KOSGEB Kredisi

2019 Sandık Ücretleri Ne Kadar? (Müşahit Memur Üye)

2019 Sandık Ücretleri Ne Kadar? (Müşahit Memur Üye)

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde görev alacak Müşahit, Memur ve Üyelerin alacakları sandık ücretleri belli oldu. 2019 yılı seçimleri için müşahit, sandık görevlisi ve üyelerin alacağı ücret ne kadar? Ücretler ne zaman ve nereye ödenecek? Yaklaşan yerel seçimler öncesinde alınacak ücretler ve tüm merak edilenlerin detayları içeriğimiz de..

Yerel Seçim Sandıkları Görevli Ücretleri

31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşecek olan yerel seçimlerde sandık görevlileri üstlendikleri görev sonrasında belirli bir tutarda ücret alacak. Sandık görevlisi olmak için müracaat eden görevli vatandaşlar, almaya hak kazandıkları ücretleri belirlenen zamanlarda tahsis edebilecek. Sandık kurullarında üyeler ve başkanın yanı sıra siyasi parti temsilcileri, birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü derece sorumlular, hizmetli ve şoförler, il ve ilçe kurullarında görev yapacak olan kişilere de yevmiye yani gündelik ücret üzerinden ödeme yapılmaktadır.

Yerel seçimde görev yapacak kişilerin her birine verilecek olan ücret farklı olacaktır. Ayrıca üçten fazla sandık bulundurulan binalarda görevlendirilecek olan sorumluların görevleri Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenecektir. Seçim günü sonrasında binaların eski durumuna geri getirilmesinin uzun sürmesinden dolayı siyasi parti üyeleri seçim günü dışında başka bir görev ile yetkilendirilmeyeceklerdir. Gündelik olarak yapılacak olan ödemelerde saat hesabı yapılacaktır. Yapılacak iş için sorumlu tutulan kişilerin gerçekleştirdiği işler tutanağa detayları ile birlikte yazılmaktadır.

Yerel Seçim Sandıkları Görevli Ücretleri

Yerel Seçim Sandıkları Görevli Ücretleri

Seçimlerde görev alacak kişiler için yapılacak olan bütün ödemeler Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanan protokol ile, İlçe Seçim Kurulu Başkanlığınca Ziraat Bankası şubeleri üzerinden yapılacaktır. Elden ödeme yapılması söz konusu bile değildir.

Müşahit (Parti Görevlisi)

Bütün seçimlerde olduğu gibi 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan yerel seçimlerde de müşahit yani parti görevlisi yer alacaktır. Peki kimdir bu müşahit? Ne iş yapar? Sandık kurulunun kurulması, oy kullanma, tutanak ve tasniflerin tutulması gibi işlemleri gerçekleştiren ve takibini sağlayan yetkili kişilere müşahit adı verilmektedir. Bu kapsamda zabıta amirleri ve memurlar, askeri şahıslar, milletvekilleri ve milletvekili adayları, idari amirler sandık görevlisi olamazlar. Bu kişilerin haricinde 18 yaşını doldurmuş herkes sandık görevlisi olabilir.

Müşahit görevlisi olmak için ilk olarak siyasi parti gözlemcisi olarak başlayabilirsiniz. MHP, AKP, CHP, gibi partilere başvuru yaparak sandıklarda görev almak istediğinizi beyan edebilirsiniz. Müşahit olmak için bir diğer yol ise Oy ve Ötesi gibi bağımsız bir derken üzerinden başvuru yapmak olacaktır. Bu işlem için internet üzerinden müşahitlik başvurusu yapabilir, hangi il veya ilçede, hangi sandıkta görev almak istediğinizi belirtebilirsiniz. Vatandaşlar için sandık başında gözetmenlik yapmak için bir diğer seçenek ise; seçim çevresindeki İlçe Seçim Kurulu Başkanlıklarını ziyaret etmeniz gereklidir.

Müşahit (Parti Görevlisi)

Müşahit (Parti Görevlisi)

Bu üç yol ile müşahitlik için başvuru yapabilirsiniz. Müşahitler sandık başı işlemlerin takibi sağlamak amacı ile bağımsız adaylar ve siyasi partiler tarafından belirlenerek İlçe Seçim Kurulu’na bir liste halinde sunulurlar. Belirlenen bu liste üzerinden kura sistemi ile seçilmektedirler. Kura sırasına göre önce asıl üyeler belirlenir iken daha sonrasında yedek üyeler belirlenecektir. Parti üyesi olmayıp da müşahit olmak isteyenlerin siyasi parti onaylı “Müşahitlik Görev Belgesi” sahibi olmaları gereklidir. .

Memur Üyelere Yapılacak Olan Ödemeler

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan seçimlerde memurlar da görev alacak. Kamu görevlisi memur olan sandık kurulu üyesine ödenecek olan tutar yevmiye yani günlük olarak hesaplanacaktır. Sandık başkanlarında ücret farklılığı olduğu gibi sandık kurulunda bulunan üyelere verilen ücretler de aldıkları eğitim durumlarına göre farklılık gösterecektir.

Yüksek Seçim Kurulu Tarafından Belirlenen Ödenekler

31 Mart 2019 yerel seçimlerine yaklaşıldığı günlerde sandıklarda sorumlu olacak kişilere tahsis edilecek olan ücretler belli oldu. Başkan ve üyelerin, birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü derece sorumluların ve diğer bütün yetkililerin ücretlerini aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

YÜKSEK SEÇİM KURULU 
Başkan ve Üyelere261 TL
Siyasi Parti Temsilcileri ve Birinci Derece Sorumlulara (Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcısı, Daire Başkanı)130 TL
İkinci Derece Sorumlular126 TL
Üçüncü Derece Sorumlular124 TL
Dördüncü Derece Sorumlular121 TL
Şoförler (Başka bir kurumun personeli iken bu iş için görevlendirilen)110 TL
Hizmetliler (Başka bir kurumun personeli iken bu iş için görevlendirilen)110 TL
Hizmetliler, Şoför, Bekçi ve Diğer Personellere115 TL
İl ve İlçe Seçim Kurulları 
Seçmen Kütük Bürosu Müdürlerine126 TL
Seçmen Kütük Bürosu Hizmetlilerine115 TL
Askı Yeri Görevlilerine110 TL
Seçmen Kütük Bürosu Zabıt Katiplerine121 TL
Başkanlar ve İl Seçim Kurulları Üyeleri İçin130 TL
İlçe Seçim Kurul Üyeleri İçin115 TL
Hizmetler (Başka bir kurumun personeli olup bu iş için görevlendirilenler)110 TL
Memurlar  (Başka bir kurumun personeli olup bu iş için görevlendirilenler)110 TL
Şoförler (Başka bir kurumun personeli olup bu iş için görevlendirilenler)110 TL

Yüksek Seçim Kurulu ve İl ve İlçe Seçim Kurulları için görevlilere tanımlanacak ücretler bu şekildedir. Belirtilen iki kurulun yanı sıra bir de Sandık Kurulları ve Bina Sorumluları için tanımlanacak ücretler bulunmaktadır. Bu kapsamda Sandık Kurullarında görevlendirilecek olan;

Başkanlar için; 124 TL,

Memur Üyeler için ise; 115 TL ödeme uygun görülmüştür.

Bina Sorumlularına Verilecek Ücretler

Seçim günü belirli gruplarda çalıştırılacak olan kişilere işin niteliğine göre hangi oranda sorumlu oldukları Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenmektedir. Bu kapsamda bina sorumlularına, memurlara, seçmen bilgi kağıdı dağıtanlara, memurlara gibi her görevliye ücret ödemesi yapılmaktadır. Bina sorumluları 3 günlük ödeme alacaklardır. Ancak bina sorumlularının verilen ödemelerden faydalanabilmeleri için binada 4 sandık kurulunun aynı binada görev alması gereklidir. Binada 4 sandıktan az kurulum gerçeklemiş ise bina sorumlusu görevlendirilmeyecek ve ücret ödemesi yapılmayacaktır.

Bina sorumlularının görevleri şu şekildedir;

  • İl ve İlçe Seçim Kurulu Başkanları tarafından oyların kullanılacağı gün saat 05:00‘da malzeme torbalarını bina sorumlularına teslim edilecektir.
  • Bina sorumluları aldığı malzeme torbalarını İlçe Seçim Kurulu Başkanlıkları tarafından tahsis edilen araçlar ile birlikte sandıkların bulunduğu yerlere getirecekler.
  • Getirdikleri torbaları görev yerlerinde bulunan Sandık Kurulu Başkanlarına bir tutanak karşılığında teslim edeceklerdir.
  • Yapılan bu işlemler neticesinde 4 günlük ödeme alacaklardır.
Bina Sorumluları 

Bina Sorumlularına Verilecek Ücretler

Gerek duyulması halinde görev verilecek olan bina sorumlusu yardımcıları için de bina sorumlularına ödenecek günlük tutar kadar ödenek verilecektir. Ceza ve infaz kurumu ve tutukevleri için kurulan sandık bölgelerinde ya da öğrenci yurtları gibi alanlara kurulum yapılan sandıklar için herhangi bir bina sorumlusuna görev verilmeyecek. Bu kapsamda da ödeme yapılmayacaktır. Bina Sorumluları için belirlenen ücret tutarı 124 TL olarak belirlenmiştir.

Sandık Kurulacak Okullardaki Hizmetlilere De Ödeme Yapılacak

Sandıkların kurulacağı okullardaki görevliler için de ücret ödemesi yapılacaktır. Okullarda görevlendirilecek olan hizmetlilerin listesi İlçe Seçim Kurulu Başkanı tarafından Milli Eğitim Müdürlüğünden alınacaktır. Belirlenen listelere göre bir okul binasında maksimum 2 hizmetli görevlendirilecek ve ayrı ayrı her ikisine de 2 günlük ücret ödemesi yapılacaktır. Malzeme teslimini de gerçekleştiren hizmetliye ek olarak bir günlük daha ücret ödemesi yapılacaktır.

31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşecek olan seçimlerde ödenecek ücretler içerikteki gibi olacaktır. Ödemelere ilişkin bir duyuru yapılmasa da 1 ay içerisinde Ziraat Bankası üzerinden kişilerin hesaplarına ödemeler yapılacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.