KOSGEB Kredisi

Devlet Koruyucu Aile Projesi Hakkında Geniş Bilgi

Devlet Koruyucu Aile Projesi Hakkında Geniş Bilgi

Ülkemizde Çocuk Esirgeme kurumlarında binlerce çocuk bulunuyor. Bu çocukların hepsinin ailesi olmadığı yönünde genel bir kanı da mevcut.  Ancak böyle bir şey çoğunluk için geçerli olmamakla birlikte kurumda bulunan çocukların hemen hemen hepsinin bir ailesi bulunmaktadır yalnız birçok nedenlerden dolayı kendi ebeveynleri tarafından kuruma bırakılmış çocuklardır. Bir gün geri alırız umuduyla da çocukları tamamen terketmemişlerdir. Bu sebeplerden dolayı kurumdaki çocuklar başka aileler tarafından evlat edinilememektedir. Bu durumda olan çocuklar için proje hazırlanmış ve evlat edinme dışında ailelerin yanına yerleştirilerek aile ortamında büyümeleri için koruyucu aile hizmeti verilmektedir. Kurumlar çocukların her türlü hizmette bulunuyor ancak çocukların asıl ihtiyaç duydukları şefkat ve ilgi konusunda devreye Koruyucu Aile Projesi giriyor.

Aile yanında destek hizmetleri arasında yer alan koruyucu aile modelinde koruyucu aile nedir? Devlet koruyucu aile projesi, koruyucu aile olma süreci nasıl işler tüm merak edilenler yazımızda..

Koruyucu Aile Nedir?

Biyolojik ailesi ile birlikte yaşama koşullarını kaybetmiş çocukların yine bir ailede yetiştirilmesi için yeni bir ailenin yanına yerleştirildiği bir hizmet modelidir.

Koruyucu aile modelinde 4 model bulunmaktadır. Bunlar;

 • Akraba veya Yakın Çevre Koruyucu Aile
 • Süreli Koruyucu Aile
 • Geçici Koruyucu Aile
 • Uzmanlaşmış Koruyucu Aile olmak üzere 4 çeşitli koruyucu ailelik modeli bulunmaktadır. Bu konu hakkında korev.org.tr resmi internet sitesi üzerinden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Devlet Koruyucu Aile Projesi

2 Eylül 1990 tarihli Çocuk Hakları Sözleşmesi ülkemizde de imzalanmış ve bu sözleşme ile koruyucu aile hizmeti daha da önem kazanmıştır. Bu hizmet 14.12.2012 tarih ve 28497 sayılı Koruyucu Aile Yönetmeliği’ne uygun olarak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.

Devlet Koruyucu Aile Projesi kapsamında Çocuk esirgeme kurumlarına bırakılan çocukların her türlü bakımlarını ve ihtiyaçlarını karşılamak isteyen aileler çocukları kurumlardan alarak evlerine götürerek ihtiyaç duydukları ilgi ve şefkati aile ortamında sağlamaları amacıyla oluşturulmuş bir projedir. Çocuklar ile aileler arasında eşleşme yapılması için başvuru yapıldıktan sonra bir süre beklenmektedir. Başvurudan sonra 1 ya da 2 ay içinde tüm araştırmalar yapılarak olumlu değerlendirilen kişiler geri dönüş için aranmaktadır. Koruyucu aile projesi kapsamında alınacak çocukların dosyaları başvuru yapan ailelere sunularak çocukların hangisiyle görüşülmek isteniyorsa o çocukla görüştürülmek üzere randevu alınmaktadır. Çocukların cinsiyetleri ve yaşları dosyada belirtilir ve istenilen yaşta ve cinsiyette çocuk seçimi yapılabilecektir. Daha sonrasında çocuk ile koruyucu aile 15 dakika kadar buluşturulmakta ve 2 buçuk yaşından büyük çocuklar için alışma süresinin sağlanması istenmektedir. Tüm bu süreçten sonra nihai karar verilip çocuğu almak için gerekli işlemler yapılarak eve götürülmektedir. Kısaca koruyucu aile projesi ile evlat edinmek isteyenler için süreç bu şekilde işliyor. Tabi bu kadar kolay bir sürecin öncesinde Sosyal Hizmet Görevlileri koruyucu aile için başvuran kişiler ile defalarca görüşme yapıyor. Kişi hakkında güvenlik soruşturması gibi birçok araştırma yapılıyor. Bu süreçte kişiye eğer Sosyal Hizmetler görevlileri tarafından koruyucu aile olabilir onayı verildikten sonra görüşmeye ve çocuğu almaya izin verilmektedir.

Koruyucu Aile Olma Süreci Nasıl İşler?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne koruyucu aile olmak için dilekçe ile başvuru yapılır. Çocuk Esirgeme Müdürlüğünde görevli ilgili uzmanlar tarafından aşağıdaki süreç takip edilir:

 • Başvuru alınması,
 • Evrak tamamlama,
 • Ailenin incelenmesi ve onay kararı,
 • Ailenin uygun çocukla eşleştirilmesi ve
 • 2.5 yaş üzerinde çocuklar için belirli bir süreç uyum aşaması,
 • Kurul tarafından ve aile tarafında uygun olduğu kararın verilmesinden sonra sözleşme imzalanması,
 • Çocuğun aileye teslim ve yerleştirme
 • İzleme ve denetim sürecinden oluşur.

Herkes Koruyucu Aile Olabilir mi?

Evli yada bekar olma gibi medeni duruma bakılmaksızın eğer Türk vatandaşı iseniz koruyucu aile olabilirsiniz. Bunun için bazı şartları da sağlıyor olmanız istenecektir. Bu şartlar ise;

 • Sürekli Türkiye’de ikamet ediyor olmak,
 • 25-65 Yaş arasında olmak,
 • En az ilkokul mezunu olmak,
 • Düzenli bir gelire  aylığa sahip olmak,
 • Çocuğun biyolojik anne-babası ya da vasisi olmamak şartlarını sağlayan herkes koruyucu aile olabilir. Kendi çocuğu olan kişilerde olmayan kişilerde koruyucu aile olarak yuvalarını, sofralarını ve kalplerini bir çocuğa daha açabilirler.

Çocuğun yakın akrabaları tarafından koruyucu aile olmak istenmesi durumunda, ailede yapılacak sosyal inceleme sonucuna göre yaş ve eğitim koşulları değerlendirdikten sonra onay verilip verilmemesine kurul karar verir.

Bekar kişilerde 30 yaşını doldurmuş olmaları istenmektedir. 30 yaşını doldura bekar kişilerin evine yerleştirilecek çocuğa ebeveynin yokluğunu hissettirmeyecek akraba ilişkilerine sahip olmasına önem verilmektedir.

Gönüllü aile hakkında buradan bilgi edinebilirsiniz.

Koruyucu Aile Ödeneği

Çocuk esirgeme kurumunda kalan ve yeni bir koruyucu aile yanına yerleştirilen her çocuk için eğer aile talep ederse devlet tarafından mevsim değişikliğindeki giysi ihtiyacı, okulların açılması nedeniyle malzeme, metaryal ve kırtasiye ihtiyacı gibi durumlarda belirli miktarlarda ödeme yapılmaktadır.  Bu miktarlar düzenli ödemenin iki veya üç katı şeklinde yapılmaktadır.

Koruyucu ailelere ödenen ücret (10270) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucunda elde edilen rakamın sırasıyla %50’si, %75’i, %80’i, %85’i ve %90’ı alınarak belirlenmektedir.  2020 yılının Ocak- Temmuz ayları için katsayı: 0,146061′ dir. Ayrıca Koruyucu Aile Sigorta Ödemesi tutarı 941,76 TL’dir.

Koruyucu aile modelinde çocuklar 7/24 ailenin yanında kalmaktadır. Eğer isterlerse biyolojik ailesiyle de görüşebilir bu görüşmelerde ise kurum görevlilerinin eşlik ettiği bir görüşme ortamında aile ile çocuk buluşturulur. Koruyucu aile modelinde evlatlık işlemleri gerçekleştirilmediğinden dolayı çocuk ailenin soyadını alamaz. Bu proje ile koruyucu aile çocuğun bakım, yetişme ve eğitim sorumluluğunu devlet ile paylaşır ama çocuğun velayetini hiçbir şekilde alamaz çocuğun velayeti yine biyolojik ailesinde kalır. Evlat edinme ile koruyucu aile modeli birbirinden farklıldır. Evlat edinme modelinde çocuğun adı soyadı evlat edinen ailenin soyadını almak suretiyle değiştirilir.

Koruyucu aileye verilen çocukların ailede kalma süreleri çocuğun isteğine göre değişecektir. İsterse sürekli olarak kalır biyolojik ailesi geri almak isterse bu durumda da çocuğun çıkarı gözetilerek  kurum tarafından komisyon tarafından alınan karar ile ailesine geri verilir ya da verilmez.

Koruyucu Aile Adaylarından Başvuruda İstenen Belgeler

Başvuruda istenen evraklar ise;

 • Koruyucu aile için başvuru yapan kişinin T.C. kimlik numarası beyanı
 • Bir adet vesikalık fotoğraf
 • Öğrenim belgesi ve onaylı örneği
 • Sosyo ekonomik durumunu gösterecek olan iş, gelir ve sosyal güvenlik durumunu gösteren belgenin onaylı örneği
 • Adli sicil belgesi
 • Sağlık raporu (herhangi bir bulaşıcı hastalığa sahip olmaması , akıl ruh sağlığının yerinde olduğuna dair)
 • Evli ise evlilik cüzdanı gibi belgeler talep edilmektedir.

Koruyucu Aile Başvuruları

Sizde Koruyucu Aile Olmak İstiyorsanız Başvuru Yaparak yuvanızı ailenizdeki samimi ortamı şefkat ve ilginizi bir çocuğa açarak hayatını olumlu yönde değiştirme imkanı sunabilirsiniz.

Başvuru yerleri ise;

] }
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.