KOSGEB Kredisi

KOSGEB 60 Bin TL. Hibe Desteği Şartları 2020

KOSGEB 60 Bin TL. Hibe Desteği Şartları 2020

KOSGEB’e başvurmak isteyen girişimciler ve işletme sahipleri nasıl başvuru yapmalıdır? Konu ile ilgili araştırma yapanlar için bugünkü yazımızda KOSGEB nedir, kimlere destek verir, geleneksel girişimci nedir, Kosgeb kadın girişimci desteği KOBİ destek kredisi, Kosgeb e-ticaret desteği,  faizsiz kredi, Kosgeb destek hattı ve Kosgeb desteklenen sektörler ve birçok detaya içeriğimizden ulaşabilirsiniz. 2020 yılında 60 bin TL. hibe şartları nelerdir? Evrakları hazırlayıp, bir proje hazırlayıp hemen hibe ve kredi desteği almak mümkün müdür? Başvuru için gerekli evraklar, başvuru tarihleri, form, kimler başvurabilir, form örneği, şartları nedir sizler için inceledik.

KOSGEB Nedir? 2020’de Kimlere Destek Verecek?

Bu soruyu cevaplamadan önce kuruluşun ne olduğunu ve kimlere destek verdiğini anlatalım. Kosgeb diye yazılıp Halk arasında koskep diye bilinen kuruluş, Bilim Sanayi bakanlığınca kurulmuş ve esnaflara ve yeni iş yeri açmak isteyenlere destek vermeyi amaçlayan bir kamu kurumudur.

Açıldığı günden bu yana binlerce kişiye destek sağlayan KOSGEB; Bakanlık tarafından hazırlanan 2020 yılında da aktif olan 14 farklı destek programıyla halkın hizmetindedir. Desteklenen sektörlerden birinde iş fikrini hayata geçirmek isteyenlere Kosgeb hibe desteği olarak Geleneksel ve İleri Girişimcilik destekleri olmak üzere 60 bin lira ve 370 bin lira hibe desteği sağlıyor.

Kosgeb 2021’de de destek vermeye devam edecek.

Kosgeb destekleri olarak hazırlanana bu programlara “girişimciler” ve “işletmeler” başvuru yapabilir.

Kosgeb 2020 Yılı Başvuru Şartları Nelerdir?

14 farklı programın her birinin farklı başvuru şartları bulunmaktadır. Örneğin kredi faiz destek programı ile Arge ve Laboratuvar desteğinin şartları birbirinden farklıdır. En çok tercih edilen programlar genel destek ve girişimci destek programlarıdır. Her biri için Kosgeb.gov.tr internet sitesinde şartların bildirildiği sayfalara oluşturulmuş olup, her program yayınlandığı günden itibaren 3-5 yıllık dönem içinde aynı şartlarla başvuruları kabul etmektedir. Kosgeb desteklerine başvuruda bulunabilmek için desteklenen sektörleri bilmelisiniz.

KOSGEB verilen destekler listesi linkine tıklayarak bu programları ve şartlarını görüntüleyebilirsiniz.

60 Bin TL. Hibe Desteği

Kosgeb 2020 desteklerine 1 Ocak’dan itibaren başvuru yapabilirsiniz. 60 Bin TL. Hibe Desteği

Geleneksel Girişimciler 60 Bin TL. Hibe Desteğine KOSGEB’ten Nasıl Başvurabilir?

Girişimci dediğimiz zaman henüz bir işyeri olmayan, vergi levhasını almamış, iş kurmayı hedefleyen kişilerden bahsetmekteyiz. Elinde sermayesi olan veya olmayan kosgeb kursu olarak bilinen eğitimlere katılarak bu eğitimlerde başvuru şartları, proje geliştirme, dükkanın açılması gibi konularda deneyimler edinmektedir. Bu deneyimler neticesinde başvurunun nasıl yapılacağını öğrendiği gibi, projesi için bir yol haritası belirlemektedir. Kosgebkredisi.com bu yol haritasına “iş planı” adı verilmektedir. Yol haritasının hazırlanmasında da, KOSGEB’in belirlediği format ve istediği hususlar mevcuttur. Bu hususlar Kosgeb e- akademi ile uzaktan eğitim formatında oluşturulan videolu girişimcilik eğitimlerinde proje sahibine anlatılıp, öğretilir.

Daha önce bu konuya hakim kişiler için, yapılan bir güncellemeden bahsetmek gerekirse; Önceden iş projesini hazırlayıp KOSGEB’e sunan girişimci, hemen dükkanı tutup, işyerini açmakta idiler. Ancak yapılan bir değişiklik ise, dükkan açılmadan önce ön onay alma şartı getirildi. Bu şart sayesinde projenin yeniden elden geçirilmesi ile birlikte girişimcinin zarar etmesini engelleyecek bir dizi önlemin alınması hedeflendi. Şimdi bunları maddeler halinde sayalım;

 1. Girişimcinin muhakkak sertifikası olmak zorundadır.
 2. İşletmelerin vergi kaydı ve E-kobi kaydı şarttır. Buradan yapabilirsiniz.
 3. Esnafın vergi ve SGK borcu olmamalıdır.
 4. Esnaf destek programının gerekliliklerini taşımalıdır.
 5. Girişimci projesine onay alabilmelidir.
 6. İş kolunun NACE kodları arasında bulunması zorunludur. Desteklenen sektörleri buradan incelemelisiniz.

Esnaflar KOSGEB’e Nasıl Başvurabilir?

Esnaflarımız ise, girişimci destek programı ile birlikte KOBİ olmalarının avantajı ile diğer 13 programa da başvuru yapabilirler. Esnaflar için ilk şart e-kobi kaydı yapılmasıdır. Sistem üzerinden kosgebkredisi.com gerçekleşen bu kobi kaydı, işyerinin KOSGEB’e tanıtılması, sınıflandırılması ve ne iş yaptığının anlatılmasına yaramaktadır. Kosgeb kayıt işlemini gerçekleştiren esnaf, kayıt sonunda sistemden aldığı çıktıları 2 suret olarak hizmet merkezlerine teslim etmektedir. Bu işleme KOSGEB beyannamesi adı verilmektedir. Beyanname veren esnaf her yıl  bu beyannameyi güncellemeli ve işletmesinin veri tabanını sistemde güncel tutmak zorundadır.

→  KOSGEB Beyanname Güncelleme

Kayıt aşamasını geçen esnaf, diğer 13 farklı projeye başvuru hakkına sahip olmuş olur. Tabi durum bununla bitmiyor. Her programın kendi içinde bir de özel şartları mevcuttur.

Örnek 1;

“Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı” adı verilen destek, İstanbul menkul kıymetler borsasında işlem görmeye başlaması ve serbest piyasalardan fon temin edilmesi amacıyla verilmektedir.
Örnek 2;
Kredi faiz desteği programının başvuru şartları tüm esnaflara uygundur. İşletmenin kobi kaydı bulunması yeterlidir. Bu desteğe kasap, mobilya imalatçısı, bilgisayar tamircisi vb. tüm esnaf başvuru yapabilir.
Bu desteğe mahalle bakkalının başvurması gereksiz olduğu gibi, boş emek sarfiyatına sebebiyet verecektir. Bunun engellenmesi için KOSGEB kayıt yaptıran her esnaf için bir danışman atamaktadır. Bu danışmanlar hizmet merkezlerinde görev yaparlar ve destekler hakkında KOBİ’lere güncel bilgiler aktarırlar. Yönetmeliği inceleyiniz.

KOSGEB 60 Bin TL. Hibe Desteği Başvuru İçin Nace Kodları

Nace kodu adı (Avrupa Topluluğu’ndaki (NACE) ekonomik faaliyetlerin istatistiksel sınıflandırmasındaki kod) verilen terim, işletmelerin sınıflandırılması anlamını taşımaktadır. KOSGEB icra komitesi tarafından işyerleri bir excel tablosu halinde bölümlere ayrılmış ve sınıflandırılmıştır. Destek programları hazırlanırken bu tabloya atıfta bulunulmuş ve “eğer yaptığınız iş bu tablo da yok ise, destek alamazsınız” gibi ayrıcalıklar düzenlenmiştir. Tablo içeriğinde en çok destek verilen sektör ÜRETİM sektörüdür.

60 Bin TL. Hibe Desteği

60 Bin TL. Hibe Desteği

Ekonomi uzmanlarının ve halkın dilinde Türk ekonomi denildiğinde en çok eksik görülen husus YERLİ ÜRETİM olduğundan, fabrika veya atölye açan, yerli bir ürün üreten, teknolojik aletler icat eden, yakıtsız otomobil, şarjı uzun giden batarya, akıllı teknolojiler üzerine çalışan girişimci ve esnafa KOSGEB kapılarını sonuna kadar açmaktadır. 

→ Desteklenen Sektörler Listesi inceleyerek sektörünüzü belirleyiniz.

Kosgeb e-Ticaret Desteği

Örneğin e-ticaret yapmak isteyenler Perakende ticaret kategorisinde, G 47.99 ikili kodu ile “Mağazalar, tezgahlar ve pazar yerleri dışında yapılan diğer perakende ticaret”  alanı seçtikten sonra desteklenen sektörle arasında yer alan e-ticaret sektöründe hazırlayacakları iş planı Kosgeb onaylatarak Hibe desteklerinden yararlanabilirler.

Kosgeb e-ticaret desteği iş planı örneği ve yazılım desteklerini inceleyerek geniş bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca  e- ticaret kredisi veren bankalardan da finansman desteği alabilirsiniz.

Kosgeb Kadın Girişimci Desteği

Kosgeb tarafından kadınlara girişimcilik destekleri son 5 yılda toplamda 1 Milyar TL olarak yapıldı. Geçtiğimiz yıl 14 bin 978 işletmeye 298,285,791 TL Destek sağlanmıştır. Kosgeb tarafından ilerleyen yıllarda 11’inci Kalkınma Planı kapsamında da KOSGEB tarafından kadınların ekonomik faaliyetlerinin geliştirilmesi için destekler verilmeye devam edecektir.

Kosgeb kadın girişimcilere destek 2021 yılında da verilecek

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

Her programın kendi içinde mevcut destek kalemleri mevcuttur. Bu sorunun cevabını bir kaç satırla anlatmak anlamsızdır. Kuruluşça verilen seminerlerin birinde, editörlerimizce İletişim Merkezleri Müdürlerinden birine girişimcilerin merak ettiği tüm sorular sorularak KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır?  isimli içerikte anlatılmıştır. Yeni bir güncelleme yapıldığında da, bu içerik güncelleşmektedir.

Günümüz Türkiye’sinden Örnekler;

 1. 2016 yılında 15.000 KOBİ 50’şer bin lira destek aldı. Bu desteklerin faizini KOSGEB ödedi.
 2. 2017 senesinde sadece Tunceli ilimize verilen faiz desteğinin miktarı 16 milyon 20 bin liradır.
 3. Yalova ilimizde plastik kasa ve ambalaj üretimi yapan Zeynep hanım, kantin sahibi iken fabrikatör oldu.
 4. Manisa ilimizde Aslı ve Bahar hanım, 30 bin lira geri ödemesiz hibe alarak bir giyim mağazası açtılar.
 5. İzmir ili Çeşme ilçesi Dalyan mahallesinde kırtasiye dükkanı açan Ulviye hanım, hayallerini gerçekleştirdi.
 6. Safranbolu ilçesinde UGE’ne katılan 30 öğrenciden 6’sı kendi işletmesini açarak patron oldu.
 7. İstanbul’da eğitim alan ve Elazığ’da ikamet gören Necla hanım, Lazer Epilasyon ve Cilt Bakım Merkezi açtı.
 8. Birçok ilimizde engelli vatandaşlarımıza yönelik kurslar düzenlendi ve yüzlerce engelli vatandaşın katılımı sağlandı.
 9. Konya’da girişimci Halise Hanım, 50 bin lira destekle lokanta açtı.
 10. Amasya ilimizde Nurten hanımefendi taksi durağı açtı ve şuan 2 si bayan olmak üzere toplamda 10 kişiye iş olanağı sağlıyor.

Bir okuyucunun KOSGEB Kredisi nasıl alınır içeriğine yorumu şöyle;

Üstat güzel açıklamışsın. Son cümlesi işin özetini anlatmış. Ben de bir kaç kelime ile bu durumu ben dile getirmek isterim. Küçük bir dükkan açacaksanız ancak maliyeye, odalara, ticari sicil gazetesine, ilanlara maksimum 1000 Tl. masraf gider. Bahsedilen 2000 TL. diye yazılan destek kapsamında 1000 TL’nin Yüzde 60’ını yani 600 tl’sini alırsınız. 2.000 liralık yazılan desteğin 600 lirası cebinizde. 18.000 liralık desteğe gelelim şimdide.. 18 bin lira hibe alabilmek için yaklaşık olarak 30 bin TL.’lik harcama yapmanız gerekiyor.

Bu harcamaların uygulaması da şöyle hesaplanıyor. İşyerine makine alacaksın 15 bin lira diyelim. Üretici fatura kesildiği için 15 bin liralık makineye KDV de ekleyip 17.700 liraya satarım diyor. KOSGEB o 2.700 liralık kısma yani KDV kısmına karışmıyor o senin sorumluluğunda yani, sen ödemek zorundasın. Sonrasında 15 bin liraya alacağın makineyi destek alacaksın diye 17.700 liraya almak zorunda kalıyorsun ve 15 bin liranın yüzde 60’ını yani 9000 lirasını geri alabiliyorsun.

Oda taksit taksit ödeniyor tabi. Anlatmak istediğimiz şu ki, işletme giderleri desteğinde de küçük bir işletmede sittin sene o rakamlara ulaşılamaz. Hem verilen destekler SGK primlerini stopajı da desteklemiyor. Ödemeler yine taksit taksit yapılıyor. İşyerini kurduğunuz gibi vergiler muhasebe masrafları birikmeye başlıyor. İşletme sahibisin en azından aylık en son 350 diye civarında BAĞ-KUR sigorta ödemek zorundasın.

Peki; çalışanların maaşları, yapacağın iş,  piyasanın durumu, işletmeye malzeme, çalışanların sigortası gibi giderler siz ödeme için sıra beklerken birikiyor. Birikince fazlasıyla borç harç altına girmek zorunda kalıyorsunuz. Biraz karmaşık oldu belki ama işin özünde devlet merdiven altı işletmelerin önüne geçmek için böyle bir yola baş koydu. Devlete vergimi veririm, kenarda da birikmiş sermayem var, sabırlıyım da diyorsanız bu işi başarabilirsiniz.

Son olarak iş planı kısmında iş planının sorunsuz halledilmesi için “1.000 – 2.000 liraya bu iş planını sorunsuz yazan ve heyetten geçme olasılığı yüksek” diye bir teklif alabilirsiniz. Dipnot: Vergi, KDV ödemekten kaçan bir insan değilim yalnız piyasada bir ürün aldığında faturalı mı faturasız mı diye soran nice satıcı üreticiyle karşılaşırsınız. Hayatta olması gerekenle olanlar arasında farklıklar olabilir ve bu bizi hayal kırıklığına uğratmamalıdır.

Esnaflarımız haricinden tarımsal alanlarda sermaye ihtiyacı duyan çiftçilerimize önce devlet bankaları olmak üzere diğer özel banka ve finansal kuruluşlar da hayvan kredisi imkanı sağlamaktadırlar.

Yukarıda anlattığımız 10 örnek, şuana kadar ortaya dökülen yüzlerce örnekten sadece bir kaçıdır. Bu insanların hiç birinin genel müdürlükte amcası, dayısı veya tanıdığı yoktu. Çalıştılar, azim ettiler, şartları yerine getirdiler başardılar.

Kosgeb Destek Hattı

 • Adres: TC. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Hacı Bayram Mah. İstanbul Cad. No: 32 06050 Ulus / Altındağ / ANKARA
 • TEL: 0312595 28 00 (sl st)
 • Çağrı Merkezi: 444 1 567 iletişim

Sizde KOSGEB’e başvurun, işletmenizi kurun, patron olun. Hayırlı işler dileğimizle.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Serkan dedi ki:

  Hastaneler için maske,eldiven, koruyucu önlük vb üretimi için desteğiniz var mı.Varsa Girişimcilik Belgesi ile bu destekten yararlanabilir miyim?

 2. hayvancilik dedi ki:

  Hayvancılık için hibe almakkk istiyurum nasıl alabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 3. Gül dedi ki:

  Sevda bıberoglu nasıl aldınız nereye basvurdunuz

 4. Sevda biberoglu dedi ki:

  2017 yilinda 20000 tl faizsiz kosgep kredisi aldim kosgepten yine kredi alabilirmiyim

 5. ali sözer dedi ki:

  merhaba…kosgeb destek …hibe en fazla ne kadar alabilirim.şahıs firmam var.ilave üretim yapmak istiyorum.şartlarınız?
  aracı firma istemiyorum…..
  bilginize

  1. Yasar dedi ki:

   Bence almak zor ama Kosgeb den eğitimlere katılarak girişimcilik belgeniz var ise ilk etapta 50 bin tl civarı kredi alabilirsiniz.

 6. Davut dedi ki:

  KOSGEB girişimcilik belgemizi aldık
  Lazer Epilasyon merkezi açmak istiyoruz
  Hibe kredisini işyerimizi açmadan başvurabiliyormuyuz
  Şartları nasıl olur ne yapmamız gerekiyor

 7. levent tuncer dedi ki:

  mrb ben 20000 tl faiz siz kosgeb kredi kullanmak istiyorum yeni marangoz ve mobilya imalatı dükkanı açmak istiyorum

 8. E.ada dedi ki:

  Hayırlı günler ben kosgeb veritabanına kayıtlı beyannamede güncel pazar esnafıyım bizlere kosgebin faizsiz kredi destegi ne zaman verilecek teşekkür ederim.

 9. saadet dedi ki:

  istyorum benim daha önce açtım ihtiyacım onarımveyenilik faizsiz kiredi almak nasıl alabilirim

 10. Ali dedi ki:

  peki iş yerini açmadan egitimi alıp gerekli şeyleri tederik edip projeyi hazırlamak kosgeb kredisi için yeterli olucak mı ?

  1. Oruç sarı dedi ki:

   Selam sizlere ben engeliyim raporum %49 süresiz pana kıradi lazım atmış milon engeli kasım var bana cevap ver

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!