KOSGEB Kredisi

Esnafın Borcu 6 Ay Ödemesiz 24 Ay Taksitlendirme (Güncel)

Esnafın Borcu 6 Ay Ödemesiz 24 Ay Taksitlendirme (Güncel)

27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak enflasyon ile mücadelede yeni ve sağlam bir program uygulanmaya başlayacağının müjdesini verdi. Bu enflasyon programının içerisinde esnaf borçlarına yapılandırma müjdesi de bulunmakta. Bu yapılandırmada belirli dönemlere ait olan borçların 24 ay taksitlendirilmesi bulunmakta. Detaylar haberimizde.

Enflasyonla Mücadele Programı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, partisinin istişare ve değerlendirme toplantısında yaptığı sunumlarda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz yıl itibari ile enflasyon oranlarında yaşanan artışa bir nebze olsun dur demek adına bir mücadele programı çalışmasının yapıldığını ve bu çalışmanın 9 Ekim itibari ile detaylı olarak açıklanacağını belirtti. Şirketlerin oluşturduğu reel sektörün mevcut kredi borçlarının yapılandırmasının mümkün olduğu açıklandı. Bankalar Birliği aldığı bir karar ile şirketlerin kredi borçlarını taksitlendirebileceğini duyurmuştu. Yapılandırma için belirlenen limit 15 milyonun altındaki borçlar olacak. Bu borçlar yeniden yapılandırılarak 24 ay vade süreci belirlenecek. Bakan yaşanılan tüm sıkıntılı sürece rağmen, firmaların, vatandaşların bu durumun bertaraf edilmesi için ellerinden geleni yaptığının altını çizdi. Esnaf kefalet yapılandırması ile ilgili detayları biliyor musunuz?

Enflasyonla Mücadele Programı

Enflasyonla Mücadele Programı

TBB Tavsiye Kararı

Türkiye Bankalar Birliği yönetim kurulu tarafından alınan tavsiye kararını basın mensupları ile paylaşmıştı. Bu karar ile ekonomik anlamda yapılan her türlü çalışmanın destekleneceği duyurulmuştu. Yönetim kurulu üyeleri tarafından oy birliği ile alınan kararların ülke ekonomisinde yaşanana sıkıntıları olumlu anlamda etkileyeceği düşünülmektedir. Ticari faaliyetler, yatırım çalışmaları, üretim faaliyetleri dikkate alınarak istihdam oranlarının düşmemesi ve ekonomik manada kalkınmanın sağlanacağı görüşü hakimdir. Taksitlendirme işlemi için 15 milyon TL’ nin altında bir kredi borcuna sahip olmak gerekmektedir. Ancak nakit olmayan riskler de eklendiğinde 25 milyon TL‘ ye ulaşması muhtemeldir.

” TBB tarafından yapılan açıklama şu şekildedir; TBB Yönetim Kurulu, yaptığı değerlendirmeler sonucu, 17 Ağustos tarihinden itibaren ülke ekonomisinde yaşanan değişimleri değerlendirmiş, bu sıkıntıları bertaraf etmek adına bazı önlemler almaya karar vermiş, kısa ve uzun vadede planlar yapmıştır. Bu değerlendirmeler sonucunda şu kararlar alınmıştır. Şirketler ile hükumet arasındaki çözüm sağlayıcı her adım olumlu anlamda değerlendirilmekte ve destek sağlanmaktadır. Kurda yaşanan oynaklığın ve fiyat artışlarının sebepleri ekonomik temelli olarak değerlendirilmemektedir.  Ülkedeki fiyat artışları, kur artışları ve enflasyon oranları Türkiye’ nin şu anki gerçek durumunu ihtiva etmemektedir. Yaşanan bu olumsuz durum kalıcı değildir. Türkiye Bankalar Birliği, bu kur hareketliliğinin durağan bir hal alacağını ve döviz fiyatlarının düşeceğini öngörmektedir. Bu anlamda yapılan tespitler sonucunda, yaşanan olumsuz gelişmelerin yatırımcılar, ticaret ile ilgilenenler, üretim yapanlar vb. üzerindeki etkilerini kısıtlamak için ilgili bakanlık, hükumet, diğer finansal kuruluşlar ve bankalar ile birlikte yardımlaşma esasına dayanılarak bankacılık sektörünün tüm kaynaklarının, bilgi birikiminin ve gücünün ülke menfaatleri için en yüksek seviyede kullanılacağı vaat edilmektedir. Her banka müşterisinin finansal durumu ve borcunu ödeyebilme yeteneği tek tek değerlendirilecek, karşılıklı olumlu tutumların sürdürülmesi ile birlikte sunulacak kredi kampanyalarının devam etmesi, işletmenin finansal sıkıntı yaşamaması adına finans akışının devam etmesi, taksit süresi ve ödeme planında esnek bir tutumun sergilenmeye devam edilmesi, kur dalgalanmaları sebebi ile sunulacak olan imkanlarda esnek davranılması, Ağustos ayından itibaren geçirilen zorlu sürecin etkileri sebebi ile oluşmuş olan kredi ödemelerinin geciktirilmesi, protesto edilen senetlerin ve karşılıksız çeklerin Risk merkezine bildirilmesi, ekonomik anlamda ülkeye bir katkısı olan, fakat yaşanan olumsuzluklar sebebi ile ödemelerini geciktiren ve taksitlerinin ödemelerini zamanında yapamamış olanların, bankalara olan kredi borçlarının yapılandırılması ve bu sayede ödeme işlemini daha rahat gerçekleştirebilmeleri ve işletme faaliyetlerini sürdürebilmeleri amacı ile tavsiye kararı verilmiştir. “

Tavsiye kararı metnine ulaşmak için tıklayınız.

TBB Tavsiye Kararı

TBB Tavsiye Kararı

Esnaf Borcuna Taksitlendirme

Yapılandırılacak kredilerin aşağıdaki özellikleri taşıması gerekmektedir;

  • Kredi ile ilgili herhangi bir iflas kararı verilmemiş olmalıdır.
  • Kredi ile ilgili finans kuruluşları ya da herhangi bir banka tarafından hukuksal takibin başlatılmamış olması gerekmektedir.
  • 30 Haziran 2018 tarihinden sonra borcun söz konusu banka tarafından yapılandırılmamış olması gerekmektedir.
  • Borçlarını ekonomik durumları bozulduğu için ödemekte sıkıntı yaşayanların kredilerinin taksitlendirilmesi durumunda daha sonra borcunu kapatacağı öngörülen ve cirosunu artıracağı farz edilen reel sektör mensupları için vadesi 30 Nisan 2019 itibari ile dolacaklar 
  • 6 ay boyunca anapara için herhangi bir ödeme gerçekleştirmeyecekler. 
  • Kredileri 24 ay yani  2 yıl süresince vadelendirilecektir. 

İşletmeler bu yapılandırma sürecinde işletme yetkilisi bir şahıs dahilinde başvuru yapacak, banka yapılan başvuruyu değerlendirecek ve kendi politikaları çerçevesinde karara bağlayacaktır. Bankalar karşılıklı hakların korunması ve iyi niyet politikası çerçevesinde sunduğu her türlü imkan ile işletmelerin yanında olmaktadır. Bu süreçte yaşanılan sıkıntıların hafiflemesi adına yine uygun ödeme koşulları, uzun vadeler ve kredi taksitlendirme imkanı sunmuştur. Bu anlamda Türkiye Bankalar Birliği elinden gelen özveriyi gerçekleştireceğini ve işletmelerin mağduriyetlerinin giderilmesini hedeflediklerini belirtmiştir.

Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak twitter üzerinden yaptığı açıklamasında TBB’ nin kararını desteklediğini, Enflasyon ile Topyekün Mücadele Programı adını verdikleri bu projenin detaylarını çok yakında açıklayacaklarını duyurdu.

TBB’ nin yönetim kurulunca görüşülen ekonomik düzenlemeler ile yurt içinde ve yurt dışında yatırım yapmayı arzulayan yatırımcıların yeniden güven tazelediği, kur piyasasında yaşanan hareketliliğin bir nebze olsun azaldığı, finansal risk oranlarında düşüş yaşandığı ifade edilmiştir.

Kredi Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi yapılandırma işlemi mevcut borçların, şayet birden fazla ise tek çatı altında toplanarak yeni bir ödeme planı hazırlanması anlamına gelmektedir. Yapılandırma işlemini borcunuz olan bankada yapmak durumunda değilsiniz. Burada dikkat edilecek kriter faiz oranları olacaktır. Örneğin Ziraat’ ın faiz oranı %i 168, İNG Bank’ ın % 2,02 ise Ziraat Bankası’ nda kredi yapılandırması yapmanız daha mantıklı olacaktır. Kredi borcu yapılandırması tıklayınız.

Berat Albayrak tarafından yapılacak olan açıklamaları bekliyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.