KOSGEB İş Planı Örnekleri 2022 (Eylül Ayı Yeni Projeler)

KOSGEB iş planı proje örnekleri 2022 listesinde destek alabilmek için gereken iş planı ve iş modeli formunun nasıl hazırlanacağını ve doldurulacağını anlattık.

KOSGEB İş Planı Örnekleri güncellenen formatında ki ismi Yeni NESİL İŞ MODELİ örnekleri olarak değiştirilmiştir. Yapılan güncellemeler sonrasında artık KOSGEB iş planı örneği veya proje örneklerine artık İş Modeli örneği adı veriliyor.

KOSGEB İş Modeli Örneği 2022 (Hazırlama, Doldurma) aşamalarını, sitemize yüklediğimiz çeşitli iş fikirlerinin planlarına ait örnekleri üzerinden sizlerde kolay bir şekilde KOSGEB iş planı hazırlama ve doldurma işlemi yaparak yeni iş modelinizi hazırlayabilirsiniz.

Kosgeb İş Planı Örnekleri Nelerdir? 2022

Her sektörden İş planı örnekleri olarak dosyası doldurulmuş word, pdf, KOSGEB’in 2022 yılında hibe desteği için onayladığı her sektöre iş planı örnekleri aşağıdaki başlıkta mevcuttur.

KOSGEB İş Planı Proje Örnekleri 2022 yılı listesi aşağıdaki gibidir:

KOSGEB iş modeli örnekleri PDF formatında veya word dosyası (.docx) olarak doldurabilirsiniz.

Eğer boş bir projeden ilerlemek istiyorsanız, resmi internet sitesinde yer alan pdf. ve word dosyasını indirebilirsiniz. Ayrıca KOSGEB Boş iş modeli örneği sayfasından da edinebilirsiniz. Yeni bir KOSGEB proje hazırlama işlemi için örnek olarak yüklediğimiz word uzantılı (.doc) Microsoft Office Word programı ile açılabilen iş planı örneklerini bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Kosgeb iş planı proje örnekleri sayesinde hızlıca onay alabilirsiniz.

Kosgeb iş planı örnekleri arasında size uygun projeye bulamadıysanız, proje nasıl doldurulur gibi sorularınız için Kosgeb tarafından hazırlanan iş planı doldurma rehberinden yararlanabilirsiniz. Kosgeb Proje hazırlama rehberini indirebilirsiniz.

KOSGEB İş Planı Örnekleri 2022 listesi

Kosgeb proje hazırlama işlemine hızlıca başlamak için KOSGEB İş Planı Örneği 2022 listesi aşağıdaki gibidir:

Örnek Kosgeb iş planını sizler için tüm sektör adlarına göre yükledik. Sizde bu örnekler üzerinde düzenleme yaparak, aklınızda ki iş fikri için bir iş planı projesi hazırlayabilirsiniz. Proje hazırladığınız sektörü KOSGEB’in desteklemesi şarttır. Bu kapsamda KOSGEB Nace kodu listesini incelemelisiniz.

Kosgeb Hangi İşlere Destek Veriyor? 2022

Kosgeb kurumunun destek verdiği projeler aşağıdaki gibidir:

Sigorta AcentesiReklamcıAyakkabı mağazasıReklam Ajansıİnternet ajansları
İnternet cafeBayan giyimÇiçekçilikÇiğ KöfteciNalbur
MarketGelinlikçiHayvancılıkGiyimİnşaat Malzemeleri
GiyimZüccaciyeSanayi E-ticaretGiyim Sektörü
MarketOto YıkamaOto bakımTekstilÜretim Atölyesi
KuruyemişKırtasiyeKozmetikOyuncakçıButik
EczaneElektrikçiEngelliElektronikE-Ticaret
Bayan KuaförüKasapKreşTemizlik firmasıLokanta
Oto BakımOto TamirŞirketPastaneRestaurant
TekstilSpor SalonuGüzellik SalonuSolucan GübresiOrganizasyon
BerberErkek KuaförüFırınFotoğrafçılıkFast Food
ŞarküteriTurizmKuru TemizlemeTemizlik FirmasıRent A Car
BüfeHalı yıkamaÜretimTemizlik firmasıDoğal ürünlerin satışı
MimarlıkGiyim mağazasıMühendislikModa İşletmesiMarket
İkinci el satışPersonel giderleriOto yedek parça2. el oto alım satımCatering
Çay bahçesiSpor salonuBijuteriButikBerber
KOSGEB Destek Verdiği İşler

Kosgeb İş Planı Boş Word Uzantılı

Kosgeb desteklerinden yararlanabilmek için iş fikrinin desteklenen sektörler arasında yer alması hayati önem taşır. Nace kodlarında yer almayan sektörler içinse boşa kürek çekmek anlamsızdır. Bu sebeple Kosgeb desteklenen sektörler listesine mutlaka göz atın!

Giyim mağazası açacak bir girişimci yukarıda bulunan ayakkabı mağazası proje örneğini düzenleyerek kendi istediği şekle sokabilir ve bu proje ile başvuru yapabilir. Bilgisayarınıza indirdiğiniz projenin illaki sizin iş kurmak istediğiniz sektöre ait olması gerekmez. Gıda ticari ile uğraşan esnaflarımız birbirleri ile aynı sektöre sahip veya aynı nitelikteki projeleri düzenleyebilirler. Aynı alanda olmasa bile, örneğin bir inşaat malzemeleri firmasının hazırladığı projeden, aylık, 3 aylık ve yıllık hedefler örnek alınabilir.

Yukarıda bulunan hazır projeler ile gelecek yılda sizde geliştirmiş olduğunuz fikrinizle bir başvuru yapabilirsiniz. Ancak bunu öncesinde eğitime katılmanız ve hizmet merkezlerinin bildirmiş olduğu diğer faaliyetleri de yerine getirmeniz şarttır. Danışmanlık firmaları bu yıl ortalama 1.500-2.000 TL. civarında bir para karşılığında proje hazırlamaktadırlar. Eğer bu konuda herhangi bir birikiminiz veya bilginiz yok ise, bu firmalarla da görüşmeniz mantıklı olacaktır.

Yukarıda yer alan gerek boş, gerekse yeni esnaflar için hazırlanan KOSGEB iş projelerini örneklerden oluşmakta olup, danışmanlık firmalarına başvurmak yerine ufak düzenlemeler ile kendi projenizi hayata geçirebilirsiniz.

Örneğin bir lokanta düşünün. Hazırlanan içerikte kapasitenin 100 kişilik olduğu yazabilir. Siz bu örneği 1.000 kişilik olarak derleyebilirsiniz.

Eğer sizin kafeniz 3 bölümden oluşuyor ve terası mevcut ise, örneği bu kapsamda incelersiniz.

Ev hanımları börek, çörek yapabilecekleri bir dükkan açmak istiyorlar ise, sitemizden alacakları börekçi veya ev yemekleri lokantası kendilerine fevkalade örnek teşkil edecektir.

Üretecekleri ürünleri tek tek yazarak, bu ürünlerden elde edecekleri amaçları bildirebilirler.

Yukarıda videoda anlatıldığı gibi, onay almak oldukça basit olsa da, ayrıntıları anlatmanız sizin yararınıza olacaktır.

Kısa ve orta vadeli olarak yapılacak hedefler, en az 10 yıllık olarak ta belirtilirse KOSGEB onayı almak daha kolay olacaktır.

Kosgeb İş Planı Nasıl Doldurulur? (KOSGEB İş Modeli Örneği )

Kosgeb iş planı doldurma işlemi online olarak yapılacaktır. 2022 yılında pandemi dolayısıyla tüm başvurular E-devlet üzerinden yapılacak olup, iş planları elektronik ortamda Kosgeb girişimcilik eğitimlerinde öğretilen yönergelere uygun olarak proje aşamasında hazırlanacaktır. Bu sebeple iş planı hazırlama işlemi başvuran tarafından sistem üzerinden veya danışmanlık firmasınca yine KOSGEB sitesinden yapabilir. Ancak yine de 2022 yılı için daha önce hazırlanmış girişimcilik iş planı örnekleri listesini incelemenizde fayda var.

KOSGEB merkezleri ile yaptığımız görüşme sonucunda iş planı hazırlama aşamaları aşağıdaki gibidir:

 • Esnaf online olarak KOSGEB kaydını oluşturur.
 • KOSGEB kaydından önce kişinin vergi levhasını ve diğer işlemleri tamamlamış olması gerekir. (işletmenin açılmış olması)
 • İstenen destek programına internetten başvuru yapılır.
 • Başvuru sonrasında doldurulması gereken belgeler ve yeni nesil iş Modeli projesi yine online olarak doldurulur ve onaya sunulur.
 • Onaylanma ve red işlemleri yine internet üzerinden yapılmaktadır.

Şimdi sizlere vereceğimiz bütün bilgiler ışığında, İş planı hazırlayan danışmanlık firmalarına 1.000 TL vermek yerine projenizi kendi kendinize kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Heyet karşısında proje sunumunda ezberlemeniz gereken tüm detayları proje hazırlarken pratiğe dökebileceğiniz için ter dökmeden kurulu ikna edebilirsiniz. Bilmeniz gereken detaylar neler, kendi evinizde kısa süre içinde KOSGEB iş planı projenizi nasıl hazırlayabilirsiniz tüm adımları tek tek anlattık. Boş bir iş planı üzerinden hangi konuları bilmeniz gerekiyor, hangi alanları nasıl doldurmalısınız iş planı hazırlama adımlarına geçelim.

Öncelikle, elinizde boş bir iş planı olmalı ve bu boş iş planı inceleyerek doldurulması gereken gerekli bilgiler ve alanların neler olduğunu bilmeniz gerekiyor. Boş iş planını nereden temin edebilirim diyorsanız Kosgeb kurumlarından ya da sitemize yüklediğimiz örnek boş iş planını bilgisayarınıza indirerek projeyi temin ediniz.

Kosgeb İş Planı Örneği Nelerden Oluşur?

Kosgeb iş planı Geleneksel Girişimci Destek programı başvuru formu içinde 2. bölümde bulunan iş modelidir. KOSGEB iş planı dediğimiz dosya, 2022 yılında ”İş modeline ilişkin bilgiler” bölümüdür. 

Kosgeb iş planı örneği 10 bölümden oluşur. Girişimcilerin desteklerden yararlanabilmesi için doldurması gereken iş planı olarak 10 bölümden çeşitli bilgilere yer verilir. İş planı hazırlarken önce girişimci kişinin adı soyadı ve kişisel bilgileri yazılır. 10 aşamadan oluşan bu iş planı doldurma bölümleri içinde yer alanlar:

Geleneksel girişimciler için 10 adımdan oluşan yeni nesil iş modeli formu doldurma eski adıyla iş planı hazırlama aşamaları 2022 yılında aşağıdaki gibidir:

 1. Girişimci/İşletme Bilgileri: Girişimcinin ve İşletme fikri tanıtılır.
 2. Müşteri Grupları
 3. Değer Önerisi
 4. Ulaşım/Dağıtım Kanalları
 5. Müşteri İlişkileri
 6. Kilit Temel Faaliyetler
 7. Kilit (Temel) Kaynaklar
 8. Kilit (Temel) Ortaklar/İşbirlikleri
 9. Maliyet Yapısı
 10. Gelir Akışı
YouTube video

Kosgeb İş Modeli Nasıl Hazırlanır?

İş planı hazırlamak için Kosgeb resmi internet  sayfasında yeni girişimciler için boş iş planı formu ve İŞGEM boş iş planı olarak yüklenen belgeler yardımcı olacaktır. Bu belgeleri bilgisayarınıza indirerek te kolaylıkla iş planı hazırlayabilirsiniz.

Kosgeb iş planı hazırlamak için uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmanız gerekmektedir. Eğitimler internet üzerinden uzaktan eğitim formatında veriliyor. KOSGEB e-Akademi ile ücretsiz Online girişimcilik eğitimini Linke tıklayarak katılabilirsiniz. Eğer iş planı projesi hazırlamayı bilmiyorsanız, sitemiz üzerinden hazır Kosgeb proje örneklerini inceleyebilirsiniz. Kosgeb iş planı örnekleri arasında size uygun iş planını tercih edebilirsiniz.

Kosgeb iş planı hazırlama aşamalarını ve nelerden oluştuğunu merak edenler için şimdi iş planı proje aşamasında hangi alanlar bulunuyor bu konuya geçelim.

Kosgeb İş Modeli Nasıl Doldurulur? 2022

2022 yılında Kosgeb hibe desteklerine başvuruda bulunabilmek için Geleneksel girişimci destek programı Başvuru Formu II. Bölüm İş Modeli formunun doldurulması gerekiyor. Doldurulması gereken İş modeli ise ana hatları ile 10 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümleri doldururken cevap kısmında eğik olarak yazılmış tüm sorulara eksiksiz cevap vermeniz gerekiyor.

KOSGEB Proje Doldurma Birinci Bölüm Girişimci/İşletme Bilgilerini Yazın

Bu bölüm 4 maddeden oluşuyor. KOSGEB iş modeli doldurmaya girişimci işletme bilgilerini doldurmakla başlayın.

 1. Kendiniz, işe ilişkin tecrübeleriniz,( doğum yılı, mezun olunan okullar, destek başvurusunda bulunacağınız işletmenizi faaliyet alanı ile ilgili geçmiş tecrübeleriniz gibi bilgiler olacak şekilde kısaca kendinizi tanıtmanız gerekiyor).
 2. İşletmeniz ve işletmenizin yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi vererek ( işletmede üretilen veya satın mal ve hizmetlere değinin).
 3. İşin mevcut durumu, sermaye yapısı ve sürdürülebilirliği maddesinde işletmenizin piyasadaki durumu, çalışan sayısı, pazar payı gibi bilgileri de içerecek şekilde mevcut durumdan bahsedilmelidir. İşletmem: 250 bin liralık özsermayeye sahiptir gibi sayısal veriler ile işletmenizin sermaye yapısını anlatmalısınız. Son olarak bu bölümde işletmenin devamlılığını nasıl sağlayacağınıza değininiz.) Örneğin piyasanın güvenini kazanarak ve ürün ve hizmet kalitemizden taviz vermeyerek, muhasebe kayıtlarımızı dikkatli tutarak ve likitide oranımızda borçlanmamızı dengeleyerek, işletmemizin sürdürülebilirliğini sağlayacağız gibi hedef olan bir yaklaşımla devamlılığı nasıl sağlayacağınızı açıklayınız
 4. İş yerinin fiziki özellikleri, konumu ve seçim nedeniniz kısmında işletmenin metrekaresi, kat sayısı, adresi gibi bilgilere yer vermeli bu özellikleri seçme nedenleriniz ( pazara ve tedariklere yakın olması gibi) net ve anlaşılır şekilde işletme fiziki özellikleri hakkında bilgi veriniz.
 5. Videonun bu bölümünden izleyebilirsiniz.

İkinci Bölüm Müşteri Grupları Bölümünün Doldurulması

Müşteri Grupları Bölümünün Doldurulması: Bu bölüm de hizmet sunduğunuz tüm müşteri gruplarını tanıtın.

 • Müşterileriniz kimlerdir? Her bir müşteri grubunu ayrı ayrı tanımlayınız (yaş, bölge, cinsiyet, gelir durumu gibi ayırt unsurlar dikkate alınarak her bir müşteri grubu ayrı ayrı tanımlanmalıdır).

KOSGEB İş Modeli Doldurma Üçüncü Bölüm Değer Önerisi

Değer önerisi iş modelinin üçüncü ve en önemli bölümü: Bu bölümde müşterilerinize sunduğunuz mal ve hizmetlerin neler olduğunu, adlarını, tek tek yazmalı daha sonra bunları müşteri gruplarında belirttiğiniz hangi gruplara sunduğunuzu açıklamalı ve sunmuş olduğunuz ürün hizmetle bu müşterilerin hangi ihtiyaçlarını ya da sorununu nasıl giderdiğinizi, bir başka ifade ile nasıl bir değer (marka) yarattığınızı belirtmelisiniz.

Bu bölümde ayrıca rakiplerinizden bahsedin Rakiplerinize göre üstün ve zayıf yönlerinizi karşılaştırmalı bir şekilde açıklayın. Yani rakiplerinizden sizi ayıran farkı anlatın.

“Önemli bir ipucu verecek olursak: Burada sizinle aynı alanda faaliyet gösteren rakiplerinizden isim vererek bahsetmeniz daha yerinde olacaktır. Kendimize rakip tanımıyoruz vb. ifadelerden kaçının. Hayatın gerçekliğinden uzak ve yanıltıcı söylemlerden kaçınarak, kendi değerinizi doğru ifadeler ile tanıtın. Unutmayın ki bir firma ürettiğiniz ürün ve hizmetle aynı ürün veya hizmeti üretmese bile aynı ihtiyacı karşılayabiliyorsa o firma sizin rakibinizdir. Videoyu izleyin.

Değer Önerisi: Değer önerisi, müşterilerinize sunduğunuz ürün ve hizmetlerdir.

 • Müşteri grupları bölümünde belirttiğiniz her bir müşteri grubu için sunduğunuz ürün ve hizmetler belirtilmelidir.
 • Müşterilerin sunduğunuz ürün ve hizmetlere neden ihtiyaç duyduğunu ve müşterilerinizin hangi sorunlarını giderdiğinizi açıklayınız.
 • Rakipleriniz kimlerdir? Değer önerinizi, rakipleriniz ile işletmenizi mukayese ederek değerlendiriniz.

Kosgeb İş Modeli Dördüncü Bölüm Ulaşım/Dağıtım Kanallarını Doldurun

Ulaşım/Dağıtım Kanalları: Sunduğunuz ürün ve hizmetleri müşterilere nasıl ulaştırıyorsunuz (doğrudan, dolaylı, toptan perakende, mağazadan, internet vb.).

Bu bölümde sunmuş olduğunuz hizmet ve ürünü hangi yollarda müşteriye ulaştıracaksınız sorusuna yanıt vermelisiniz. Yani ürünü doğrudan, dolaylı, toptan perakende, mağazadan, internet hangi yolla ulaştıracaksınız bunun detaylarını yazmalısınız.

KOSGEB İş Modeli Beşinci Bölüm Müşteri İlişkilerini Hazırlayın

Müşteri İlişkileri: İlk iletişimi nasıl kuracaksınız, nasıl müşteri kazanacaksınız, yeni ürün ve hizmetlerinizi nasıl tanıtacaksınız, bu soruların yanıtlarını vermelisiniz. Garanti gibi satış sonrası hizmetlerinizden bahsetmeli, geri bildirim ve müşteri değerlendirmelerini toplamak için telefon yüzyüze iletişim, dijital iletişim sosyal medya yöntemlerinden hangisi uyguladığınızı da açıklamalısınız.

 • Müşteri grupları bölümünde belirttiğiniz her bir müşteri grubu ile nasıl iletişim kuruyorsunuz?
 • Yeni müşteri kazanma ve tutundurma yöntemlerinizi anlatınız.
 • Ürün/hizmet tanıtımı, sunumu ve satış sonrasında hangi araçları kullanıyorsunuz (broşür, internet sayfası, sosyal medya, telefon vb.)

KOSGEB Proje Hazırlama Altıncı Bölüm Kilit Temel Faaliyetler

Kilit (Temel) Faaliyetler: Ürün/hizmeti oluşturmak, dağıtmak ve kazanç sağlamak için yaptığınız kilit (temel) faaliyetler nelerdir? (Üretim/hizmetin başlangıcından, müşteriye ulaştırılması ve satış sonrası sağlanan hizmetler dâhil tüm süreç aşamalarını ve varsa gerekli ruhsat, izin vb. belirtiniz)

Burada ürün veya hizmetin başlangıcından, müşteriye ulaştırılması, ve satış sonrası sağlanan hizmetler dahil olmak üzere tüm aşamaları ayrı ayrı belirtin. Ama asıl önemlisi.. Olmazsa olmazlarınız.. Yani işyerinizin kapısını açtıktan sonra ürün ya da hizmetinizi müşteriye ulaştırana kadar ki tüm süreçleri düşündüğünüzde sizi siz yapan, farkınızı ortaya koyan, Kilit faaliyetiniz nedir? Faaliyetinizin ana konusu nedir? Sanayi sicil belgesi, sicil gazetesi, imza sirküleri gibi, tüm gerekli ruhsat izin gibi belgeleri bu alana doldururken detaylandırmalısınız.

KOSGEB İş Modeli Yedinci Bölüm Kilit (Temel) Kaynaklar

Kilit (Temel) Kaynaklar: Bu bölümde kilit temel faaliyetleri gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan personel, makine sermaye, arsa, gibi tüm kaynakları yazın. Kaynakların Kosgeb destekleri ile alınıp alınmayacağının, bir önemi olmadığını unutmayın. Yine elinizde ki tüm kaynaklarınızı düşündüğünüzde sizi siz yapan, farkınızı ortaya koyan, kilit kaynaklarınız nelerdir, Yine bu bölümde işyerinizde çalışan veya çalışacak olan tüm personelin görevleri hakkında kısaca bilgi vermelisiniz.

 • Kilit (temel) faaliyetleri gerçekleştirmek için ihtiyaç duyulan kaynaklar (personel, makine, sermaye, teknoloji, arsa, bina.) nelerdir?
 • İşletmenizde çalışan/çalışacak personel ve görevleri hakkında bilgi veriniz.

KOSGEB İş Planı Sekizinci Bölüm Kilit (Temel) Ortaklar/İşbirlikleri

Kilit (Temel) Ortaklar/İşbirlikleri: Bu bölümde şayet varsa işbirliği yaptığınız kişi kurum ve firmalar ile ne tür işbirliği ve ortaklıklar yürüttüğünüzü kısaca açıklamalısınız. Tedarikçilerinizin kimler olduğunu ve bu tedarikçileriniz ile ne tür bir tedarik süreci yürütmekte olduğunuza, ürün veya hizmetinizi müşteriye ulaştırırken, kimlerle nasıl işbirliği yaptığınıza, reklamlarınızı yaparken hangi ortakla nasıl çalıştığınıza, ve buna benzer varsa diğer işbirliklerinize bu bölümde yer verin.

Tedarikçilerinizden isim vererek bahsetmenizi tavsiye ederiz. Unutmayın ki sizi rakiplerinizden ayıran özelliklerinizi sağlamak için işbirliği yaptığınız, olmazsa olmaz bir kilit ortağınız varsa bunu özellikle belirtmelisiniz.

 • Ürün/hizmet sunum sürecinde işbirliği yaptığınız kilit (temel) kişi/kurum/firmalar kimlerdir?
 • Tedarikçileriniz kimlerdir?

KOSGEB İş Projesi Dokuzuncu Bölüm Maliyet Yapısı

Maliyet Yapısı: Burada cevaplamanız gereken toplam 4 şık bulunmaktadır. İlk ikisi tablodan oluşmaktadır. buradaki tablolarda hazır olarak verilen gider başlıkları var. Bu başlıklarda bir değişiklik yapmayın. Sadece işletmeniz ile ilgili alanları doldurun. Dikkat etmeniz gereken nokta ilk tabloda ki giderler, ikinci tabloda ki kaynaklar tarafından karşılanabiliyor olmalıdır. Aksi halde finansman sorunu ile karşı karşıyasınız demektir.

Bu bölümde tablolardan sonra gelen üçüncü kısımda ürün ve hizmeti oluşturmak, dağıtmak ve kazanç sağlamak yaptığınız makine alımı, işyeri kiralanması, hammadde alımı, fuarlara katılım, nakliye gibi en önemli maliyet unsurlarından kısaca bahsetmelisiniz.

Dördüncü kısımda ise Kosgeb desteği alana kadar yada almama durumunda işletme sermayesi, makine techizat alımı vb. haller için finansman ihtiyacınızı nasıl karşılayacağınızı açıklamalısınız. Unutmayın! Destek başvurusunda bulunmanız size destekten yararlanma garantisi sağlamamaktadır. Her zaman beklenmedik durumlara karşı bir B planı yapmalısınız.

İşinizi kurmak için katlandığınız maliyetler nelerdir?

 1. BAŞLANGIÇ YATIRIM GİDERLERİ TUTAR (TL)
  • İşletme kuruluş giderleri
  • Arazi/proje/bina-inşaat/tadilat giderleri
  • Makine ve teçhizat giderleri
  • Tefrişat giderleri
  • Taşıma, sigorta, montaj giderleri
  • İthalat ve gümrükleme giderleri
  • Lisans giderleri
  • Diğer giderler
  • TOPLAM (TL)

Başlangıç yatırım giderlerinin kaynağını belirtiniz

 1. BAŞLANGIÇ YATIRIM GİDERLERİNİN KAYNAĞI TUTAR (TL)
  • Özkaynak Kullanımı
  • Şahıslardan Alınan Borçlar
  • Banka Kredisi
  • Diğer (Belirtiniz:…) TOPLAM (TL)
 2. Ürün/hizmeti oluşturmak, dağıtmak ve kazanç sağlamak için yaptığınız en önemli maliyet unsurları nelerdir?
 3. İşletmenizin gelir-gider dengesi kurulana kadar finansman ihtiyacınızı (işletme sermayesi, makine-teçhizat alımı ve benzeri durumlar için) nasıl karşılayacağınızı, KOSGEB desteği başvuru, değerlendirme ve ödeme sürelerini de dikkate alarak açıklayınız.

KOSGEB İş Modeli Onuncu Bölüme Gelir Akışını Yazın

Kosgeb İş Modelinde Gelir Akışı Bölümünü Doldurun: Bu bölümde gelir modelinizi nasıl kurguladığınızdan bahsetmelisiniz. Örneğin: ürün ve hizmet satışı, komisyon, üyelik reklam alma, gelir ortaklığı gibi gelir kalemlerinden hangilerinden para kazanacağınızı detaylı olarak açıklamalısınız. Ürün/hizmetlerinizin fiyatlandırmasını nasıl yaptığınızı açıklarken bu ürün veya hizmeti üretmek için hangi maliyetlere katlandığınızı ve toplam maliyet üzerinden nasıl bir fiyatlandırma yapacağınız belirtin.

Örneğin maliyetlerinizi üzerine yüzde kaç kar marjı koyarak satışa sunacağınızı yazmalısınız satış fiyatını nasıl belirleyeceksiniz bu konuya yer vermelisiniz. Daha sonra müşteriniz ödemeleri hangi yolla yapıyor sorusuna yanıt olarak nakit, taksitli, kredi kartı gibi yöntemlerden hangilerini kullanıyor bunları açıklamasınız.

 • Gelir modeliniz nedir? (Nereden para kazanacaksınız? Ürün/Hizmet satışı, komisyon, üyelik, reklam alma, gelir ortaklığı vb.)
 • Ürün/hizmetlerinizin fiyatlandırmasını nasıl yaptığınızı açıklayınız.
 • Müşterileriniz ödemelerini hangi yolla yapıyor? (nakit, taksitli, kredi kartı vb)

Bu sorunun ardından karşımıza iki tablo geliyor. İşletme gelirleri ve işletme giderleri tablosunu doldururken, ilk ayı işletmenizi kurduğunuz ay olarak hesap etmeniz gerekiyor.

Yukarıda ki tabloda Kosgeb iş modeli doldurma formatının işletme gelir ve giderleri yer almaktadır. Bu tabloyu doldururken birinci ay işletmenizin kurduğunuz ay olacak şekilde verileri girin. Tüm kalan aylar doldururken de geçmiş ay için gerçekleşmiş veriler, gelecek aylar için de tahmini verileri kullanın. PDF olarak bilgisayarınızı indirin ve işletmenizin gider ve gelir analizini bu forma doldurun.

Örneğin işletmenizin kuruluş tarihi itibariyle 7. ayında bu formu dolduruyorsanız, ilk yedi ay için gerçekleşen gelir ve gideri tabloya yazın. Geriye kalan aylar için se tahmini gelir ve gider beklentilerinizi yazmalısınız. Aynı şekilde tahmini fiyat artışını düşünerek ikinci yıl toplamını da yazmayı unutmayın.

İşletme gelirleri tablosunda müşteriye sunulan tüm ürün ve hizmetleri ürün ve hizmetin adıyla birlikte her biri ayrı satırlarda olacak şekilde belirtmelisiniz.

Tablolarda tüm aylarla birlikte birinci ve ikinci yıl toplamlarını da yazmayı ihmal etmeyin.

Bu içeriğimizde sizlere hem Geleneksel girişimci desteğinden hem de İleri girişimci desteğinden faydalanmak için doldurmanız gereken iş modeli hakkında detaylı bilgileri anlattık. Kosgeb tarafından sağlanan tüm destek işlemleri tamamen ücretsiz ve aracısız olarak yapılmaktadır.

Yine de yukarıda ki iş planlarından da faydalanabilirsiniz.

Hem Geleneksel girişimci desteğinden hem de İleri girişimci desteğinden faydalanmak için doldurmanız gereken İŞ MODELİ FORMUNA ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

Geleneksel Girisimci Destek Programı Basvuru Formu bağlantısından indirebilirsiniz.

Kosgeb İş Planı Hazırlayan Danışmanlık Firmaları

İnternet üzerinde onlarca firma tarafından belirli ücretler karşılığında proje hazırlanmaktadır. Bu firmalardan bazıları sadece danışmanlık hizmeti vermektedir. Kosgeb İş Planı Hazırlayan Danışmanlık Firmaları:

 • Hibe Sepeti : 0850 225 1923
 • Arguma Danışmanlık : 0216 706 1403
 • ISO kalite TSE HYB 13573 belgeli
 • Sigma Center: 0224 232 22 73
 • Keşif danışmanlık: 0-850 888 16 41
 • Rönesans : 0 216 411 29 73
 • İnci Danışmanlık
 • Rota danışmanlık
 • Değişim danışmanlık

KOSGEB Destek Programları hakkında detaylı bilgileri ve merak edilen soruların cevabı için Pazartesi-Cuma günleri 08:30-17:30 saatleri arasında Çağrı Merkezini arayabilirsiniz.

KOSGEB Çağrı Merkezi Numarası: 444 1 567

KOSGEB Ne Kadar Destek Veriyor?

Yeni yıl itibari ile Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ile destekler verilmeye devam ediyor. Kesin onay alan iş projelerine bu yılda Girişimcilik Genel Destek programı kapsamında 60.000 TL. ile 370.000 TL. arasında destek veriliyor.

 • İleri girişimci iseniz 370.000 TL’ ye kadar
 • Geleneksel girişimci iseniz 60.000 TL.’ ye kadar destek alabilirsiniz.

Geleneksel ve ileri girişimcilere verilen KOSGEB Destekleri:

 • Kuruluş döneminde gerçek kişi iseniz 5.000, sermaye şirketi iseniz 10.000 TL.
 • İşyerinin açılışından 1 senenin sonuna kadar prim gününe göre 5.000 TL. ile 20.000 TL. arasında
 • İşin kurulmasının 1 senenin sonundan 2. senenin bitimine kadar ise yine prim sayısına göre 5-20 bin arasında destek veriyor.

İleri girişimcilere bu desteklere ilaveten Teknoloji düzeylerine göre:

 • Orta düşük 100 bin,
 • Orta yüksek 200 bin,
 • Yüksek teknolojiye ise 300 bin lira destek sağlanıyor.

Firmalar ile yapacağınız anlaşma neticesinde ödemenin hibe onayı sonrasında yapılacağını belirtip, eğer destek alamaz iseniz ödeme yapamayacağınız yönünde bir sözleşme imzalarsanız, işinizi garantiye almış olursunuz. Tabi bu durumu firmaların kabul edip etmeyeceği de, kendi tasarruflarındadır.

KOSGEB Kredisi Şartları

KOSGEB kredisinin nasıl alınacağını öğrenin!

Hasan Basri KURT

Kosgeb Başkanının twitter hesabını takip edin!

Mustafa VARANK

Sanayi ve Teknoloji Bakanının KOSGEB güncel paylaşımlarını izleyin!

KAYNAKLAR:

Sayın KENAN SERT tarafından hazırlanan KOSGEB Bünyesinde Verilen Desteklerin KOBİ’lerin Proje Yazma Alışkanlıklarına (Becerilerine) Etkisinin Ölçülmesi Marmara Bölgesi Örneği isimli İstanbul Üniversitesi Yüksek Lisans tezini inceleyebilirsiniz.

KOSGEB tarafından yayınlanan dergileri takip etmenizi öneririz.

Kosgeb Girişimcilik Destek Programı Kapsamındaki İşletmelerin Harcama Dağılımı Ve Piyasaya Etkileri: İstanbul İli Avrupa Yakası Örneği sayın Serhat DİNLER tarafından hazırlanan Yüksek Lisans tezine göz atmanızı tavsiye ederiz.

4.2/5 - (14 votes)
Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
“KOSGEB İş Planı Örnekleri 2022 (Eylül Ayı Yeni Projeler)” üzerine bir yorum
Yorum yapın