KOSGEB Kredisi

Kosgeb İşletme Geliştirme Destek Programı (370 Bin TL)

Kosgeb İşletme Geliştirme Destek Programı (370 Bin TL)
KOSGEB resmi internet sitesinden verilen yeni bilgiye göre Genel Destek Programının artık sonlandırıldığı ve  yerine işletme geliştirme destek programının devam edeceği açıklandı. KOSGEB daha önce programa başvuranların da mağdur olmaması amacıyla ödemelerin devam edeceğini açıklarken, ödemeler bittiğinde program yerini yeni programa bırakmış olacak. KOSGEB tarafından yapılan açıklama şöyle;
Yayın için; Başlangıç Tarihi: 24 Eylül 2018 Pazartesi – Bitiş Tarihi: 30 Kasım 2018 Cuma

Kosgeb tarafından 2010 yılından bu tarafa uygulanmakta olan destek programlarından Genel Destek Programı; sürece dair yaşanan tecrübeler ve KOBİ’lerden gelen talepler dikkate alınarak KOSGEB İcra Komitesince alınan karar çerçevesinde 24 Eylül 2018 itibariyle yerini İşletme Geliştirme Destek Programı’na bıraktı.

Genel Destek Programı kapsamında hak edilmiş desteklere ilişkin ödeme süreçleri devam edecek olup, ödemelerin tamamlanmasından sonra işletmelerin Genel Destek Programı tamamlanmış olacaktır.

KOBİ’lerimize ve tüm paydaşlarımıza saygıyla duyurulur.

Kosgeb İşletme Geliştirme Destek Programı Destek Miktarları

  1. Yurt İçi Fuarlar için : 50 bin lira
  2. Yurt dışı iş gezisi için : 30 bin lira
  3. Test ve Analiz amaçlı :30 bin,
  4. Nitelikli Eleman Çalıştırmak için: 50 bin, ; (Yüksekokuldan mezun yeni elemanlar için)
  5. Enerji Verimliliği Desteği : 35 bin lira,
  6. Sınai Mülkiyet Hakları Desteği 30 bin,
  7. Belgelendirme: 30 bin
  8. Bağımsız değerlendirme Desteği : 30 bin,
  9. Tasarım destekleri : 50 bin lira,

Toplamda 370 bin lira tutarında destek verilmekte olup, aşağıda ki çizelgede olduğu gibi yapılan harcamaların %60 oranında destekleme yapılmaktadır.

Kosgeb İşletme Geliştirme Destek Programı Destek Miktarları

Kosgeb Desteğine Kimler Başvuru Yapabilir?

Kosgeb’e kayıtlı olan tüm esnaflar ve KOBİ’ler bu destek paketine başvuru yapabilmektedir. Aynı şekilde genel destek programının devamı gibi düşünülebilir. Başvuru yapmak için ilk şart KOBİ’nin veritabanı kayıt işlemlerini yaptırmasıdır.

Başvuracak vatandaş şahsen kuruluşa başvurur ve kendisine taahhütname imzalatılır.

Taahhütname ne zaman KOSGEB’e teslim edilirse, program o gün başlamış olur.

Toplamda destek süresi 2 senedir.

Eğer bu program sayesinde net satış hasılatı %10 oranında artış sağlar ise, esnaf tekrardan (1 defa daha) bu programa başvuru yapabilir.

Kosgeb Destek Program Nasıl İşliyor?

Esnaf başvurusunu gerçekleştirir. KOSGEB talebi değerlendirir.

Talep sahibine olumlu veya olumsuz dönüş yapılır.

Eğer başvuru kabul edilirse, esnaf programda belirtilen hizmet veya mal alım işlerini tamamlar. Daha sonra ödeme için hazırladığı belgeleri ve evrakları KOSGEB’e teslim eder.

Evraklar incelenir ve esnafın belirttiği banka hesabına ödeme yapılır. Üst sınır 370 bin liradır.

Esnaf hangi desteğe başvurmuş ise, o miktarda ödeme yapılır. Örneğin tasarım için maksimum 25 bin lira ödeme yapılmaktadır. Eğer 25 bin lira alabilmek isterseniz en az 42 bin liralık fatura teslim etmeniz gerekir. Bu ve benzeri hesaplamaları KOSGEB KOBİ danışmanınız ile yapabilir, alacağınız para miktarı için gereken fatura miktarlarını hesaplayabilirsiniz.

Desteğin uygulanması hususunda ayrıntılı bilgi için KOSGEB işletme geliştirme desteği uygulama esasları isimli PDF dokümanını inceleyerek veya Kuruluşun kosgeb.gov.tr olan resmi sayfasından bilgi alabilirsiniz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.