KOSGEB Kredisi

Akbank Kredi Notu Sorgulama

Akbank Kredi Notu Sorgulama

Kredi notunuzu düzenli bir şekilde sorgulayarak kredi çekme durumunuzdan her an haberdar durumda olabilirsiniz. Kredi notunu öğrenmenin birden fazla yolu vardır. Bu işlem genel anlamda ücretli olarak yapılmaktadır. Kredi notunuzu Findeks sayfasından veya Ziraat Bankası, Yapı Kredi, Garanti, İş Bankası, Akbank gibi mobil bankacılıklarından hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bunların yanı sıra operatörlerinizden kısa bir mesaj ile de kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün olacaktır. Biz de bu yazımızda sizler için Akbank üzerinden kredi notunuzu nasıl sorgulayacağınızı araştırdık. Yazımızı inceleyebilir ve verdiğimiz adımlar ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notunu; bir nevi kişilerin bankalar ile arasında oluşan ilişki olarak tanımlayabiliriz. Kişiler bankalara kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunmaları halinde direkt olarak kredi notlarına bakılacaktır. Kişinin kredi alabilmesi için kredi notunun iyi seviyede olması gereklidir. Aksinin olması halinde kredi verilmemektedir. Günümüzde kredi notuna bakmayan banka yoktur. Bu sebeple kişilerin kredi notunu yükseltmek adına iyileştirme çalışmaları yapmaları gereklidir.Garanti Bankası kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz.

Kredi NotuRisk Grupları
1-699En Riskli
700-1099Orta Riskli
1100-1499Az Riskli
1500-1699İyi
1700-1900Çok İyi

Findeks Kredi Notu

Kişiler, ödenmemiş veya gecikmiş borçları neticesinde sicilleri bozulur ve kara listeye düşerler. Sonuç böyle olunca da bankaların sağladığı kredi ve kredi kartı imkanlarından yararlanılamamaktadır. Findeks Kredi Notu, kişilerin bankalardan kullanmak istedikleri bireysel nitelikteki kredi ve kredi kartı hesaplarının geçmişteki ödenmiş veya ödenmemiş borçlarından oluşturulmaktadır. Eğer kişilerin Findeks Kredi Notu düşük ise banka tarafından sağlanan kredi ve kredi kartı imkanlarından yararlanılamaz. Ancak yüksek ise kişi uygun faiz oranları ile bankalar tarafından sağlanan imkanlardan yararlanabilmektedir. Kredi notuna bakmayan bankaları inceleyebilir, belirttiğimiz yöntemler ile kredi alabilir ve ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu bankaların verdiği imkanlardan yararlanmak için en önemli husustur. Bu sebeple kredi notunuzu biliyor olmanız ileride kredi almanıza fayda sağlayacak ve borca girerken avantaj sağlayacaktır. Bankalardan aktif olarak bireysel ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı kullanan herkesin bir Findeks kredi notu bulunmaktadır. Kredi notu 0 ile 1900 sayıları arasında değişiklik göstermektedir.

Kredi notunuzu 12 TL gibi bir ücret karşılığında öğrenebilirsiniz. Findeks Kredi Notunuzu öğrenmek için tıklayınız

SMS İle Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunuzu Findeks sayfası dışında Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom operatörleriniz üzerinden de sorgulayabilirsiniz. Bu işlem için sizden faturalı veya ön ödemeli hatlarınızdan 9 TL bir ücret alınmaktadır. Kredi notunuzu birkaç adımda tek bir SMS ile dakikalar içinde öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey cep telefonunuzun mesaj bölümüne girerek; “T.C Kimlik Numaranız ve Doğum Yılınızı” aralarında bir boşluk bırakarak yazmanız ve 1122‘ye kısa mesaj göndermeniz yeterli olacaktır. Bu işlem tüm operatörler için aynıdır. SMS’i göndermenizin ardından kısa bir zaman içerisinde onay mesajı alacaksınız. Onay mesajını da almanız ve yanıtlamanızın ardından bilgilerinize kısa bir süre içerisinde ulaşılacak ve yine SMS yolu ile size geri dönüş sağlanacaktır. Kredi notunuzun durumuna göre bankalardan kredi alabilirsiniz. Kredi notunuz düşük ise yükseltmek ve iyileştirmek adına çalıştırmalar yapmaya başlayabilirsiniz. Aşağıdaki örneklere göre kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz;
Turkcell hatlardan kredi notu sorgulamak için; “19865465321 boşluk 1996” = 1122
Türk Telekom operatöründen kredi notu sorgulamak için; “15456532145 boşluk 1987” =1122
Vodafone operatöründen kredi notu sorgulamak için; “15487898653 boşluk 1968″= 1122 
SMS ile kredi notu öğrenme

SMS ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Akbank Kredi Notu Sorgulama

Kredi notunu sorgulamanın bir diğer yolu ise bankaların bireysel olarak oluşturdukları programlardır. Bankalardan alabileceğiniz kredi ve kredi kartı limitiniz ne kadar? Mevcut ödemelerinizde oluşan gecikmeler ve unutulmuş ödemeleri artık Akbank sayesinde basit bir şekilde öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu hemen öğrenmek için izlemeniz gereken ve yapmanız gereken adımlar çok kısa ve çok basit!

Bankalarda oluşan kredi notunuzu ve gecikmiş borçlarınızı Akbank Direkt Mobil ile öğrenebilirsiniz. Kredi notu başvurusu yapmanız halinde Akbank ve diğer bankaların bakacağı tek yer kredi notudur. Bu sebeple kredi notunuzu her daim bilir vaziyette olmak sizin yararınıza olacaktır. Kredi notunuzu bilin ki düşük ise yükseltmek ve bankalara bir daha ki muhtaç olmanız durumunda sizlere güvenmeleri adına kredi notunuzu yükseltin. Kredi notu ücretsiz öğrenme sistemleri sayesinde herhangi bir ücret ödemeden Findeks Risk Raporunuzu sorgulayabilirsiniz.

Kredi notu geçmişteki kredi kartı ve kredi ödemelerindeki bilgileriniz göz önüne alınarak hesaplama yapılır. Eğer var olan kredi kartı veya kredi borcunuzun ödenmemiş ya da gecikmiş, aysal takibe düşmüş borcu var ise kredi notunuz olumsuz yönde etkilenecektir. Kredi notunuzu yükseltmek için hali hazırda olan borçlarınızı düzenli ve eksiksiz bir şekilde yatırmanız gereklidir. Ancak bu şekilde kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Akbank Kredi Risk Raporunuzu; Akbank Direkt İnternet, Akbank Direkt Mobil ve Akbank Şubelerinden belirli bir ücret karşılığında öğrenebilirsiniz.

Kredi notunuzu sorgulamak için ilk olarak Akbank Direkt Mobil Uygulamasını cep telefonunuza App Store ya da Google Play Store‘dan indirin.

Akbank direkt

Akbank direkt uygulamasını cep telefonunuza indirin.

Eğer uygulamaya giriş yapmak için şifreniz yok ise ilk olarak kendinize bir şifre oluşturmanız gerekecektir. Aksi taktirde Direkt Uygulamasına giriş yapamazsınız.

Direkt uygulama şifresi alma

Direkt uygulama şifresi alma ekranı.

Daha sonra açılan ekrana T.C kimlik numaranız ve Akbank Direkt Mobil şifreniz ile giriş yapın.

Akbank direkt giriş

Akbank direkt uygulamasına şifreniz ile giriş yapın.

Giriş işlemi tamamlandıktan sonra karşınıza gelen ekrandan açılır pencerelerden “Kredi” bölümüne tıklayın ve “Findeks Risk Raporu” butonuna basın.

kredi notu sorgulama adımları

Findeks Kredi Raporu

Açılan sayfadan Findeks Raporu ücretinin tahsil edilebileceği bir hesap seçmeniz istenecektir. Hesabınızı ve kullanıyor olduğunuz mail hesabınızı seçin. Hesabınızda yeterli bakiye olması durumunda onay penceresine yönlendirileceksiniz. Daha sonra açılan pencereden “Onay” verdikten sonra “Sonuç” ekranından kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi Notunu İyileştirmek Adına Ne Yapılmalı?

Kredi notunu yükseltmeni en kolay ve en hızlı yolu kredi kartı kullanmaktır. Bankadan düşük limitli bir kredi kartı alıp aktif bir şekilde kullanarak, ödemelerini eksiksiz ve zamanında yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Kredi notunuzu yükseltmek biraz zaman alacaktır. Bu sebeple sabırlı olmalı ve düzenli bir ödeme planı hazırlamalısınız. Kredi kartının haricinde düşük limitli bir ihtiyaç kredisi de alabilirsiniz. Ne kadar düzenli ödeme yaparsanız kredi notunuz o yönde yükselecektir. Örneğin mevcut kredi kartınızın borcunu öderken bankanın talep ettiği ödeme tutarından fazla yatırabilirsiniz. Minimum ödeme tutarı 248 TL ise 250 TL yatırmanız notunuzu olumlu yönde etkileyecektir.

Eğer borçlarınızı ödemeyecek durumda iseniz hesabınızın bulunduğu bankalardan yapılandırma talebinde bulunabilir ve ödemelerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Kredi kartınızın borçlarını taksitlendirme yapabilir ve bütçenize uygun bir ödeme planı hazırlayabilirsiniz. Kredi notunun etkilenme yüzdeleri aşağıdaki gibidir;

  1. Ne sıklıkla kredi kullandığınız yüzde 15 oranında etki sağlamaktadır.
  2. Sıfırdan bir kredi arayışına giriyor olmanız yüzde 20 oranında etki sağlamaktadır.
  3. Bankada bulunan mevcut hesabınız ve hali hazırda bulunan borç hareketleriniz yüzde 25 oranında etki sağlayacaktır.
  4. Şahsınız adına çektiğiniz Bireysel Kredi ve bankaya ait olan Kredi Kart ödemelerinin düzeninden yüzde 30 oranında etkilenmektedir.
  5. Diğer etkenler ve ögeler de kredi notuna yüzde 10 oranında etki edecektir.

Kredi notunuzu yukarıda belirttiğimiz şekillerde öğrenebilir ve notunuza göre kredi çekebilir ya da riskli grupta yer alıyorsanız iyileştirme adına çalışmalar yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.