KOSGEB Kredisi

İşyeri Korona Destekleri ve Esnaf Kredileri

İşyeri Korona Destekleri ve Esnaf Kredileri

Koronavirüs sürecinden etkilenen kişilere sağlanan kredi türlerinin konusu bugün Esnaf oldu. Salgından olumsuz etkilenen işletmelere tanınan esnaf kredileri hakkında detaylı bilgi içeriğimiz de olup esnaf kredisi veren bankalar sırasıyla şu şekildedir;

 • Halbank
 • İş Bankası
 • Denizbank
 • Garanti
 • Vakıfbank

Halkbank Esnaf Destek Kredisi

Koronavirüs ile mücadelede esnafın maddi yükünü hafifletmek adına kamu bankalarından biri olan Halkbank Esnaf Destek Paketi’ni devreye aldı. Halkbank 4 Mart 2020 tarihinde  esnaf ve sanatkarlara toplamda iki ayrı ürün halinde 25 Bin TL kredi kullandıracağını açıkladı. Toplamda esnafın cebine giren 50 bin TL olacak ancak bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Esnaf destek paketi içerisinde iki yeni ürün bulunmaktadır. Bunlar;

 1. İşletme Kredisi
 2. Paraf Esnaf Kart

İşletme kredisi ile esnafa sunulan 25 Bin TL ve Paraf Ticari Kart Desteği detayları aşağıdaki gibidir;

1- İşletme Kredisi

 • Kredi limiti 25 bin TL
 • Faiz oranı yıllık yüzde 4,5
 • 36 aya varan vade
 •  6 ay ödemesiz dönem

2- Paraf Esnaf Kart

 • 25 bin TL genel limiti
 • 12 aya varan taksitlendirme işlemi
 • İlk 3 ay olmak üzere ödemesiz dönem
 • Düzenli nakit akışı
 • Taksit ve vade imkanı
 • Anlaşmalı tedarikçilere ise özel limit

Esnaf Destek Paketi Ödeme Tablosu

Kredi TutarıVadeAylık Faiz OranıAylık Taksit Tutarı
25.000 TL12 Ay0,62%781,24 TL
25.000 TL24 Ay0,62%1.128,54 TL
25.000 TL36 Ay0,62%2.172,54 TL

Halkbank Esnaf Kredisi Şartları

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle Hazine faiz destekli kredi kullananlardan kredi borcunu tamamlamış olanlar  Halkbank’tan doğrudan, kredi borcu devam edenler ise ortağı olduğu ESKKK kefaletiyle kredi kullanabilmektedir. Kredi notu 1.300 olanlar krediden kolaylıkla faydalanabilir. Esnaf Destek Kredisi kullanımından sadece Esnaf ve Sanatkarlar Odalarına bağlı, üye olanlar yararlanabilmektedir.

Esnaf Destek Kredisinden yararlanmak için tıklayınız.

Halkbank Esnaf Kredisi Gerekli Evraklar

 • Esnaf kredisinden yararlanacak kişinin T.C Kimlik kartı fotokopisi
 • Başvuru sahibine ait Vergi Levhası fotokopisi
 • Kredi açık kredi olarak, kefalet ile veya 10 yaşa kadar araç rehni teminata alınmak sureti ile kullandırılabilir.

Halkbank’tan Can Suyu Kredisi

Korona virüsü ile mücadele kapsamında, küçük işletme düzeyinde olan ve bu süreçte maddi anlamda zorlanan şahıs firmalarının desteklenmesi amacıyla Ekonomik İstikrar Kalkanı tedbirleri kapsamında ‘‘İşe Devam Desteği-Küçük İşletme Can Suyu Kredisi’’ sunulmuştur. Can Suyu kredisinden yararlanacak şahıs firmalarının aşağıdaki odalardan birine bağlı olması gerekmektedir.

 • Ticaret Odası
 • Sanayi Odası
 • Ticaret ve Sanayi Odası
 • Ticaret Borsası
 • Deniz Ticaret Odası
 • Meslek Odaları

Halkbank İşe Devam Desteği

Halkbank tarafından sağlanan korona virüs süreci firmaları ekonomik açıdan rahatlatmak adına Can Suyu Kredisi geçtiğimiz haftalarda devreye alındı. Can suyu kredisinde yer alan Nakit işletme kredisi üzerine belirlenen kredinin limiti en yüksek 25 bin TL‘dir. 25 Bin TL limitli kredi hakkında ise 6 ay ödemesiz dönem olmak üzere 36 ay vadeli olmasının yanında kredinin geri ödemeleri firmalar tarafından aylık eşit taksitli olacaktır. İşletme kredisi kapsamında yıllık %7,5 olarak belirlenen faiz oranı aylık olarak faiz oranı 0,62 olacaktır. Aynı zamanda kredi kullanımda %0,75 peşin kredi komisyonu tahsil edilecektir. Nakit işletme kredisine ek olarak en yüksek 25.000 TL limitli Paraf KOBİ Kart finansman desteği sağlanacaktır.

Halkbank Can Suyu Kredisi Şartları

Koronavirüs ile mücadelede İş’e Devam Desteği Halbank tarafından esnaf ve sanatkarlar sunulmuş konu ile ilgili detaylar merak edilmeye başlanmış. Şahıs firmalarında geçerli olan Can Suyu Kredisi hakkında kredi kullanımından yararlanma şartları şu şekildedir;

Kredi kullanımı gerçekleştirecek şahıs firmasının Ticaret Odası, Sanayi Odası, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Deniz Ticaret Odası veya Meslek Odaları’na kayıtlı olması aynı zamanda yıllık cirosunun 3.000.000 TL’yi aşmaması gerekmektedir. Kredide yararlanacak firmanın 1 Nisan 2020’den önce kurulması dikkate alınacaktır. Şahıs işletmesinin meslek odalarına kayıtlı kısmı dışındakilerin ticaret sicile işletmenin kurulmuş itibariyle kayıtlı olması gerekmektedir. Ancak firma hem meslek odasına hemde ticaret sicile kayıtlı olması durumunda devam eden bir kredi kullanımının olmaması şartı aranır. Halkbank Can Suyu kredisinden yararlanacak firmanın risk taşımaması yani iflas, iflas erteleme, fesih, iflas erteleme tedbir ve konkordato kararı ve aktif takip kaydının bulunmaması, Halkbank tarafından belirlenen ön koşullarını sağlaması gerekir.

İş Bankası Esnaf Destek Paketi

İş Bankasından esnaflara yönelik esnafın ihtiyaçlarını finanse etmek adına Esnafa Destek Paketi devreye alındı. Konu ile ilgili olarak esnafın bağlı bulunduğu Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyelik şartı arandığı gibi aynı zamanda krediye ilişkin 36 aya varan vadede 250.000 TL’ye kadar aylık eşit taksit ödemeli krediden yüzde 0,93 faiz oranı imkanı sunulmuştur.

İş Bankası Esnaf Kredi Hesaplama 2020

Aşağıdaki tabloda en yüksek vade ve azami kredi tutarı üzerinden hesaplama yapılmış olup yıllık toplam maliyetlerin hesaplamasına ticari kredi kullandırım ücreti de hesaplamaya konu edilmiştir.

ÜRÜN/SİGORTA SATIŞI OLMADAN
Kredi TutarıKredi VadesiFaiz OranıAylık Taksit Tutarı
0-250.000 TL1-36 Ay0,93%8.269 TL
ÜRÜN/SİGORTA SATIŞI OLMADAN – 6 AY’A KADAR ÖDEMESİZ
0-250.000 TL1-36 Ay0,93%9.867 TL
SİGORTA VEYA ÜRÜN SATIŞLI
0-250.000 TL1-36 Ay0,92%8.254 TL

Denizbank’tan Esnafa Nefes Kredisi

TOBB tarafından 6. kez devreye alınan Nefes Kredisi TOBB ve Denizbank işbirliği ile esnafa sunulan kredi kullanımı hakkında kullandırılacak olan kredilere ilişkin  kapsamında kullandırılacak kredilerde uygulanacak faiz oranı yıllık  % 7,5 , aylık faiz oranı ise 0,62 olacaktır. Kredi kapsamına konu olan vade hakkında ise 2020 yılı içerisinde ödemesiz olmak üzere (6-8 ay süre), 2021 yılında ise 12 ay eşit taksit ödemelidir. Denizbank resmi sitesinde ve TOBB Başkanı tarafından başvuruların  27 Nisan 2020 tarihinde başladığı belirtilmiş ve son başvuru tarihi ise 31 Aralık 2021 olmasına karar verilmiştir. Nefes Kredisi üst limiti 100.000 TL olarak belirlenmiştir.

 • Krediye konu olan TOBB üyeleri; Ticaret Odası, Sanayi Odası, Deniz Ticaret Odası ve Ticaret Borsası Üyeleri yararlanabilecek ve yalnızca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı Oda ve Borsalara üye olan ve nefes kredisinden yararlanacak işletmenin yıllık cirosu 25 milyon TL’nin altında olması gerekmektedir.

2020 Nefes Kredisi Ödeme Tablosu

Kredi TutarıVadeAylık Faiz OranıAylık Taksit TutarıDosya Masrafı
50.000 TLİlk 8 ay ödemesiz 20 Ay Taksitli0,62%4.579,87 TL150 TL
100.000 TLİlk 8 ay ödemesiz 20 Ay Taksitli0,62%9.159,74 TL300 TL

Nefes Kredisi Başvuru Belgeleri

 • Başvuracak kişiye ait T.C Kimlik kartı
 • İmza Beyannamesi
 • Yararlanıcı beyanı
 • İşletmeye ait Ticaret Sicil Gazetesi
 • Kredi kullanımında KGF kefaleti
 • Teminatsız kredi imkanı bulunmamaktadır.
 • En az bir üçüncü kişi kefaleti şartı
 • İşletmenin son 2 Yıla ait Vergi Levhası
 • İşletmenin bağlı olduğu oda ve borsadan alınacak üyelik belgesinde “Nefes Kredisi” ifade edilmelidir.
 • Firmanın bilanço esasına göre işlemesi ile son 3 yıla Ait Bilanço ve Gelir Tablosu
 • Tüzel kişiler için son yıla ait Kurumlar Vergisi Beyannamesi ve benzeri belgeler

Garanti Bankası BBVA Esnaf Kobi Destek Paketi 2020

Mobil bankacılık ile başvuru yapabilme imkanı sunan Garanti Bankası, esnaf ve KOBİ’lere 36 aya varan vade ile kredi kullanımı ile işletmelerin ihtiyaçlarına destek olmayı amaçladı. Garanti tarafından esnaf ve KOBİ’lere yönelik kredi kullanımına ilişkin kosgebkredisi.com alt limit 1.000 TL olarak belirlenmiş kredi üst limiti ise 100.000 TL olmasına karar verilmiştir. Belirlenen vade ile krediler bankanın müşteri tarafından eşit taksit ile ödenebilir. Garanti BBVA’ın sunduğu kredi türünde şahıs firmaları ve KOBİ’ler yararlanırken tarımsal sektörde bulunan çiftçi ve tüzel KOBİ’ler ihtiyaç kredisi türünden yararlanamaz. 36 ay vadeli 25 bin TL kredi kullanımı gerçekleştirmek isteyen esnafa uygulanacak faiz oranı %1,69 olarak belirlenmiştir. Garanti Bankası Kobi Destek Paketinden yararlanmak için https://www.garantibbva.com.tr/tr/kobi/krediler adresini ziyaret ediniz.

KOBİ İhtiyaç Kredisi Hesaplama Garanti BBVA

Kredi TutarıVadeAylık Faiz OranıAylık Taksit TutarıToplam Geri Ödeme
25.000 TL12 Ay%1,762.380,28 TL28.688,36 TL
25.000 TL24 Ay%1,731.333,18 TL32.121,32 TL
25.000 TL36 Ay%1,69985,24 TL
35.593,64 TL

Vakıfbank Esnaf Kredisi 2020

Vakıfbank tarafından esnafa kullandırılacak olan kredi türleri aşağıdaki gibidir;

Vakıfbank İş’e Devam Desteği

İşletme sermayesini karşılamak adına korona virüs sürecinden etkilenmiş işletmelere yönelik oluşturulan İş’e Devam Desteğinden KOBİ VE KOBİ Dışı gerçek ya da tüzel kişiler yararlanabilir ve aynı zamanda Hazine Destekli KGF kefaleti ile kullandırılacak olup kullandırılacak kredi tutarının %80’ine kadar Hazine tarafından kefil olunacaktır. İş’ Devam Desteğinden kosgebkredisi.com herhangi bir sektör ayrımı yapılmaz ancak işletmeye kullandırılacak olarak kredi için kredi kullanacak gerçek veya tüzel kişilerden istihdamı koruması işçi/çalışan çıkarmaması gerekmektedir. Bunun ölçüsünde ise 2020 Şubat ayı baz alınacak, işletmenin o ayda çalışan sayısının korunması istenecektir. İşletmelerden ayrıca 2020 Şubat ayı SGK Bildirgeleri talep edilecek ve bunun yanında  diğer bankalardaki toplam kredi tutarlarının yer aldığı TBB Risk Merkezi raporu şartı aranacaktır. İşletmeye kullandırılması planlanan kredinin miktarı ise yine işletmeye bağlı olup işletmenin 2018 yıl sonu ile birlikte kesinleşen ciro bilgisine göredir. İşletmenin cirosu baz alındığından kullandırılacak kredi tutarı hakkında ilgili tablo aşağıdadır;

2018 Yılı CirosuEn Yüksek Kredi Tutarı
0-25 Milyon TL12.500.000 TL
25-125 Milyon TL62.500.000 TL
125 Milyon üzeri TL125.000.000 TL

Yukarıda tablodan yer alan kredi hakkında diğer bir konu ise kredinin nasıl geri ödeneceği olacaktır. Buna göre İş’e Devam Desteğinden yararlanan bir işletmenin temin edeceği kredinin 6 ay geri ödemesiz en yüksek 36 ay vadeli ve yıllık %7,5 faiz oranıyla beraber %0,75 tahsis ücreti kosgebkredisi.com alınacağını belirtmek mümkündür. Buna ek olarak kredi Kredi Garanti Fonu kefaleti ile kullandırıldığından kredi kullandırım anında %0,75 peşinen KGF kefalet komisyonu olarak tahsil edilecektir. İş’e Devam Destek Kredisi’nin işletmelere maliyeti ise %9 olarak belirlenmiştir.

İş’e Devam Destek Kredisinden yararlanmak için işletme ister Vakıfbank şubelerine müracaat edebilir isterse de Vakıfbank resmi sitesini ziyaret ederek Kobi Hemen Başvur butonuna tıklayarak kredi başvurusunu oluşturabilir.

Esnafa Halden Anlayan Kredi Vakıfbank

VakıfBank’tan esnafa yönelik oluşturulan kredi türü 36 aya varan vade imkanı beraberinde uygun faiz oranları ile 50 Bin TL’ye kadar kredi kullanımı sağlamaktadır. Krediden yararlanacak olan esnafın krediyi ödeme konusunda 3 farklı seçeneği ve bunlarında sabit taksitli, değişken taksitli, taksit ertelemeli olarak ayrıldığı belirtilmelidir. Esnafın 3 farklı taksitlendirme avantajından yararlanarak kredi kullanımını gerçekleştirmesi için Businesscard ve yanında Kredili Banknot ürünü alması zorunludur.

2020 Vakıfbank Esnaf Kredisi Hesaplama

Esnaf kredisinden yararlanmak için Vakıfbank resmi sitesini ziyaret ederek gerekli başvuru internet üzerinden  yapılabilmektedir.  https://basvuru.vakifbank.com.tr/kobibasvuru.aspx?

Kredi TutarıVadeAylık Faiz OranıAylık Taksit TutarıToplam Geri Ödeme
25.000 TL12 Ay1,05%2.257,88 TL27.094,51 TL
25.000 TL24 Ay1,05%1.213,60 TL29.126,16 TL
25.000 TL36 Ay1,05%868,11 TL31.251,69 TL

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.