KOSGEB Kredisi

Büyükbaş Hayvan Hibe Şartları Nelerdir? Nasıl Başvurulur?

Büyükbaş Hayvan Hibe Şartları Nelerdir? Nasıl Başvurulur?

Geçen yıl hayvancılık sektörüne atılmak isteyen ve bu alanda hızla ilerlemeyi planlayan girişimcilerimiz için devlet destekli kredi imkanları sunuldu. Devlet destekli hibe krediler sadece sektöre yeni giriş yapacak olan girişimciler için değil daha önceden hayvancılık işi ile uğraşan ve bu alanda işini büyütmeyi hedefleyen girişimciler için de geçerlidir. Tarım ve Orman Bakanlığı şartları yerine getiren genç çiftçilere büyükbaş hayvan hibe etmektedir. Geçen yıla ait hibeler teslim edilmiş olup, 2020 yılında da inek ve düve hibe projesi devam edip etmeyeceği bilinmiyor. Bakanlık tarafından yapılacak açıklama bekleniyor.

Büyükbaş Hayvancılığa Hibe Desteği

Tarım ve hayvancılık sektörüne atılmak isteyen girişimciler için devlet tarafından 30.000 liralık hibe kredi imkanı sağlanmaktadır. Fakat büyükbaş hayvancılık alanında ilerlemek isteyen girişimciler için verilen 30 bin liralık hibe kredi çok az olmaktadır. Yani 30.000 lira ile toplamda 2 yada 3 büyükbaş hayvan almak mümkün olmaktadır. Bu durum karşısında ise girişimciler daha çok Banka kredilerine başvuru yapmaktadırlar. Bunun yanı sıra hayvancılık sektörüne yeni atılım yapacak olan girişimciler için ise devletin hibe kredileri çok büyük bir şans olmaktadır. Bu yıl hayvancılık sektörüne adım atan çiftçilerimiz için devletimiz 30 bin liralık hibe kredi imkanı sunmaktadır. Bu kredi imkanlarından yararlanmak isteyen çiftçilerimiz ise aşağıda paylaşacağımız şartlara uyum sağlıyor olması gerekmektedir.

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları

İnek Hibe Almak İçin Şartlar Nelerdir?

 1. Büyükbaş hayvan yetiştirebilmek için en az 70 metre karelik bir alana sahip olmanız gerekmektedir.
 2. Alınacak olan Büyükbaş hayvanın mutlaka TÜRKVET’e kayıtlı olması gerekmektedir.
 3. Alınacak olan büyükbaş hayvanlarda en az 3 adet 8 aylık erkek melez veya konbine etçi ırk hayvan almak gerekmektedir.
 4. Alınacak olan büyükbaş hayvanın en fazla 1 kez doğum yapmış olması gerekmektedir.
 5. Alınacak olan büyükbaş hayvanın cinsi manda ise 48 aylıktan büyük olmaması gerekmektedir.
 6. Alınacak olan büyükbaş hayvanlarının 36 aylıktan büyük olmaması gerekmektedir.

Başvuru Şartları Nelerdir?

Devletin sunmuş olduğu büyükbaş hayvancılık için 30 bin liralık hibe kredi imkanlarından yararlanacak olan çiftçilerimizde aranan özellikler aşağıdaki yazımızda maddeler halinde yer alacaktır.

 • Çiftçinin 18 yaşından büyük olması, 41 yaşından küçük olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmıyor olması şarttır.
 • Daha önce büyükbaş hayvan hibesine başvuru yapılmamış ve yapılmış ise de sözleşme aşamasında fesh edilmemiş olması gerekir.
 • Başvuruyu yapan çiftçinin eşinin de sigortalı olarak çalışmıyor olması aranan bir şarttır.

Yukarıda saymış olduğumuz maddelere uygun olan girişimciler Hibe kredi imkanlarından faydalanabileceklerdir.

KOSGEB'in Hayvancılık Teşvikleri

Hayvancılık teşviklerine başvuru yapabilirsiniz.

KOSGEB’in Hayvancılık Teşvikleri

Devletimiz ülke ekonomisin canlı kalması için ve aynı zamanda genç girişimcilerimizin sayısını arttırmak için KOSGEB anlaşmalı hibe kredi olanakları sağlamaktadır. Devlet tarafından verilen hibe krediler için KOSGEB NACE kodları belirlemiş ve bu alanlar içerisinde iş yapacak olan girişimciler için hibe krediler verilmektedir. KOSGEB Hayvancılık yapacak olan çiftçilerimiz için hibe olanakları tanımazken aşağıda maddeler halinde paylaşacağımız alanlar üzerinde hibe imkanları sağlamaktadır.

 • Toptan ticaret
 • Kümes hayvanlarının etlerinin işlenmesi ve saklanması
 • Balık veya Kabuklu deniz hayvanlarının işlenip saklanması
 • Et ürünlerinin İmalatı alanlarında hibe desteği sağlanmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı

Tarım ve Orman Bakanlığı Türkiye genelinde bazı illerde hayvancılık üretimi için hibe kredi imkanları sağlamaktadır. Bu hayvancılık sektörü içerisinde Büyükbaş hayvancılığı da önemli ölçüde rol almaktadır. Büyükbaş hayvancılık yapmak isteyen çiftçiler Hayvanlarının etinden ve sütünden faydalanarak işlerini ilerletebileceklerdir.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen hibe oranları %50 ile %100 oranında değişiklik göstermektedir. Geçen yıl içerisinde yapılan hayvancılık üretimleri arasında ipek böceği yetiştiriciliği işi ile uğraşan girişimciler için bakanlık %100 hibe imkanı sağlamaktadır. Bakanlık geçen yıl içerisinde büyükbaş hayvancılığı işi ile uğraşan girişimcilerimiz için %50 oranında hibe imkanları sağlamakta idi.

Tarım ve Orman Bakanlığının uygun görmüş olduğu iller ise aşağıda yer almaktadır.

 • Samsun
 • Tekirdağ
 • Trabzon
 • Niğde
 • Kastamonu
 • Kahramanmaraş
 • İzmir
 • Bayburt
 • Ankara
 • Manisa
 • Kars
 • Kırklareli

Bakanlığın vereceği hibe oranlarını bir tablo yardımı ile sizler için paylaşacağız.

Yatırım Yapılacak Olan SektörKredi Hibe Oranları
İnşaat%50
Yeni Yatırım%50
Kapasite Arttırımı%50
Hayvan Alımı%50
Damızlık Dişi Buzağı Alımı%50
Makine Alet-Ekipman Alımı%50
Yem karma makinesi%50

Resmi gazetede yer alan teşvik konuları hakkında bilgi almak için lütfen linke TIKLAYINIZ.

Ziraat Bankası Hibe Kredi Veriyor mu?

Ziraat Bankası bir devlet bankası olduğu için Büyükbaş hayvancılık sektörüne giriş yapmak isteyen girişimcilerimiz için çok uygun faiz oranları ve ödeme koşulları ile kredi imkanı tanımaktadır. Girişimcilerimiz için büyükbaş hayvan hibesi Ziraat Bankası tarafından verilmemektedir. Ziraat bankası sadece tarım alanındaki destekler için finansman sağlamaktadır.

Ziraat Bankası Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık alanlarında besi ve süt hayvancılığı için, arıcılık için, damızlık hayvan yetiştiriciliği için, ipek böceği yetiştiriciliği için, hindi, deve kuşu, kaz, tavuk gibi kanatlı hayvancılık alanında ve diğer hayvancılık sektörlerinde bir çok genç çiftçimiz için destek sağlamaktadır. Büyükbaş hayvancılık sektörüne giriş yapmak isteyen girişimcilerimiz için ahır ve ağıl kurmak isteyen vatandaşlarımıza finansman imkanı sağlanmaktadır. Ziraat Bankası aynı zamanda süt soğutma tankları, taşıma ekipmanları ve ahırlarda ihtiyaç duyulacak olan her türlü hayvancılık işletmesinin ekipmanlarının alımı için yatırım kredisi imkanları sağlamaktadır.

Ziraat Bankası büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık için çok uygun faiz oranları ve uygun ödeme koşulları ile kredi imkanı sağlamaktadır. Hibe kredi imkanlarından yararlanmak istemiyorsanız veya hibe kredi şartlarına uyum sağlamıyorsanız  Ziraat Bankasının kredi imkanlarını değerlendirebilirsiniz.

Ziraat Bankasının sunmuş olduğu Hayvansal Üretim Kredileri hakkında kapsamlı bilgi almak için lütfen linke tıklayınız.

] }
Yorumlar
 1. huseyin dedi ki:

  Merhaba ben İzmir.de oturmaktayım tekrar koye donmek istıyorum koyde 100-120 donum arazimiz var buyuk baş için ahır ayrıca kucuk baş için agılımız var tekrar koye donmek istiyorum buyuk baş veya kucuk baş hayvan desteginiz varmı tesekurler