KOSGEB Kredisi

Kosgeb Kredi Borçlarına 2020 Ertelemesi (Güncel)

Kosgeb Kredi Borçlarına 2020 Ertelemesi (Güncel)

Coronavirüs ile mücadelede alınan tedbirlerde vatandaşlara destek olacak şekilde son günlerde birden fazla destek paketleri devreye girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu Ekonomi İstikrar Paketi destek paketlerine önlücük etmiştir. Daha sonrasında kamu bankalarının açıklamış olduğu destek paketlerine Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın çağrısı üzerine özel bankalarda destek paketlerini açıklamıştır. 25 Mart 2020 tarihinde yen bir destek KOSGEB’n tarafından geldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açıklamış olduğu “3’lü Kalkan Paketi” hakkında detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

KOBİ’lere KOVİD-19 Kalkanı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank 25 Mart 2020 tarihinde açıklamış olduğu Kovid-19 Kalkanı ile kobilere ve işletmelere yönelik ekonomik alanda destek niteliğindedir. Coronavirüs salgını nedeniyle peş peşe açıklanan destek paketlerine KOSGEB’te dahil oldu. Salgından olumsuz etkilenecek kobi ve işletmelere kalkan olacak şekilde üçlü kalkan paketi devreye girdi. 3’lü Kalkan Paketi başlıklarına değinirsek;

 • 1- KOSGEB Alacakları 3 Ay Ertelenecek
 • 2- KOSGEB Projeleri 4 Ay Uzatılacak
 • 3- Koruyucu Sağlık Ürünleri Üretimine İlave Destek

Paket içerisinde yer alan destekler yukarıdaki gibidir. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’ın 3’lü Kalkan Paketi hakkında açıklamalarında KOSGEB alacaklarını 3 ay ertelendiğini, KOSGEB projelerinin 4 ay ek süre tanındığını ve koruyucu sağlık ürünlerinin yerli üretimlerine 6 Milyon TL destek vereceğini belirtti. 25 Mart 2020 tarihinde açıklanan üçlü koruma paketi son tarihi ise coronavirüs salgının bitmesiyle birlikte resmi makamlar tarafından belirtilene kadar 3’lü kalkan paketinden yararlanılabilecektir.

Kosgeb Kredi Borçlarına 2020 Ertelemesi (Güncel)

KOSGEB Kredi Borçlarının Ertelenmesi

KOSGEB tarafından 3 ay erteleme ve 4 ay uzatılma başvuru tarihleri henüz netleşmemiş fakat Bakanın açıklamalarına göre başvurular alınmaya başlanmıştır. KOSGEB kurumunun geri ödemeli olarak vermiş olduğu destekler 30 Haziran 2020’ye kadar olan alacakları ertelenmiştir. Kobi ve işletmelerin 30 Haziran tarihine kadar KOSGEB’e yapması gereken ödemeler 3 ay ertelenmiştir. Geriye ödenecek olan taksitlerin tamamının ertelenmesi vade sayısını değiştirmeyecektir. Vade sayısı değişmediği gibi faiz de alınmayacaktır. Bu karardan eskiden erteleme kararlarından yararlana kobi ve işletmeler de yararlanabilecektir. Devlet kurumlarının yanı sıra özel kurumlarında ortak amacı alınan coronavirüs tedbirlerinde ekonomik anlamda en az hasarla bu süreci atlatabilmektir. Vaka sayısının ilk görüldüğü tarihten bu yana birçok destek paketleri devreye girmiştir. KOSGEB’in sunmuş olduğu covid-19 kalkan paketi ile alacakların 3 ay ertelenmesi, proje süresinin 4 ay uzatılması ve koruyucu sağlık ürünleri üretenlere ilave destek verilecektir. Covid-19 kalkan paketi hakkında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank:

 • “KOSGEB alacaklarını 3 ay erteliyoruz. KOSGEB projelerine de 4 ay ek süre vereceğiz. Koruyucu sağlık ürünleri üretimine ilave destek sağlayacağız.” dedi.

Koruyucu sağlık ürünleri üretiminde faaliyet gösteren işyerleri KOSGEB’in teknoyatırım destek programından da faydanalacaktır. Bu ilave destek 6 milyon TL’ kadar ulaşmaktadır. Geri ödemeli verilen desteğin geri ödemesi 4 milyon 200 bin TL’dir. Koruyucu sağlık ürünleri içersinde toplamda 5 ürün bulunmaktadır. Dezenfektan, koruyucu elbise, koruyucu gözlük, maske ve eldiven üretimlerinde ilave destek alınabilmesi için koruyucu sağlık ürünlerinin yerli üretim olmalıdır. 5 korucuyu sağlık ürünlerini üreten işletmeler teknoyatırım destek programından faydalanabilecek ve desteğin 4.200.000 TL’sini geri ödeme olarak yapacaktır.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, piyasa fiyatlarının üzerinde satılan koruyucu sağlık ürünlerinin yakın takibinde bulunulduğu belirtirken verilecek olan koruyucu sağlık ürünlerinin başvuruların alınmaya başladığına da belirtti. Coronavirüs ile mücadele sürecinde her zaman olduğundan daha kısa sürede projeler KOSGEB tarafından belirlenecektir. Proje kararı hızlı olduğu gibi ödemelerde oldukça hızlı olacaktır.

Kosgeb Kredi Borçlarının Ertelenmesi

30.06.2020 tarihine alacakların ertelendiği geri ödemeli destekler içinde geçerlidir. Kobi ve işletmelerin 30 Haziran tarihine kadar KOSGEB kurumuna yapılacak olan ödemeler 3 ay süre ile ertelenmiştir. Ertelenen ödemelerin vade sayısında değişiklik yapılamayacak ve faizde yansıtılmayacaktır. Ayrıca işletmelerin geri ödenecek olan taksitlerinin tamamıyla ertelenmiştir. Bu karardan daha önceleri KOSGEB alacaklarının ertelenmesinden yararlanan işletme ve kobilerde yararlanabilecektir.

Covid-19 kalkanı ya da 3’lü kalkınma paketinin kullanımı coronavirüsün ortadan kalktığına dair yapılacak olan resmi bir bilgi açıklanıncaya kadar KOSGEB destek paketini kullanılacaktır. 3’lü kalkan paketi hakkında son olarak Bakan Varank:

 • “Kovid-19 salgın riskine karşı ilk reaksiyon gösteren ülkelerden biriyiz. Bakanlık olarak virüs, Çin sınırlarındayken alacağımız önlemleri masaya yatırmaya başladık. İşletmelerimiz, dünyaya hızla yayılan bu salgından elbette etkileniyorlar. KOBİ’lerimizi korumak için yapılması gerekenleri biliyoruz, bunları da uygulamaya başladık. Bu süreçte ve dünyada bu salgının etkileri ortadan kalktıktan sonra üretimde sürekliliği sağlamak için elimizdeki tüm enstrümanları kullanmaya devam edeceğiz.” dedi.
Yorumlar
 1. bahadır bayır dedi ki:

  devlet kobilere 3 ay ertlemeli kredi verecek mevcut krediler faizsiz ertelenecek dendi vakıf bankda kredimiz var ertelemeye gittik 3 ay lık ödeceyeceğim kredi kadar faiz çıkardılar yani 3 ay 3500 den 10500 ödeyeceğim normal şartlarda bana 3 ay ödeme yapmadıgınız takdirde 9000 tl artı faiz diğer taksitlerinize bölünecek dendi bu nasıl bi faizsiz erteleme mantıgı anlamadım halk bankası esnafa desetk için 25 000 tl kredi verecek dendi gitik yok siz ticaret odasına kayıtlısınız alamazsınız esnaf odasına geçiş yapmanız gerekli dendi biz bu devletin esnafı değilmiyiz ticaret odası başka bi ülkenin odasımı bu mu esnafa destek zor duruma düştük yanımızda kimse yok ticaret odasına kayıtlıyız diye ne erteleme yapabiliyoruz ne kredi alabiliyoruz

 2. bahadır bayır dedi ki:

  kosgeb ödemelri ertenecek diye bankaya gittik ama aldıgımız cevap bize henüz öyle bi yazı gelmedi açıklama yapılalı 1 ay ı geçti ama hala ses yok bu nasıl bi erteleme

 3. Hakan karvan dedi ki:

  Açıklama yapılıyor kosgeb kredileri ertelendi diye bankaya bile gitmenize gerek yok bizde devletimiz bizi düşünmüş içimizden teşekkür ederken bankadaki memurla gayet rahat bir şekilde görüşüyorum nasılsa ertelenmiştir diye hatta kosgeb başkanının yazısını gönderiyorum ama onların bana verdiği cevap bize böyle bir talimat gelmediği şeklinde cevap alıyorum kısacası acikladiginizi ilk önce uygulayın sonra duyuru yapın insanların kişilere ve kurumlara güvenini sarsmasina neden olmayın bence

 4. mustafa bostan dedi ki:

  nevşehir avanos halkbankasına gittim kosgeb kredimi 3 ay erteletmeyi istiyorum dedim erteleriz ama faiz alırız dediler hükümet faizsiz ertelenecek diyor banka faiz alırız diyor bu net bir açıklarmısınız