KOSGEB Kredisi

Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur? 2020 Şartları

Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur? 2020 Şartları

Günümüzde iş alanında en revaçta olan mesleklerin başına özel güvenlikçiler geliyor. Güvenlik görevlisi olmak için tek şart silahlı ve silahsız güvenlik sertifikasına sahip olmaktan geçiyor. Güvenlik sertifikası alarak özel güvenlik görevlisi olmak isteyenler yaşadıkları ilde faaliyet gösteren güvenlik kuruluşlarına kayıt olmaları gereklidir. Güvenlik kuruluşlarına görüşmeye gittiğinizde kurum kişilerden bir takım evrakları tamamlamalarını isteyecektir. Sağlık raporu adli sicil kaydı fotoğraf gibi birtakım belgeleri isteyecektir. Güvenlik görevlisi olmak isteyenler güvenlik şirketleri üzerinden iş bulabildikleri gibi İş kur üzerinden de açık ilanlara başvuru yaparak iş sahibi olabilirler. 2020 yılında güvenlik görevlisi olmak isteyenler için 2020 güvenlik görevlisi alımları, gerekli başvuru şartları gibi detaylı anlatım yazımızda.

Güvenlik Görevlisi Eğitimi 2020

Güvenlik görevlisi olmak isteyenler yaşadıkları illerde ki sertifika vermeye yetkili olan güvenlik şirketleri tarafından sağlanan eğitimlere katılmaları gerekmektedir. Silahlı ve silahsız olarak verilen sertifikayı almaya hak kazanabilmek için eğitimlerden başarılı olunması ve eğitim sonunda Emniyet Genel Müdürlüğü’nce yapılan ÖGG sınavına sınav harcını (90 TL) yatırarak katılım sağlamalı ve kişilerin bu sınavdan geçerli bir puan almaları gerekmektedir.

Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı temel eğitim ve eğitim yenileme sınav talimatı için tıklayınız.

Özel Güvenlik görevlisi sınavı bir yıl içinde 6 kez yapılmakta ve bu sınavdan başarılı sayılabilmek için en az 60 puan alınması gerekmektedir. Silahlı ve silahsız olarak ikiye ayrılan güvenlikçilerden istenen belgeler değişiklik göstermektedir. Her iki güvenlikçilerden de istenen belgeler ve aranan şartları birbirinden farklıdır.

Silahlı güvenlik eğitimleri temel eğitim kapsamında 120 saatlik bir eğitime tabi tutulmaktadır. 15 gün temel derslerin olduğu ve 3 gün silah dersinin verildiği silahlı eğitimlerin toplam eğitim süresi 18 gündür. 2 gün pratik eğitim 25 mermi atış eğitimi verilen silahlı güvenlikçi eğitimlerinden ve ÖGG (ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ SINAVI) sınavından geçerli puan alarak başarılı olunması şartıyla kişilere silahlı güvenlik sertifikası verilmektedir. Sertifikanın 5 yıl geçerliliği vardır. Her 5 yılın sonunda sertifikanın yenilenmesi gereklidir.

Silahsız güvenlik eğitimleri ise 100 saatliktir. 15 gün olarak belirlenen temel eğitime katılmak zorunludur. Mazeret gösterilmeksizin eğitimi aksatanların eğitimleri almamış sayılmaktadır. Adaylara eğitim süresince mazeretsiz ve mazeretli devamsızlık hakkı da tanınmaktadır. Bu haklar ise; Mazeretsiz %10 D/S mazeretli %30 D/S tanınmaktadır.

Silahlı ve Silahsız Güvenlik Eğitimlerin Kayıtlarında İstenen Gerekli Belgeler ise;

 • 2 adet Kimlik fotokopisi
 • Mezun olunan okula ait diploma veya öğrenim belgesi fotokopisi
 • 5 adet biyometrik fotoğraf
 • İkametgah belgesi

İşsizlikle mücadele kapsamında iş arayan vatandaşlarımızın istihdamına yönelik çalışma başlatan İşkur güvenlik görevlisi ilanları üzerinden binlerce güvenlik görevlisi alımı yapmaktadır. İş kur üzerinden güvenlik görevlisi olmak isteyenler için başvuru şartları aşağıdaki gibi olacaktır.

 1. Kurumların istedikleri çalışma sistemine ayak uyduracak şekilde vardiyalı çalışabilecek,
 2. T.C Vatandaşı olmak
 3. Silahsız güvenlikçilerde en az ilköğretim mezunu olmak ve 18 yaşından büyük olmak şartı aranırken
 4. Silahlı güvenlikçilerde en az lise ve dengi okul mezunu olmak ve 21 yaşını doldurmuş olma şartı aranmaktadır.
 5. Adli sicil kaydının temiz olması ve kamu haklarından mahrum olmama şartı,
 6. Güvenlik sistemleri ve kamera sistemleri konusunda bilgi sahibi olmak
 7. Görevine engel sağlık sorunu bulunmamak
 8. Erkek adaylar için askerliği tamamlamış olması
 9. 6136 sayılı Kanunda istenen tüm özellikleri ve şartları taşıyor olmak ve haklarında valilikçe yapılacak  Güvenlik Soruşturması Formu olumlu olması gereklidir.
 10. İletişim konularında yetenekli olmak şartlarını taşıyor olmak gereklidir.

Üniversitelerin güvenlik fakültesi veya meslek yüksek okulu bulunan ve bünyesinde güvenlik bölümleri mezun olanlarda beş yıl süreyle silah eğitimi hariç özel güvenlik temel eğitimi şartı aranmaz.

İşkur Güvenlik Görevlisi Alım İlanları 2020

İş kur güvenlik görevlisi alım ilanları üzerinde binlerce gencimizi iş sahibi yapıyor. İstihdam seferberliğine destek veren İş kur 2020 yılında özel güvenlik görevlisi alımları ile dikkat çekiyor. Türkiye de pek çok kurum güvenlik görevlisi için alım ilanı veriyor Bu ilanları yayınlayan İş kur a başvuru yaparak sizde güvenlik görevlisi olabilirsiniz. İşkur üzerinden yayınlanan güvenlik görevlisi ilanları üzerinden başvuru yaparak iş sahibi olabilirsiniz. İlköğretim mezunu dahil işsiz vatandaşlarımızın istihdam edilmesine yönelik başlatılan istihdam seferberliğine İş kur öncülük ediyor.

Güvenlik görevlisi olmak isteyenler öncelikle İşkur internet sitesi üzerinden kimlik bilgilerini yazarak giriş yaptıktan sonra güvenlik görevlisi alım ilanlarına başvuru yaparak. Yaşadığınız ildeki güvenlik görevlilerin alım şartlarını ve niteliklerini tamamlıyorsanız İşkur sistemine kayıt olarak başvuru yapabilirsiniz.

2020 yılında İşkur güvenlik görevlisi alım ilanları için tıklayınız.

Ayrıca www.kariyer.net üzerinden güvenlik görevlisi açık ilanlara başvuru yapabilirsiniz.

Ülkemizde güvenlik sertifikası vermeye yetkili bazı güvenlik kuruluşları ise;

Point Güvenlik eğitimi sınav takvimi için tıklayınız.

Eman güvenlik

MSH Güvenlik

NAS Güvenlik

Özel Güvenlik Görevlisi Yetkileri

Koruma hizmeti veren güvenlik görevlilerinin yetki ve sorumlulukları ise şöyledir. Koruma ve güvenliği sağladıkları alanların tüm güvenliklerinden sorumlu oldukları için Havaalanı, istasyon, liman ve terminal gibi toplu ulaşım alanlarının yanında spor karşılaşmalarının yapıldığı sahalarda, konser alanlarına ve toplantı salonlarında giriş yapanları duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üstlerini dedektörle arama, eşyaları X-ray cihazından veya benzeri güvenlik sistemlerinden geçirme görevini yerine getirirler. Bu alanlarda düzenlenecek olan cenaze ve düğün törenlerinde kimlik sorma yetkisi de vardır. Görev alanında unutulmuş kaybedilmiş ve bulunmuş eşyayı emanete alma ve  olası doğal felaketlerde deprem, sel ve ihmal sonucu çıkan yangın durumlarında yardım istenmesi halinde görev alanındaki işyeri ve konutlara girme hakları mevcuttur.  Olay yerini ve delilleri koruma ve yakalama ( silahlı güvenlikçilerin) yanlarında silah bulundurma ve taşıma yetkisi vardır.

Özel güvenlik görevlisine yetkilerini kullanabilmeleri için kimlik kartı verilir ve özel güvenlikçi üniforması giyme zorunluluğu vardır. Valilik tarafından güvenlikçilere verilen kimlik kartında görevlinin kimlik bilgileri kısaca adı ve soyadı ile biyometrik fotoğrafı ve silahlı ya da silahsız olduğu  ayrıca belirtilir ve kimlik kartları belirgin bir şekilde olmak suretiyle yakaya takılır. Üzerinde güvenlik kimlik kartı taşımayan özel güvenlik görevlileri Kanunun 7 nci maddesinde sayılan yetkileri kullanamazlar.

Özel Güvenlik Hizmetlerine Kanunun Uygulanmasına İlişkin yönetmeliğe erişmek için tıklayınız.

Güvenlikçiler görev yaptıkları alan içinde ve görev süresince belirlenen formlardaki üniformalarını giymeleri zorunludur. Yapılacak olan görevin ve işyerinin özelliği nedeniyle gerekli görülen hallerde sivil kıyafetle görev yapılmasına ancak komisyon izin verebilir. Giydikleri güvenlikçi üniformasında bağlı olarak çalıştıkları güvenlik şirketinin isim, işaret veya logo bulunmalıdır. Özel güvenlik şirketlerince kullanılacak üniforma ve üniformayı tamamlayan unsurlar ile teçhizat Bakanlıkça onaylanır.

Güvenlik Görevlilerin Çalışma Alanları

2020 yılında birçok alım ilanı verilerek işsiz vatandaşların iş bulabilmelerinin yolu açılmıştır. Birçok kamu kurumu ve kuruluşu tarafından özel güvenlik görevlisi açığı vardır ve bu kadrolara alım yapılmaktadır. Güvenlik sertifikası alarak güvenlikçi kimlik kartına sahip olan güvenlikçilerin görevlerini icra edebilecekleri birçok iş olanağı mevcuttur. Çalışma alanları olarak güvenlik görevleri;

 • Kamu ve Özel hastanelerde,
 • Özel sitelerde,
 • Bankalarda,
 • Fabrikalarda,
 • Şantiyelerde,
 • Otellerde,
 • Terminal,
 • Gar,
 • Müze,
 • AVM,
 • Rezidans,
 • Park bahçe,
 • Yakın Koruma,
 • Askeri Tesis Konvoy,
 • Havaalanı,
 • Miting alanları
 • Konser alanı
 • Spor müsabakalarının yapıldığı sahalarda,
 • Tiyatro ve toplantı salonları gibi çeşitli etkinliklerde,
 • Okul,
 • Değerli eşya nakit güvenliği olmak üzere daha birçok yerde çalışma imkanı bulunmaktadır.

Özel Güvenlik Görevlisi Maaşları

Özel ve kamu kuruluşlarında görev yapan güvenlikçilere 2020 yılında çalıştığı sektördeki yapılan işin niteliğine göre maaş bağlanmaktadır. Çoğu güvenlik görevlisi asgari ücret üzerinden aylık almaktadır. Yapacakları mesailer ve alışma saatlerini uzunluğuna göre alacakları aylıklarında farklılık gösterebilecektir.

2020 yılı  özel güvenlik maaşları 2.750 TL’dir. Maaşlar yaşadığınız şehre veya kuruma göre farklılık gösterdiğinden maaşlar 2.550 TL ila 3.750  TL arasında değişebilmektedir. Günlük 8 saat mesaiden haftalık 48 saat mesai yapan özel güvenlik maaşları net (agi, yol, yemek çıkarıldığında) ortalama 2.750 TL şeklinde olmaktadır.

2020 Özel Güvenlik Sertifikası- Sağlık raporu- Sınav – Kimlik ücreti Ne kadar?

Silahlı Kurs ücreti 900 TL- 1200 TL

Silahlı Sertifika Yenileme ücreti 500 TL- 750 TL

Silahsız Kurs ücreti 700 TL- 1.000 TL

Silahsız Sertifika Yenileme ücreti 300 TL -500 TL

Silahlı sağlık raporu ücreti 200 TL

Silahsız sağlık raporu ücreti 75 TL

ÖGG SINAV ücreti 90 TL

ÖGG kimlik harç ücreti 900 TL

Kimlik ücreti 40 TL

Silahlı sertifika Poligon ücreti 90 TL civarındadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.