KOSGEB Kredisi

Büyükbaş Hayvan Hibe Şartları Nelerdir? Nasıl Başvurulur?

Büyükbaş Hayvan Hibe Şartları Nelerdir? Nasıl Başvurulur?

Geçen yıl hayvancılık sektörüne atılmak isteyen ve bu alanda hızla ilerlemeyi planlayan girişimcilerimiz için devlet destekli kredi imkanları sunuldu. Devlet destekli hibe krediler sadece sektöre yeni giriş yapacak olan girişimciler için değil daha önceden hayvancılık işi ile uğraşan ve bu alanda işini büyütmeyi hedefleyen girişimciler için de geçerlidir. Tarım ve Orman Bakanlığı şartları yerine getiren genç çiftçilere büyükbaş hayvan hibe etmektedir. Geçen yıla ait hibeler teslim edilmiş olup, 2020 yılında da inek ve düve hibe projesi devam edip etmeyeceği bilinmiyor. Bakanlık tarafından yapılacak açıklama bekleniyor.

Büyükbaş Hayvancılığa Hibe Desteği

Tarım ve hayvancılık sektörüne atılmak isteyen girişimciler için devlet tarafından 30.000 liralık hibe kredi imkanı sağlanmaktadır. Fakat büyükbaş hayvancılık alanında ilerlemek isteyen girişimciler için verilen 30 bin liralık hibe kredi çok az olmaktadır. Yani 30.000 lira ile toplamda 2 yada 3 büyükbaş hayvan almak mümkün olmaktadır. Bu durum karşısında ise girişimciler daha çok Banka kredilerine başvuru yapmaktadırlar. Bunun yanı sıra hayvancılık sektörüne yeni atılım yapacak olan girişimciler için ise devletin hibe kredileri çok büyük bir şans olmaktadır. Bu yıl hayvancılık sektörüne adım atan çiftçilerimiz için devletimiz 30 bin liralık hibe kredi imkanı sunmaktadır. Bu kredi imkanlarından yararlanmak isteyen çiftçilerimiz ise aşağıda paylaşacağımız şartlara uyum sağlıyor olması gerekmektedir.

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları

İnek Hibe Almak İçin Şartlar Nelerdir?

 1. Büyükbaş hayvan yetiştirebilmek için en az 70 metre karelik bir alana sahip olmanız gerekmektedir.
 2. Alınacak olan Büyükbaş hayvanın mutlaka TÜRKVET’e kayıtlı olması gerekmektedir.
 3. Alınacak olan büyükbaş hayvanlarda en az 3 adet 8 aylık erkek melez veya konbine etçi ırk hayvan almak gerekmektedir.
 4. Alınacak olan büyükbaş hayvanın en fazla 1 kez doğum yapmış olması gerekmektedir.
 5. Alınacak olan büyükbaş hayvanın cinsi manda ise 48 aylıktan büyük olmaması gerekmektedir.
 6. Alınacak olan büyükbaş hayvanlarının 36 aylıktan büyük olmaması gerekmektedir.

Başvuru Şartları Nelerdir?

Devletin sunmuş olduğu büyükbaş hayvancılık için 30 bin liralık hibe kredi imkanlarından yararlanacak olan çiftçilerimizde aranan özellikler aşağıdaki yazımızda maddeler halinde yer alacaktır.

 • Çiftçinin 18 yaşından büyük olması, 41 yaşından küçük olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmıyor olması şarttır.
 • Daha önce büyükbaş hayvan hibesine başvuru yapılmamış ve yapılmış ise de sözleşme aşamasında fesh edilmemiş olması gerekir.
 • Başvuruyu yapan çiftçinin eşinin de sigortalı olarak çalışmıyor olması aranan bir şarttır.

Yukarıda saymış olduğumuz maddelere uygun olan girişimciler Hibe kredi imkanlarından faydalanabileceklerdir.

KOSGEB'in Hayvancılık Teşvikleri

Hayvancılık teşviklerine başvuru yapabilirsiniz.

KOSGEB’in Hayvancılık Teşvikleri

Devletimiz ülke ekonomisin canlı kalması için ve aynı zamanda genç girişimcilerimizin sayısını arttırmak için KOSGEB anlaşmalı hibe kredi olanakları sağlamaktadır. Devlet tarafından verilen hibe krediler için KOSGEB NACE kodları belirlemiş ve bu alanlar içerisinde iş yapacak olan girişimciler için hibe krediler verilmektedir. KOSGEB Hayvancılık yapacak olan çiftçilerimiz için hibe olanakları tanımazken aşağıda maddeler halinde paylaşacağımız alanlar üzerinde hibe imkanları sağlamaktadır.

 • Toptan ticaret
 • Kümes hayvanlarının etlerinin işlenmesi ve saklanması
 • Balık veya Kabuklu deniz hayvanlarının işlenip saklanması
 • Et ürünlerinin İmalatı alanlarında hibe desteği sağlanmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı

Tarım ve Orman Bakanlığı Türkiye genelinde bazı illerde hayvancılık üretimi için hibe kredi imkanları sağlamaktadır. Bu hayvancılık sektörü içerisinde Büyükbaş hayvancılığı da önemli ölçüde rol almaktadır. Büyükbaş hayvancılık yapmak isteyen çiftçiler Hayvanlarının etinden ve sütünden faydalanarak işlerini ilerletebileceklerdir.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen hibe oranları %50 ile %100 oranında değişiklik göstermektedir. Geçen yıl içerisinde yapılan hayvancılık üretimleri arasında ipek böceği yetiştiriciliği işi ile uğraşan girişimciler için bakanlık %100 hibe imkanı sağlamaktadır. Bakanlık geçen yıl içerisinde büyükbaş hayvancılığı işi ile uğraşan girişimcilerimiz için %50 oranında hibe imkanları sağlamakta idi.

Tarım ve Orman Bakanlığının uygun görmüş olduğu iller ise aşağıda yer almaktadır.

 • Samsun
 • Tekirdağ
 • Trabzon
 • Niğde
 • Kastamonu
 • Kahramanmaraş
 • İzmir
 • Bayburt
 • Ankara
 • Manisa
 • Kars
 • Kırklareli

Bakanlığın vereceği hibe oranlarını bir tablo yardımı ile sizler için paylaşacağız.

Yatırım Yapılacak Olan SektörKredi Hibe Oranları
İnşaat%50
Yeni Yatırım%50
Kapasite Arttırımı%50
Hayvan Alımı%50
Damızlık Dişi Buzağı Alımı%50
Makine Alet-Ekipman Alımı%50
Yem karma makinesi%50

Resmi gazetede yer alan teşvik konuları hakkında bilgi almak için lütfen linke TIKLAYINIZ.

Ziraat Bankası Hibe Kredi Veriyor mu?

Ziraat Bankası bir devlet bankası olduğu için Büyükbaş hayvancılık sektörüne giriş yapmak isteyen girişimcilerimiz için çok uygun faiz oranları ve ödeme koşulları ile kredi imkanı tanımaktadır. Girişimcilerimiz için büyükbaş hayvan hibesi Ziraat Bankası tarafından verilmemektedir. Ziraat bankası sadece tarım alanındaki destekler için finansman sağlamaktadır.

Ziraat Bankası Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık alanlarında besi ve süt hayvancılığı için, arıcılık için, damızlık hayvan yetiştiriciliği için, ipek böceği yetiştiriciliği için, hindi, deve kuşu, kaz, tavuk gibi kanatlı hayvancılık alanında ve diğer hayvancılık sektörlerinde bir çok genç çiftçimiz için destek sağlamaktadır. Büyükbaş hayvancılık sektörüne giriş yapmak isteyen girişimcilerimiz için ahır ve ağıl kurmak isteyen vatandaşlarımıza finansman imkanı sağlanmaktadır. Ziraat Bankası aynı zamanda süt soğutma tankları, taşıma ekipmanları ve ahırlarda ihtiyaç duyulacak olan her türlü hayvancılık işletmesinin ekipmanlarının alımı için yatırım kredisi imkanları sağlamaktadır.

Ziraat Bankası büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık için çok uygun faiz oranları ve uygun ödeme koşulları ile kredi imkanı sağlamaktadır. Hibe kredi imkanlarından yararlanmak istemiyorsanız veya hibe kredi şartlarına uyum sağlamıyorsanız  Ziraat Bankasının kredi imkanlarını değerlendirebilirsiniz.

Ziraat Bankasının sunmuş olduğu Hayvansal Üretim Kredileri hakkında kapsamlı bilgi almak için lütfen linke tıklayınız.

Yorumlar
 1. hacı dedi ki:

  meraba ben büyükbaş hayvancılık yapmak isyorum kırşehir akpınar pekmezci köyünde yerim var mandıra yapaca 250 m yerim var nerden ve nasıl başlama lazım bilgi verirseniz sevinirim

 2. buyukbas hayvancılık dedi ki:

  bızım 15 20 tane buyukbas hayvanımız var daha da cogaltmak ıstıyoruz bıze hıbe destek cıkar mı ?

 3. Hibe nasıl alabilirim dedi ki:

  Selamın aleyküm 20 dönüm tarla var hayvan işine girmek istiyoruz yer müsait Sakarya’da oturuyorum hibe cikarmi acaba

 4. Hayvancilik dedi ki:

  Ben köyde oturuyom yerim bakmaya müstakil ahirim var bağım bahçem var iki inek bakmak isdiyom

  1. Tarım ve hayvancılık destekleri dedi ki:

   Merhaba hibe destekleri yetersiz kalıyor tarımsal ve hayvansal alanda kalkınma sağlanabilmesi için hibe veya diğer desteklerin daha fazla arttırılması gerekiyor. Çünkü şu anki destekler kenarından köşesinden olmuş yetersiz….teşekkür ederim

 5. Mustafa yıldırım dedi ki:

  Merhaba kandırada 16 dönüm yerim var hayvancılıga elverişli büyük baş hayvancılık besi yapmak istiyorum teşvik nasıl alırım

 6. mahmut gumus dedi ki:

  Bende buyuk bas hayvan yetistirmek istiyorum uygun yerim var 29 dunum arazim var sanli urfa bozova kochisar kuyu mevki kocveren kuyu

 7. Eray bolat dedi ki:

  Eray destek vermeseniz şehre göçüyom bütün hayvanlarımı kesime götürüyom siyasi oyda görüşürüz

 8. Eray bolat dedi ki:

  Merhaba büyük baş hayavan ve küçük baş ve hertürlü kanatlı hayvan yetiştiriyom 3 yerde hayvan ahalarim var bir sürü belgeler aldim köyde onlari görmek icin kurbetlerde çalisıyom babam bakiyor devlaeten hiç ralaanamadım hiç bir destek vermedi hep aklinı kulanan akp liler aldı zenginler yani ben bütün hayvanlarımı kestirip şehre göçmeyì düşünüyom şimdiya çoktan göçecektim hayvalarımı sevdiyim için göçmedim şimdi ise devleten yaranamasam göçecem

 9. harun dedi ki:

  merhaba büyük baş hayvan beslemek istiyorum şartlar nelerdir

 10. Ferhat dedi ki:

  Köye dön mek istiyorum hayvan cllk yapmak istiyorum kredi nasl alacaz

 11. Mukaddes dugan dedi ki:

  Bende buyuk bas havvanciluk yaptirmak istiyorum imkan benden bakmasi senden bunun ararsanis sevinirim

  1. Ali dedi ki:

   İmkan verin yapalım

  2. Veysel koçbay dedi ki:

   Hala düşünüyor musunuz mukaddes hanım

 12. Nejdet dedi ki:

  Eşinide sigortalı olarak çalışmıyor olması şartı sanki olmamış gibi. bence bu şart kaldırılmalı.

 13. Ahmet dedi ki:

  Merhaba. Ben insaatta calısıyorum artik köyüme dönüp kendi isimin patronu olmak istiyorum büyük baş hayvancılık yapmak istiyorum

 14. Zeynep Cemre KOYU dedi ki:

  Şartlar ve Çiftlik hayvanlarının refahına ilişkin yönetmelik çerçevesinde işletme içi ve dışı düzenlemeler asgari teknik şartlara uygun şekilde hazırlanan ahır projeleri ile proje hazırlık süreci kısaltılarak bölge çiftçimize ve yatırımcıları muntazaman ve sermaye katkısında bulur olmak istenmiştir. Ahır projelerinin tasarımının her aşamasında bölgemiz ve bestecilerimiz ihtiyaçları modern besicilik anlayışı ile harmanlanmış.

 15. Yusuf Özdemir dedi ki:

  Ben Çankırı’da küçük çaplı hayvancılık yapmak istiyorum ve benim */* 40 engelliler m var negibi hibelerden yararlanara bilirim

 16. Kemal akar dedi ki:

  Merhaba ben Mersin’de sıfırdan çiftlik kurmak istiyorum büyükbaş araziyi alırsam ve ne gibi hibe ve teşvik ala bilirim dönerseniz sevinirim teşekkür ler

 17. Merve dedi ki:

  Merhaba ben bitliste yumurtapede yasiyorum hayvan beslemek istiyorum devletten destek nasil alicam

 18. gani ceyhan dedi ki:

  Merhaba ben gani ceyhan buyuk bas hayvan beslemek istiyorum kahramanmarastan koyde oturuyirum yerim gayet beslemeye uygun yerdir hibe destegi verirsen cok iyi olur sevinirim

 19. fatma akkaya dedi ki:

  merhaba ben yirmi altı yaşındayım yeni evliyim işim yok çalışmak istiyorum altınlarımla bir kaç tane büyük baş haytvan aldım bu işi büyütmek istiyorum kırk elli kilitlik ahırım var ama hayvan alma imkanım yok bunun için devletimizden hibe desteği almak istiyorum bunun için ne yapmalıyım nereye baş vurmalıyım şartları nedir öğrenmek istiyorum lütfen bana yardımcı olun

 20. Resul dedi ki:

  Merhaba .buyuk baş hayvan beslemek istiyorum ankara dan ne yapmam gerekiyor kosgeb ne gibi bi faydasi dokunur bana ve 50 in3k beslemek istiyorum bunu. Ahiri falan nasil olmali hayvani devletmi veriyor yoksa kendimizmi aliyoruz.