KOSGEB Kredisi

3 Adımda Genç Çiftçi 2020 Başvurusu Nasıl Yapılır?

3 Adımda Genç Çiftçi 2020 Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan Genç Çiftçi Projesi kapsamında verilecek olan 30 bin TL’ den yararlanmak isteyenlerin başvuru yapmaları gerekmektedir. Çiftçilerimiz tarafından 2020 yılında başvuruların nasıl yapılacağı merak edilmektedir. İlk aşamayı sisteme yapılacak olan kayıt oluşturmakla beraber, ön başvuru aşamasından sonra İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine vereceğiniz bir dilekçe ile başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. İçeriğimizde yer alan dilekçe örneği bu anlamda size yardımcı olacaktır. Genç Çiftçi’ ye kayıt olamıyorum diyenler için 3 aşamada kaydın nasıl yapılacağını ifade etmeye çalıştık. Üye olma işlemi sonlandırılanlar, kayıtları güncel olmayanlar ya da hiç kaydı olmayanlar içeriğimizden bilgi alarak sisteme kolayca kayıt olabilir ya da burada yer alan bilgileri güncelleyebilir.

Genç Çiftçi Projesi 2020

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan proje dahilinde çiftçilerimize 30 bin TL hibe vermektedir. Verilen bu hibelerden yararlanmak için bakanlığın ilgili sistemine kayıt olmak gerekmektedir. Hükumet tarafından hayvancılık faaliyetlerinde verimliliğin artırılması ve sürdürülebilirliğin sağlanması amacı başlatılan proje 2020 yılında da devam etmektedir. Canlı hayvan alımlarının yanı sıra, mazot desteği, gübre, tohum, yem bitkisi gibi destekler ile paralel olarak yürütülen proje kapsamından şartları sağlayan çiftçilerimiz yararlandırılmaktadır. Tarım arazilerinin koruma altına alınması, gençlere istihdam alanı oluşturulması ve mevcut alanlarda faaliyet gösterilmesinin artırılması hedeflenmektedir.

Köye dönüş projesi tersine göçün hızlanmasını sağlamıştır. Özellikle ihracat faaliyetlerinin azalması ve ithalatın artırılması, ete halkımızın daha az maliyetle ulaşmasının sağlanması hedeflenmektedir. Ülkemizde işsizlik de baş gösteren sorunlardan bir tanesidir. İşsizliğin azaltılması da temel hedefler arasında yer almaktadır. Resmi Gazete’ de yayınlanan karar kapsamında başlatılan Genç Çiftçi Projesi kapsamında destek alabilmek için gerekli şartları taşımak gerekiyor. Ayrıca ödeme almaya hak kazananlara Ziraat Bankası tarafından, hibe verilen tutarın 3 katı kadar Genç Çiftçi Kredisi de verilmektedir. Köye Dönüş Hibe Kredisi isimli içeriğimizden konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

2020 Genç Çiftçi Başvuruları Ne Zaman?

2020 aşağıdaki şartları tamamlayanlar Genç çiftçi başvurularını tamamlayabilirler.

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 2. Okur yazar olmak
 3. 18 yaşından büyük olmak ve 41 yaşını tamamlamamış olmak
 4. Esnaf ve sanatkarlık faaliyetlerinde bulunmuyor olmak (Vergi mükellefi olmamak)
 5. Sosyal Güvencesi olmamak
 6. Herhangi bir işte ücretli olarak çalışmıyor olmak
 7. Arıcılık konusunda verilecek olan destekler için 50′ den fazla kovan sahibi olmamak
 8. Genç Çiftçi projesi kapsamında verilen hibelerden daha evvel yararlanmamış olmak
 9. Bakanlık tarafından verilen diğer hibelerden yararlanmamış olmak
 10. Büyükbaş hayvan sayısının 15, küçükbaş hayvan sayısının ise 50 baştan fazla olmaması gerekmektedir. Genç Çiftçi Projesi Başvuru Sayfası linkine tıklayarak başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz.

Genç Çiftçi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genç Çiftçi başvuruları iki şekilden müteşekkildir. Bunlardan bir tanesi ön başvuru, diğeri de asıl başvurudur. İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine giderek nihai başvuru yapmadan ve evrakları teslim etmeden evvel sisteme kayıt yapmalı ve mevcut projenizi bu sisteme girmelisiniz. Ayrıca burada yer alan zorunlu projelerden de yararlanabilirsiniz. Bakanlık tarafından projesi hibe almaya uygun görülenler 30 bin TL tutarında hibeden yararlanabilecektir.

Başvuru 3 adımdan oluşmaktadır. Ön başvuru ve nihai başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağına da bu adımlarda değineceğiz. Bu aşamada aklınıza takılabileceğini düşündüğümüz bir konuya yer vermek istiyoruz. E-devlet kapısı hemen hemen her işlemin yapılması için uygundur. Ancak genç çiftçi başvuruları e-devlet üzerinden yapılamıyor. Bu sistem üzerinden sadece başvuru sorgulama işlemi  yapılabilmektedir. E-devlet genç çiftçi kayıt sorgulaması yapmak için bu linke tıklayınız.

1- Genç Çiftçi Sistemine Kayıt ve Giriş Aşaması

Giriş Linki bu linke tıklayarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme zaten üyeyseniz T.C. kimlik numarası ve şifrenizi yazıp giriş butonuna basarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Şayet sisteme üye değilseniz yeni çiftçi kaydı oluşturmanız gerekmektedir.

Genç Çiftçi Giriş

Genç Çiftçi Giriş

Yeni çiftçi kayıt ekranı ise aşağıdaki gibidir. İlgili alanları doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurunuz ve daha sonra üye ol linkine tıklayınız.

Yeni Çiftçi Kaydı ekranı

Yeni Çiftçi Kaydı ekranı

T.C. kimlik numarası, ad, soyad, baba adı, cep telefonu, e posta, şifre, şifre tekrar ve güvenlik kodunu yazarak üye ol butonuna basınız. Böylece kayıt aşaması tamamlanmış olmaktadır. Giriş yapmak için tekrar giriş sayfasına girmeniz ve T.C. kimlik numarası ile belirlemiş olduğunuz şifreyi girerek sisteme yeniden giriş yapmanız gerekmektedir. Girişten sonra duyuru sayfası açılacaktır. Burada bakanlık tarafından yapılacak olan duyurular yer alacaktır. Bu duyuruları takip edebilirsiniz.

Proje bilgilerini girmeden evvel sisteme giriş yaptıktan sonra başvuru yapmanız gerekmektedir. Yeni başvuru alanını tıkladıktan sonra karşınıza çiftçi bilgileri ekranı gelecektir. Bu sayfada yer alan ilgili alanları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurunuz.

Çiftçi bilgileri ekranı

Çiftçi bilgileri ekranı

Burada yer alan boşlukları doldurduktan sonra ileri butonuna basınız.

2 – Proje Bilgilerinin Sisteme  Kaydı

Çiftçi bilgilerini kaydettikten sonra sıra geliyor proje bilgilerinin kaydedilmesine. İkametgah adresi ile projenin yapılacağı yerin adresinin aynı olması gerekmektedir. Bu aşamadan sonra sıra geliyor proje bilgilerinin girilmesine. Proje bilgileri gider kalemleri bölümünde ifade edilmektedir. Kendi projenizi girmeden evvel bakanlık tarafından uygun görülen ve tavsiye edilen projelere başvuru yapabilirsiniz.

Tavsiye edilen projelerden bir tanesini seçmeniz ve gider kalemi ekle butonuna basmanızın ardından sistem tarafından otomatik olarak tutar 30 bin TL şeklinde belirlenmektedir. Tavsiye projelerin seçilmeleri neticesinde sisteme bireysel projelerinizi giremezsiniz. Ancak tavsiye projelerden yararlanmayacak olanlar kendi projelerini aşağıdaki şekilde sisteme kaydedebilir.

 1. Gider kalemlerini tutarları ile birlikte yazdıktan sonra gider kalemi ekle butonuna basmanız gerekmektedir.
 2. Tavsiye projeleri seçmeyiniz.
 3. Proje ana konusu olarak örneğin hayvancılık konularının seçilmesi durumunda sadece tavsiye projeleri seçebilirsiniz. Gider kalemlerini yazdıktan sonra ileri butonuna basınız.
 4. Proje bilgileri ve gider kalemi seçildikten sonra sıra geliyor arazi bilgilerinin kaydedilmesine.
 5. Proje kapsamında verilen desteklerden yararlanabilmek için arazi büyüklüğünün en az 2 dekar olması gerekiyor.
Arazi bilgilerinin kaydedilmesi

Arazi bilgilerinin kaydedilmesi

Arazi bilgilerini kaydettikten sonra ileri butonuna basınız. Açılan sayfada kayıt için gerekli olan evraklar yer almaktadır. Bu evraklar bağlı bulunduğunuz il ve ilçe müdürlüklerinde değişiklik gösterebilir. Bu sebeple detaylı bilgiyi Tarım ve Orman Müdürlüklerinden alabilirsiniz.

Başvuru evrakları

Başvuru evrakları

Arazi bilgilerini girdikten sonra yukarıda evrak sayfası açılacaktır. Yazdır butonuna tıklayarak gerekli evrak listesinin çıktısını alabilirsiniz. Kaydet butonuna basarak sistem kaydınızı tamamlayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra sıra geliyor 3. adıma. GENÇ ÇİFTÇİ BAŞVURU TARİHİ isimli içeriğimizden genç çiftçi projesi ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

3- Gerekli Evrakların Teslimi

Sistem kaydı tamamlandıktan sonra sıra  geliyor evrakların teslimine. Evraklar Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlükleri’ ne teslim edilecektir. Gerekli evrak listesi aşağıdaki gibidir;

📝 Proje başvuru dilekçe (Dilekçede 30370 sayılı Resmi Gazete kaynak gösterilerek Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında başlatılan Genç Çiftçi Projesine kayıt yaptıracağınızı ve gereğinin yapılmasını arz ettiğinizi ifade ediniz.)

📝 Projenizin tanıtım formu (sisteme kaydettiğiniz projenizin çıktısını alabilirsiniz.)

📝 Taahhütname

📝 T.C. kimlik belgesinin fotokopisi

📝 Okur yazar olduğunuza dair belge ya da diploma fotokopisi

📝 Sosyal Güvenlik Kurumu’ ndan alınacak olan sosyal güvenceniz olmadığına dair belge

📝 Gelir tespit belgesi

📝Adres belgesi

Bu evrakları hazırlayarak bağlı bulunduğunuz il ya da ilçelerdeki müdürlüklere teslim ederek nihai başvurunuzu tamamlayınız. Tavsiye projeleri bu linkten inceleyebilirsiniz.

Şartları taşıyan çiftçilerimiz başvurularını tamamlayabilir ve 2020 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen 30 bin TL hibeden yararlanabilir.

] }
Yorumlar
 1. hasan dedi ki:

  Yeni kayıt sayfasina giriyorum ama uye olma sonlandirilmiştir diyo

 2. İzzettin uçkan dedi ki:

  Yeni kayıtsayfasına gidiyorum ama uye ilma sonlandırılmıştır diyor

 3. Satılmış dedi ki:

  Yeni kayıt sistemine giremiyorum sürekli üye olma sonlandırılmıştır diyor

 4. Emre dedi ki:

  Yeni kayıt sayfasina giriyorum ama uye olma sonlandirilmiştir diyo