KOSGEB Kredisi

Garanti Bankası Kredi Notu Sorgulama

Garanti Bankası Kredi Notu Sorgulama

Banka müşterilerinin kredi çekebilmeleri için kredi notlarının yüksek olması gerekmektedir. Kredi notu sorgulaması yapılabilecek olan pek çok sistem bulunmaktadır. Kredi notu findeks sistemi üzerinden ne yazık ki ücretli olarak sorgulanmaktadır. Ancak ücretsiz sorgulama yapmak isteyenler bankaların mevcut sistemleri üzerinden bu işlemlerini gerçekleştirebilirler. Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Finansbank, Akbank ve Garanti Bankası gibi bankaların sorgulama sistemleri bulunmaktadır. SMS ve T.C. kimlik numaranız ile sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız içeriğimizde Garanti Bankası üzerinden nasıl kredi notunuzu öğrenebileceğiniz ile ilgili detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

İhtiyaç, konut, taşıt vb. konularda bankalara finansman talebi ile gitmeniz durumunda bankaların ilk olarak dikkat edecekleri husus müşterilerinin kredi notu olmaktadır. Gerekli evraklar ile başvuru yapılması durumunda bankalar müşterilerinin kredi geçmişleri ile ilgili bir tahkikat yaparlar. Şayet müşterilerin mevcut kredi notları riskli seviyede görülürse bankalar tarafından kredi talepleri kabul edilmeyecektir.

Kredi Notu AralığıRisk GrubuKredi Kullanma İhtimali
1-699En RiskliÇok Düşük
700-1099Orta RiskliDüşük
1100-1499Az RiskliGelire Bağlı
1500-1699İyiYüksek

Yukarıdaki tabloda kredi notu aralıkları ve risk durumları gösterilmektedir. 1 ile 699 arası kredi notları yüksek risk içerdiğinden bankalara kredi talebi ile gittiğinizde eli boş dönmeniz olağandır. 700 ile 1099 kredi notuna sahip olan banka müşterileri de orta riskli kabul edilmektedir. Bu nedenle kredi almaları düşük bir ihtimaldir. 1100 ile 1499 arası kredi notuna sahip banka müşterileri bankalardan kredi alabilir. Ancak burada kesinlik belirtmek doğru olmayacaktır. Çünkü bankaların için kredi verilmesi konusunda dikkat edilecek tek husus müşterilerinin kredi notu olmamaktadır. Bankalar müşterilerinin gelir durumları neticesinde kredi limiti belirleyebilirler. 1500 ile 1699 arası kredi notuna sahip olan müşteriler de limitleri yine bankalar tarafından belirlenmek koşulu ile kredi alabilirler.

Findeks

Bankalar ile ilişki halinde olan her müşterinin bir risk raporu bulunmaktadır. Risk raporunda müşterilerin var olan kredi kartları, mevduat hesapları, taşıt, konut ve ihtiyaç kredisi gibi bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler bankalar tarafından Türkiye Bankalar Birliği’nin mevcut risk merkezlerine gönderilmektedir. Daha sonra risk merkezlerine gönderilen bilgiler burada düzenlenir ve raporlanır.

Findeks adı verilen sistem banka müşterilerinin kredi notlarının öğrenilmesine imkan tanımaktadır. Ancak sorgulama işlemi ücretlidir. Öncelikle sisteme üye olmanız gerekmektedir. Burada yer alan kredi notları 1 ile 1900 arasındadır. 1900 en az risk içerirken 1’e doğru ilerlendiğinde risk artmaktadır. Kredili mevduat hesabı, bireysel hesaplar, kredi kartları gibi bankacılık ürünlerine sahip olan tüm banka müşterilerinin kredi notları vardır. Kredi notu sorgulama işleminde esas hesaplama 5 yıllık süre için yapılmaktadır. Şayet müşteri 5 yıl içinde herhangi bir kredi çekmemiş, kredi kartı gibi bankacılık ürünleri kullanmamış ise kredi notu da olmayacaktır.

Zaten yapılandırma ile ilgili hazırladığımız içeriklerde müşterilerin kredi sicillerinizi düzeltmeleri için bankaya düzenli olarak para yatırsalar, kredi kartı alarak ekstrelerini düzenli ödeseler de sicillerinin ancak 5 yılda temizlenebileceğini aktarmıştık. Findeks kredi notu sorgulama işleminin ücreti 4,5 TL + KDV‘ den oluşmaktadır.

Findeks sistemi üzerinden kredi notu sorgulaması yapmak için tıklayınız. Findeks hakkında tüm sorularınızı 444 4 552 numarasını arayarak sorabilirsiniz.

SMS İle Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu sorgulama işlemi sms yöntemi ile de yapılmaktadır. Turkcell, Türk Telekom, Avea, Vodafone hatlarına sahip olanlar;

T.C. kimlik numaraları ve doğum yıllarının aralarında bir boşluk bırakarak 1122‘ ye göndererek kredi notu sorgulaması yapabilirler. Bu işlemin ücreti ise 9 TL olmaktadır.

Bankalara bu anlamda kredi talebi ile gitmeden evvel kredi notu sorgulaması yapmanız yerinde olacaktır. Çünkü aldığınız her red kararı kredi notunuzun düşmesine sebebiyet verecektir. Şayet kredi notunuz düşükse yükseltmek için pek çok alternatif yöntem mevcuttur. Bu yöntemleri kullanabilirsiniz. Kredi notu ücretsiz sorgulama isimli içeriğimizden de kredi notunuzu hiçbir ücret ödemeden bulabileceğiniz yöntemler ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Garanti Bankası Kredi Notu Sorgulama İşlemi

Müşterisi olduğunuz bankanın mevcut sistemleri üzerinden de kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Garanti Bankası bu duruma imkan veren bankalar arasında yer almaktadır. Müşterilerin kredi ya da kullandıkları kredi kartlarına ilişkin geçmiş verileri bir sistem üzerine kaydedilmektedir. Ayrıca müşteriye sağladığı pek çok yarar da bulunmaktadır. Zaten her halükarda bankalardan kredi alabilmek için kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Ancak bazı bankalar kredi notlarına bakarak müşterilerine özel faiz oranları sunabilmektedir. Yani örneğin A bankasında konut kredisi faiz oranı %2,50 ise banka müşterinin sicilini inceleyerek bu oranı %2,45′ e çekme yetkisine sahiptir.

Findeks adı verilen ve halk arasında kredi notu olarak bilinen sistem banka müşterilerinin kredi alma kabiliyetine haiz olup olmadıklarını göstermektedir. Bu notu bilmek bankalara rahatlıkla kredi talebi ile gitmenize imkan tanır. Hem de uzun vadeli ödemeniz gereken bir borç varsa finansman ihtiyacınızı karşılamak için alternatif yollar aramanıza gerek kalmaz. Çünkü bilirsiniz ki bankaların size kredi vermeleri için herhangi bir engel yoktur.

GARANTİ BANKASI FİNDEKS KREDİ NOTU SORGULAMA

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Garanti Bankası tarafından müşterilerinin kredi notlarının yükseltilmesi için tavsiye edilen pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler aşağıdaki gibi sayılabilir;

 • Bankanın mevcut kredili ürünlerinin düzenli olarak kullanılması
 • Bankadan kredi kartı alınması ve ekstrelerinin düzenli olarak ödenmesi 
 • Şayet ödenmemiş ve vadesi geçmiş borç varsa bu borçların kapatılması
 • Diğer bankalara kredi borçları varsa bu borçların faiz oranı en düşük bankada yapılandırılması
 • Kredi borçlarının düzenli olarak ödenmesi gibi pek çok yöntem kullanılabilmektedir. 

Kredi notunu etkileyen bazı kriterler bulunmaktadır. Bu oranlar Garanti Bankası tarafından tek tek düzenlenmiştir.

Kredi notu nasıl yükseltilir

Kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi Notunu Etkileyen Sebepler

► Bankalardan kredi alan ya da kredi kartı bulunan müşterilerin borçlarını vadesi geldiğinde ödemesi gerekmektedir. Kredi kartlarının bir yıl içinde 3 kez asgari tutarlarının ödenmesinin aksatılması durumunda kullanıma kapatılacağını biliyoruz. Şayet bu ödemeler düzenli olarak yapılmazsa kredi notunuz olumsuz etkilenecektir. ,

 • Düzensiz ödeme : %30 oranında kredi notunu etkilemektedir.

► Hesaplama yapılırken müşterinin limiti, varsa borç kalanları, herhangi bir şekilde kapatılmış olan kredileri de dikkate alınmaktadır. Bu başlık da kredi notunu doğrudan etkilemektedir.

 • Bakiye ve müşterinin borçları : %25 oranında kredi notunu etkilemektedir.

►  Risk durumunu artıran unsurlardan bir diğeri ise yakın zamanda bankadan alınan kredilerdir.

 • Bankadan yakın zamanda çekilmiş krediler : %20 oranında kredi notunu etkilemektedir.

► Müşterinin kredi kullanmasının kredi notunu doğrudan etkileyen bir etken olduğundan söz etmiştik. Ancak müşteri sürekli olarak kredi kullanıyorsa burada dikkat edilecek kriter ödemeleri düzenli olarak yapıp yapmadığıdır. Şayet bir banka müşterisi kredi borçlarını düzenli olarak ödemiş ise, hiç banka ile muhatap olmamış bir müşteriye göre daha yüksek kredi notuna sahip olabilecektir.

 • Düzenli ödeme : %15 oranında kredi notunu etkilemektedir.

Garanti Bankası üzerinden kredi notu sorgulaması yapılarak elde edilecek olan pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu bilgiler;

 1. Geçmiş dönemlere ait kredi borcu ya da kredi kartı ile ilgili ödeme durumu
 2. Müşteri toplam limiti
 3. Bankalara toplamda ne kadar borçlu olduğunuz  konusunda bilgi edinmenize olanak tanıyacaktır. Bu imkanlar sayesinde yukarıda saydığımız kredi notu yükseltme yöntemleri ile kredi notunuzu iyileştirmeniz ve bankalar ile ilişkinizin olumlu yönde ilerlemesine sebep olacaksınız. Kredi notuna bakmayan bankalara müracaat ederek kara listede iseniz bile kredi çekme yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

Garanti Bankası Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası müşterileri kredi notunu sorgulama işlemlerini internet bankacılığa girerek yapabilmektedir.

garanti-bankası-internet-şubesi

Garanti Bankası İnternet şubesi giriş

 • Giriş yaptıktan sonra yukarıda yer alan başlılardan hesap ve ürün> kredi notu (risk ve çek raporu) tıklayın.
garantibankası-kredi-notu-sorgulama

Garanti Bankası kredi notu sorgulama

 • Şayet banka müşterisi iseniz ve daha evvel sorgulama yaptıysanız açılan pencerede kredi notunuz ile ilgili bir bilgi yer alacaktır. Yoksa kredi notu sorgulaması yapmak için tıklayınız seçeneğine tıklamanız ve adımları takip etmeniz gerekecektir.
kredi-notu-sorgulama

Kredi notu başvurusu

Kredi notu başvurusu yapmak oldukça kolaydır. Tutarlar bankalara göre değişiklik gösterecektir. Ancak genel olarak tutarın 5 ile 10 TL arasında olduğundan bahsetmek mümkündür. Akbank Direkt üzerinden kredi notu sorgulaması da yapabilirsiniz.

Siz de kredi notunuzu sms ile sorgulayabileceğiniz gibi müşterisi olduğunuz bankaların internet şubelerinden T.C. kimlik numarası ve internet bankacılığı şifreniz ile sisteme giriş yaparak oluşturabilirsiniz. Bir şifreye sahip değilseniz yeni şifre almak istiyorum linkine tıklayarak müşteri bilgilerinizi girebilir ve kendinize bir internet bankacılığı şifresi oluşturabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.