KOSGEB Kredisi

E-Devlet Kredi Notu Öğrenme 2020 Servisi (ÜCRETSİZ)

E-Devlet Kredi Notu Öğrenme 2020 Servisi (ÜCRETSİZ)

Banka ile müşteri ilişkileri arasında adeta bir ayna görevi gören kredi notunun her müşteri tarafından bilinmesi gerekmektedir. Kredi notu öğrenmek için pek çok yöntem kullanılmaktadır. KKB A.Ş.‘ nin geliştirdiği Findeks sistemi üzerinden kredi notu sorgulama işlemi belirli bir ücret karşılığında yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra T.C. kimlik numarası ve sms ile de kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. İş Bankası, Finansbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası gibi bankalardan da sorgulama işlemi yapılabilmektedir. 2020 yılında ücretsiz olarak kredi notu sorgulaması bir tek Halk Bankası üzerinden yapılabilmektedir. Pek çok kişi tarafından e-devletten kredi notu öğreniliyor mu? sorusunun cevabı merak edilmektedir. Detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

E Devletten Kredi Notu Öğreniliyor mu?

Kredi notu sorgulamak için pek çok yöntem olduğundan söz ettik. Kredi notu öğrenmek isteyenler tarafından en çok merak edilen konulardan bir diğeri de bu işlemin e-devlet üzerinden yapılıp yapılmadığıdır. E-devlet pek çok işlemi gerçekleştirmek için vatandaş ile kamu teşkilatları arasında bir köprü görevi görse ve hatta pek çok sorgulama işlemine imkan tanınsa da 2020 yılında e-devlet kapısı üzerinden kredi notu sorgulama işlemi faaliyete geçmiştir. Artık sizlerde E-devlet üzerinden KKB notunuzu öğrenebileceksiniz.

E-devletten kredi risk raporunu öğrenmek için yalnızca ayda bir defa hakkınız bulunuyor. Sistem kullanıma açılmış olup bilgilerinize ulaşmak için E-devlet sisteminizde bulunan numaranın aktif ve güncel olarak kullanılıyor olması gerekmektedir. Bu işlem için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

1- İlk olarak T.C kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapınız.

E-devlet Giriş

E-devlet Giriş

2- Karşınıza açılan yardım butonundan “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” seçeneğini tıklayınız. Açılan penceren “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” butonunu seçiniz.

Rapor seçeneği

Rapor seçeneği

3- Risk Merkezi Raporunu seçtiğinizde karşınıza aşağıdaki görsel gelecektir. Görselde belirtilen “Yeni Başvuru” butonuna tıklayınız.

E-devlet Risk Merkezi Raporu Yeni Başvuru

E-devlet Risk Merkezi Raporu Yeni Başvuru

4- Bilgilerinizin bulunduğu ekran karşınıza gelecektir. Cep telefon numaranızın doğru olduğundan emin olun. Aksi taktirde cep telefonuna gelen şifreye ulaşamayacağınızdan işlemi tamamlayamazsınız. Cep telefonunuz kendinizin ise “Başvur” butonuna basarak işleminizi başlatabilirsiniz.

Bilgi ekranı

E-devlet bilgi ekranı

5- Başvur butonuna basmanızın ardından cep telefonunuza Risk Merkezinden kısa mesaj gelecektir. Mesajın içeriğinde ilgili rapora ulaşabilmeniz için size tahsis edilmiş bir şifre yer alacaktır.

Risk Raporu Bilgilendirme Mesajı

Risk Raporu Bilgilendirme Mesajı

6- Cep telefonunuza mesaj olarak gelen şifreyi e-devlet ekranında açılan “Rapor Şifresi” butonuna doğru bir şekilde giriniz. Aynı şekilde resimde belirtilen güvenlik kodunu giriş yaptıktan sonra “Raporu Görüntüle” butonuna basınız.

Şifre Girişi Ekranı

Şifre Girişi Ekranı

7- Karşınıza aşağıdaki görsel açılacaktır. “Raporu Görüntüle” butonuna basarak işleme devam edin.

Raporu Görüntüleme Ekranı

Raporu Görüntüleme Ekranı

8- Son adımda ise bilgilerinizin gizli tutulması gerektiğinden tekrar şifre talep edilecektir. Risk Merkezinin cep telefonunuza gönderdiği SMS’de yazan şifreyi bu ekrana doğru bir şekilde giriş yaparak “Gönder” butonuna basınız.

Korumalı şifre girişi

Korumalı şifre girişi

10- Kredi, kredi kartı gibi tüm borç bilgileriniz ekrana yansıtılacaktır. İşlem akışınızı buradan ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak unutmayın  bu işlem ayda yalnızca bir kere tekrarlanmaktadır. Bu sebeple cep telefonunuza gelen şifreyi asla kaybetmeyiniz.

Vatandaşlar bu sistem sayesinde bankalarda ya da finans kuruluşlarında bulunan borçlarını, ödenmemiş faizleri veya yasal takip durumlarını son 10 yılı belirtecek şekilde görüntüleyebileceklerdir.

T.C. İle Kredi Notu Sorgulama

T.C. ile kredi notu sorgulamasının nasıl yapılacağı da herkes tarafından merak edilen konulardan bir tanesi olmaktadır. Bu işlem mümkündür. Üstelik en kolay yöntemlerden bir tanesidir. Herhangi bir sisteme  üye olmanıza gerek kalmadan sadece göndereceğiniz bir kısa mesaj yolu ile notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu yöntemi kullanmak ücretlidir. Faturalı hat sahiplerinin tarifelerinden kısa mesaj gönderilmesi sonrası kesinti yapılacaktır. Faturasız hat sahiplerinin de ancak bakiyelerinin yeterli olmaları sonrası bu işlemi yapmaları mümkündür.

T.C. boşluk DOĞUM YILI yazılarak 1122‘ ye kısa mesaj gönderebilir ve 9 TL ödeyerek kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz.

T.C. İle Kredi Notu Sorgulama

T.C. İle Kredi Notu Sorgulama

Ayrıca bankaların sistemleri üzerinden de kredi notu sorgulaması yapılması mümkündür. Akbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası gibi bankaların internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamaları üzerinden kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenmek Mümkün mü?

Ücretsiz kredi notu sorgulama işlemi mümkün olmasa da diğer yöntemleri kullanarak ucuza kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. 1 TL karşılığında BKM Ekspress üzerinden kredi notu sorgulaması yapabileceğiniz gibi 4,5 TL + KDV karşılığında findeks sisteminden ya da 9 TL karşılığında GSM operatörlerinden de kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Artık E-devlet üzerinden ve Halkbank üzerinden ücretsiz olarak sorgulama yapılabiliyor. Yeni uygulanmaya başlanmış bir sistem ile E-devlet kapısı üzerinden ücretsiz bir şekilde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Banka uygulamalarına, operatörlere veya Findeks Kredi Notu uygulaması sayfasına herhangi bir ödeme yapmanıza gerek kalmadan E-devlete T.C kimlik numarası ve şifreniz ile giriş yaparak kısa süre içerisinde kredi notunuzu cep telefonunuza alabileceksiniz.

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Findeks bu sektörde faaliyet gösteren 9 banka tarafından kurulmuş bir sistemdir. Kredi notu sorgulanması işlemi ücretli olup, sisteme üye olmak için herhangi bir ücret ödenmemektedir. Bu sisteme üye olduktan sonra paket halinde olan ürünlerden satın almanız gerekiyor. Sistem üzerinde banka müşterilerinin mevcut kredi kartları, vadeli hesapları vb. bilgiler yer almaktadır. Müşterinin mevcut kredi kartları, vadeli ya da vadesiz mevduat hesaplarındaki bakiyeler, varsa daha evvel kullandığı krediler, kredileri ya da kredi kartı ekstrelerini düzenli ödeyip ödemedikleri de birer kriter olmaktadır. Tüm bu kriterler baz alınarak müşterilerin kredi notları hesaplanmaktadır.

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Vatandaşın her türlü sorununa çözüm getiren ve devlet ile bağlantı kurmalarını sağlayan E-devlet sistemi sayesinde artık bankalarda olan kredi ve kredi kartı borç bilgilerinize de ulaşabileceksiniz. Bu işlem için herhangi bir ücret ödemek durumunda kalmayacaksınız. Ancak bu işlemi yalnızca ayda bir defa yapmanıza müsaade verileceğini unutmayınız. E-Devlet Kredi Notu Öğrenme linkine tıklayıp yukarıda belirttiğimiz adımları takip ederek bilgilerinize kısa süre içerisinde ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.