği gerçeği sicil affı yasasını bir an önce çıkarılması beklenmektedir. Daha önceki yıllarda yapılan sicil affından daha geniş kapsamlı ve yeterli olması beklenen 2020 kredi sicil affı başvuru tarihleri Resmi Gazete’ de yayınlandığında kamu oyuyla paylaşılacaktır.

Sicil Affı Yasası Kimleri Kapsıyor?

Kredi sicil affı 2020 kredi kartı ya da bireysel kredi borcu olanlar ile karşılıksız çek ve protestolu senet olan ödenmeyen nakdi veya gayri nakdi kredi borcu olan ve sicili bozulan ve kredi notu düşenleri  hem tüzel hem de normal kişileri kapsamaktadır.  2020 yılında bireysel kredi, kredi kartı borcu, çek, senet ve diğer borçlarını yasal süresi (90 gün) içinde ödeyemeyenleri kapsıyor. Bu durumdaki kişiler bankalar tarafından kara listeden çıkabilmeleri için sicil affı bekliyor. Sicil affında faydalanabilmek isteyenlerin borçlarının 6 ay içinde ödemeleri yada yeniden yapılandırması gerekmektedir.

Yorumlar
  1. Birol dedi ki:

    Benim Kredi kredi kart borçlarım var Ayrıca varlık şirketi’ne devredilmiş bir türlü düzelemiyorum maaşımda Azizim var ben bu yasadan faydalanabiliyor muyum

  2. ökkés dedi ki:

    sicil affını çıkmasın istiyoruz virüsten dolayı bir sürü yasalar çıktı toplum menfaati için bizler maduruz emekliyim banka sicilim bozuk diye hiçbir banka kredi vermiyor 6 ertelemeyi destek kredisine başvurduk oranda bir cevap henüz alamadık elimiz kolumuz bağlı lütfen herşeye af çıkıyorsa sicil affı cikarilsin

  3. Vedat dedi ki:

    Varlık Şirketleriyle icralık olanlarıda kapsıyormu bu sicil affı ayrıca insanlar şu anda çok zor durumdayız pandemi yüzünden bu af çıkana kadar biz dünyadan gitmiş olucağız galiba.