KOSGEB Kredisi

60 Ay İhtiyaç Kredisi Yapılandıran Bankalar

60 Ay İhtiyaç Kredisi Yapılandıran Bankalar

İhtiyaç kredisi yapılandırması yaptırmak isteyenler tarafından merak edilen ihtiyaç kredisi yapılandırma olur mu TEB, Akbank, Ziraat ihtiyaç kredisi 60 ay yapılandırma şartları ve konut kredisi yapılandırması yapılandırma yapan bankalar hakkında tüm detaylar haberimizde..

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma 72 aydan 60 aya Düşürüldü

Geçtiğimiz yıllarda Vakıfbank tarafından 72 ay vade ile kredi yapılandırma yapılabiliyordu. İpotekli tüketici kredi, ihtiyaç kredisi gibi kredileri Ziraat Bankası, Vakıfbank gibi bankalar borçlu kişilerin taleplerine göre 60 aya kadar tekrar vadelendirebilecek.

Kredi Yapılandırma Ziraat

Geçtiğimiz yıl  Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank kredi kartı borçluları için %1,08‘dan başlayan faiz oranları ve 60 aya varan vade seçenekleri ile borç yapılandırma kredisi vermişti. Ancak 2020 yılında yeniden yapılandırma kredi kampanyası başlatılıp başlatılmayacağı hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmamıştır.

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Olur mu?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından açıklanan bir düzenlemeye göre ihtiyaç kredileri için de 60 aya varan vadeler ile yapılandırma yapılabilecek. Vatandaşlar bankaya olan borçlarını yapılandırma yapabilecek.

Birikmiş kredi kartı ve kredi borçlarının ödeme tarihleri geldiğinde zorluk çekmeleri ve mağdur olmaları sebebi ile bankalar bu kişilere alternatif seçenekler hazırlamaktadır. Borç yapılandırma kredileri de bu alternatif yollardan bir tanesidir. Bu borçların bazıları için yıl içerisinde de uygun faiz oranları ile yapılandırma yapılabiliyor. Ancak bankalar bazı durumlarda çeşitli kampanyalar hazırlayarak düşük faiz oranları ile yapılandırma kredisi kullandırabiliyor.

Banka Borçlularına Yapılandırma

Banka Borçlularına Yapılandırma

İhtiyaç Kredilerine 60 Ay Yapılandırma

Geçtiğimiz yıl kredi kartı borçluları için önce Ziraat Bankası daha sonra da sırası ile Vakıfbank ve Halkbank 24 aya kadar olan vadelerde %1,10 faiz oranı ile 60 aya kadar olan vadelerde ise %1,20 faiz oranı ile yapılandırma kredisi kullandıracağını açıkladı. Yapılan bu yapılandırma kampanyasından sonra BDDK tarafından banka kredi yönetmeliği ile ilgili bir taslak yayımlandı. Hazırlanmış olan taslak neticesinde ihtiyaç kredisi borçları için 60 aya kadar yapılandırma yapılabiliyordu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun resmi web sitesinde yer alan taslağa göre 1/11/2013 tarihinde 26333 sayılı Resmi Gazete’de “Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğe” ve 24/4/2013 tarihli 28627 sayılı “Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmeliğe” geçici bir madde eklenmiştir.

“Bu maddenin yürürlük tarihinden evvel kullandırılan kredilerin anapara ya da faizlerinin bankalara olan ödeme zamanları gecikmiş ihtiyaç kredilerinin mevcut borçlarının, borçlu kişilerin istekleri doğrultusunda maksimum 60 aya kadar tekrar yapılandırılabilir.” 

İhtiyaç Kredilerine 60 Ay Yapılandırma

İhtiyaç Kredilerine 60 Ay Yapılandırma taslağı oluşturuldu.

60 Ay İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Şartları

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun internet sitesinde yayımlanan taslak neticesinde ihtiyaç kredisi borcu olan kişilerin başvuruda bulunması halinde 60 ay vade ile borç yapılandırması yapılabileceğinin müjdesi verildi. Kredi yapılandırmasından faydalanmak için gerekli şartlar ise şu şekildedir;

 • Kredi başvurusunda bulunacak olan kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gereklidir.
 • Başvuru sahibinin belgelenebilir bir gelir belgesi olması gereklidir.
 • Kişinin kredi notu da bu konuda önemli olacaktır. Kredi notu riskli grupta yer alan kişiler ihtiyaç kredisi yapılandırmasından yararlanamayacaklar.
 • Maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önceki borçları kapsamaktadır.

60 ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Yapılandıran Bankalar

İhtiyaç kredisi alan ancak ödemelerde güçlük çeken kişiler için rahat bir nefes almaları adına yapılan düzenleme taslağı yayımlandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yayımlanan taslak henüz onay almadığı için bankalar ile bir anlaşma sağlanmadı. İhtiyaç Kredisi borcundan dolayı 60 ay vadeli yapılandırmadan faydalanacak olan kişiler bankalara müracaat ederek yapılandırma kredisi kullanacaklarını belirterek 60 aya varan vadeler ile kredi borcu yapılandırma uygulamasından yararlanabilecekler.

60 ay vade ile kullandırılacak olan ihtiyaç kredisi yapılandıran bankalar henüz belirlenmemiştir. Bankalar ile gerekli görüşmeler sağlanıp hazırlanan taslağın onaylanması halinde borcu olan vatandaşlar bankalara müracaat edecekler. Bu hususta kişilerin kredi notu, aylık gelir durumu gibi hususlar dikkate alınacak ve bankalar tarafından belirlenen şartların karşılanması halinde ihtiyaç kredisi yapılandırmasına olanak sağlanacaktır.

Geçtiğimiz yıl  (2019) Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank kredi kartı borçluları için %1,08‘dan başlayan faiz oranları ve 60 aya varan vade seçenekleri ile borç yapılandırma kredisi vermişti. Ancak 2020 yılında yeniden yapılandırma kredi kampanyası başlatılıp başlatılmayacağı hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmamıştır.

Başvurular Nasıl Yapılacak?

İhtiyaç kredisi borcunu ödeyemediklerinden dolayı ziyadesi ile mağduriyet yaşayan kişiler BDDK tarafından hazırlanan yeni uygulama ile rahat bir nefes alabilecek. Borçlu kişiler sosyal hayatlarında daha fazla sıkıntı yaşamasınlar diye harekete geçen BDDK sevindirici haberi duyurdu. Ancak bu konuya ilişkin başvuruların ne zaman başlayacağı hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Başvuruların ne zaman yapılacağı konusunda henüz kesin bir bilgi verilmeksizin yapılandırma kredisi için uygulanacak olan faiz oranları ile ilgili de bir bilgi yayımlanmadı.

Kredi yapılandırması yapacak olan bankalar netleştiğinde başvuru tarihleri ve yapılandırma için uyarlanacak olan faiz oranları da belirlenecektir.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu 7 Şubat 2019 tarihinde Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman Şirket Kuruluşlarına İlişkin Yönetmelikte ve Şirketlerin Kuruluş Faaliyetlerine İlişkin Yönetmeliğe eklediği geçici maddeler neticesinde borçlu kişilere 60 aya kadar yapılandırma yapılacağı taslağı BDDK resmi internet sitesi yayımlandı.

Bankaların belirlenmesi halinde borçlu kişiler yapılandırmadan faydalanmak için başvuru için bankalara müracaat edecek ve başvuru yapacaklardır. Yapılan başvurular bankalar tarafından değerlendirilecek ve borçlu kişilerin şartlara uygunluğunun tespit edilmesi halinde belirlenecek olan faiz oranları ile ihtiyaç kredisi yapılandırmasından yararlanacaklar. Yapılandırma için gerekli belgeler ise şu şekildedir;

 • Başvuru yapacak olan kişiye ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı,
 • Aylık gelir durumunu gösteren belge,
 • Borç durumunu gösteren belge,
 • Kişiye ait ikametgah belgesi, 
 • Banka tarafından talep edilecek olan diğer belgeler gereklidir.

Kişiler bu belgeler ile birlikte bankalara müracaat ederek ihtiyaç kredisi yapılandırması için başvuru yapabileceklerdir. Şayet gelir durumları uygun ve kredi notlarına ilişkin de herhangi bir olumsuz durum söz konusu olmaz ise ihtiyaç kredisi yapılandırmasından yararlanabileceklerdir.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar 

Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan yeni düzenleme ile getirilen 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi yapılandırması bu şekildedir. Başvuru tarihleri, destek verecek bankalar ve faiz oranlarına ilişkin  geçtiğimiz yıl Ziraat bankası , Vakıfbank ve Halkbankası tarafından 60 ay vadeli yapılandırma kredileri devreye alınmıştı ve bu kredi kampanyalarının süresi dolmuş olup kaldırılmıştır.

60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Yapılandırmada Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Bankalar tarafından sunulan ihtiyaç kredisi kapsamında mevcut kredisi bulunan kişiler ödeme güçlüğü gibi bazı durumlar çerçevesinde yeniden yapılandırma yapabilirler. Yeniden yapılandırmaya sebep olan durumlardan diğer biri de mevcut krediye uygulanan faiz oranında meydana gelen düşüklük ile ifade edilebilir. Örneğin öncesinde mevcut kredi için uygulanmış olan yüzde 1,43 faiz oranı günümüzde yüzde 0,80 faizle uygulanıyor olması sebebiyle bankaların bireysel ya da kurumsal müşterileri 60 ay vadeli ihtiyaç kredilerini yapılandırma yapabilir. Verdiğimiz örnekteki büyük fark size erken kapatma ve yapılandırma ile büyük artı sağlarken % 1,43 faizin %1,38 e düşmesi ile yapacağınız yapılandırma ile büyük kazançlar elde edemezsiniz. Bu sebeple 60 ay vadeli gibi kredilerde yapılandırma için faiz oran düşüklüğünün asgari 25 oranında azalması halinde yeniden yapılandırma yapmak tavsiyemizdir. 🙂

Garanti Bankası 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Yapılandırma

Birçok bankalarda uygulanmakta olan yapılandırma imkanı Garanti Bankası bünyesinde de 60 ay vadeli kredi kullanımlarında uygulanmaktadır. Garanti Bankası müşterilerine özel 60 ay ihtiyaç kredisi yapılandırma ile borç transferi yapabilmektedir. Garanti Bankasının oluşturduğu borç transferi kampanyası ile mevcut vadeler uzatılabilir bu sayede ödeme planı yeniden yapılandırılabilir. Sunulan bu kampanya ile ilave dosya masrafı da talep edilmeyecektir. Borç transferi kampanyasında Garanti Bankasına ait tüm ihtiyaç kredileri ek bir çatı altında toplanıp yeniden yapılandırılır.

 • Bireysel müşterilere uygulanacak olan yapılandırma vadesi; 60 ay (5 sene)
 • Şahıs firması müşterileri ya da firma ortağı olanlar için 36 ay (3 sene)
 • Ticari amaç kapsamında değerlendirilen kredilerde ise 36 ay (3 sene) vade ile borç transferi yapılabilir.

60 Ay İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Örnek Kazanç Hesaplaması

Bankalarda yapılandırma olarak refinansman uygulaması ile 60 ay ihtiyaç kredilerinde yapılandırma mümkün olmaktadır. Mevcut krediler ile düşen faiz oranları üzerinden yapılacak refinansman ile kredi kullanımı sağlayan kişinin kazanç elde etmesi bu nokta da önemlidir. Kazancı elde etmek için az farkla faiz düşüklüğü ile değil farkın ciddi derece gözlemlendiği düşük faiz oranı için uygulanacak yapılandırma ve kazanç örneği aşağıdaki gibidir;

50.000 TL’lik ihtiyaç kredisi kullanımında varsayalım ki belirlenen faiz oranı % 1,07 olsun. Aylık taksit ödemesi 1.200 lira ve vadesi 60 ay olup yapılandırma talebi itibariyle mevcut kredide 18 ay taksit ödenmiş olsun. Düşen faiz oranları sebebi ile ilgili banka faiz oranını % 0,80 e düşürdüğü takdirde aylık taksit tutarı 850,48 lira olacak ve kazanç 9.752,02 TL olacaktır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!