KOSGEB Kredisi

Başbakanlık İşyeri Açma Destek Kredisi Nasıl Alınır?

Başbakanlık İşyeri Açma Destek Kredisi Nasıl Alınır?

Hükumet tarafından verilen destek kredisi sayesinde kendi işinin sahibi olmak işyeri açmak isteyen girişimcilerimiz mevcuttur. Devlet tarafından verilen desteklemeler ile esnaf olmak isteyenler birçok farklı alanda teşvik edilmektedir. Ancak hükumet tarafından birebir de verilen ve taksitler halinde geri ödenen bir işyeri açma kredisi mevcut değildir. Bu içeriğimiz de Türkiye Cumhuriyetinde sıfırdan bir işe kalkışan vatandaşın alabileceği destekleri derledik.

Başbakanlık Destek Kredisi ile İşyeri Nasıl Açılır?

Başbakanlık tarafından sıfırdan işletme açan veya halen bir işletmesi bulunup, bu işletmeyi büyütmek için kredi isteyen vatandaş için ayrılmış bir ödenek ve bütçe bulunmamaktadır. Halk arasında Başbakanlık iş kurma kredisi adıyla bilinen destek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca ödenen 15 bin liradan ibarettir.  Bununla birlikte sayın Başbakanımızın 2017 yılında açıkladığı, esnafımıza 50 bin lira tutarında ödenen faizsiz kredi de, başbakanlık destek kredisi adını almış ise de, bu destekte Ticaret ve Sanayi Bakanlığına bağlı KOSGEB tarafından ödenen ve finansmanı anlaşmalı 9 banka şubesi tarafından sağlanan KOBİ desteğinden ibarettir.

Başbakanlık Destek Kredisi ile İşyeri Nasıl Açılır?

Başbakanlık Destek Kredisi ile İşyeri Nasıl Açılır?

Yatırım İçin %0 Faizle Kredi Verilecek

Yapılan konuşmaya göre sıfır faizle kredi verilecek faizin yüzde 10 oranı kadarını devlet karşılayacak. Tüm vatandaşlar bu destek kredisine başvurabilecek. Kriter olarak belirlenmiş 23 ilden birinde fabrika kurup üretim kurmak ve 30 kişiyi çalıştırma garantisi vererek destekten yararlanılabilecek.

Başbakanlık Desteklerine Nasıl Başvuru Yapılır?

Başbakanlık makamına, BİMER’e ve devlet kuruluşlarına maddi yardım çağrısında bulunan binlerce vatandaşımız ve girişimci bulunmaktadır. Başbakanlık destek talep eden bu vatandaşlarımızı SYDV’na yönlendirmektedir. Çünkü başbakanlığın hali hazırda bir maddi destek bütçesi bulunmadığı gibi, bu hizmeti yardım yapan kuruluş ve bakanlıklarla göndermektedir. Başbakanlık haricinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına da, BİMER ve diğer yollardan işletme kredisi için başvurular yapılmakta ancak, bu başvurularda ilgili makamlara gönderilmektedir.

Bu nedenle iş kurmak için talep edeceğiniz kredi miktarını Devlet kamu kuruluşlarının doğru mercilerinden talep etmeniz size zaman kazandıracaktır. Zira “başbakanlık destekleri ile işyeri açmak istiyorum” diyorsanız bunun için KOSGEB, TKDK, SYDV, Kalkınma Ajansları ve diğer teşvik kuruluşlarını tercih etmelisiniz.

Ancak yine de Başbakanlık makamına başvurunuzu gerçekleştirmek gibi bir amacınız var ise, iletişim adresi, telefon numarası aşağıda ki gibidir.

Başbakanlık İletişim Adresi ve Telefonu;

Çankaya Mah. Ziaur Rahman Cad.  Ankara Telefon Numarası:  0312 403 50 00

Başbakanlık Özel Kalem müdürlüğü için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

KOSGEB Başbakanlığa mı Bağlı?

Kosgeb sıfırdan sermayesiz iş kurmak isteyenlere onlarca farklı paket ile destek sağlıyor. Ancak KOSGEB başbakanlığa değil, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlıdır. KOSGEB’den destek alarak sıfırdan iş kurmanın şartları ise şunlardır;

 1. Henüz iş kurmamış ve KOSGEB kursuna katılmış olmak.
 2. İş kurmuş olsa bile 31 ARALIK 2017 tarihine kadar başvurular kabul edilmektedir. Bu tarihe kadar geriye dönük 2 yıllık süreçte kurulan işletmeler de başvuru yapabilmektedir. Ancak bu tarihten sonra açık işletmeler yeni girişimci desteğinden muaftır.
 3. Son 1 sene içinde kuracağınız iş hakkında başka bir iş kurmuş olmamanız,
 4. Başka bir işyerinde %50’den fazla ortaklığınızın bulunmaması,
 5. Açtığınız işyerinin başında bulunmanız ve başka bir işyerinde sigortanızın bulunmaması şarttır.

Başbakanlık destek kredisi diye bilinen ve sık sık açıklama yapılan KOSGEB desteklerine yukarıda ki şartları taşıyan vatandaşlarımızın tümü başvuru yapabilmektedir.

Henüz dükkan açmamış olan girişimci önce destek.kosgeb.gov.tr adresinde kayıt yaptırır. Bu işlemden sonra internet sitesinden başvuru formunu doldurur. Bu işlemde tamamlandığında başvuru formu ve eklerini sistemden çıktı alarak KOSGEB hizmet merkezlerine teslim etmesi gereklidir.

NOT: Eğer kurslardan herhangi birine katılmadıysanız, bu ekrandan kayıt oluşturamazsınız.

Başvuru formunun ekinde teslim edilmesi gereken evraklar şunlardır.

 • İmza beyannameleri,
 • KOSGEB Hibesi ile alınacak malzemeler için fiyat teklif formları ve proforma fatura belgeleri
 • Eğer 1. derece şehit yakını, engelli veya gazi iseniz, buna dair evraklar
 • Başbakanlık Kosgeb başvuru kılavuzu adresinden detayları öğrenebilirsiniz.

Başbakanlık destek kredileri alarak, hibe ve teşvikler sayesinde kendi işini kurduğunu söyleyen vatandaşların asıl aldıkları desteğin kaynağı budur. Eğer her aşama olumlu giderse, 6 ay içerisinde onaylanan projenizle işyerinizi açmanız gerekmektedir. Bu sürenin aşılması durumunda aşamalar baştan başlamaktadır.

Yorumlar
 1. Nuray dedi ki:

  Ben iki çocuk annesiyim eşimin borçlarından dolayı durumumuz çok kötüleşti eve bişey alamayacak durumdayız Çocuğumun okul ihtiyaçlarını karşılığa motoru bi çok yere başvurdum ama olumlu sonuç alamadım yardım istiyorum

 2. Saadet Aşı dedi ki:

  Kadayıfçı açmak istiyorum ne yapmalıyım? Fakat hiç bir kursa katılmadım en baştan ne yapmalıyım?