KOSGEB Hibeleri

İBB Yardım Çeki Başvurusu (BEYAZ MASA)

İBB Yardım Çeki Başvurusu (BEYAZ MASA)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım çeki, maddi durumu iyi olmayan kişiler için belediye tarafından temel ihtiyaçların karşılanabilmesi amacıyla uygulamaya konulan yardım türüdür. İhtiyaç sahibi aileler tarafından İstanbul ilinde yaşayan vatandaşlar için kullanıma sunulan yardım çeki diğer adıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kartı olarak ta bilinmektedir. Geçmiş yıllardan bu yana maddi durumlardan dolayı geçimini zor sağlayan ailelere İstanbul Belediyesinin gıda yardım uygulaması 2014 yılında kart yardımı uygulaması ile ihtiyaç sahibi ailelere verilmeye başlanmıştır. Yardım çeki olarak ta bilinen yardım kartı başvurusu hakkında tüm bilgiler yazımızın devamında yer almaktadır.

İBB Yardım Çeki

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi maddi durumu olmayan İstanbullu vatandaşlara çeşit çeşit yardım sunmaktadır. Geçmiş senelerde olduğu gibi bu senede Sosyal Hizmetler Müdürlüğünün beraberliğinde sosyal yardımlar tüm hızıyla devam etmektedir. İhtiyaç sahibi kişilere maddi durumun olmaması nedeniyle Sosyal İşler Yardım Esasları Yönetmeliği kararınca gıda, giyim ve barınma gibi ihtiyaçların karşılanabilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbullu vatandaşlara yardım çeki diğer adıyla sosyal yardım kartı vermektedir. Bu yardımdan yararlanmak isteyen kişiler başvuru yapmaları halinde İstanbul Belediyesinde görevli kişiler tarafından araştırılır ve muhtaçlık durumu tespiti sağlanır. Araştırma kosgebkredisi.com ve incelemelerin sonucunda yardım kartın yararlanmak isteyen kişilerin kart almaya uygun şartları taşıdığında sosyal yardım kart hizmetinden yararlanılabilir. Belediyenin bu tür yardımları geçmiş yıllara dayanmakta 2006 yılından bu yana devam etmektedir. Yardım kolisi olarak devam eden hizmet 2014 ‘lü yıllarda ise kart sistemine geçmiş ve vatandaşlar ihtiyaçlarına göre yardım kartını kullanmaya devam etmektedir.

İBB Sosyal Yardım Çeki/Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin  geçmiş yıllardan 2021 yılına kadar vatandaşlarına sunduğu ihtiyaçların karşılanabilmesi amacıyla başlatılan yardım çekinden yani İBB sosyal yardım kartından yararlanmak için başvurular iki şekilde gerçekleşmektedir. Bu başvurulardan birincisi telefon başvuru ikincisi ise bireysel başvuru olarak gerçekleşmektedir.

Bireysel Başvurusu: Fiziki müracaat halinde gerçekleşen başvuru ise bireysel başvuru yöntemi olmaktadır. Bu başvurular Muhtarlıklar, Sivil Toplum Kuruluşları ve Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı Kadın Koordinasyon Merkezlerinden yapılabilmektedir.

Alo 153 Yardım Başvurusu

Telefon ile Başvurusu: Telefon ile başvuruda ALO 153 no’lu beyaz masanın ya da 0212 444 00 93 no’lu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının numarası aranması ile başvuru tamamlanmaktadır. Genellikle fiziki müracaat yerine telefon ile başvuru yapılması tavsiye edilmektedir.

İBB Yardım Çeki Başvurusu

Sosyal Yardım Alabilmenin Şartları Nelerdir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım çeki diğer adıyla sosyal yardım kartından yararlanabilmek için belirli şartlar bulunmaktadır. Vatandaşları yardımdan yararlanmak istiyorsa bu şartları taşıması gerekir. Yukarıda bahsedilen başvuru kanallarından başvuru yapılmasının ardından Belediye tarafından yetkili kişilerce ihtiyaç sahibi kart başvuru yapan kişi hakkında araştırma başlatılır. Araştırma ve incelemeler sonucunda negatif herhangi bir durumlar karşı karşıya kalınmadığında yardım çeki / sosyal yardım kartı ihtiyaç sahibi başvuru yapan kişiye verilir. Sosyal yardım çekinden yararlanacak olan kişiler aşağıda sıralanmıştır.

 • Maaşlı geliri olmayan kişilere,
 • Eşi vefat etmiş kişilere,
 • Hane nüfusunun fazla olmasıyla geçimini idame ettiremeyen kişilere,
 • Sağlık sorunları nedeniyle yardıma ihtiyacı olan kişilere,
 • Herhangi bir mal varlığı olmayan kişilere verilmektedir.

Maddeler halinde yukarıda belirtilen maddelerin tam tersi mal varlığı olan veya geçimini sağlamakta sorun yaşamayan vatandaşlara araştırma ve incelemeler sonucu bu durumlar tespit edildiğinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı verilmemektedir. Başvuru kanallarından herhangi biriyle başvuru yapılmasından sonra başvurular Belediye Başkanlığına iletilmektedir. Belediye başkanlığınca iletilen başvurular gerekli değerlendirme incelemeler sonucunda kart başvurusu onaylanırsa yardım çeki / yardım kartı ihtiyaç sahibi kişilere teslim edilmektedir. Aksi halde asılsın başvurular dikkate alınmayıp ret işlemi gerçekleşecektir. Sosyal yardım kartı başvurularının değerlendirilmeye alınıp sonuçlanma süresi ortalama 5 – 7 ay aralığında gerçekleşmektedir. Değerlendirme ve sonuçlanma süreçlerinin uzun olmasının nedeni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına yapılan asılsız başvurular olmaktadır. İBB sosyal yardımları hakkında Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden detaylı bilgi almak ve başvuru oluşturmak için tıklayınız. 

Yardım Kartı Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Yardım kartı için başvurularını öğrenmek için beyazmasa.ibb.gov.tr başvuru sorgulama ekranı üzerinden başvuru no ve güvenlik numarası giriş yaprak sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Yardım Kartı Teslim Süreci İBB

İki şekilde gerçekleştirilebilen sosyal yardım kart/çek başvurusu gerekli kişilerce yapılan inceleme ve değerlendirmenin ardından ihtiyaç sahibi kişilerin gerçek ihtiyaç sahibi olmasının kesinleşmesiyle yardım kartı kişinin başvuruda belirttiği ikamet adresine gönderilmektedir. Sosyal yardım kart teslim süresi 3 iş günü olmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartlarına her ay düzenli alarak belirli miktarda para yüklenmekte böylelikle muhtaçlığı tespit edilen ihtiyaç sahibi kişilere her ay düzenli bir şekilde yardım yapılmaktadır.

Birlikte Başaracağız yardım başvuru formu için tıklayınız.

İBB Beyaz Masa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılıyor? bilgi almak için yazımızın içeriğine göz atabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Limiti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kart limiti ihtiyaç sahibi kişilere göre değişmektedir. Kartın limiti 3 kategoriden oluşmaktadır. Bunlar düşük, orta ve üst düzey limitlerden oluşur. Sosyal yardım kart / çek limitleri Belediyede bulunan yetkili kişiler tarafından araştırmaları sonucu belirleniyor. Araştırma ve incelemelerinin ardından  muhtaçlık derecesine göre 3 kategori kosgebkredisi.com halinde sunulan limitlerin birinden kişi faydalanabilmektedir. Limitler; 50 TL, 100 TL ve 150 TL olarak belirlenmiştir. Tek seferde birinci yüklemede kartın hesabına 200 TL yatmaktadır. Sonraki aylar da ise 3 kategori halinde belirtilen rakamlar yatmaktadır. Sosyal yardım kart başvuruları devamlı alınmakta olup dar gelirli ihtiyaç sahibi kişilerin belirlenen şartlar taşındığı takdirde her ay düzenli bir şekilde belirlenen rakamlar  hesaba yüklenmektedir.

Sosyal Yardım Çeki/Kartı Kullanım Alanları Nerelerdir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile aralarında anlaşma olan mağazalarda kullanım söz konusudur. Aşağıda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmalı sosyal kartın geçerli olduğu 9 market sıralanmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yardım çekinin / kartının kullanım alanları ve anlaşmalı olduğu marketler:

 • Migros Marketler
 • Kim Market
 • Carrefour Marketler
 • Rammer Market
 • Çağrı Marketler
 • Onur Market
 • Şok Marketler
 • Happy Center
 • UCZ Market

Sosyal yardım çekinin kullanılması için anlaşmalı olan 9 market bu şekilde sıralanmıştır.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 24 YORUM
 1. Zühdiye ilan dedi ki:

  Yardıma ihtiyacı var çok mağdurum iki çocuk annesiyim eşim evden kaçtı ekmek almaya param yok çok mağdurum Allah rızazı için yardıma çok ihtiyacım var

 2. Zühdiye ilan dedi ki:

  Yardıma ihtiyacı var çok mağdurum iki çocuk annesiyim eşim evden kaçtı ekmek almaya param yok karta çok mağdurum çok ihtiyacım var

 3. Şenol dedi ki:

  Yardım başvuru

 4. Sevim fahlioğulları dedi ki:

  Benim sosyal yardım kartımı kestiler bana hak tanınan kart

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.