Devlet Destekleri

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor

Hava sıcaklıklarının düşmesi ile araç kullananların aklına kış lastiği uygulaması gündeme gelmiştir. Kış lastiği ne zaman takılır, hangi araçlarda kış lastiği zorunlu? Öğrenebilir ve kış lastiği uygulaması ne zaman? Tarihlerini öğrenerek kış lastikleriniz için hazırlığa başlayabilirsiniz. Ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması yarın başlıyor .
1 Nisan 2022’de sona erecek kış lastiği takma zorunluluğuna uymayan araç sürücülerine para cezası kesilecek. İşte detaylar

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor

Kış lastiği uygulaması, hava sıcaklıklarının düşmesi ile sürücülerin gündemindedir. şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araç ve taksiler için geçerli olan kış lastiği takma zorunluluğu yürürlükte 2021 yılı için belirlenen tarihte uygulamaya girecek. Bu konu için kış lastiği ne zaman takılır, 2021 yılı kış lastiği uygulama tarihi ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Zorunlu kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? Takılmaması halinde cezası nedir? İşte merak edilenler…

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Kış lastiği, hava koşullarından dolayı olası kazaları önlemek için geçerli olan kış lastiği uygulaması 2021 yılında 1 Aralık tarihinde başlayacak.

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor

Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık’ta başlayacak ve 1 Nisan 2022’ye kadar devam edecek. Kurala uymayan araçların sürücülerine 846 lira ceza kesilecek. Söz konusu ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranı kapsamında 1 Ocak 2022 itibarıyla güncellenecek.

Kış lastiği takma zorunluluğu her yıl olduğu gibi bu yılda 1 Aralık’ta başlıyor. Araçların denetimi, Bakanlığın görevlendirdiği personel, Emniyet Genel Müdürlüğü, Ticaret Bakanlığı sınır kapılarındaki birimleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Belediye denetim birimleri tarafından yapılacaktır.

7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, karlı, ıslak ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla kış lastikleri daha iyi yol tutuş ve güvenlik sağlamaktadır. Buna göre eşya, yolcu taşımalarında kullanılan ticari araçlar her yıl 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında zorunlu kış lastiği kullanacak.

Kış lastiğiniz yok ve bir anda yolda kaldınız! Yolda kaldım ne yapmalıyım? diyerek panik yapmayın. Hemen bilgi alabilir ve yardım isteyebilirsiniz.

Kış Lastiği Hangi Araçlarda Geçerli Olacak? 2021

Resmi Gazete‘de kış lastiği zorunluluğuna yönelik verilen bilgilere göre,

  • Kamyon
  • Tanker
  • Çekici
  • Otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerin,
  • Minibüs
  • Otomobil
  • Kamyonet otomobillerinin tüm lastiklerinin,
  • Ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerinde kış lastiği olma zorunluluğu ile 1 Aralık’tan itibaren takılması bu araçlar için zorunlu olacaktır.

Ticari Araçlara Kış Lastiği Zorunluluğu

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışında hususi, şahsi araçlar için uygulama zorunlu değildir. Ancak ticari araçlar için zorunluluk taşımaktadır. Şahsi araç sahipleri ise can ve mal güvenliliği sebebi ile seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanmak gerekmektedir. Söz konusu bu uygulama ile kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve vatandaşların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılmaktadır.

Kış Lastiği Taktırmamanın Cezası Ne Kadar?

Kurala uymayan araçların sürücülerine 835 TL ceza kesilecek. Söz konusu ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerlendirme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2022 itibarıyla güncellenecek.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.